O O. Marku i Lemie, albo pokłosie pewnej wypowiedzi w radio

czyli o naszych albo cudzych autorach i ich dziełach - wszystko co chcielibyście wiedzieć, a o co (nie)boicie się zapytać

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
baron13
A-to-mistyk
Posty: 3516
Rejestracja: sob, 11 cze 2005 09:11

Post autor: baron13 »

lem jest prawdopodobnie postacią w naszej historii tej miary co Kopernik. Kilka razy czytałem wypociny jakiś profesorów literatury o tym co napisał i powiem, że wyglądało to właśnie" jakiś profesor (zwyczjany, jak najnardziej belwederski) od literatury". Biedaki z ledwością potrafili coś napisać jak napisał, ale tego CO napisał, już nie zrozumieli. Trza było przebrnąć przez elementy teorii chaosu na poziomie rachunku prawdopodobieństwa.

Awatar użytkownika
Q
Nexus 6
Posty: 3147
Rejestracja: wt, 25 lis 2008 18:01

Post autor: Q »

baron13 pisze:lem jest prawdopodobnie postacią w naszej historii tej miary co Kopernik.
Skoro o tym mowa... Dopiróż jaja by były, gdyby "Nowa Kosmogonia" kiedyś okazała się prorocza.
baron13 pisze:Kilka razy czytałem wypociny jakiś profesorów literatury o tym co napisał i powiem, że wyglądało to właśnie" jakiś profesor (zwyczjany, jak najnardziej belwederski) od literatury". Biedaki z ledwością potrafili coś napisać jak napisał, ale tego CO napisał, już nie zrozumieli. Trza było przebrnąć przez elementy teorii chaosu na poziomie rachunku prawdopodobieństwa.
Bo z ilteraturą to jest tak, że albo ona jest Sf i wtedy do jej pisania (i czytania) trza mieć otrzaskanie (nie mówię już, ze wykształcenie) politechniczne, albi ona jest tzw. Wysoka i wtedy trza być biegłym humanistą. A Lem (jako jedyny) umiał połączyć jedno z drugim i wszystkim szczęki poopadały. Szkoda, że nawet literaccy nobliści nie mają odwagi pójść tą droga (zresztą przypominają tu oni horyzontami człowieka z ulicy, który pomyli kwarki ze skwarkami, leptony z lepem na muchy i zapomniał ze szkoły co się wokół czego kręci - Słońce dookoła Ziemi czy vice versa), mogę się mylić (bo kimże jestem by noblistom cenzurki wystawiać) ale wydaje mi się, że sztuka przez to dziś tak jałowa często, że od Nauki odbiegła. (Taki np. Dante ówczesną kosmologię miał w małym palcu, a Prus wiedział z grubsza o co uczeni się kłócą.)

ps a ogólnie baronie, to baron dobrze prawi (jak zwykle) [lizus mode]i gdyby nie teksty barona (tudzież zetknięcie z Madzikiem) to bym tu pewnikiem nie zajrzał[/lizus mode
forum miłośników serialu „Star Trek”, gdzie ludzi zdolnych do używania mózgu po prostu nie ma - Przewodas

Przewodas
Pćma
Posty: 294
Rejestracja: śr, 28 maja 2008 15:56

Post autor: Przewodas »

W kwestii postu otwierającego wątek.
Znam sprawę z pierwszej ręki, czyli od Mistrza (rozmawialiśmy dwa razy, w sumie 3 godziny), było tak:

Oramus przychodzi po autograf (na czym nie wiem).
Lem go poznaje i wybucha: "Panie, trzeba mieć dość wyobraźni i pisać swoje książki, a nie cudze!"
Było już dobrze ponad rok po fakcie, ale Lem dostawał białej gorączki na samo wspomnienie o Oramusie.

(Chyba nawet mam to gdzieś nagrane.)

Lem miał zwyczaj bawić się swoją głuchotą, w stylu: "Pan do mnie nic nie mówi, bo jeszcze nie włączyłem aparacika i jestem głuchy jak pień!"
Natomiast jak znudziła go rozmowa zaczynał bardzo wiarygodnie udawać starczą demencję.

Pod powłoką tego wisielczego humoru krył się człowiek niezwykle ciekawy świata. Pod tym względem do końca życia pozostał nastolatkiem. Pamiętam jak opadła mi kopara kiedy się dowiedziałem, że Lem namiętnie czyta Masłowską...

Awatar użytkownika
terebka
Dwelf
Posty: 562
Rejestracja: ndz, 13 lip 2008 23:56

Post autor: terebka »

Każdy ma jakieś swoje dziwactwa (dotyczy Lema i Masłowskiej). Z drugiej strony, jakąż bogatą wspomniana pani ma za sobą karierę aby się w niej - pani, nie karierze - "namiętnie zaczytywać"? Można ją przeczytać raz, albo dwa, bo zdaje się że niewiele więcej posiada na pisarskim koncie ( a że w ogóle cokolwiek posiada, to chyba Pilcha-promotora i TVP SA w tym zasługa, nie samej Masłowskiej).

Aby nie zbaczać od tematu - Lem wielki był!

edytowano

Awatar użytkownika
Korowiow
Ośmioł
Posty: 657
Rejestracja: wt, 25 paź 2005 13:59

Post autor: Korowiow »

Q pisze:
Owszem. Przy czym na przykład rozdział "Komuniści" z Obłoku... podoba mi isę od zawsze. Może i jest to fragment po heglowsku ukąszony od samego tytułu począwszy, ale zawiera przy tym pochwałę pozytywnych wartości - heroizmu i bezinteresownego (bo nie czekającego na nagrodę, ani na pamięć nawet) wysiłku na rzecz budowania lepszej (jak byśmy tej "lepszości" nie nazwali) przyszłości.
To akurat nie jest żaden argument. Waffen SS też promowało pozytywne wartości, jak honor, czy wierność.
Oczywiście nie porównuję Lema do Hitlera. Jego książek z czasów Stalinowskich nie chciało mi się czytać, natomiast pro. Jarzębski dostrzega w nich pozytywy konkretniejsze niż promowanie wartości(przemycanie wiedzy o burżuazyjnej cybernetyce itd.). W "Szpitalu przemienienia" wydaje się, że dość pozytywnie są ukazani komunistyczni partyzanci- ale to akurat jest:
a) subiektywna opinia bohatera
b) stawiają oni na "konkretną" walką z okupantem( a czy jest to, bez przygotowanej odpowiedniej płaszczyzny politycznej, plus- to już kwestia dyskusyjna)
A cytat, że robotnik nie musi się bać ubeka pochodzi bodaj z "Czasu nieutraconego". W sumie warto by przy tej okazji zacytować, co o Lemie pisał Tyrmand w "Dzienniku 1954"
Zjednoczony blok wszelkiego wstecznictwa

Awatar użytkownika
Q
Nexus 6
Posty: 3147
Rejestracja: wt, 25 lis 2008 18:01

Post autor: Q »

Korowiow pisze:To akurat nie jest żaden argument. Waffen SS też promowało pozytywne wartości, jak honor, czy wierność.
O co byl na nich wściekły Tolkien uważając, że promując pewne wartości kompromitują je.
Korowiow pisze:natomiast pro. Jarzębski dostrzega w nich pozytywy konkretniejsze niż promowanie wartości(przemycanie wiedzy o burżuazyjnej cybernetyce itd.
To nie jest wielka tajemnica, wystarczy posłowia czytać ;-P

A co do "Komunistów"... Broniłem tego rozdziału trochę na tej zasadzie, że skoro wszyscy go atakują, to będę oryginalny (co nie znaczy, że broniłem nieszczerze), ale też trzeba zauważyć, że jest w nim lęk całkiem realny, lęk przed "rozmiękczeniem ducha" w ludziach wywołanym przez dobrobyt. (Obawa ta okazała się zresztą prorocza, acz dobrobyt nie nazywa się akurat "komunizm", wręcz przeciwnie...)
forum miłośników serialu „Star Trek”, gdzie ludzi zdolnych do używania mózgu po prostu nie ma - Przewodas

Awatar użytkownika
Q
Nexus 6
Posty: 3147
Rejestracja: wt, 25 lis 2008 18:01

O O. Marku i Lemie, albo pokłosie pewnej wypowiedzi w radio

Post autor: Q »

Relatywnie niedawno mi się wygooglało, choć lat ma sporo. B. on topic:
http://www.polskatimes.pl/artykul/98983 ... ,id,t.html
forum miłośników serialu „Star Trek”, gdzie ludzi zdolnych do używania mózgu po prostu nie ma - Przewodas

Awatar użytkownika
Q
Nexus 6
Posty: 3147
Rejestracja: wt, 25 lis 2008 18:01

O O. Marku i Lemie, albo pokłosie pewnej wypowiedzi w radio

Post autor: Q »

Wspominany tu Kagan właśnie ogłosił Lema... hitlerowskim kolaborantem:
https://forum.lem.pl/index.php?topic=23 ... 8#msg78168

Drodzy Autorzy, kiedy zgłosi się do Was po fundusze na wydanie Waszych bibliografii lepiej bulcie, bo gotów Wam zrobić to samo.
forum miłośników serialu „Star Trek”, gdzie ludzi zdolnych do używania mózgu po prostu nie ma - Przewodas

Awatar użytkownika
A.Mason
Baron Harkonnen
Posty: 4202
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 20:56
Płeć: Mężczyzna

O O. Marku i Lemie, albo pokłosie pewnej wypowiedzi w radio

Post autor: A.Mason »

Q pisze: śr, 06 lis 2019 17:15 Wspominany tu Kagan właśnie ogłosił Lema... hitlerowskim kolaborantem
O rany. Weź, Q, nawet nie podawaj takich idiotów. Ten Kagan to ktoś znany z imienia i nazwiska? Bo jakiś czas temu zrobiłem sobie listę ludzi, których należy unikać w fandomie. Chciałbym go dodać do niej.
1) Artykuł 54. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.
2) Życie zmusza człowieka do wielu czynności dobrowolnych. Stanisław Jerzy Lec

Awatar użytkownika
Q
Nexus 6
Posty: 3147
Rejestracja: wt, 25 lis 2008 18:01

O O. Marku i Lemie, albo pokłosie pewnej wypowiedzi w radio

Post autor: Q »

A.Mason pisze: śr, 06 lis 2019 18:33Ten Kagan to ktoś znany z imienia i nazwiska?
Owszem:
http://encyklopediafantastyki.pl/index.php/Lech_Keller
http://schizma.blogspot.com/2008/09/kagan.html
http://www.listyznaszegosadu.pl/pl/arti ... ?id=680184
A.Mason pisze: śr, 06 lis 2019 18:33jakiś czas temu zrobiłem sobie listę ludzi, których należy unikać w fandomie. Chciałbym go dodać do niej.
Właśnie w tej intencji o sprawie wspominam. Czasem dobrze wiedzieć komu nie podawać ręki.
forum miłośników serialu „Star Trek”, gdzie ludzi zdolnych do używania mózgu po prostu nie ma - Przewodas

Awatar użytkownika
Q
Nexus 6
Posty: 3147
Rejestracja: wt, 25 lis 2008 18:01

O O. Marku i Lemie, albo pokłosie pewnej wypowiedzi w radio

Post autor: Q »

Czytałem sobie powtórkowo "Drwali i dziewczynę", "Arsenał" i "Hieny cmentarne" ("Tlatocetl") Oramusa. Trzecie - jak kto akceptuje spaceoperowe tło, gdzie lata się między gwiazdami, bo tak, i dziedzictwo Nowej Fali, gdzie technologia może być dowolnie baśniowa, a cywilizacja - wymarła (i dość humanoidalna), a zarazem zostawić po sobie kostkę Rubika, czy też Lemarchanda, dowolnie manipulującą rzeczywistością, to ma powody chwalić za pomysłowość i gorzki portret naszego gatunku. Drugi - nieustająco lubię pierwszą część, bo b. na Lema stylizowana (sam Nyad - przy jednych podejściach do w/w tekstu go lubię, przy innych mnie irytuje). Przy czym mam wrażenie, iż rzecz jest jednak przemyślana gorzej, niż "Solaris" (z którym miała być polemiką), bo tytułowy byt jest zarazem Obcy i łatwokontaktowy, zdolny swobodnie mapować-kopiować sobie ludzi, a mimo to poddający ich próbom (tak to się do SF wkradły kontradykcje teologii), zaś ogrom wiedzy, co o samobójcze ciągoty przyprawia i mózgi przepala, nie jest nawet skrótowo zasugerowany (w sensie: czym jest i dlaczego krzywdę robi). Natomiast - stylizowana na "Bajki robotów" krytyka ciemnych stron transhumanizmu (w czasach gdy ten nie był jeszcze modny) - warta wzięcia pod uwagę. Pierwsze - póki lemowska stylizacja - b. ok (choć wywody skopiowane z "Solaris", a sekwencja jazdy z "Niezwyciężonego" jakby, ale finał? Jako metafora - ok, rozumiem co Autor miał na myśli, ale jak zacząć dumać co tam właściwie zaszło, to już znacznie gorzej...
forum miłośników serialu „Star Trek”, gdzie ludzi zdolnych do używania mózgu po prostu nie ma - Przewodas

ODPOWIEDZ