Święta Maja od Grabieżców

czyli o naszych albo cudzych autorach i ich dziełach - wszystko co chcielibyście wiedzieć, a o co (nie)boicie się zapytać

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
savikol
Fargi
Posty: 407
Rejestracja: pn, 27 mar 2006 08:04

Post autor: savikol »

Ale Zbieracz Burz dostał burę!
Mimo, że jestem fanem twórczości Mai nie zabierałem się za dalsze przygody Daimona, bo tematyka anielska mi ogólnie nie pasi. Coś mi się jednak wydaje, że recenzentka była zbyt surowa. Chyba, że wymagania wobec Mai są obecnie bardzo wysokie i wszelkie obniżenie lotu (w tym wypadku w celach komercyjnych) będzie przez netowych recenzentów bezlitośnie punktowane. Oczekuje się, że jej kolejne powieści będą trzymały poziom Upiora Południa. Chyba o to chodzi, nie? Bo coś nie chce mi się wierzyć, że Zbieracz jest aż tak słaby.

Awatar użytkownika
Pinki
Pćma
Posty: 210
Rejestracja: wt, 30 mar 2010 19:22

Post autor: Pinki »

Recenzja rzeczywiście okrutna, z dwoma punktami muszę się zgodzić. Motyw "Kiedy jesteś upadłym władcą ciemności/aniołem zagłady/zdegradowanym dowódcą armii/itd." w istocie, z każdym kolejnym powtórzeniem staje się coraz bardziej irytujący. Rozmowa Daimona z Hiją - nie wiem czy nazwałabym ją sztuczną, raczej - mało prawdopodobną w aspekcie nie tyle formy, co treści.

Natomiast nie zgodzę się z opinią że "Zbieracz" jest nudny, monotonny i sztucznie wydłużony. Jest przede wszystkim inny niż "Siewca" - mniej wielowątkowy, bardziej w skali mikro niż makro. Siłą rzeczy nie ma monumentalnych, podniosłych wizji pokroju starcia sił Jasności z Cieniem, nie ma patosu - jest brud, smród i ubóstwo. I w świecie przedstawionym, i w duszach bohaterów. To chyba wymusza taki a nie inny typ narracji; opowieść zamiast pędzić naprzód pod sztandarem chwały anielskich zastępów, obiera inną, mniej estetyczną drogę, ukazując ułomność świata, ludzi i aniołów.
Jeśli chodzi o fantastykę, dostajemy przede wszystkim – w założeniu, jak się domyślam, spektakularny i przerażający – czarnomagiczny rytuał, który jednak według mnie jest przekomiczny. Humor to może i nieintencjonalny, ale za to najwyższej próby.
Czytając opis rytuału, nie mogłam się zdecydować, w którym przekroczona została granica groteski. Ale chyba stało się to przy słowach "Idźcie w tango!". Jak sądzicie? ;)

/edycja na rozwinięcie jednego zdania/
"To see them fumbling with our rich and delicate language is to experience all the horror of seeing a Sèvres vase in the hands of chimpanzee" - Evelyn Waugh

Awatar użytkownika
Lafcadio
Nexus 6
Posty: 3193
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 17:57

Post autor: Lafcadio »

Ja mam śmiałość to panu powiedzieć, bo pan mi wie pan co pan mi może? Pan mi nic nie może. Bo ja jestem z wodociągów.

Awatar użytkownika
Hitokiri
Nexus 6
Posty: 3318
Rejestracja: ndz, 16 kwie 2006 15:59
Płeć: Kobieta

Post autor: Hitokiri »

Bardzo długi i bardzo ciekawy. Taki jakie lubię :)
Ale za białe literki na czarnym tle to mam ochotę twórcę strony powiesić ;<
"Ale my nie będziemy teraz rozstrzygać, kto pracuje w burdelu, a kto na budowie"
"Ania, warzywa cię szukały!"

Wzrúsz Wirusa! Podarúj mú "ú" z kreską!

Awatar użytkownika
Albiorix
Niegrzeszny Mag
Posty: 1768
Rejestracja: pn, 15 wrz 2008 14:44

Post autor: Albiorix »

Słyszałem o różnych częściach ciała za które można człowieka powiesić ale za literki?
nie rozumiem was, jestem nieradioaktywny i nie może mnie zniszczyć ochrona wybrzeża.

Awatar użytkownika
No-qanek
Nexus 6
Posty: 3098
Rejestracja: pt, 04 sie 2006 13:03

Post autor: No-qanek »

Hito, skopiuj sobie do Worda czy czegoś podobnego ;-)

EDIT: Tylko trzeba sobie skrypty Javy na tej stronie wyłączyć. W Operze wystarczy kliknąć prawym i zaznaczyć to w komunikacie.
"Polski musi mieć inny sufiks derywacyjny na każdą okazję, zawsze wraca z centrum handlowego z całym naręczem, a potem zapomina i tęchnie to w szafach..."

Awatar użytkownika
Hitokiri
Nexus 6
Posty: 3318
Rejestracja: ndz, 16 kwie 2006 15:59
Płeć: Kobieta

Post autor: Hitokiri »

Albiorix pisze:Słyszałem o różnych częściach ciała za które można człowieka powiesić ale za literki?
No tak... brak przecinka się mści :)
"Ale my nie będziemy teraz rozstrzygać, kto pracuje w burdelu, a kto na budowie"
"Ania, warzywa cię szukały!"

Wzrúsz Wirusa! Podarúj mú "ú" z kreską!

Awatar użytkownika
Ika
Oko
Posty: 4256
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 11:26

Post autor: Ika »

A wiecie co ja mam? :)))
Im mniej zębów tym większa swoboda języka

Awatar użytkownika
neularger
Strategos
Posty: 5230
Rejestracja: śr, 17 cze 2009 21:27
Płeć: Mężczyzna

Post autor: neularger »

Zbieracz burz tom 2?
You can do anything you like... but you must never be rude. Rude is being weak.
Ty, Margoto, niszczysz piękne i oryginalne kreacje stylistyczne, koncepcje cudne językowe.
Jesteś językową demolką.
- by Ebola ;)

Awatar użytkownika
nosiwoda
Lord Ultor
Posty: 4541
Rejestracja: pn, 20 cze 2005 15:07
Płeć: Mężczyzna

Post autor: nosiwoda »

Ika pisze:A wiecie co ja mam? :)))
Tak. Dziecko.
"Having sons means (among other things) that we can buy things "for" those sons that we might not purchase for ourselves" - Tycho z PA

Awatar użytkownika
Marcin Robert
Niegrzeszny Mag
Posty: 1765
Rejestracja: pt, 20 lip 2007 16:26
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Marcin Robert »

Nową kosę?

Awatar użytkownika
Młodzik
Yilanè
Posty: 3687
Rejestracja: wt, 10 cze 2008 14:48
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Młodzik »

Ika! Jesteś niedobra!
Ja tu od kilku miesięcy odmawiam sobie pierwszego tomu "Zbieracza..." a ty się jeszcze chwalisz, że już masz drugi.

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

Gdzie tam. Ika ma świeże truskawki po prostu.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
Gata Gris
Kurdel
Posty: 701
Rejestracja: sob, 18 paź 2008 09:23

Post autor: Gata Gris »

Alfi pisze:Ika ma świeże truskawki po prostu.
Ale jako że Ika nie może siać offtopa, muszą to być truskawki z Majowej (Mainej?) działki :P
Bardzo lubię czytać! Na świecie jest tyle wspaniałych książek! Ja na ten przykład mogę pić miesiąc albo dwa, a potem wziąć i przeczytać jakąś książkę... I ta książka wyda mi się taka dobra, a ja sobie taki zły, że się okropnie denerwuję...

Awatar użytkownika
Ebola
Straszny Wirus
Posty: 12009
Rejestracja: czw, 07 lip 2005 18:35
Płeć: Nie znam

Re: Święta Maja od Grabieżców

Post autor: Ebola »

I kto te statuetki będzie odkurzał? :)
Gratulacje, znaczy.
Jedz szczaw i mirabelki, a będziesz, bracie, wielki!
FORUM FAHRENHEITA KOREĄ PÓŁNOCNĄ POLSKIEJ FANTASTYKI! (Przewodas)
Wzrúsz Wirúsa!

ODPOWIEDZ