Święta Maja od Grabieżców

czyli o naszych albo cudzych autorach i ich dziełach - wszystko co chcielibyście wiedzieć, a o co (nie)boicie się zapytać

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Ika
Oko
Posty: 4256
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 11:26

Święta Maja od Grabieżców

Post autor: Ika »

Sobie tak pomyślałam, że muszę donieśę szerokiej publiczności iż Frau Kossakowska pracuje teraz nad powieścią o szamanach jakuckich - co mnie sie wyjątkowo podoba.
A ponieważ nie było gdzie donieść, to założyłam wątek, bo co sobie mam żałować :)
A i jeszcze: w przygotowaniu zbiór opowiadań Majowych, czytałam to wiem :)
Im mniej zębów tym większa swoboda języka

Awatar użytkownika
kaj
Kadet Pirx
Posty: 1266
Rejestracja: śr, 28 wrz 2005 13:50

Post autor: kaj »

Temat opowiadań będzie pszczółka Maja?

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

kaj pisze:Temat opowiadań będzie pszczółka Maja?
Tak. Bo pszczoła to bóstwo jakuckie jest, coś jak facet z głową szakala u Egipcjan ;-).
A mówiąc poważnie: Jak to się będzie miało do Popiołu i kurzu, który MLK po linii rodzinnej na pewno dobrze zna? Czy się nie zasugeruje w stopniu prowadzącym do wyraźnej wtórności?
A może wprost przeciwnie: autor PiK coś jej zawdzięcza fabularnie?

Aha, zaraz... Jakuci to w powieści mieli być... Chyba się jeszcze z drzemki poobiedniej nie do końca obudziłem.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
Lafcadio
Nexus 6
Posty: 3193
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 17:57

Re: Święta Maja od Grabieżców

Post autor: Lafcadio »

Lubię prozę MLK. Przyjemna i lekka :) Wyśmienita rozrywka.
Ika pisze:A i jeszcze: w przygotowaniu zbiór opowiadań Majowych, czytałam to wiem :)
Same znane czy też same nieznane? Pół-na-pół?

PS. Jakuci to skąd są? Nie bijcie...
Ja mam śmiałość to panu powiedzieć, bo pan mi wie pan co pan mi może? Pan mi nic nie może. Bo ja jestem z wodociągów.

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Re: Święta Maja od Grabieżców

Post autor: Alfi »

Lafcadio pisze: Jakuci to skąd są? Nie bijcie...
Syberyjscy Turcy, że tak powiem. Tzn. turecka rodzina językowa, ale mieszkają na Syberii, na północny wschód od Bajkału (Jakucka Republika Autonomiczna). Podobno tamtejsze dziewczyny z małżeństw mieszanych jakucko-rosyjskich, tzw. Sachalarki, są przecudnej urody... Nawiasem mówiąc, jest to jedyny na świecie lud, który w tak surowym klimacie uparcie się trzyma hodowli bydła i zupełnie dobrze sobie z tym radzi.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
kaj
Kadet Pirx
Posty: 1266
Rejestracja: śr, 28 wrz 2005 13:50

Post autor: kaj »

Rzeczonej czytałem tylko Siewcę wiatru, nijakie to było.
Lafcadio, nie czytałeś "Tajemniczej wyprawy Tomka"? Tam o Jakutach były obszerne przypisy.

Awatar użytkownika
Lafcadio
Nexus 6
Posty: 3193
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 17:57

Post autor: Lafcadio »

kaj pisze:Lafcadio, nie czytałeś "Tajemniczej wyprawy Tomka"? Tam o Jakutach były obszerne przypisy.
Czytałem, ale gdzieś tak w podstawówce. Do tego czasu jedyne co mi z cyklu o Tomku nie wyparowało z głowy to fabuła, przynajmniej z grubsza. Przypisy pamiętam słabo, ale może odszukam w bibliotece jakieś wydanie Tomka i przekartkuje dla przypisów :)
Ja mam śmiałość to panu powiedzieć, bo pan mi wie pan co pan mi może? Pan mi nic nie może. Bo ja jestem z wodociągów.

Awatar użytkownika
Ebola
Straszny Wirus
Posty: 12009
Rejestracja: czw, 07 lip 2005 18:35
Płeć: Nie znam

Post autor: Ebola »

O, to czekam, aż Fabryka się spręży i wyda.
A Ty mnie Zołza nie denerwuj. Ty zdecydowanie za duzo wiesz przed innymi. Irytuje mnie to.
Jedz szczaw i mirabelki, a będziesz, bracie, wielki!
FORUM FAHRENHEITA KOREĄ PÓŁNOCNĄ POLSKIEJ FANTASTYKI! (Przewodas)
Wzrúsz Wirúsa!

Awatar użytkownika
Ika
Oko
Posty: 4256
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 11:26

Post autor: Ika »

kaj pisze:Temat opowiadań będzie pszczółka Maja?
A to jak mniemam jest dowcip, tak?

Lafcadio, a skad mnie wiedzieć, co znasz? :) Ale to teksty zebrane, z różnych lat, więc pozwolę sobie na swterdzenie, że znajdziesz z pewnością coś nowego dla siebie. Szczerze mówiąc nawet nie wiem czy wszystkie te teksty były publikowane.
Im mniej zębów tym większa swoboda języka

Awatar użytkownika
Lafcadio
Nexus 6
Posty: 3193
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 17:57

Post autor: Lafcadio »

Ika pisze:Lafcadio, a skad mnie wiedzieć, co znasz? :) Ale to teksty zebrane, z różnych lat, więc pozwolę sobie na swterdzenie, że znajdziesz z pewnością coś nowego dla siebie. Szczerze mówiąc nawet nie wiem czy wszystkie te teksty były publikowane.
No, znane w sensie publikowane (choć i tak nie wszystkie znam). Ale w sumie dobre i to :)
Ja mam śmiałość to panu powiedzieć, bo pan mi wie pan co pan mi może? Pan mi nic nie może. Bo ja jestem z wodociągów.

Awatar użytkownika
flamenco108
ZakuŻony Terminator
Posty: 2229
Rejestracja: śr, 29 mar 2006 00:01
Płeć: Mężczyzna

Re: Święta Maja od Grabieżców

Post autor: flamenco108 »

Alfi pisze:
Lafcadio pisze: Jakuci to skąd są? Nie bijcie...
Syberyjscy Turcy, że tak powiem. Tzn. turecka rodzina językowa, ale mieszkają na Syberii, na północny wschód od Bajkału (Jakucka Republika Autonomiczna).
Czyżeby? A nie tunguska? Wg trójpodziału na mongolską, turecką i tunguską czyli mandżurską grupy językowe w ramach ligi-rodziny ałtajskiej.
Alfi pisze: Podobno tamtejsze dziewczyny z małżeństw mieszanych jakucko-rosyjskich, tzw. Sachalarki, są przecudnej urody...
Kwestia gustu. Jak mawia się na tamtych terenach, jest prosty test na urodę kobiecą: jeżeli po myciu wyciera twarz ręcznikiem i nos jej pozostaje mokry, znaczy, że piękna :-) Historyjka prawdziwa i z rejonu.
Alfi pisze: Nawiasem mówiąc, jest to jedyny na świecie lud, który w tak surowym klimacie uparcie się trzyma hodowli bydła i zupełnie dobrze sobie z tym radzi.
Konkretnie to resztki Jakutów czyli w ich języku Ewenków (vide narodek, który najsilniej doświadczył uderzenia meteorytu tunguskiego), parają się hodowlą reniferów. Te resztki, które jeszcze nie nauczyły się czytać i oglądać tv, bo reszta znalazła sobie intratniejsze zajęcia. Na tych terenach trwa od lat gorączka złota, tak dla naprzykładu. Poza tym, jak wszyscy Indianie, i oni mają problem z alkoholem. A kto nie miał lepszego pomysłu, to już dawno stamtąd wyemigrował na przyjemniejsze klimatycznie tereny, np. do Buriacji. Albowiem klimat w Jakucji jest koszmarny.
Nondum lingua suum, dextra peregit opus.

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Re: Święta Maja od Grabieżców

Post autor: Alfi »

flamenco108 pisze: Czyżeby? A nie tunguska? Wg trójpodziału na mongolską, turecką i tunguską czyli mandżurską grupy językowe w ramach ligi-rodziny ałtajskiej.
http://encyklopedia.interia.pl/haslo?hid=75389

http://encyklopedia.interia.pl/haslo?hid=129432

Wszystkie dostępne mi źródła zaliczają Jakutów do rodziny tureckiej, a Ewenków do mandżuro-tunguskiej (linki wybrałem na chybił trafił). Jakieś dwa lata temu czytałem książkę, w której fenomen, jakim jest hodowla bydła w tamtejszym klimacie, jest dość dokładnie omawiany. Niestety nie pamiętam tytułu. Jeśli dobrze pamiętam, im dalej na północ, tym bardziej u Jakutów widać naleciałości ewenkijskie w języku i folklorze, a bydło oczywiście ustępuje reniferom. To też jest zresztą specjalność Ewenków i całej reszty okolicznych plemion.
Istnieje teoria o pochodzeniu Jakutów z obecnego pogranicza mongolsko-rosyjsko-chińskiego. Żyje tam plemię Uranchajów, a w legendach jakuckich ich przodkowie nazywani są Urianchajami (legendy o Elleju i Omogonie, między innymi).
Nawiasem mówiąc, niektóre klasyfikacje wyodrębniają podrodzinę północnoturecką, czyli języki jakucki i wymierający tofa (inaczej karagaski).
flamenco108 pisze: Konkretnie to resztki Jakutów czyli w ich języku Ewenków
Jakuci po jakucku nazywają się Sacha. Chyba tu jakaś kontaminacja nastąpiła.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
flamenco108
ZakuŻony Terminator
Posty: 2229
Rejestracja: śr, 29 mar 2006 00:01
Płeć: Mężczyzna

Re: Święta Maja od Grabieżców

Post autor: flamenco108 »

Alfi pisze: Wszystkie dostępne mi źródła zaliczają Jakutów do rodziny tureckiej, a Ewenków do mandżuro-tunguskiej (linki wybrałem na chybił trafił). Jakieś dwa lata temu czytałem książkę, w której fenomen, jakim jest hodowla bydła w tamtejszym klimacie, jest dość dokładnie omawiany. Niestety nie pamiętam tytułu. --CIACH-- nazywają się Sacha. Chyba tu jakaś kontaminacja nastąpiła.
Cóż... Może i tak. Może są różne szkoły, a rosyjska akurat w kwestii tych ludów jest najpopularniejsza (co zrozumiałe). Jakoś mam w czaszce utrwalone, że Ewenkowie i Jakuci to to samo. Może ci studenci z Jakucji, z którymi kiedyś wódkę piłem (i w zęby dostałem) byli po prostu Ewenkami? Muszę uznać mój błąd :-)
EOOT
Nondum lingua suum, dextra peregit opus.

Awatar użytkownika
Bebe
Avalokiteśvara
Posty: 4592
Rejestracja: sob, 25 lut 2006 13:00

Post autor: Bebe »

O, to ja dołączę do głosów uradowyanych - lubię prozę MLK, Siewca Wiatru bardzo mnie się spodobał, teraz w kolejce do cztania czekają dwa tomy Zakonu. :)
Z życia chomika niewiele wynika, życie chomika jest krótkie
Wciąż mu ponura matka natura miesza trociny ze smutkiem
Ale są chwile, że drobiazg byle umacnia wartość chomika
Wtedy zwierzyna łapki napina i krzyczy ze swego słoika

Awatar użytkownika
Asiek
Mamun
Posty: 114
Rejestracja: pn, 04 lip 2005 21:38

Post autor: Asiek »

Iko, weź pomolestuj Autorkę szanowną, żeby się wzięła i machnęła jakiś prequel albo sequel "Zwierciadła" (WA4). Bo to fajne opowiadanie było i szkoda żeby ten świat i ta Rdza tak sobie leżały i kurzem porastały. Względnie korodowały.
:)

ODPOWIEDZ