poszukuję religii :)

Żale i radości wszystkich początkujących na niwie.

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Albiorix
Niegrzeszny Mag
Posty: 1768
Rejestracja: pn, 15 wrz 2008 14:44

poszukuję religii :)

Post autor: Albiorix »

Potrzebuję do opowiadania religii lub tradycji mistycznej która:

-jest monoteistyczna i pokrewna z judaizmem, acz może to być daleki krewny
-jest możliwie pokręcona
-ma hierarchie anielskie możliwie pokrewne z 9 chórami z Biblii
-jest możliwie jak najstarsza
-jest znośnie udokumentowana na sieci

Wystarczy mi nazwa którą można zgooglać :) Mam już kilka kandydatur, ale może ktoś zna coś co okaże się dla mnie idealne :)
nie rozumiem was, jestem nieradioaktywny i nie może mnie zniszczyć ochrona wybrzeża.

Awatar użytkownika
flamenco108
ZakuŻony Terminator
Posty: 2229
Rejestracja: śr, 29 mar 2006 00:01
Płeć: Mężczyzna

Re: poszukuję religii :)

Post autor: flamenco108 »

Albiorix pisze:Potrzebuję do opowiadania religii lub tradycji mistycznej która:

-jest monoteistyczna i pokrewna z judaizmem, acz może to być daleki krewny
-jest możliwie pokręcona
-ma hierarchie anielskie możliwie pokrewne z 9 chórami z Biblii
-jest możliwie jak najstarsza
-jest znośnie udokumentowana na sieci

Wystarczy mi nazwa którą można zgooglać :) Mam już kilka kandydatur, ale może ktoś zna coś co okaże się dla mnie idealne :)
Mozaizm
Nondum lingua suum, dextra peregit opus.

Xiri
Nexus 6
Posty: 3388
Rejestracja: śr, 27 gru 2006 15:45

Post autor: Xiri »

A już myślałam, że zgubiłeś ścieżkę i szukasz nowej ;p

Może wymyślisz własną religię? Imo tak będzie najlepiej.

Awatar użytkownika
Ilt
Stalker
Posty: 1930
Rejestracja: pt, 02 paź 2009 15:45

Post autor: Ilt »

Dyskordianizm, choć nie ma sformalizowanej struktury anielskiej (choć anioły pewnie gdzieś się przebijają). No i jest młodą religią. Ale na pewno jest bardzo, bardzo pokręcona.
The mind is not a vessel to be filled but a fire to be kindled.

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

Może mandaizm? Chociaż na ten temat chyba trudno coś konkretnego znaleźć.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
Albiorix
Niegrzeszny Mag
Posty: 1768
Rejestracja: pn, 15 wrz 2008 14:44

Post autor: Albiorix »

Potrzebuję tego do historii dziejącej się w zaawansowanej technologicznie przyszłości. Mam tam ugrupowanie ludzi którzy wierzą w swoje starożytne, doniosłe, mistyczne korzenie. Rozbudowana angeologia jest mi potrzebna żeby mogli ponadawać fajne imiona i tytuły swoim oficerom.

Waham się między Izraelem, Iranem i pograniczem Indii. Z jednej strony mam Torę i Kabałę z drugiej strony mam Zaratustrianizm i pochodne, z trzeciej się nie znam zupełnie. Gdzieś tam pomiędzy były kiedyś jakieś sekty gnostyckie i jakieś apokryfy. Głównym brakiem staroirańskich religii z punktu widzenia moich potrzeb jest brak wielkiego roju aniołów ustawionych w chóry, zastępy i inne cuda. Mają z tego co googlam tylko 7 dobrych i 7 złych duchów.

O oryginalnej religii Mojżeszowej opartej na czystej Torze nie pomyślałem, to się może nadać :)

E: Mandaizm wygląda imponująco, zobaczę jak mi pójdzie polowanie na źródła :)

E2: Jest i książka, dzięki :)
nie rozumiem was, jestem nieradioaktywny i nie może mnie zniszczyć ochrona wybrzeża.

Awatar użytkownika
flamenco108
ZakuŻony Terminator
Posty: 2229
Rejestracja: śr, 29 mar 2006 00:01
Płeć: Mężczyzna

Post autor: flamenco108 »

Mandaizm jest fantastyczny! Nie tylko nie jest szeroko znany, co od razu daje pożywkę do opowieści, ale implikuje rozmyślania na temat historii religii. Miód!
Nondum lingua suum, dextra peregit opus.

Awatar użytkownika
vlk
Sepulka
Posty: 14
Rejestracja: wt, 27 paź 2009 09:59

Post autor: vlk »

Ilt pisze:Dyskordianizm, choć nie ma sformalizowanej struktury anielskiej (choć anioły pewnie gdzieś się przebijają). No i jest młodą religią. Ale na pewno jest bardzo, bardzo pokręcona.

Moja ukochana religia. Sądzę, że zawsze można poprosić Iluminatów Bawarskich, a oni dostarczą po 23 razy nieskończone ilości aniołów :p

hail Eris! i takie tam

A tak poważniej to szukanie informacji o religiach tylko via internet jest słabe. Po co odbierać sobie możliwośc pobuszowania po czytelni w biblotece. Wiadomości bedą pewniejsze, szersze i... będzie przyjemniej.
Ołówek się zepsuł. Dlaczego nie pisze słów?
Patryk Rozgwiazda

Awatar użytkownika
Nath
Fargi
Posty: 332
Rejestracja: śr, 03 paź 2007 15:55

Post autor: Nath »

Głównym brakiem staroirańskich religii z punktu widzenia moich potrzeb jest brak wielkiego roju aniołów ustawionych w chóry, zastępy i inne cuda. Mają z tego co googlam tylko 7 dobrych i 7 złych duchów.
Racja, nie są uporządkowane w chóry i zastępy, jednak to nie prawda, że jest ich tylko 7 dobrych i 7 złych.

W Zaratusztrianizmie jest 6 Amesza Spent, które wraz z Ahura Mazdą tworzą heptadę i odpowiadają nieco naszym aniołom, jednak są też inne, niższe duchy. Na przykład Sraosza (czy też serosz, który zdaje się przetrwał w perskim islamie jako anioł). Są również Frawaszi, które Awesta (święta księga) przyrównuje do ptaka z pięknymi skrzydłami, i które biorą gorliwie udział w walce dobra ze złem.

Także pod tym względem ta religia kryje sporo ciekawych rzeczy. Na początek polecam "Księgę o aniołach". Za to pewną trudnością zoroastryzmu może być to, że dość chwiejnie balansuje na granicy monoteizmu i dualizmu.

Do Twojej koncepcji pasują mi jeszcze zwoje znalezione w Qumran. Przechowywane w tajemnicy, stworzone przez sektę znajdującą się poza głównym nurtem judaizmu. W pismach tam odnalezionych, takich jak "Reguła Wojny" , ujęcie aniołów i ich roli jest dość ciekawe.

Pozdrawiam
Ika: Poczuł, że umiera i zapewne doszedł do wniosku, że nie da się złapać tym metroseksualistom ze skrzydełkami. Nie widział swojej przyszłości w chórze.

Awatar użytkownika
nosiwoda
Lord Ultor
Posty: 4541
Rejestracja: pn, 20 cze 2005 15:07
Płeć: Mężczyzna

Post autor: nosiwoda »

A może judaizm karaicki? Albo ci, no jak im tam, Chazarowie? Chociaż nie wiem, czy oni wykształcili jakieś odmienności liturgiczno-doktrynalne.
"Having sons means (among other things) that we can buy things "for" those sons that we might not purchase for ourselves" - Tycho z PA

Awatar użytkownika
flamenco108
ZakuŻony Terminator
Posty: 2229
Rejestracja: śr, 29 mar 2006 00:01
Płeć: Mężczyzna

Post autor: flamenco108 »

nosiwoda pisze:A może judaizm karaicki? Albo ci, no jak im tam, Chazarowie? Chociaż nie wiem, czy oni wykształcili jakieś odmienności liturgiczno-doktrynalne.
To jest właśnie mozaizm.
Nondum lingua suum, dextra peregit opus.

Gorgona

Post autor: Gorgona »

a może sprawdź filozofię genezyjską? b. ciekawa:)

ODPOWIEDZ