Nauka jezykow na potrzeby tworczosci.

Żale i radości wszystkich początkujących na niwie.

Moderator: RedAktorzy

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

A jakie naprawdę pewne informacje masz o szlaku bursztynowym? Przecież nawet nie wiadomo, czy Calisia naprawdę była Kaliszem. Niby szerokość geograficzna się zgadza, ale pobliska Setidava (kiedyś identyfikowana ze Żninem) ma nazwę dacką, więc leżała raczej na Słowacji, a Leukaristos to prawdopodobnie słowacki Trenczyn. Jakieś plemię na zachód od Calisii żyło w tamtych czasach na terenie dzisiejszych Czech. I tak dalej.
Część historyków twierdzi, że do V wieku na ziemiach polskich w ogóle nie było Słowian. Z kolei niektórzy językoznawcy (jednego z nich, prof. Mańczaka, znałem kiedyś osobiście i nawet egzamin u niego zdawałem) uważają, że byli i że język prasłowiański ukształtował się właśnie na terenie Polski (Witold Mańczak - Wieża Babel, wyd. Ossolineum, 1999 lub 2000; nie chce mi się szperać po półkach w tej chwili).
No i co tutaj jest pewne i sprawdzone? Ceramika, biżuteria, narzędzia i parę innych rzeczy.
Wyobraźnia ma ogromne pole do popisu.

Edit:
Achika pisze:
Procella pisze:(chwalmy ..................*!).
Widziałam, że w internecie na domyślne bóstwo często używa się określenia $Deity. :-) Nie pytajcie, czemu $, bo nie wiem (może to jakiś informatyczny symbol?)
A to mi się kojarzy z takim zielonawym bóstwem, czczonym na całym świecie;-).
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
Marcin Robert
Niegrzeszny Mag
Posty: 1765
Rejestracja: pt, 20 lip 2007 16:26
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Marcin Robert »

Jakby kogoś interesowało, to w sieci znajduje się Słownik języka polskiego XVII i 1. połowy XVIII wieku.

ODPOWIEDZ