Na co potrzebny jest moderator?

rozmowy nie zawsze niepoważne.

Moderator: RedAktorzy

Awatar użytkownika
Bebe
Avalokiteśvara
Posty: 4592
Rejestracja: sob, 25 lut 2006 13:00

Post autor: Bebe »

karakachanow pisze:Na moje, tu mamy walki w klatkach. A czy Beczka jest klatką?
Ależ skądże. To jest kulturalna dyskusja między użytkownikami o pożytkach płynących z moderatorstwa. Ponieważ jest ona rzeczowa i nikt tu nie jest pieniaczem, a rzeczowe argumenty trafiają na żyzną glebę zrozumienia.
:)
Z życia chomika niewiele wynika, życie chomika jest krótkie
Wciąż mu ponura matka natura miesza trociny ze smutkiem
Ale są chwile, że drobiazg byle umacnia wartość chomika
Wtedy zwierzyna łapki napina i krzyczy ze swego słoika

Awatar użytkownika
Maximus
ZasłuRZony KoMendator
Posty: 606
Rejestracja: sob, 20 sty 2007 17:24

Post autor: Maximus »

Właśnie do tego również potrzebny jest moderator. Żeby optymizm wlewać w serca ludzi, gdy ci już zwątpią i wśród ciemności światła dojrzeć nie potrafią. Żeby pozwolić dostrzec, jak wiele można wytłumaczyć jednemu użytkownikowi, pisząc zaledwie kilka tematów po kilkanaście postów każdy. Jak bardzo sensowne argumenty są potrzebne i jak bardzo ich rozumienie pozwala na indywidualny rozwój, rozwój jednostki podczas bytowania na Forum Fahrenheita. Bo przecież i gleba żyzna, i ziarno obfite, a pasterze-moderatorzy cierpliwi.
Optymistycznie, znaczy.
Gdzie tu Beczce do Klatki, nawet kształtem się różnią.
:):)

Awatar użytkownika
Ika
Oko
Posty: 4256
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 11:26

Post autor: Ika »

Nie zamierzam tłumaczyć po co są moderatorzy i za co ich lubię.
A nie zamierzam, bo jakoś zniechęcił mnie fakt, że pytania: na co? i po co?, z odpowiednio sarkastyczną oprawą, pojawiły się oficjalnie i tekstem otwartym na forum, zaopatrzone za to w sugestię, by odpowiedzi i argumentów udzielać na pw.
Nie przemawia do mnie ten tryb zadawania pytań i dopominania się odpowiedzi. Aczkolwiek powinnam jakichś odpowiedzi udzielić, chyba. Albo może mi się tylko tak wydaje? W każdym razie w związku z tym, co napisałam powyżej, skłonna jestem pozostać przy wersji, że jednak wydaje i definitywnie nie odpowiadać.
Im mniej zębów tym większa swoboda języka

Awatar użytkownika
Lord Wader
Psztymulec
Posty: 901
Rejestracja: czw, 19 lip 2007 21:06

Post autor: Lord Wader »

Wątpliwości? Moderacja konieczną jest dla zrównoważonego funkcjonowania ekosystemu FF [ :-D ].
Wg słownika Władysława Kopalińskiego:
moderacja dawn. umiarkowanie, powściągliwość.
moderunek przest. ekwipunek, wyposażenie żołnierza (i konia); uprząż końska.
moderować przest. łagodzić, powściągać.
moderator fiz. spowalniacz neutronów (np. grafit, woda) w reaktorach jądrowych; chem. bufor(owy roztwór); muz. urządzenie dźwigowe do tłumienia dźwięku w niektórych fortepianach i pianinach; przewodniczący dyskusji w programie RTV.


Etym. - łac. moderatio 'umiarkowanie' i moderator 'powściągający; woźnica; kierunek' od moderare 'miarkować; rządzić, kierować' z modus,

EDITED:
wytłuszczenia
Czy świat się wiele zmieni, jeżeli z młodych gniewnych wyrosną starzy wkurwieni?
Gdyby istniały światy równoległe, wszyscy bylibyśmy łajdakami :-D

Awatar użytkownika
Meduz
Cylon
Posty: 1106
Rejestracja: ndz, 19 lis 2006 21:59

Post autor: Meduz »

moderator fiz. spowalniacz neutronów (np. grafit, woda) w reaktorach jądrowych; chem. bufor(owy roztwór); muz. urządzenie dźwigowe do tłumienia dźwięku w niektórych fortepianach i pianinach; przewodniczący dyskusji w programie RTV.
- podoba mi się ta definicja moderatora;-D Zdecydowanie moderatorzy są potrzebni, bo gdyby ich nie było, to dochodziłoby do licznych reakcji łańcuchowych i mielibyśmy forum postnuklearne;-D A ja wolę takie, jak jest;-D
Meduz Kamiennooki

- Lepiej się spytaj, co to daje?
- A co zabiera?

Awatar użytkownika
karakachanow
Pćma
Posty: 227
Rejestracja: ndz, 14 sty 2007 11:23

Post autor: karakachanow »

A paskudne moderatorstwo nie wyrzuciło tematu o tytułach z P&P do Historii.
PDL

wpis moderatora:
Gadulissima: Przed Sylwestrem moderatorstwo nierychliwe... :P
Zaraz to zrobię, dziękuję za informację.
Paupera lingua latina, ultimum refugium habet in Riga.

Awatar użytkownika
Chosenone
Sepulka
Posty: 92
Rejestracja: pt, 12 paź 2007 20:49

Post autor: Chosenone »

To dziwne, ale jak dotąd nigdy nie wpadłem na to samo pytanie, ElGenerale. Jak to po co? Bo tak ma być! Przypomniała mi się treść psalmu forumowego "Moderator jest pasterzem moim, niczego mi nie braknie...".
Poniższe stwierdzenie jest fałszywe.
Powyższe stwierdzenie jest prawdziwe.

Awatar użytkownika
nosiwoda
Lord Ultor
Posty: 4541
Rejestracja: pn, 20 cze 2005 15:07
Płeć: Mężczyzna

Post autor: nosiwoda »

Moderator jest, żeby moderować.
Jak ktoś nie chce być moderowany, nie wchodzi na moderowane fora.
Forum niemoderowane jest równe obyczajowo liście dyskusyjnej sf-f, gdzie owszem, inteligentnych ludzi jest multum, ale jadą po sobie nawzajem jak po łysych kobyłach. Jak kto to lubi - jest sf-f. Jak ktoś nie lubi - są moderowane fora. Jest wybór, jest swoboda, nie ma przymusu. Ale nie ma też powodu, żeby zasady z jednego przenosić na drugie, bo właśnie wtedy nie byłoby wyboru i byłby przymus.
/edit: był.
"Having sons means (among other things) that we can buy things "for" those sons that we might not purchase for ourselves" - Tycho z PA

Awatar użytkownika
Hitokiri
Nexus 6
Posty: 3318
Rejestracja: ndz, 16 kwie 2006 15:59
Płeć: Kobieta

Post autor: Hitokiri »

A ja się wtrącę:
ElGeneral w Księdze Skarg i Wniosków pisze:zechciej mi w takim razie powiedzieć, jaki jest pożytek z moderatorów? Jesteście jak policjanci w mieście, w którym największa zbrodnia popełniana przez obywateli, to rzucenie papierka na chodnik. [CIACH!] czy naprawdę uważacie, że się pozabijamy, jak nie będziecie nas pilnować? Myślicie, że zrobi się taki bałagan, iż nikt już tego nie posprząta?[CIACH!]Zaglądam na rozmaite wątki i cały czas czuję czyjś oddech na karku
Cytat pocięty, bo wstawiłam tam tylko to, do czego będę się odnosić. Jak dla mnie to nie jest tak źle - bywało gorzej. Swego czasu udzielałam się na pewnym forum - jakieś trzy lata minęły od rejestracji. Tam to byli modzi - dokładnie tacy, jak opisujesz w cytacie. Każdy offtop leciał bez ostrzeżenia [tu ostrzegają], jak kto offtopował ciągle i ciągle to dostawał ostrzeżenie, albo nawet i bana. Nie było czegoś takiego, jak tu, że gdy ktoś w temacie o kwiatkach, zacznie gadać o owocach, przyjdzie moderator i z "owocowych" postów zrobi nowy wątek. A temat taki jak ten, w ogóle nie miałby racji bytu. Poleciałby w kosmos, jak tralalala, a ty dostałbyś ostrzeżenie.
To forum jest częścią większej strony i tam jest tak, że im więcej masz postów, tym więcej masz punktów, na owej stronie. No to się ludzie udzielali - ale dyskusją bym tego nie nazwała - ot siedzi sobie maszynka, do wygłaszania ętęlygętnych poglądów i klepie swoją kwestię...

A tu? Zarejestrowałam się tu po to, żeby dostać ocenę swoich opowiadań, ale to nie przeszkadzało rozejrzeć się gdzie indziej, w innych działach. Patrzę, czytam i myślę sobie: ale tu offtopy lecą. Rozglądam się tu dalej, myślę sobie: fajnie tu jest. A potem patrzę i zonk: ło kurna, offtopujący moderator! Szczęka zjechała mi tak, że odkurzyłam pokój, normalnie :P
I zostałam tu, dla mnie modzi są w sam raz. Niby luz jest, ale jednak czuć, że ktoś dba, żeby się nic nie popierniczyło - i to mi się podoba.

EDiT:
Doprecyzowanie w kwestii "skąd ten cytat".

A na tamtym forum już się nie udzielam.
"Ale my nie będziemy teraz rozstrzygać, kto pracuje w burdelu, a kto na budowie"
"Ania, warzywa cię szukały!"

Wzrúsz Wirusa! Podarúj mú "ú" z kreską!

Awatar użytkownika
kiwaczek
szuwarowo-bagienny
Posty: 5629
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 21:54

Post autor: kiwaczek »

Hitokiri pisze:A potem patrzę i zonk: ło kurna, offtopujący moderator! Szczęka zjechała mi tak, że odkurzyłam pokój, normalnie :P
Który to?! Przyznać się mi tu zaraz! I ja wtedy z takim zrobię porządek!! :P
MSPANC

A żeby nie było offtopicznie, to dodam od siebie, że modzi wtedy są najskuteczniejsi, kiedy ich pracy zbytnio nie widać. Kiedy reagują szybko, ale bez zbędnego huku i fajerwerków. Może przez to ElGeneral ma o nas trochę spaczone pojęcie, ale tak już jest. Nie wszystkie sprawy wyciągane są od razu na forum publiczne. Każdy kto dostał priwa z upomnieniem, czy prośbą o zmianę tego czy owego wie o co chodzi ;) Nie widać przez to pracy modów, ale ona jest. A że nie chce się nam czasami po raz setny czegoś tłumaczyć? No cóż. Jesteśmy tylko ludźmi. I czasami najnormalniej w świecie szlag nas trafia. Zwłaszcza w przypadku tzw. "trudnych" użytkowników.
I'm the Zgredai Master!
Join us young apprentice!
Jestem z pokolenia 4PiP i jestem z tego dumny!

Awatar użytkownika
ElGeneral
Mistrz Jedi
Posty: 6089
Rejestracja: pt, 09 lis 2007 18:36

Post autor: ElGeneral »

kiwaczek pisze:Może przez to ElGeneral ma o nas trochę spaczone pojęcie, ale tak już jest. ... I czasami najnormalniej w świecie szlag nas trafia. Zwłaszcza w przypadku tzw. "trudnych" użytkowników.
.

Nie mam spaczonego pojęcia, kiwaczku - nigdy wcześniej nie łaziłem po żadnych internetowych "forumach", więc nie miałem żadnego pojęcia o pracy moderatorów. Kiedy mi wytłumaczono, jak bywało gdzie indziej, gdzie moderatorzy byli łagodniejsi - albo wcale ich nie było - zamknąłem paszczę. Tylko widzisz, drogi mój, mnie też szlag trafia, kiedy słyszę argumenty typu: "Tak ma być, bo tak ma być!". Mogłeś wykazać się większą cierpliwością, skoro ja się nią nie popisałem. Ktoś w końcu musi...

Dla mnie to już koniec tematu (EOT, czy tak?) i nie będę się więcej produkował w tym wątku. Wiem, że trudno ci będzie uwierzyć w moją szczerość, ale przepraszam (choć obraziłem cię prywatnie, przepraszam publicznie) i przekonam cię, że moja szczerość jest szczera. KIWACZEK DOBRZE WYKONUJE SWOJĄ PRACĘ!!! I zakopmy wojenne topory, albo odłóżmy je na innych wrogów.
Takie jest moje zdanie w tej materii, a oprócz tego uważam, że Kartagina powinna być zburzona.

Awatar użytkownika
elam
Pćma
Posty: 237
Rejestracja: sob, 11 cze 2005 20:15

Post autor: elam »

ze co? ktos nie wie, po co sa moderatorzy?? toz tego juz w przedszkolu teraz ucza... :D
moim nie tak skromnym zdaniem, na duzym forum powinien byc conajmniej 1 moderator na 100 aktywnych userow. wtedy jest porzadek.
nie chodzi nawet o porzadek publiczny, w rodzaju ze "ktos czuje oddech na karku" (-chociaz taki oddech na karku to czasem calkiem fajna rzecz), ale porzadek w tematach.

jestem od dluzszego czasu zapisana na pewnym forum, gdzie jest b.duzo moderatorow oraz rozne kategorie VIPow i innych specjalnosci. mnostwo postow laduje w koszu, (takze moim sie to zdarza), w minute po ich napisaniu. nie ma szans na offtop w nieodpowiednim temacie. z poczatku mnie to wkurzalo, ale teraz uwazam, ze to dobra rzecz. to jesz forum z jasno ustawiona specjalnoscia i kiedy chce cos znalezc, nie musze sie przekopywac przez tony spamu, od razu wiem, co gdzie jest.

na innym forum - akurat powiem, SFfh, jest na odwrot, zaledwie 4 moderatorow, to zdecydowanie za malo, co juz niejednokrotnie sygnalizowalam... offtop offtopem, niech sobie bedzie, o ile blyskotliwy, inteligentny.. ale tam brak nadzoru niestety powoduje spadek poziomu postow.


reasumujac : rENce precz od moderatora ! :D

edit: odpowiedzialam na posty z poprzedniej strony, nie widzialam EOTa w poscie elGenerala... sorki :)
Wielu ludzi nie wie, co zrobic z czasem.
Czas nie ma z ludzmi takiego problemu...
____________________________________
"Agencja Dimoon - ten sie smieje kto umrze ostatni." - yyy...

Awatar użytkownika
Jarosław B. vel Ateisa
Mamun
Posty: 132
Rejestracja: pn, 23 kwie 2007 01:15

Post autor: Jarosław B. vel Ateisa »

Elem pisz po polsku, używając naszych rodzimych znaków. To nie GG czy chat. Moderator jest potrzebny, choćby ze względu na przestrzeganie forumokiety. Skracanie offtoperom satysfakcji z notorycznego nabijania postów i co najważniejsze, w każdym miejscu na ziemi musi znaleźć się jakiś Mao Zedong, którego wszystkiego mogą nienawidzić. Tak, aby zachowała się nasza zwierzęca niechęć do niektórych ludzi. (!)
Zadymione wspomnienia tego, co widziałem. Paląca się rzeczywistość, która mnie otacza. Więc czemu ciągle trzymam zapalniczkę w ręku?

Awatar użytkownika
Maximus
ZasłuRZony KoMendator
Posty: 606
Rejestracja: sob, 20 sty 2007 17:24

Post autor: Maximus »

Jarosław B. vel Ateisa pisze:Elem pisz po polsku, używając naszych rodzimych znaków. To nie GG czy chat.
A na GG to się pisze nie po polsku? Ja nawet używam "naszych rodzimych znaków".
Jarosław B. vel Ateisa pisze: w każdym miejscu na ziemi musi znaleźć się jakiś Mao Zedong, którego wszystkiego mogą nienawidzić. Tak, aby zachowała się nasza zwierzęca niechęć do niektórych ludzi. (!)
To może ja zacytuję rykoszetem samego cytowanego: "pisz po polsku". Bo ja na przykład nie zrozumiałem. Ni w ząb. Szczególnie, którego wszystkiego mogą.
Nie każdy posiada klawiaturę z możliwością wpisywania polskich znaków, Jarosławie. Nie wiem, czy Elam również, ale wielu z użytkowników FF pisze zza granicy, w związku z czym czasem są zmuszeni powstrzymać się od używania naszych pięknych znaków diakrytycznych. Inna sprawa, że z dużej literki to już można zdania zaczynać... ;-)

Wciąż-mnie-tu-nie-ma.

Awatar użytkownika
Karola
Mormor
Posty: 2032
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 23:07

Post autor: Karola »

Jarosławie B, prośba taka - nie zwracaj użytkownikom uwagi w tak ekskatedralny sposób. Ani nie jesteś matką Elam, ani jej przełożonym, ani nikim dla niej ważnym.
I jakby co - uwaga taka - przyglądam się uważnie Twoim tutaj poczynaniom i nie powiem, żeby mi się podobały.
Indiana Jones miał brata. Nieudacznika rodem z Hiszpanii. Imię brata nieudacznika brzmiało Misco. Misco Jones.

ODPOWIEDZ