Czy śmierć ma płeć?

rozmowy nie zawsze niepoważne.

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Montserrat
Szczurka z naszego podwórka
Posty: 1923
Rejestracja: ndz, 17 gru 2006 11:43

Post autor: Montserrat »

Jest to dowód, niezaprzeczalnie, w języku polskim Xiri :)
"After all, he said to himself, it's probably only insomnia. Many must have it."

Awatar użytkownika
Ebola
Straszny Wirus
Posty: 12009
Rejestracja: czw, 07 lip 2005 18:35
Płeć: Nie znam

Post autor: Ebola »

Właściwie, to o czym my tu? Kosiarka jest kobietą? Jest.
Znaczy, kobieta.
Jedz szczaw i mirabelki, a będziesz, bracie, wielki!
FORUM FAHRENHEITA KOREĄ PÓŁNOCNĄ POLSKIEJ FANTASTYKI! (Przewodas)
Wzrúsz Wirúsa!

Awatar użytkownika
Czarna
Mamun
Posty: 165
Rejestracja: ndz, 17 cze 2007 20:50

Post autor: Czarna »

Xiri

Jest to oczywiście dowód tylko na to, ze jakieś, większej czy mniejszej części ludzi Śmierć jawiła się jako kobieta. I tylko tyle. Każdy może postrzegać Śmierć inaczej i najpiękniejsze jest w tym to, że nikt nie udowodni słuszności swoich racji. Śmierć może być kobietą jak i mężczyzną, a może też nie przybrać żadnej postaci i jawić się jako cień lub w innej postaci. Dla mnie trzecia wizja jest dużo ciekawsza. Utarte schematy źle działają na użycie potem motywu śmierci w literaturze, gdyż ciężko odepchnąć wizję Śmierci jako kościotrupa i przedstawić swoją własną.

A czy Śmierć jako nie postać, nie kościotrup pojawia się często w literaturze?

Xiri
Nexus 6
Posty: 3388
Rejestracja: śr, 27 gru 2006 15:45

Post autor: Xiri »

W grze "Hexen 2" Śmierć - czwarty generał pewnego potężnego demona zwanego Eidolon - jest przedstawiona(y) jako zakapturzony, czarny wojownik na pięknym białym koniu, który potrafi lewitować, tyle że nie jest to przykład literacki, niemniej bardzo mi się podoba. Jeśli chodzi o mitologię (skąd literatura czerpie motywy), to ze śmiercią bywa bardzo różnie. Np. Ah Pucha, bóg śmierci Majów, był przedstawiany jako facet z odciętą głową. Z kolei baron Samedi, Ghede, mądry bóg śmierci w kulturze wudu, przedstawiony jest dość humorystycznie, jak Anglik żywcem przeniesiony z XIX wieku.

Wystylizowałaś ją jak na bóstwo ;)
Zgadzam się z Tobą: rzeczy niepoznawalne i paranormalne każdy powinien interpretować na swój sposób. Niemniej jeśli ktoś woli odwoływać się do tradycji ludowej czy powszechnie przyjętych symboli, droga jest jak najbardziej otwarta. W moim przypadku jest to facetka :)

e: linijki

Awatar użytkownika
Czarna
Mamun
Posty: 165
Rejestracja: ndz, 17 cze 2007 20:50

Post autor: Czarna »

Pewnie, Xiri, droga wolna, jak komu bardziej pasuje.

Ogólnie, gdybym miała wybrać między kobietą a mężczyzną, mężczyzna jako Śmierć bardziej do mnie przemawia, nie wiem, może dlatego, że bądź co bądź jest istotą silniejszą, będącą bardziej bezwzględną i wywołującą więcej strachu, a takie cechy przypisuje Śmierci.

Co do utartego schematu chodziło mi głównie o kościotrupa, ciekawa wizja, ale nie najciekawsza.

Nie lubię humorystycznego podejścia do Śmierci. W ogóle nie przemawia do mnie humor w fantastyce jako takiej :)
Xiri pisze:W grze "Hexen 2" Śmierć - czwarty generał pewnego potężnego demona zwanego Eidolon - jest przedstawiona(y) jako zakapturzony, czarny wojownik na pięknym białym koniu, który potrafi lewitować, tyle że nie jest to przykład literacki, niemniej bardzo mi się podoba.
Mnie też.

Interesującym tematem jest motyw Śmierci, nie tylko w literaturze, ale tez w filmie, grach. Znasz jeszcze jakieś inne przykłady? Musze trochę poszperać w sieci.

Xiri
Nexus 6
Posty: 3388
Rejestracja: śr, 27 gru 2006 15:45

Post autor: Xiri »

Najlepiej poszperać w mitologii - każda kultura ma swojego boga śmierci, przedstawianego różnorodnie. Teraz nie mam za bardzo czasu na szukanie w książkach, lecz przy okazji jak znajdę coś ciekawego, to napiszę w temacie. Poczytaj sobie to: link

Awatar użytkownika
Albiorix
Niegrzeszny Mag
Posty: 1768
Rejestracja: pn, 15 wrz 2008 14:44

Post autor: Albiorix »

Jestem zwolennikiem wersji greckiej, z Mojrami, Charonem, Hadesem i Tanatosem :)
nie rozumiem was, jestem nieradioaktywny i nie może mnie zniszczyć ochrona wybrzeża.

Awatar użytkownika
Cordeliane
Wynalazca KNS
Posty: 2630
Rejestracja: ndz, 16 sie 2009 19:23

Post autor: Cordeliane »

Według mnie powyższe posty bajki i webasi to bezczelna reklama. Czy leci z nami Moderator?...

wpis moderatora:
Gadulissima: Mod przylazł, wyciął i polazł dalej. :)))
Light travels faster than sound. That's why some people appear bright until they speak.

Awatar użytkownika
ElGeneral
Mistrz Jedi
Posty: 6089
Rejestracja: pt, 09 lis 2007 18:36

Post autor: ElGeneral »

Przeczytawszy tytuł wątku raczyłem się uśmiać. Jaką płeć mają wiatr, noc, burza, czy okno lub dąb?
Takie jest moje zdanie w tej materii, a oprócz tego uważam, że Kartagina powinna być zburzona.

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

Dąb jest chyba obojnakiem. Wierzba to on albo ona, tzreba się tylko przyjrzeć (w porze kwitnienia).
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

aniulkas83
Sepulka
Posty: 1
Rejestracja: ndz, 19 cze 2011 13:01

Post autor: aniulkas83 »

Każdy z nas zastanawia się co się z nami dzieje po śmierci.Każdy z nas zadaje sobie pytanie kiedy nadejdzie ten dzień? Odpowiedź możesz znaleźć tutaj.

wpis moderatora:
nimfa bagienna: Nie, nie możesz. Linkom reklamowym mówimy "żegnaj".

ODPOWIEDZ