Religia w pięciu smakach

rozmowy nie zawsze niepoważne.

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ElGeneral
Mistrz Jedi
Posty: 6089
Rejestracja: pt, 09 lis 2007 18:36

Post autor: ElGeneral »

Othar pisze:...Nikt nie twierdzi, że kapłani są nadludźmi. Tym bardziej, że oni służą nam parafianom. Jako osoba niewierząca nie powinieneś od nich wymagać więcej niż od przeciętnego kowalskiego. Nawet powinieneś się po nich spodziewać rzeczy najgorszych, w końcu non stop chodzą i kłamią, prawda?
To czemu wymagasz od nich więcej niż do siebie?
Generale twoja wiedza o kapłanach i kościele zdaje się pochodzić zasadniczo z tabloidów, a nie z własnych doświadczeń.
Kiedy leżałem w szpitalu po operacji serca, dwie sale od mojej znajdowała się salka OIOM-u. Leżał tam czterotygodniowy (!) chłopczyk po operacji przegrody sercowej. Urodził się z wadą serca i trzeba go było operować. Na domiar wszystkiego leżał sam - zaraz po urodzeniu porzuciła go (wyrzekła się oficjalnie) matka. Wenflony, powbijane w ramiona i nóżki tego dziecka niewiele były od nich cieńsze.
Do szpitala przychodził proboszcz z pobliskiej parafii - wyjątkowo natrętny, gruby i lepki niczym wazelina klecha. Gdy go zapytałem, jaki cel ma Najwyższy tak ciężko doświadczając tego chłopczyka, ewentualnie czym Mu zawiniło czterotygodniowe niemowlę, pieprzył coś bez sensu o boskim planie. Nie zaglądał zresztą w ogóle do tego dziecka - nie mógł się spodziewać od niego żadnych datków. Pytałem sióstr - nawet go nie ochrzcił.
To tylko jedno z moich wielu doświadczeń z księżmi.
Są pasterze, którzy dbają o mięso owiec, i są tacy, co dbają o to, żeby miały gęste runo. NIE MA PASTERZY DBAJĄCYCH O OWCE!
Naprawdę uważasz, że do rozmowy z Bogiem są Ci potrzebni pośrednicy? Co, nie usłyszałby Cię, gdybyś pomodlił się np. u siebie w domu? Sam?
Takie jest moje zdanie w tej materii, a oprócz tego uważam, że Kartagina powinna być zburzona.

Awatar użytkownika
Młodzik
Yilanè
Posty: 3687
Rejestracja: wt, 10 cze 2008 14:48
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Młodzik »

Myślałem, że już ustaliliśmy, Generale, że przynajmniej trochę przesadzasz.
Dla przeciwwagi mogę poopowiadać o perypetiach wujka-misjonarza, który rzeczywiście musi się nabiegać za wiernymi.

Awatar użytkownika
ElGeneral
Mistrz Jedi
Posty: 6089
Rejestracja: pt, 09 lis 2007 18:36

Post autor: ElGeneral »

Przepraszam, co w mojej opowieści o tym klesze (nie wiem, czy zdajesz sobie sprawę z tego, że szpitalni kapelani nie pełnią "posługi" za darmo) jest przesadzonego? Jaka będzie przesada w stwierdzeniu, że np. kapelani wojskowi pozostali w jednostkach, które dawno już zostały rozformowane, a z moich (m. in.) i Twoich podatków wojsko płaci im 20 mln 530 tys PLN? Czy przesadzę, jeśli powiem, że na pensje świeckich katechetów, księży nauczających religii, sióstr zakonnych i zakonników MEN wydziela rocznie ok 500 mln złotych? Płacimy (znaczy się, i ja) księżom pracującym w więzieniach (z kiepskim skutkiem, skoro ok. 80 % więźniów to recydywiści), kapelanom BOR, policji i służby więziennej. Rocznie państwo przekazuje Kościołowi ponad 1,6 mld. złotych. To, co płacą wierni zrzutkami "na tacę", mnie nie obchodzi, ale dlaczego moje podarki idą na kler?
Ładna mi przesada...
Takie jest moje zdanie w tej materii, a oprócz tego uważam, że Kartagina powinna być zburzona.

Awatar użytkownika
Młodzik
Yilanè
Posty: 3687
Rejestracja: wt, 10 cze 2008 14:48
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Młodzik »

Generał pisze:NIE MA PASTERZY DBAJĄCYCH O OWCE!
Ja do tego piłem.
Finansowanie to inna para kaloszy i tu się zgodzę, że wierni powinni być opodatkowani. Z drugiej strony, trochę śmiesznie by było, gdyby nagle przeróżne grupy społeczne zaczęłyby protestować przeciwko finansowaniu z ich podatków rzeczy niezgodnych z ich poglądami, np. przeciwnicy GMO.

Awatar użytkownika
Iwan
Fargi
Posty: 344
Rejestracja: wt, 21 lip 2009 14:18

Post autor: Iwan »

Pamiętam taki śmieszny program telewizyjny “Idiot abroad” o podróżach takiego wielkiego cynika i marudy. Świetny koleś i super program, tak przy okazji. Któregoś razu trafił do Indii i poznał tam między innymi jakiegoś wyjątkowo świętego męża, wielki autorytet moralny dla okolicznych mieszkańców, który od 20 lat trzyma w górze rękę. Pan Pilkington nabijał się z niego, że to super sprawa, tak sobie siedzieć całe życie z ręką w górze. Żona mówi: idź, wynieś śmieci, a on na to: nie mogę, muszę trzymać rękę. Ogólnie nieźle wyśmiał świętego męża. Ciekawe, że pół wioski musiało łożyć na świętego męża, by miał co jeść i w co się ubrać, bo on sam nie mógł przecież pracować, gdyż musiał medytować i trzymać rękę w górze. Ciekawe, że ta sytuacja jest moim zdaniem analogiczna do naszej sytuacji – płacimy olbrzymie kwoty na leni i pasibrzuchów, którzy nie mogą pracować, bo są zbyt zajęci machaniem kadzidełkami, śpiewaniem psalmów, mówieniem świątobliwym głosem i innymi bzdurami.

Awatar użytkownika
Młodzik
Yilanè
Posty: 3687
Rejestracja: wt, 10 cze 2008 14:48
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Młodzik »

Rozpatrując w takich kategoriach to i równie dobrze można się zżymać na modelki, które nie robią nic tylko ładnie wyglądają, a kasę zgarniają znacznie większą :P.

Awatar użytkownika
ElGeneral
Mistrz Jedi
Posty: 6089
Rejestracja: pt, 09 lis 2007 18:36

Post autor: ElGeneral »

Młodzik pisze:Rozpatrując w takich kategoriach to i równie dobrze można się zżymać na modelki, które nie robią nic tylko ładnie wyglądają, a kasę zgarniają znacznie większą :P.
Ale modelki nie pretendują do roli autorytetów moralnych i nie twierdzą, że jedynie one mogą interpretować wolą Najwyższego - bo w końcu od tego zaczęło się ożywienie tego wątku.
Takie jest moje zdanie w tej materii, a oprócz tego uważam, że Kartagina powinna być zburzona.

Awatar użytkownika
Młodzik
Yilanè
Posty: 3687
Rejestracja: wt, 10 cze 2008 14:48
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Młodzik »

Ale Iwan zżymał się, że duchowni wszelacy nie robią nic pożytecznego poza nadętym gadaniem, zamiast pracować. Modelki tak samo, jak i przedstawiciele paru innych zawodów.

Awatar użytkownika
ElGeneral
Mistrz Jedi
Posty: 6089
Rejestracja: pt, 09 lis 2007 18:36

Post autor: ElGeneral »

Młodzik pisze:Ale Iwan zżymał się, że duchowni wszelacy nie robią nic pożytecznego poza nadętym gadaniem, zamiast pracować. Modelki tak samo, jak i przedstawiciele paru innych zawodów.
O ile to nadęte gadanie uznasz za coś pożytecznego... Rzecz do dyskusji.
Takie jest moje zdanie w tej materii, a oprócz tego uważam, że Kartagina powinna być zburzona.

Awatar użytkownika
Othar
Mamun
Posty: 170
Rejestracja: pt, 08 wrz 2006 20:55

Post autor: Othar »

Dziś w porannym programie gościli Rabini. Jeden z nich powiedział kim dla społeczności żydowskiej jest Rabin. "Rabin to osoba która robi to na co przeciętny żyd nie ma czasu." W sumie tak samo jak księża.

Generale podaj mi linki (może być na PW) do danych źródłowych o tych wydatkach o których piszesz. Tylko błagam nie do artykułów prasowych. Dziennikarstwo w Polsce rzadko do źródeł sięga.
BoogieWoogie, Swing, Jitterbug, Rock'N'Roll, Foxtrot

Awatar użytkownika
Młodzik
Yilanè
Posty: 3687
Rejestracja: wt, 10 cze 2008 14:48
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Młodzik »

Ależ ja wcale nie twierdzę, że to nadęte gadanie jest pożyteczne. Wskazuję tylko że jest mnóstwo równie "pożytecznych" zawodów, na które nikt się nie zżyma ;).

Awatar użytkownika
Iwan
Fargi
Posty: 344
Rejestracja: wt, 21 lip 2009 14:18

Post autor: Iwan »

Ale to właśnie dlatego, że te inne zawody nie udają, że są święte i naznaczone przez siły wyższe.

Awatar użytkownika
ElGeneral
Mistrz Jedi
Posty: 6089
Rejestracja: pt, 09 lis 2007 18:36

Post autor: ElGeneral »

Othar pisze:Generale podaj mi linki (może być na PW) do danych źródłowych o tych wydatkach o których piszesz. Tylko błagam nie do artykułów prasowych. Dziennikarstwo w Polsce rzadko do źródeł sięga.
Poszukaj na serwisie finansowym money.pl
http://www.money.pl/gospodarka/raporty/ ... 36710.html
Othar pisze:Dziś w porannym programie gościli Rabini. Jeden z nich powiedział kim dla społeczności żydowskiej jest Rabin. "Rabin to osoba która robi to na co przeciętny żyd nie ma czasu." W sumie tak samo jak księża.
A co miał powiedzieć rabin?
P. S. "Rabin" pisze się na razie jeszcze mała literą.
Takie jest moje zdanie w tej materii, a oprócz tego uważam, że Kartagina powinna być zburzona.

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

Iwan pisze:Ale to właśnie dlatego, że te inne zawody nie udają, że są święte i naznaczone przez siły wyższe.
W pewnym sensie jednak udają. Toż cebryci są istotami wyższymi, pod każdym względem lepszymi od nas szaraczków. To też rodzaj kapłaństwa.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
ElGeneral
Mistrz Jedi
Posty: 6089
Rejestracja: pt, 09 lis 2007 18:36

Post autor: ElGeneral »

Wiesz, Alfi, udawanie nie jest jednak tym samym, co głoszenie tego ex cathedra...
Takie jest moje zdanie w tej materii, a oprócz tego uważam, że Kartagina powinna być zburzona.

ODPOWIEDZ