O języku słów kilka

czyli nic konkretnego, za to do wszystkiego

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ElGeneral
Mistrz Jedi
Posty: 6089
Rejestracja: pt, 09 lis 2007 18:36

Post autor: ElGeneral »

Wiem, Alfi! Ale to było tak zabawne, że NMSP ;-).
A zresztą ja też lubię słowa, które popadły w zapomnienie.
Przypomnij może tym, co nie wiedzą, ile to jest półtrzecia i półczwarta na przykład...
Takie jest moje zdanie w tej materii, a oprócz tego uważam, że Kartagina powinna być zburzona.

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

A no właśnie. Można by pomyśleć, że 1,5 i 2, a tymczasem to jest odpowiednio 3 - 0,5 i 4 - 0,5, czyli 2,5 i 3,5.
Nawiasem mówiąc, w bajce Mickiewicza Lis i kozieł była chyba studnia na półczwarta łokcia.
Czy półtora to nie było pierwotnie "półwtora"?
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
ElGeneral
Mistrz Jedi
Posty: 6089
Rejestracja: pt, 09 lis 2007 18:36

Post autor: ElGeneral »

Alfi pisze:A no właśnie. Można by pomyśleć, że 1,5 i 2, a tymczasem to jest odpowiednio 3 - 0,5 i 4 - 0,5, czyli 2,5 i 3,5.
Nawiasem mówiąc, w bajce Mickiewicza Lis i kozieł była chyba studnia na półczwarta łokcia.
Czy półtora to nie było pierwotnie "półwtora"?
Głowę bym dał, że tak - ale lepiej, żeby się wypowiedziała Małgorzata.
Takie jest moje zdanie w tej materii, a oprócz tego uważam, że Kartagina powinna być zburzona.

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

Było jeszcze kiedyś słowo "półtoraczny", które znaczyło mniej więcej tyle, co "pokraczny" albo "źle zrobiony".
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
ElGeneral
Mistrz Jedi
Posty: 6089
Rejestracja: pt, 09 lis 2007 18:36

Post autor: ElGeneral »

A nie. Fredro, "Sztuka obłapiania" Pieśń III - cytuję z pamięci:

Tam przeorysza półtoraczna w zadzie
Twardy klitoris między uda kładzie
Swej nowicjantce, co prężeniem ciała
Serdecznie by go nadsztukować chciała...


Świntuszy - ale przecie klasyk!
I wynika z tego, że "półtoraczny", to "o połowę większy niż normalnie".
Takie jest moje zdanie w tej materii, a oprócz tego uważam, że Kartagina powinna być zburzona.

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

Pewnie tak. Potem znaczenie mogło się zmienić: coś, co było półtoraczne, a więc za duże, uchodziło za nieforemne...
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
ElGeneral
Mistrz Jedi
Posty: 6089
Rejestracja: pt, 09 lis 2007 18:36

Post autor: ElGeneral »

Brak mi niestety wiedzy w tej kwestii. Mam tylko dobrą... tę... no... tę... co ja, ku**a, mam takiego dobrego.... O, już wiem, co! Mam dobrą pamięć.
Takie jest moje zdanie w tej materii, a oprócz tego uważam, że Kartagina powinna być zburzona.

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

A wiesz, że półtora + półtora to całytor?
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
ElGeneral
Mistrz Jedi
Posty: 6089
Rejestracja: pt, 09 lis 2007 18:36

Post autor: ElGeneral »

A wiesz, jak po niemiecku jest: "Stara miłość nie rdzewieje"? "Alter liebe gerlach ist"
Takie jest moje zdanie w tej materii, a oprócz tego uważam, że Kartagina powinna być zburzona.

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

Jak pisał pewien Ślązak z wojska za czasów Kaisera: Meine liebe Kaśka, nie mogę dużo schreiben, jestem krank, trzymaj się fest.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
ElGeneral
Mistrz Jedi
Posty: 6089
Rejestracja: pt, 09 lis 2007 18:36

Post autor: ElGeneral »

Jak się nazywa żona Herkulesa? Frau Kules.
Dodam jeszcze początek Biblii po śląsku: "I pedzioł Ponbuk do wężo: Idź weg, ty pieruńska szlango!"
Takie jest moje zdanie w tej materii, a oprócz tego uważam, że Kartagina powinna być zburzona.

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

A farorz to słyszoł?
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
ElGeneral
Mistrz Jedi
Posty: 6089
Rejestracja: pt, 09 lis 2007 18:36

Post autor: ElGeneral »

A jak myślisz, kto tak mówił? ;-)...
Takie jest moje zdanie w tej materii, a oprócz tego uważam, że Kartagina powinna być zburzona.

Awatar użytkownika
Keiko
Stalker
Posty: 1801
Rejestracja: wt, 22 sty 2008 16:58

Re: O języku słów kilka

Post autor: Keiko »

Nie wiem czy już ktoś w innym wątku nie wspomniał o akcji Michała Rusinka:
Precz z "Witaj na początku e-maila"
Ciekawa jestem co o tym myślicie i jak zaczynacie e-maile.

Ja używam "witaj" i nawet zaczęłam się zastanawiać, jak to zastąpić?
"Szanowna Pani/ Panie"? No cóż, nie zawsze jestem pewna płci osoby, do której piszę.
"Dzień Dobry" w liście, nawet elektronicznym, wygląda dla mnie dziwnie i mi się gryzie.
Jakieś inne propozycje?
Wzrúsz Wirúsa!

Ha! Będziemy nieśmiertelni! To nie historia nas osądzi, lecz my osądzimy ją! (Małgorzata)

Awatar użytkownika
Kruger
Zgred, tetryk i maruda
Posty: 3413
Rejestracja: pn, 29 wrz 2008 14:51
Płeć: Mężczyzna

Re: O języku słów kilka

Post autor: Kruger »

Wybacz, ale akcja ma jakieś kretyńskie podstawy. Pan Rusinek strzela sobie pestkami wiśni w stopy.
Podstawowa argumentacja jego, że "witać" to we własnych progach i nie można tego stosować jako zamiennika słowa "przywitać", co poznacza witanie się przy innych okazjach.
A niechże Pan Rusinek się zastanowi przez moment, co pierniczy. I niech mi powie, jeśłi już "powitać" jest prawidłową formą, to jaka jest odmiana czasownika w I osobie liczby pojedynczej w czasie teraźniejszym?
Też "witam"...

Widziałem go ostatnio w jakimś programie, bodaj śniadaniowym. Zapatrzony w siebie i w wykwity swego umysłu bufon.
"Trzeba się pilnować, bo inaczej ani się człowiek obejrzy, a już zaczyna każdego żałować i w końcu nie ma komu w mordę dać." W. Wharton
POST SPONSOROWANY PRZEZ KŁULIKA

ODPOWIEDZ