Problematyczni lekarze

czyli nic konkretnego, za to do wszystkiego

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
alisa
Sepulka
Posty: 8
Rejestracja: pt, 15 mar 2013 18:06
Płeć: Kobieta

Problematyczni lekarze

Post autor: alisa »

Witam wszystkich serdecznie!
Mam problem z lekarzami... nie, nie chodzi tu o nasze NFZ, lecz o literaturę.
Wybrałam sobie chyba zbyt ambitny temat na prezentację maturalną, który brzmi: "Postacie lekarzy w literaturze polskiej i obcej. Przedstaw i porównaj sposoby kreacji bohaterów wybranych utworów".
Do tego tematu wybrałam:
-"Zdążyć przed Panem Bogiem" H. Krall
-"Medaliony" Z. Naukowska
-"Dżuma" A. Camus


Nie wiem, czy to jest dobry wybór, poza tym chciałabym coś też z poza kanonu lektur... Ale tu o jakieś opracowania, komentarze czy recenzje trudno.
BARDZO PROSZĘ O POMOC!!

Zrozpaczona Maturzystka

Awatar użytkownika
ElGeneral
Mistrz Jedi
Posty: 6089
Rejestracja: pt, 09 lis 2007 18:36

Re: Problematyczni lekarze

Post autor: ElGeneral »

"Ludzie bezdomni" - Żeromski! I "Księga z San Michele" - Axel Munthe. A także np. "Egipcjanin Sinuhe" - Mika Waltari, lub "Asklepios" - Stancu Horia.
Ostatnio zmieniony sob, 16 mar 2013 14:38 przez ElGeneral, łącznie zmieniany 1 raz.
Takie jest moje zdanie w tej materii, a oprócz tego uważam, że Kartagina powinna być zburzona.

Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Re: Problematyczni lekarze

Post autor: Małgorzata »

I jeszcze z książek: "Zazdrość i medycyna", "Stulecie chirurgów", opowiadania Pilipiuka o doktorze Skórzewskim...
Opracowania?
Camus na pewno został wydany w serii BN "Ossolineum", więc tam będzie długi wstęp z charakterystykami postaci. "Zazdrość i medycyna" chyba też, ale nie pamiętam - trzeba sprawdzić w bibliotekach.
Ale w sumie to łatwy temat - robisz charakterystykę postaci, sprawdzasz jej stosunek do zawodu i praktycznie sprawa załatwiona. W czym problem?
So many wankers - so little time...

Awatar użytkownika
alisa
Sepulka
Posty: 8
Rejestracja: pt, 15 mar 2013 18:06
Płeć: Kobieta

Re: Problematyczni lekarze

Post autor: alisa »

Nie miałam pomysłu, jak mam to zrobić. Patrzyłam na to pod trochę innym kątem. Ale faktycznie, teraz to przestaje być takie trudne :)
Dziękuję :)

Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Re: Problematyczni lekarze

Post autor: Małgorzata »

A jak? Tak z ciekawości pytam, bo nie mam pojęcia, jak inaczej ugryźć taki temat niż przez charakterystyki... :X
So many wankers - so little time...

Awatar użytkownika
alisa
Sepulka
Posty: 8
Rejestracja: pt, 15 mar 2013 18:06
Płeć: Kobieta

Re: Problematyczni lekarze

Post autor: alisa »

Szczerze mówiąc, myślałam nad różnymi rzeczami... Albo różnice w kreacji, roli lekarza na przestrzeni epok; moja polonistka mi podpowiedziała, żeby spojrzeć na to pod kątem problemów, z jakimi się borykają... Chciałam dorzucić postać dra Spivey'a, ale to nie jest bohater główny, więc sobie odpuszczę, chociaż jest ciekawą postacią. Te "sposoby kreacji" mnie trochę dezorientują, mam natłok myśli i nie potrafię tego zorganizować.

Awatar użytkownika
Zanthia
Alchemik
Posty: 1702
Rejestracja: czw, 11 sie 2005 20:11
Płeć: Kobieta

Re: Problematyczni lekarze

Post autor: Zanthia »

Od kiedy forum sf stało się darmowym korepetytorem?
It's me - the man your man could smell like.

Awatar użytkownika
alisa
Sepulka
Posty: 8
Rejestracja: pt, 15 mar 2013 18:06
Płeć: Kobieta

Re: Problematyczni lekarze

Post autor: alisa »

Nie utworzyłam tego wątku, żeby ktoś za mnie napisał pracę, tylko, żeby dowiedzieć się o książki z interesującym mnie motywem, ewentualnie o jakieś opracowania do nich. To chyba nie są korepetycje :)

Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Re: Problematyczni lekarze

Post autor: Małgorzata »

Albo różnice w kreacji, roli lekarza na przestrzeni epok;
Nie ma szczególnych rozbieżności w roli lekarza, gdy już pojawia się termin "lekarz/doktor medycyny" (mniej lub bardziej domyślnie). Kwestią jest tylko, na ile się tę rolę idealizuje w kreacji postaci. :P
moja polonistka mi podpowiedziała, żeby spojrzeć na to pod kątem problemów, z jakimi się borykają...
A to już charakterystyka. Ta wewnętrzna, rzecz jasna, nie może być innej. Potrzebne Ci jest sprawdzenie, jaki robal drąży bohatera, czyli co jest źródłem jego wewnętrznego konfliktu => i wyprowadzić wnioski, jak i czy w ogóle zmieniało się to w zależności od epoki i/lub utworu.

Łatwizna. :P

Zanthio, jakie korepetycje? Każda średnio oczytana osoba jest w stanie rozgryźć taki temat. :)))
So many wankers - so little time...

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Re: Problematyczni lekarze

Post autor: Alfi »

Ja jeszcze nieśmiało przypomnę, że temat nie jest obcy fantastyce. Taki Szpital kosmiczny Jamesa White'a i jego kontynuacje, na przykład.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
alisa
Sepulka
Posty: 8
Rejestracja: pt, 15 mar 2013 18:06
Płeć: Kobieta

Re: Problematyczni lekarze

Post autor: alisa »

Ja ogólnie lubię książki o tematyce medycznej, także wszelkie propozycje są dla mnie przydatne również do wpisania ich na listę książek do przeczytania :)

Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Re: Problematyczni lekarze

Post autor: Małgorzata »

Alfi pisze:Ja jeszcze nieśmiało przypomnę, że temat nie jest obcy fantastyce. Taki Szpital kosmiczny Jamesa White'a i jego kontynuacje, na przykład.
Jasne! Było też takie opowiadanie o lekarzu-alkoholiku, który dostał "magiczną" torbę lekarską (to nie fantasy, SF jak w twarz). A "Wyspa doktora Moreau" i podobne? Złoty wiek chyba miał osobną podkategorię naukowca-odkrywcy => lekarza... :)))
So many wankers - so little time...

Awatar użytkownika
ElGeneral
Mistrz Jedi
Posty: 6089
Rejestracja: pt, 09 lis 2007 18:36

Re: Problematyczni lekarze

Post autor: ElGeneral »

Małgorzata pisze:
Alfi pisze:Ja jeszcze nieśmiało przypomnę, że temat nie jest obcy fantastyce. Taki Szpital kosmiczny Jamesa White'a i jego kontynuacje, na przykład.
Jasne! Było też takie opowiadanie o lekarzu-alkoholiku, który dostał "magiczną" torbę lekarską (to nie fantasy, SF jak w twarz
To było opowiadanie "Czarna walizeczka" Cyrila M. Kornblutha w "Rakietowych szlakach".
Takie jest moje zdanie w tej materii, a oprócz tego uważam, że Kartagina powinna być zburzona.

Awatar użytkownika
Kruger
Zgred, tetryk i maruda
Posty: 3413
Rejestracja: pn, 29 wrz 2008 14:51
Płeć: Mężczyzna

Re: Problematyczni lekarze

Post autor: Kruger »

Dla porównaniu idealistycznego można by sięgnąć po jakiegoś med-thrillera. Robin Cook, oczywiście.
"Trzeba się pilnować, bo inaczej ani się człowiek obejrzy, a już zaczyna każdego żałować i w końcu nie ma komu w mordę dać." W. Wharton
POST SPONSOROWANY PRZEZ KŁULIKA

Awatar użytkownika
Achika
Ośmioł
Posty: 609
Rejestracja: pt, 22 sie 2008 09:23

Re: Problematyczni lekarze

Post autor: Achika »

alisa pisze:Chciałam dorzucić postać dra Spivey'a,
Skoro to wątek edukacyjny, to pojadę pouczająco: wyrazy angielskie, gdzie przed końcowym "y" jest samogłoska (np. Disney) odmieniamy bez apostrofu.
Było pokolenie X, teraz jest pokolenie Ctrl + X.

ODPOWIEDZ