Szpanowanie językami obcemi

czyli nic konkretnego, za to do wszystkiego

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Navajero
Klapaucjusz
Posty: 2485
Rejestracja: pn, 04 lip 2005 15:02

Post autor: Navajero »

Bebe pisze: Je ne peux que me blamer moi-meme. :(
E tam... I tak jesteś w czołówce francuskojęzycznych na tym forum :) Daj Ci Panie Boże, abyś tylko takie pomyłki popełniała. Bo jak ja sobie przypomnę niektóre swoje, to cieszę się, że nie mam w pobliżu brzytwy :)
"Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."
dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
Bebe
Avalokiteśvara
Posty: 4592
Rejestracja: sob, 25 lut 2006 13:00

Post autor: Bebe »

[zeszła na chwilę z kółeczka, trochę dyszy]
A szkoda, że tak mało luda chce poznawać francuski. Piękny język. Osobiście - uwielbiam. Zwłaszcza porównując z japońskim, który jest moim językiem "zawodowym". Po 10 latach z jap. stwierdzam, że francuski to orgia jasnych reguł, jasności w ortografii, w gramatyce... i tak łatwo się nauczyć go w miarę prawidłowo stosować.
[wraca na kółeczko]
Z życia chomika niewiele wynika, życie chomika jest krótkie
Wciąż mu ponura matka natura miesza trociny ze smutkiem
Ale są chwile, że drobiazg byle umacnia wartość chomika
Wtedy zwierzyna łapki napina i krzyczy ze swego słoika

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 20009
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

Bebe pisze: A szkoda, że tak mało luda chce poznawać francuski. Piękny język. Osobiście - uwielbiam. Zwłaszcza porównując z japońskim, który jest moim językiem "zawodowym". Po 10 latach z jap. stwierdzam, że francuski to orgia jasnych reguł, jasności w ortografii, w gramatyce... i tak łatwo się nauczyć go w miarę prawidłowo stosować.
Niestety ludzie dobrze znający francuski to gatunek wymierający. Zwłaszcza po niedawnych ofermach... pardon, reformach edukacji. Wejściu do Unii towarzyszyło (poza dużymi miastami, tam jest lepiej) ograniczenie edukacji językowej do samego angielskiego praktycznie, reszta jest traktowana jak piąte koło u wozu (niemiecki ma większą siłę przebicia, więc się jeszcze broni jak zwierz Alpuhary:-))), ale z resztą jest znacznie gorzej). Poza tym na prowincji jest takie skrzywienie umysłowe - patrzenie na ten język przez pryzmat przysłowiowych żab i ślimaków, no i urazy z czasów, kiedy pan hrabia śmiał się po francusku, żeby służba nie zrozumiała.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
Navajero
Klapaucjusz
Posty: 2485
Rejestracja: pn, 04 lip 2005 15:02

Post autor: Navajero »

To niezupełnie tak z tą edukacją. W szkole na nic nie ma pieniędzy, więc bierze się co się da. Jak są germaniści to germanistów... Jak angliści to anglistów. Wreszcie np. na pograniczu zachodnim ten niemiecki jest bardziej przydatny a kandydatów do nauczania tego akurat języka jest sporo bo uczelnie z wydziałami germanistyki - niedaleko. Niestety na to wszystko nakłada się poziom rodziców dzieci które idą do szkół, który to poziom jest oględnie mówiąc nienadzwyczajny ( stąd ich starania, aby wszystkiego było jak najmniej i na najniższym z możliwych poziomie), selekcja negatywna w zawodzie nauczycielskim, poziom hmm... intelektualny dyrektorów szkół ( u większości także nienadzwyczajny bo na tym stanowisku popłaca serwilizm wobec różnej maści urzędasów a nie fachowość). Wymieniać można długo... Oczywiście przepisy "reformowe" też. Np. ten mówiący, że nie można utworzyć klasy elitarnej z dzieci które naprawde są zdolne i chcą się uczyć, ale trzeba je koniecznie wymieszać z obszczymurami "aby wszyscy mieli równe szanse"... Mniejsza zresztą o to bo mnie jeszcze krew zaleje, jak się zagłębię w temat.
"Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."
dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
Ellaine
Klapaucjusz
Posty: 2372
Rejestracja: sob, 25 lut 2006 22:07
Płeć: Kobieta

Post autor: Ellaine »

Bebe pisze:A szkoda, że tak mało luda chce poznawać francuski. Piękny język. Osobiście - uwielbiam
Jeśli tylko będę miała możliwość, to z miłą chęcią chciałabym kontynuować naukę tegoż, też uważam, że to całkiem ładny język.
Na szczęście dla mnie w profilu klasy, który wybrałam, były do wyboru tylko niemiecki kontynuacja i francuski od podstaw (no i angielski for everybody :])... jako, że z niemieckim to ja się nie znam (poza drobnymi wtrąceniami do śląskiej gwary, z którą też za wiele wspólnego nie mam) tak to zaczęłam uczyć się francuskiego, nie mogę powiedzieć, żebym go znała jakoś szczególnie dobrze... Ale coś tam umiałabym powiedzieć.
W ogóle to ja antytalent językowy jestem. :)
Piękne kłamstwo? Uwaga! To już twórczość - S. J. Lec
Cudnie, fajnie i gites - gdy definitywnie odwalę kitę - J. Nohavica
Rękopis znaleziony w pękniętym wazonie

Awatar użytkownika
Bebe
Avalokiteśvara
Posty: 4592
Rejestracja: sob, 25 lut 2006 13:00

Post autor: Bebe »

[definitywnie schodzę z kółeczka.... bo zawału dostanę]

Ano z tą edukacją kiepsko jest. Wszyscy młodzi ludzie, których znam i którzy mogliby uczyć chociażby francuskiego - odchodzą od szkół jak tylko znajdą coś, co ich nie będzie zmuszało do udręki z dzieciakami. Japoniści są na niezłej pozycji - szkoły ich nie biorą, a jeśli już, to na dodatkowe zajęcia płatne. Niemniej jednak nauczanie traktuje się.... jak jakieś straszne zło. ;) Znam na razie dwie osoby, które to lubią. Jedna z nich uczy małe dzieciaki japońskie - angielskiego (jako Polka uchodzi za native'a). :D

Ale Ellaine, jeśli chcesz rozwijać la belle langue francaise - to zapraszamy, pisz po francusku, odpowiemy. :)
Z życia chomika niewiele wynika, życie chomika jest krótkie
Wciąż mu ponura matka natura miesza trociny ze smutkiem
Ale są chwile, że drobiazg byle umacnia wartość chomika
Wtedy zwierzyna łapki napina i krzyczy ze swego słoika

Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Post autor: Małgorzata »

Boh moj! Przecież połowy nie zrozumiem! Nie wspominając o ortografii! Do ortografii francuskiej mam podejście kreatywne. BARDZO kreatywne :))))
So many wankers - so little time...

Awatar użytkownika
Ellaine
Klapaucjusz
Posty: 2372
Rejestracja: sob, 25 lut 2006 22:07
Płeć: Kobieta

Post autor: Ellaine »

Bebe pisze:Ale Ellaine, jeśli chcesz rozwijać la belle langue francaise - to zapraszamy, pisz po francusku, odpowiemy. :)
Merci. Mais je panse que ma francaise n'est pas bonne, alors je prefere parler a la polonaise. :]
Małgorzata pisze:Przecież połowy nie zrozumiem!
Hm... Moi aussi. :)
Piękne kłamstwo? Uwaga! To już twórczość - S. J. Lec
Cudnie, fajnie i gites - gdy definitywnie odwalę kitę - J. Nohavica
Rękopis znaleziony w pękniętym wazonie

Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Post autor: Małgorzata »

Powyższe zrozumiałam w całości... :))))
Hyhy! Ale i tak mój francuski jest kaleki!
So many wankers - so little time...

Awatar użytkownika
Ellaine
Klapaucjusz
Posty: 2372
Rejestracja: sob, 25 lut 2006 22:07
Płeć: Kobieta

Post autor: Ellaine »

Pewnie, że zrozumiałaś! Nie potrafię mówić bardziej skomplikowanie, liznęłam tylko trochę podstaw... Przez całe trzy lata przerobiliśmy materiał z jednego podręcznika, tylko jednego. :) Poznałam najprostsze czasy, jak myślę.
Piękne kłamstwo? Uwaga! To już twórczość - S. J. Lec
Cudnie, fajnie i gites - gdy definitywnie odwalę kitę - J. Nohavica
Rękopis znaleziony w pękniętym wazonie

Awatar użytkownika
Lahkoona
Smoczyca
Posty: 136
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 21:33

Post autor: Lahkoona »

Alfi pisze:
Lahkoona pisze:"crura"

Podoba mi się najbardziej. Taka drapieżna ta "crura".
Fajnie.
:-)
Prawdę mówiąc, raczej te. Pluralis neutrius, że tak powiem.
A pies ganiał te crura.
Chociaż raczej ganiał te crure... Ona uciekała, uciekała, uciekała.
A następnie była jatka, ponieważ te crure zasłabła i pies te crure dopadł.
Nie masz wyboru, Sai... (C) by Ja.

Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Post autor: Małgorzata »

Lahkoona pisze:
Alfi pisze:Prawdę mówiąc, raczej te. Pluralis neutrius, że tak powiem.
A pies ganiał te crura.
Chociaż raczej ganiał te crure... Ona uciekała, uciekała, uciekała.
A następnie była jatka, ponieważ te crure zasłabła i pies te crure dopadł.
I te crure zjadł był. I tylko sangwinistyczne plamy zostały na ziemi. In saecula saeculorum te plamy zostały. :))))

No, i kto ma coś przeciw łacinie, no?!
So many wankers - so little time...

Awatar użytkownika
Lahkoona
Smoczyca
Posty: 136
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 21:33

Post autor: Lahkoona »

Małgorzata pisze: I te crure zjadł był. I tylko sangwinistyczne plamy zostały na ziemi. In saecula saeculorum te plamy zostały. :))))
Takoż było, jako żywo.
Jako żywo.
A stojący nieopodal gospodarz skomentował to zdarzenie po łacinie.
Podwórzowej :-))))).
Nie masz wyboru, Sai... (C) by Ja.

Awatar użytkownika
Bebe
Avalokiteśvara
Posty: 4592
Rejestracja: sob, 25 lut 2006 13:00

Post autor: Bebe »

Ellaine pisze: Merci. Mais je panse que ma francaise n'est pas bonne, alors je prefere parler a la polonaise. :]
Juz spieszę błędy poprawiać. Je pense, mon francais n'est pas bon (ale rodzaj żeński stosowałaś konsekwentnie), en polonais.

Si ton francais n'est pas assez bon, nous pouvons t'aider a le ameliorer.
Enfin... j'espere que nos discussions ne vont pas affaiblir ton niveau... -_-;
Z życia chomika niewiele wynika, życie chomika jest krótkie
Wciąż mu ponura matka natura miesza trociny ze smutkiem
Ale są chwile, że drobiazg byle umacnia wartość chomika
Wtedy zwierzyna łapki napina i krzyczy ze swego słoika

Awatar użytkownika
Ellaine
Klapaucjusz
Posty: 2372
Rejestracja: sob, 25 lut 2006 22:07
Płeć: Kobieta

Post autor: Ellaine »

Hm... <bardzo niepewny szept:> Czy można prosić o przetłumaczenie?
:(
Piękne kłamstwo? Uwaga! To już twórczość - S. J. Lec
Cudnie, fajnie i gites - gdy definitywnie odwalę kitę - J. Nohavica
Rękopis znaleziony w pękniętym wazonie

ODPOWIEDZ