Ta cholerna winda, czyli problemy z komputerem

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
A.Mason
Baron Harkonnen
Posty: 4202
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 20:56
Płeć: Mężczyzna

Re: Ta cholerna winda, czyli problemy z komputerem

Post autor: A.Mason »

Podejrzewam, że instalowałaś Firefoksa za pomocą standardowego instalatora i nie grzebałaś w konfiguracji. A to powinno oznaczać, że profil i program "leżały" w różnych miejscach na dysku. Powinnaś sprawdzić, czy zniknęły oba miejsca, czy tylko jedno z nich, a może zniknął tylko plik wykonywalny firefox.exe?
Jeśli to był wirus, to raczej "pożywiałby" się profilem niż programem/katalogiem programu.
To zdecydowanie sprawa dla CSI Internet.
1) Artykuł 54. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.
2) Życie zmusza człowieka do wielu czynności dobrowolnych. Stanisław Jerzy Lec

Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Re: Ta cholerna winda, czyli problemy z komputerem

Post autor: Małgorzata »

Firefoxa wyinstalowałam dawno, parę miesięcy temu... chyba. Bo mi instalował jakieś programy reklamowe => podświetlacze słów kluczowych. Jakoś bym to zniosła, gdyby nie podświetlał też postów, durny program. Wkurzyłam się i kazałam Progeniturze. Coś. Z. Tym. Zrobić.
To mi wrzucił Dragona. I Dragon był grzeczny. Dopóki nagle nie zniknął dzisiaj o poranku albo jeszcze w nocy.

Normalnie, nie wolno zostawiać komputera samopas, bo się programy rozbestwiają. Na noc trzeba wyłączać. :X
So many wankers - so little time...

Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Re: Ta cholerna winda, czyli problemy z komputerem

Post autor: Małgorzata »

Ihaaa! To znowu ja!

Mam nowy komputer i teraz będę Was wszystkich męczyć, bo na tym komputerze mam Windę nr 8 (czyli rzeźnię nr 1) i Office 2010.

Właśnie się zaczęło...

Pisałam sobie w Wordzie, normalnie, bez problemów, w tempie własnym, czyli szybkim, co znaczy, że niekoniecznie precyzyjnym (używałam często backspace'a i innych takich del, żeby poprawiać na bieżąco). Ale ten głupi system postanowił mi pomóc. Włączył mi "d" po naciśnięciu spacji, przy każdym znaku diakrytycznym dołożył nawias kwadratowy (ten lewy), po czym zaczął losowo wrzucać mi spację, choć wcale spacji nie naciskałam, a przed kropką dołączał mi w prezencie znak równości.
Sprawdziliśmy z Progeniturą - klawiatura działa normalnie (bo wymieniliśmy nawet w rozpaczy na starą - stara też miała identyczny problem). Tylda+alt - nie zadziałało. Ctrl+shift - też nie.
Z bliżej nieznanych przyczyn (po jednym resecie i trzech podmianach języka) wszystko wróciło do normy.

Wie ktoś może, co właściwie zrobiłam i jak tego uniknąć następnym razem? :X

e... Ihaa! Nadal nie wiem, co zrobiłam, ale pomoc techniczna MałegoSofta tym razem dała radę. Po podesłaniu programu dla klawiatury - dla systemu 64-bitowego (który się nie chciał zainstalować), podrzuciła drugi, dla 32-bitowego (ten też nie chciał się zainstalować, bo nie był w odpowiedniej liczbie bitów). Zrobiłam więc tak, jak każdy głup - próbowałam instalować zamiennie. Po kilkuset próbach ten program dla so 64bit wreszcie zaskoczył.
I klawiatura na razie działa normalnie.

Poczekam jeszcze parę dni, zanim podziękuję - żeby nie przechwalić...
So many wankers - so little time...

Awatar użytkownika
neularger
Strategos
Posty: 5230
Rejestracja: śr, 17 cze 2009 21:27
Płeć: Mężczyzna

Re: Ta cholerna winda, czyli problemy z komputerem

Post autor: neularger »

Małgoś, nie chcę być złym prorokiem, ale takie zachowanie NIE JEST normalne. Komp ma jakąś usterkę, skoro zachowanie systemu nie jest deterministyczne. :(
You can do anything you like... but you must never be rude. Rude is being weak.
Ty, Margoto, niszczysz piękne i oryginalne kreacje stylistyczne, koncepcje cudne językowe.
Jesteś językową demolką.
- by Ebola ;)

Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Re: Ta cholerna winda, czyli problemy z komputerem

Post autor: Małgorzata »

Ha, niczego to nie zmieniło, że sobie zainstalowałam od nowa podane przez Pomoc Techniczną MałegoSofta sterowniki => problem powrócił. Znowu mi się przypisały radosne klawisze, których nie chciałam.

System jest uszkodzony? Super. Chłopców ze sklepu, który udzielił mi na wszystko gwarancji, czekają pracowite dwa lata. Pomoc techniczną MałegoSofta też.
Bo nie mam wątpliwości, że to dopiero ten kamyczek, od którego zacznie się lawina. Przecież mam talent, nie? :P
So many wankers - so little time...

Awatar użytkownika
A.Mason
Baron Harkonnen
Posty: 4202
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 20:56
Płeć: Mężczyzna

Re: Ta cholerna winda, czyli problemy z komputerem

Post autor: A.Mason »

Margo, a nie masz Ty jakiegos oprogramowania dzialajacego w tle? Bo to nie wydaje mi sie problemem systemu. Swego czasu mialem program, ktory mial zdefiniowane wlasne skroty klawiaturowe. Na poczatku tez myslalem, ze mi klawiatura fiksuje, ale zorientowalem sie, ze niektore skroty byly zdefiniowane pod skrotami dla polskich znakow diakrytycznych (alt + litera). Dopoki nie zmienilem w programie skrotow, to przy pisaniu powstawaly jakies "cuda".
1) Artykuł 54. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.
2) Życie zmusza człowieka do wielu czynności dobrowolnych. Stanisław Jerzy Lec

Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Re: Ta cholerna winda, czyli problemy z komputerem

Post autor: Małgorzata »

Znajomy informatyk też na to wpadł - powyłączał mi mnóstwo programów. Problem wystąpił radośnie. Teraz szukamy - mam komputer na podglądzie. :P
Problem w tym, że na tym kompie to jeszcze nic nie mam => tylko Memłok, Office. antywir i przeglądarka.

A pomoc techniczna Małegosofta nabrała wody w usta... :)))
So many wankers - so little time...

Awatar użytkownika
neularger
Strategos
Posty: 5230
Rejestracja: śr, 17 cze 2009 21:27
Płeć: Mężczyzna

Re: Ta cholerna winda, czyli problemy z komputerem

Post autor: neularger »

Jeżeli takie rzeczy dzieją się losowo (a się dzieją), to raczej nie jest wynik interakcji z innym softem - obcy soft albo przechwytuje, albo nie przechwytuje. Rozumiem, że porty USB były testowane (zakładam, że właśnie taką masz klawiaturę)?
You can do anything you like... but you must never be rude. Rude is being weak.
Ty, Margoto, niszczysz piękne i oryginalne kreacje stylistyczne, koncepcje cudne językowe.
Jesteś językową demolką.
- by Ebola ;)

Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Re: Ta cholerna winda, czyli problemy z komputerem

Post autor: Małgorzata »

Nie wiem, czy porty USB były testowane - ale działają... :X
Losowo włącza się działanie tego czegoś w klawiaturze, jednak skróty, które się pojawiają, są zawsze takie same => dwuznaki pod kropką, prawym altem i pojedynczymi literami (i, e). Przez chwilę sądziłam, że wyłącza to coś kombinacja znaków (alt z tyldą albo zestaw liter), ale nie, tutaj nie ma żadnej reguły, po prostu pojawia się i znika - wystarczy pisać.

Zaczyna mnie to fascynować...
Opętana klawiatura.
So many wankers - so little time...

Awatar użytkownika
neularger
Strategos
Posty: 5230
Rejestracja: śr, 17 cze 2009 21:27
Płeć: Mężczyzna

Re: Ta cholerna winda, czyli problemy z komputerem

Post autor: neularger »

A próbowałaś podłączyć klawiaturę do innego portu USB?
You can do anything you like... but you must never be rude. Rude is being weak.
Ty, Margoto, niszczysz piękne i oryginalne kreacje stylistyczne, koncepcje cudne językowe.
Jesteś językową demolką.
- by Ebola ;)

Awatar użytkownika
Zanthia
Alchemik
Posty: 1702
Rejestracja: czw, 11 sie 2005 20:11
Płeć: Kobieta

Re: Ta cholerna winda, czyli problemy z komputerem

Post autor: Zanthia »

Zagooglałam, może się przyda... Nietestowane, bo nie mam jak.

- Sprawdzenie w ustawieniach regionalnych, czy nie jest ustawiona jakaś egzotyczna klawiatura albo język. Uruchomienie programu OSK (on-screen keyboard) pokaże, jakie wartości przesyłają klawisze.
- Naciśnięcie NumLock.
- Naciśnięcie Fn+Numlock.
- Naciśnięcie Scroll Lock (ScrLk)
- Jeżeli Sticky Keys jest włączone, naciśnięcie Ctrl, Shift, Alt jednocześnie LUB pięciokrotne wciśnięcie Shift, aby wyłączyć.
It's me - the man your man could smell like.

Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Re: Ta cholerna winda, czyli problemy z komputerem

Post autor: Małgorzata »

Łał. Mnie się nie udało znaleźć nic.
Dziękuję, Zanthio.

Na razie sytuacja egzorcystyczna wygląda tak:
a. wyłączona została jakaś usługa (itype), która jest w sterownikach myszy i klawiatury (tyle zrozumiałam z wyjaśnień speca, czyli niewiele);
b. porty sprawdzone, sprawne i OK, ale jeżeli problem jest z tym związany, to będzie na wszystkich (klawiatura kabelkowa też miała te same dziwne dwuznaki, a podłączona została do innego gniazdka);
c. sprawdzam, czyli klepię jak szalona...

Jak na razie problem nie powrócił, ale może tylko się przyczaił... :X

e... Zadna z opcji wyszukanych przez Ciebie, Zanthio, nie dziala. Problem powrócił radośnie dzisiaj o poranku, gdy tylko zaczęłam pisać.
So many wankers - so little time...

Awatar użytkownika
neularger
Strategos
Posty: 5230
Rejestracja: śr, 17 cze 2009 21:27
Płeć: Mężczyzna

Re: Ta cholerna winda, czyli problemy z komputerem

Post autor: neularger »

Małgoś, proponuję opcję radykalną, ale jednoznacznie oddzielającą soft do sprzętu. Weź Progenitura, niech zgra co potrzeba na dysk przenośny i zainstaluj na kompie jakiś system operacyjny => nie Windows 8.1 (chcemy wykluczyć sterowniki MałegoMiękkiego). Polecałbym dowolną dystrybuując Linuxa z LibreOffice (będziesz mogła pracować), jeżeli problem się ujawni będzie wiadomo, że na pewno sprzęt.
O ile, oczywista, nie stoi jakoś w sprzeczności, na przykład, z gwarancją...
You can do anything you like... but you must never be rude. Rude is being weak.
Ty, Margoto, niszczysz piękne i oryginalne kreacje stylistyczne, koncepcje cudne językowe.
Jesteś językową demolką.
- by Ebola ;)

Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Re: Ta cholerna winda, czyli problemy z komputerem

Post autor: Małgorzata »

Niestety, Neu, wbrew gwarancji. Na razie spec postanowił gadać z MałymSoftem - coś tam wykrył po usługach => buforowanie czcionek albo coś. Niewiele z tego rozumiem, ale ma zamiar gadać MałymSoftem. No, to zobaczymy...

MałySoft podrzucił mi linki do programów z twardym przypisaniem klawiszy, ale nie wiem jeszcze, czy coś zainstaluję - niech spece sobie pogadają najpierw. :)))

A Progenitura nie może się dostać do biosa - del chyba nie działa w odpowiednim momencie przy starcie... :P
So many wankers - so little time...

Awatar użytkownika
neularger
Strategos
Posty: 5230
Rejestracja: śr, 17 cze 2009 21:27
Płeć: Mężczyzna

Re: Ta cholerna winda, czyli problemy z komputerem

Post autor: neularger »

Margot, niech Progenitur spróbuje dystrybucji Live, znaczy takiej uruchamianej tylko z płyty i nigdzie się nie instalującej. To na pewno nie będzie wbrew gwarancji.
I niech się dostanie do BIOSa i niekoniecznie musi to być DEL. Czasem jest to F8 czasem ESC, trzeba sprawdzić w necie.
You can do anything you like... but you must never be rude. Rude is being weak.
Ty, Margoto, niszczysz piękne i oryginalne kreacje stylistyczne, koncepcje cudne językowe.
Jesteś językową demolką.
- by Ebola ;)

ODPOWIEDZ