Oskard dla Katynia

o filmie, co nietrudno odgadnąć

Moderator: RedAktorzy

Awatar użytkownika
Lafcadio
Nexus 6
Posty: 3193
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 17:57

Post autor: Lafcadio »

flamenco108 pisze:I bardzo git.
A i tak by nie dostał z przyczyn politycznych - Katyń to problem między Polską a Rosją, a Rosja jest ważniejsza.
Amerykanie takie problemy i tak mają w dupie ;)
Ja mam śmiałość to panu powiedzieć, bo pan mi wie pan co pan mi może? Pan mi nic nie może. Bo ja jestem z wodociągów.

Awatar użytkownika
Bakalarz
Stalker
Posty: 1859
Rejestracja: pn, 01 sty 2007 17:08

Post autor: Bakalarz »

Ale atomówki nie zające... :)
A poważnie - szkoda Wajdy, to na pewno. A ktoś coś wie więcej na temat zwycięskiego filmu? Zasłużenie wygrał?
Sasasasasa...

Awatar użytkownika
Lafcadio
Nexus 6
Posty: 3193
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 17:57

Post autor: Lafcadio »

Widziałem dwa filmy braci Coen. Te dwa słowa ("bracia Coen" ;) ) to dla mnie marka niesamowitej jakości :-)
Ja mam śmiałość to panu powiedzieć, bo pan mi wie pan co pan mi może? Pan mi nic nie może. Bo ja jestem z wodociągów.

Awatar użytkownika
Meduz
Cylon
Posty: 1106
Rejestracja: ndz, 19 lis 2006 21:59

Post autor: Meduz »

flamenco108 pisze:A i tak by nie dostał z przyczyn politycznych - Katyń to problem między Polską a Rosją, a Rosja jest ważniejsza.
- no to pogodzili Polskę i Rosję dając Oskarda Austriakom i Szwajcarom. Pewnie z okazji Euro 2008 tak ich nagrodzili;-D
Meduz Kamiennooki

- Lepiej się spytaj, co to daje?
- A co zabiera?

Ahrus

Post autor: Ahrus »

Jedyny spośród nominowanych, który prócz Katynia obejrzałem. Nawet w rozmowie z mamą stwierdziłem, że szansa Wajdy są małe, bo choćby właśnie
Fałszerze, są dużo lepsi.

Opis filmu łatwo dostępny, opowiadać nie ma co - trzeba obejrzeć. Powiem tylko, iż film nie jest tak "ciężki" jak Katyń, widać, iż reżyser tworzył bez zbytniej presji, czego rzecz jasna Pan Andrzej nie mógł uniknąć. Z Katyniem wygrał słusznie, nie wiem jak reszta stawki się prezentuje.

Twinflames

Post autor: Twinflames »

Lafcadio pisze:Widziałem dwa filmy braci Coen. Te dwa słowa ("bracia Coen" ;) ) to dla mnie marka niesamowitej jakości :-)
Ktore widziales? wiekszosc ich filmow jest wysmienita (Fargo, Big Lebowski, The Man Who wasn't There, wspomnialam juz Fargo? ;) ) ale sa tez niewypaly (Intolerable Cruelty, Ladykillers), w tym roku jednak ich film zasluzyl na Oskara.
A tak on topic to Katyn mnie bardzo rozczarowal. Na pewno nie zasluzyl na Oskara, choc jest filmem lepszym od niektorych filmow nagrodzonych Oskarem (zeszloroczny Departed!)...Podobalo mi sie jednak to, ze Katyn byl filmem szczerym. Wiem, ze Wajda konsultowal sie z ksiedzem Peszkowskim...Nie zapoznalam sie jeszcze z Post Mortem Mularczyka, ale slyszalam, ze Wajda oparl swoj film na tym wlasnie materiale.

Awatar użytkownika
Lafcadio
Nexus 6
Posty: 3193
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 17:57

Post autor: Lafcadio »

Twinflames pisze:
Lafcadio pisze:Widziałem dwa filmy braci Coen. Te dwa słowa ("bracia Coen" ;) ) to dla mnie marka niesamowitej jakości :-)
Ktore widziales?
Fargo i "Bracie, gdzie jesteś?"
Ja mam śmiałość to panu powiedzieć, bo pan mi wie pan co pan mi może? Pan mi nic nie może. Bo ja jestem z wodociągów.

Awatar użytkownika
kaj
Kadet Pirx
Posty: 1266
Rejestracja: śr, 28 wrz 2005 13:50

Post autor: kaj »

Twinflames pisze: ale sa tez niewypaly (Intolerable Cruelty, Ladykillers), w tym roku jednak ich film zasluzyl na Oskara.
Co do pierszego, faktycznie jak na nich to za słabe. Ale cała reszta (no może poza debiutem) znakomita. Aczkolwiek co do Oscara tegorocznego, to, jak dla mnie ,wygrał film lepszy.

Awatar użytkownika
Coleman
Wampir
Posty: 3097
Rejestracja: wt, 14 cze 2005 16:41

Post autor: Coleman »

Coleman (24.01.2007) pisze:Wracajac do kwestii Oskara... Krzywdy narodowe zapewniaja wyroznienie Akademii jedynie wtedy, kiedy dotycza narodu wybranego. Gdyby Wajda byl zydem i nakrecil film o Holokauscie, nagrode mialby w kieszeni.
Kto widzial i wie/poczytal/slyszal o czym sa Falszerze? :))))))
FTSL
You and me, lord. You and me.

Awatar użytkownika
Bakalarz
Stalker
Posty: 1859
Rejestracja: pn, 01 sty 2007 17:08

Post autor: Bakalarz »

Z tego co słyszałem film jest o (tu mało charakterystyczne) Żydach.
II wojna światowa, Żydzi w obozie Sachsenhausen fałszują pieniądze.

Tyle wiem, jeżeli ktoś wie coś konkretniejszego to chętnie się dokształcę :)
Sasasasasa...

Awatar użytkownika
Hipolit
Klapaucjusz
Posty: 2070
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 21:09

Post autor: Hipolit »

Jesli dobrze znalazłem w sieci, to jest to oparta na faktach historia wyciągania z obozu (Sachsehausen?) kilku żydowskich (no tak...) falszerzy, przez władze faszystowskie. Niemcy używać ich mieli do podrabiania banknotów krajow koalicji antyhitlerowskiej.
Ze swojej strony dodam tylko, że takie np. funty angielskie wyszły w rzeczywistości za dobre (sic!) i były względnie łatwo rozpoznawane na terenie W. Brytanii. Wojenne autentyczne funty - nie trzymały standardów tak dobrze, jak falsyfikaty.
A jeszcze chwaląc się - mialem okazję oglądać 10 funciaków niemieckiej produkcji. Inna sprawa, to zbyt trudne do podrobienia to one nie były.
Pozdrawiam
Hipolit
Navigare necesse est, vivere non est necesse

Awatar użytkownika
Coleman
Wampir
Posty: 3097
Rejestracja: wt, 14 cze 2005 16:41

Post autor: Coleman »

To moze ja wyjasnie... Osobiscie wiem, o czym sa Falszerze :) I wlasnie dlatego przypomnialo mi sie, co o oskarowych szansach Wajdy oraz przewidywalnosci wyborow Akademii mowilem na poczatku tego watku :)))
You and me, lord. You and me.

Awatar użytkownika
Hipolit
Klapaucjusz
Posty: 2070
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 21:09

Post autor: Hipolit »

Są sery podpuszczkowe, jest i Sir Coleman podpuszczkowy!
Ładnie to tak?
;)
Pozdrawiam
Hipolit
Navigare necesse est, vivere non est necesse

Awatar użytkownika
Coleman
Wampir
Posty: 3097
Rejestracja: wt, 14 cze 2005 16:41

Post autor: Coleman »

Oj tam, zaraz Sir...
Twarozek najwyzej.
You and me, lord. You and me.

Awatar użytkownika
Mort00s
Fargi
Posty: 355
Rejestracja: czw, 04 paź 2007 21:39

Post autor: Mort00s »

Katyń nie jest dobrym filmem. Zgadzam się z opinią Kiwaczka. Film dobrze jednak przedstawia historię, a w końcu taka była jego rola. Nie miał być porzadną historią, którą będzie chciał zobaczyć znudzony innymi filmami widz.
"Gdy walczysz z potworami, uważaj by nie stać się jednym z nich.
Gdy patrzysz w otchłań, ona również patrzy i w Ciebie."

Friedrich Nietzsche

ODPOWIEDZ