Kanon Filmów Fantastycznych

o filmie, co nietrudno odgadnąć

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dabliu
ZakuŻony Terminator
Posty: 3011
Rejestracja: wt, 22 sie 2006 20:22
Płeć: Mężczyzna

Kanon Filmów Fantastycznych

Post autor: Dabliu »

Mój prywatny ranking must see wygląda następująco (możliwe, że jeszcze o czymś zapomniałem):

Nosferatu – symfonia grozy
Metropolis
Zakazana planeta
Wehikuł czasu (stary)
Planeta małp
Odyseja kosmiczna 2001
Noc żywych trupów
Barbarella
Mechaniczna pomarańcza
Zielona pożywka
Gwiezdne wojny III - VI
Mad Max I i II (Wojownik szos)
Obcy – ósmy pasażer Nostromo i Obcy II – decydujące starcie
Saturn 3
Flash Gordon
Walka o ogień
Conan Barbarzyńca
Coś
Łowca androidów
Tron (stary)
Ciemny kryształ
Krull
Seksmisja
Terminator I i II
Diuna (stara)
Robin z Sherwood (serial)
Legenda
Labirynt
RoboCop
Hellraiser I - III
Star trek – następne pokolenie (serial)
Willow
Krew bohaterów
Bram Stokers Dracula
Wywiad z wampirem
Żołnierze kosmosu
Cień wampira
Donnie Darko
Władca pierścieni
Battlestar Galactica (remake serialu)

Awatar użytkownika
ElGeneral
Mistrz Jedi
Posty: 6089
Rejestracja: pt, 09 lis 2007 18:36

Post autor: ElGeneral »

No to ja tu wkleją moje propozycje z Polecanek

Moje propozycje do Listy Filmów, Które Koniecznie Trzeba Obejrzeć (LFKKTO), niekoniecznie w wymienionej przeze mnie kolejności.

- Star Wars III - VI
- Dark crystal
- Conan Barbarzyńca
- Krull
- Willow
- Zakazana planeta
- Planeta Małp
- Diabelski wynalazek (świetny film Karla Zemana)
- Szerokość geograficzna zero
- serial TV Kosmos 1999
- Tron I
- Blade Runner
Takie jest moje zdanie w tej materii, a oprócz tego uważam, że Kartagina powinna być zburzona.

Awatar użytkownika
BMW
Yilanè
Posty: 3578
Rejestracja: ndz, 18 lut 2007 14:04

Post autor: BMW »

To i ja się przenoszę, aby był porządek w temacie

Łowca androidów
Matrix
Gwiezdne Wojny IV-VI
Obcy - ósmy pasażer Nostromo
Obcy - decydujące starcie
Odyseja kosmiczna 2001
Terminator
Coś/Przybysz
Bliskie spotkania trzeciego stopnia
Mad Max
Planeta Małp
Metropolis
Ostatni brzeg
Dzień, w którym Ziemia zamarła (stara wersja)
Zakazana planeta
Godzilla ( stara wersja)
Wehikuł czasu (stara wersja)
TRON (stara wersja)
Ucieczka Logana
King Kong (stara wersja)
Kosmos 1999 - serial
Predator

Awatar użytkownika
ElGeneral
Mistrz Jedi
Posty: 6089
Rejestracja: pt, 09 lis 2007 18:36

Post autor: ElGeneral »

Hej! Jak na tym wątku pojawi się kilkanaście wpisów, to będzie można zrobić jakąś listę zbiorczą!
Takie jest moje zdanie w tej materii, a oprócz tego uważam, że Kartagina powinna być zburzona.

Awatar użytkownika
Cordeliane
Wynalazca KNS
Posty: 2630
Rejestracja: ndz, 16 sie 2009 19:23

Post autor: Cordeliane »

Do powyższych dołożyłabym:

GATTACA
Kontakt
12 małp
13. piętro
eXistenZ
Cube
Mroczne miasto
Ghost in the Shell
Light travels faster than sound. That's why some people appear bright until they speak.

Awatar użytkownika
neularger
Strategos
Posty: 5230
Rejestracja: śr, 17 cze 2009 21:27
Płeć: Mężczyzna

Post autor: neularger »

To jak dodam swoją listę

Drakula (1992)
Nosferatu - symfonia grozy (1922) - praprzodek :)
Książę ciemności (1987)
Bliskie spotkania 3 stopnia (1977)
Diuna (1984) i (2000)
Gattaca szok przyszłości (1997)
Zielona pożywka (1973)
Otchłań (1989)
Star Trek: The Motion Picture (1979)
Labirynt Fauna (2006)
You can do anything you like... but you must never be rude. Rude is being weak.
Ty, Margoto, niszczysz piękne i oryginalne kreacje stylistyczne, koncepcje cudne językowe.
Jesteś językową demolką.
- by Ebola ;)

Awatar użytkownika
Korowiow
Ośmioł
Posty: 657
Rejestracja: wt, 25 paź 2005 13:59

Post autor: Korowiow »

ja bym jeszcze dodał pierwszy Park Jurajski i Bękart Wojny(ostatecznie, historia alternatywna)
Zjednoczony blok wszelkiego wstecznictwa

Awatar użytkownika
Ilt
Stalker
Posty: 1930
Rejestracja: pt, 02 paź 2009 15:45

Post autor: Ilt »

Nie używamy tu przypadkiem słowa kanon trochę na wyrost?
The mind is not a vessel to be filled but a fire to be kindled.

Awatar użytkownika
Dabliu
ZakuŻony Terminator
Posty: 3011
Rejestracja: wt, 22 sie 2006 20:22
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Dabliu »

Nie.
Chociaż z tymi "Bękartami Wojny" (fajny film) to faktycznie gruba przesada.

Awatar użytkownika
Laris
Psztymulec
Posty: 916
Rejestracja: czw, 11 gru 2008 18:25

Post autor: Laris »

Równie dobrze, to do filmów fantastycznych można zaliczyć wszystkie kroniki propagandowe. Też tam alternatywną historię tworzono.

MSPANC ;)
Najmniej pamiętam zajęcia w szkole,
bo żaden z nas się tam nie nadawał.
Awantura - Pokolenie nienawiści

Awatar użytkownika
ElGeneral
Mistrz Jedi
Posty: 6089
Rejestracja: pt, 09 lis 2007 18:36

Post autor: ElGeneral »

Powiedz to panu Andrzejowi Łapickiemu, który głosem pełnym entuzjazmu te czytał komentarze do tych kronik.
Ostatnio zmieniony czw, 20 sty 2011 01:09 przez ElGeneral, łącznie zmieniany 1 raz.
Takie jest moje zdanie w tej materii, a oprócz tego uważam, że Kartagina powinna być zburzona.

Awatar użytkownika
Ilt
Stalker
Posty: 1930
Rejestracja: pt, 02 paź 2009 15:45

Post autor: Ilt »

Przydałoby się to pogrupować. I skrócić. Bo na przykład nie wiem czemu Terminator I i Terminator II miałyby być w kanonie, skoro wybitnie wystarcza Terminator I. 13. piętro jest pierwszą częścią Matrixa z thrillerowym scenariuszem. Aż 3 Hellraisery? Po co Cień wampira, skoro jest Nosferatu? Sam film jest dobry, żeby nie było, ale stanowczo "po co"? Jeśli to ta Legenda o której myślę, to film dość podobny acz lepszy to Dziewiąte wrota. Nie pamiętam co to jest Willow, ale strasznie kojarzy mi się z Conanem skrzyżowanym z jakimś Merlinem. Kompletnie nie mam zielonego pojęcia czemu trafił tu Robin z Sherwood (serial). Walka o ogień (1981) to w ogóle fantastyka? Dwa Mad Maxy? Dwa filmu z tytułem Obcy? Przecież druga część to praktycznie pierwsza z inną, wcale nie wybitną fabułą. A ta ważna tak na prawdę nie jest. I jak za (jakimś) Obcym w kanonie bym optował, tak nie widzę powodu by umieścić aż dwa. I tak dalej.

I seriale też wchodzę w rachubę? W takim wypadku satyra na filmy o potworach czuje się pominięta - The Munsters (1964).

IMHO dobrze pamiętać o pierwszym filmie Uniwersalu 3D - It Came from Outer Space (ten 'bąbel' przy alien POV) czy niesamowitych, nagradzanych efektach specjalnych lat pięćdziesiątych - When Worlds Collide. To tak od ręki. Jeśli to ma być kanon of coz.

Czym eXistenZ zasłużył sobie na trafienie tutaj? Pytam się bo nie widziałem tego filmu, a z tego co czytam jakiś wyjątkowy, wybitny lub zasługujący na polecenia mi się nie wydaje.

e:
Tak właściwie to brakuje mi też (a właściwie przede wszystkim) "Czarodzieja z krainy Oz".
The mind is not a vessel to be filled but a fire to be kindled.

Awatar użytkownika
Dabliu
ZakuŻony Terminator
Posty: 3011
Rejestracja: wt, 22 sie 2006 20:22
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Dabliu »

Ilt pisze:Przydałoby się to pogrupować. I skrócić. Bo na przykład nie wiem czemu Terminator I i Terminator II miałyby być w kanonie, skoro wybitnie wystarcza Terminator I.
Terminator II stanowił przełom dla efektów specjalnych i na zawsze zapisał się w historii kina jako takiego, nie tylko fantastycznego. Jedynkę umieściłem tylko dlatego, że była pierwsza.
Ilt pisze:Jeśli to ta Legenda o której myślę, to film dość podobny acz lepszy to Dziewiąte wrota.
W takim razie nie myślimy o tej samej Legendzie. Moją (z 1985 roku) wyreżyserował Ridley Scott, a główną rolę grał w niej Tom Cruise.
Ilt pisze:Nie pamiętam co to jest Willow
Moje pokolenie szalało za tym filmem. Z drewnianymi "mieczami" w łapach odgrywaliśmy na podwórku sceny z tego filmu.
Ilt pisze:Kompletnie nie mam zielonego pojęcia czemu trafił tu Robin z Sherwood (serial).
Bo jest to bezwzględnie najlepszy serial fantasy i najlepszy Robin Hood w historii kina.
Ilt pisze:Walka o ogień (1981) to w ogóle fantastyka?
Uznałem, że rzeczywistość tego filmu jest ujęta w wystarczająco fantastyczno-mityczno-epicki sposób, by trafić do zestawienia.
Ilt pisze:Dwa Mad Maxy?
Bo pierwszy otworzył drogę dla zupełnie nowej i po raz pierwszy tak brutalnej narracji filmów post-apo, a drugi stanowi arcydzieło serii i ustala kanoniczny obraz post-apokaliptycznych gangów i wojen o paliwo. Oba były więc przełomowe i ważne.
Ilt pisze:Dwa filmu z tytułem Obcy? Przecież druga część to praktycznie pierwsza z inną, wcale nie wybitną fabułą. A ta ważna tak na prawdę nie jest. I jak za (jakimś) Obcym w kanonie bym optował, tak nie widzę powodu by umieścić aż dwa.
Pierwszy Obcy to absolutna nowość i kamień milowy dla kina SF, a drugi Obcy to ukochana część tysięcy fanów i zupełnie inny rozmach, nie mówiąc o, kanonicznych dziś, twardych marinsach w kosmosie.

Awatar użytkownika
Bebe
Avalokiteśvara
Posty: 4592
Rejestracja: sob, 25 lut 2006 13:00

Post autor: Bebe »

Ja się nie zgadzam na "Czarodzieja z Krainy Oz", okropne filmidło. Bardziej musical niż co innego.
eXistenz zdecydowanie tak. Oglądałam go wiele lat temu i wciąż pamiętam, o czym był. Najwyraźniej zapada w pamięć głębiej, niż by się chciało.
Mam wątpliwości co do mieszania seriali i filmów - czy nie lepiej oddzielić i tworzyć jednak osobną listę?
Z życia chomika niewiele wynika, życie chomika jest krótkie
Wciąż mu ponura matka natura miesza trociny ze smutkiem
Ale są chwile, że drobiazg byle umacnia wartość chomika
Wtedy zwierzyna łapki napina i krzyczy ze swego słoika

Awatar użytkownika
Cordeliane
Wynalazca KNS
Posty: 2630
Rejestracja: ndz, 16 sie 2009 19:23

Post autor: Cordeliane »

Ilt pisze:13. piętro jest pierwszą częścią Matrixa z thrillerowym scenariuszem.
Może obejrzyj, to porozmawiamy? ;)
13. piętro nie ma nic wspólnego z Matriksem poza wykorzystaniem (i to w inny sposób i przy innych założeniach) pomysłu na życie w świecie symulowanym. W życiu również nie określiłabym go mianem thrillera. Poza tym premierę miało bodaj miesiąc po Matriksie, więc zarzut plagiatu jest nie na miejscu (a jeśli to nie był zarzut, to proszę, idźmy za Twoim porównaniem - skoro Matrix jest na liście, czemu 13. piętro miałoby nie być?...)
Light travels faster than sound. That's why some people appear bright until they speak.

ODPOWIEDZ