Korona królów TVP.

czyli osobno o serialach TV, koniecznie rozdzielnie i przeciwpołożnie

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
jaynova
Niegrzeszny Mag
Posty: 1718
Rejestracja: pt, 10 lut 2012 17:42
Płeć: Mężczyzna

Korona królów TVP.

Post autor: jaynova »

Nie jest to wprawdzie fantastyka, ale miało chyba w zamierzeniu coś w rodzaju Niewidzialnej korony Cherezińskiej. Tymczasem:
" Nie ma w słowniku ludzi cywilizowanych słów, które mogłyby dostatecznie obelżywie określić ten serial" :)
Oglądam masochistycznie :)
"Wśrod szczęku oręża cichną prawa.". - Cyceron.

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Korona królów TVP.

Post autor: Alfi »

Obejrzałem wczoraj jeden odcinek, żeby wiedzieć, o co tyle hałasu. Ano, o nic. Ani powodu do oglądania, ani do kruszenia kopii. Jak zresztą w przypadku większości telenowel, na czele z różnymi "M jak miłość" czy innymi tasiemcami dla sierot po "Dynastii".
Wygląda zresztą na to, że TVP za wszelką cenę chciała mieć swoje "Wspaniałe stulecie". Nawet muzyka na początku i na końcu odcinka bardzo podobna. "Wspaniałego stulecia" zresztą w zasadzie nie oglądałem, najczęściej było to 5 - 10 minut od włączenie telewizora do przełączenia na TV5 Monde, kiedy miały się zacząć "Questions pour un champion". Pamiętam, że strasznie nudne były kilkutygodniowe przygotowania do uduszenia księcia Mustafy.
Drugą część, o sułtance Kösem, obejrzałem trochę dokładniej (bo to już szło w porze kolacji, więc zerkałem znad kanapki i kubka z herbatą), głównie zresztą dlatego, że kiedy czytałem zapowiedzi, coś mi się nie zgadzało, więc próbowałem polować na nieścisłości historyczne. I faktycznie: już na samym początku sułtan Ahmed był młodzianem w wieku studenckim, podczas gdy w rzeczywistości wstąpił na tron w wieku 13 lat (co mu nie przeszkodziło w natychmiastowym przystąpieniu do przedłużenia dynastii), a jego przyrodni brat Mustafa, młodszy o bodaj niecały rok, w serialu był, tak na oko, sześciolatkiem. W czasach bitwy pod Chocimiem nieżyjąca od trzech lat Safiye wciąż miała się dobrze i w najlepsze intrygowała... I jeszcze jakieś inne drobiazgi były.
W przypadku pierwszych odcinków "Korony królów" różni domorośli eksperci od historii wyszukują nieścisłości na siłę. Choćby sprawa modlitwy "Zdrowaś Mario": jest rzekomo anachronizm, bo... znalazła się w brewiarzu rzymskim dopiero w 1566r. Ale przecież znana była dużo wcześniej, choć niekoniecznie w tej samej postaci. Np. pierwszym dowodem na istnienie formuły "módl się za nami grzesznymi teraz i w godzinę śmierci naszej, Amen" jest wzmianka o tym, że wypowiedział ją po raz pierwszy św. Simon Stock, angielski karmelita, niedługo przed śmiercią, a pierwszym zawierającym ją oficjalnym dokumentem jest brewiarz kartuzów z 1350r. Tak więc są jedynie dowody na to, że w chwili śmierci Łokietka (1333r.) modlitwa w obecnej formie mogła być w Krakowie znana albo nie.
To tak trochę na marginesie, bo nie zamierzam się w temat wgłębiać, oglądać "Korony" raczej nie mam zamiaru. No, chyba że groziłaby mi śmierć z nudów, ale na to się nie zanosi.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
A.Mason
Baron Harkonnen
Posty: 4202
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 20:56
Płeć: Mężczyzna

Korona królów TVP.

Post autor: A.Mason »

Telenowela... i wszystko jasne :)
1) Artykuł 54. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.
2) Życie zmusza człowieka do wielu czynności dobrowolnych. Stanisław Jerzy Lec

Awatar użytkownika
jaynova
Niegrzeszny Mag
Posty: 1718
Rejestracja: pt, 10 lut 2012 17:42
Płeć: Mężczyzna

Korona królów TVP.

Post autor: jaynova »

Alfi pisze:Jak zresztą w przypadku większości telenowel, na czele z różnymi "M jak miłość" czy innymi tasiemcami dla sierot po "Dynastii".
Współautorką scenariusza jest przecież sama Ilona Łepkowska, zmiłuj się Panie Boże... :)
Alfi pisze: Wygląda zresztą na to, że TVP za wszelką cenę chciała mieć swoje "Wspaniałe stulecie". Nawet muzyka na początku i na końcu odcinka bardzo podobna.
Bardzo chciało bo serial, jak w wielu innych krajach ludzi doprowadzał do spazmów ;
Tylko nie wyszło. Tam przede wszystkim piękni aktorzy, utalentowani, przekonywujący, a nie drewno dziesiątego sortu. Fabuła zawsze kręciła się wokół tego kogo sułtan aktualnie zapładnia, seks sie sprzedaje :) Kostiumy i scenografia dopracowane i bogate.
A nie chłopi w niebieskich ubraniach i Wawel wyglądający jak dwugwiazdkowy hotel. Dialogi na poziomie jasełek szkolnych.
Alfi pisze: To tak trochę na marginesie, bo nie zamierzam się w temat wgłębiać, oglądać "Korony" raczej nie mam zamiaru. No, chyba że groziłaby mi śmierć z nudów, ale na to się nie zanosi.
Ale sułtanki oglądałeś, oj nie spodziewałbym się :)
"Wśrod szczęku oręża cichną prawa.". - Cyceron.

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Korona królów TVP.

Post autor: Alfi »

jaynova pisze:
Ale sułtanki oglądałeś, oj nie spodziewałbym się :)
"Wspaniałe stulecie" zawsze przez kilka minut przed przełączeniem na Francję, a "Sułtankę Kösem" dla skonfrontowania prawdy historycznej z serialową fikcją.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
jaynova
Niegrzeszny Mag
Posty: 1718
Rejestracja: pt, 10 lut 2012 17:42
Płeć: Mężczyzna

Korona królów TVP.

Post autor: jaynova »

A nie dla tych pięknych Turczynek? :)

Bo ja liczyłem, że jedna z drugą może się wreszcie rozbiorą :)

W Koronie Knurów już po 7 minutach goły tyłek widać, w dodatku nieszczególnie apetyczny :)

I pomyśleć, że prezes Kurski chce to sprzedawać za granicę, a fabułą ma dobić co najmniej do Jagiellonów...
"Wśrod szczęku oręża cichną prawa.". - Cyceron.

Awatar użytkownika
jaynova
Niegrzeszny Mag
Posty: 1718
Rejestracja: pt, 10 lut 2012 17:42
Płeć: Mężczyzna

Korona królów TVP.

Post autor: jaynova »

Swoją drogą właśnie oglądałem Jamesa Bonda "Spectre" i Lea Seydoux jest strasznie podobna do aktorki grającej Annę Aldonę :))
"Wśrod szczęku oręża cichną prawa.". - Cyceron.

Awatar użytkownika
A.Mason
Baron Harkonnen
Posty: 4202
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 20:56
Płeć: Mężczyzna

Korona królów TVP.

Post autor: A.Mason »

Gandalfa i Smolenia tam nie widzieliście? ;)
1) Artykuł 54. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.
2) Życie zmusza człowieka do wielu czynności dobrowolnych. Stanisław Jerzy Lec

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Korona królów TVP.

Post autor: Alfi »

Smolenia, owszem. Zagrał Łokietka.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
neularger
Strategos
Posty: 5230
Rejestracja: śr, 17 cze 2009 21:27
Płeć: Mężczyzna

Korona królów TVP.

Post autor: neularger »

W przypadku pierwszych odcinków "Korony królów" różni domorośli eksperci od historii wyszukują nieścisłości na siłę. Choćby sprawa modlitwy "Zdrowaś Mario": jest rzekomo anachronizm, bo... znalazła się w brewiarzu rzymskim dopiero w 1566r. Ale przecież znana była dużo wcześniej, choć niekoniecznie w tej samej postaci.
A ta wcześniejsza postać jest na Wiki (właściwie wskazanie źródeł), ale skoro odcinek "pierwszą wielką produkcji TVP od 30 lat" (by Jacek Kurski prezes TVProp) kosztował 200 tys. PLN to co się dziwić, że nikomu się nie chciało zajrzeć. Startowy budżet Wspaniałego Stulecia to 4,7 mln USD, zaś całość zamknęła się kwotą 392 mln PLN (za portalem Świat Seriali), co by dawało niewygórowaną kwotę 2,8 mln PLN za odcinek serialu kostiumowego. Turcja to co prawda bogatszy kraj, ale jednak w sposób nieprzytłaczający. Skąd więc ksiądz wypowiadający formułę chrztu po polsku, zamknięta korona (200 lat za wcześnie) czy niewłaściwy orzeł?
Za to Krysi Pawłowicz się podoba, zatem Roma locuta causa finita. :)
You can do anything you like... but you must never be rude. Rude is being weak.
Ty, Margoto, niszczysz piękne i oryginalne kreacje stylistyczne, koncepcje cudne językowe.
Jesteś językową demolką.
- by Ebola ;)

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Korona królów TVP.

Post autor: Alfi »

No bo w TV za "kwerendę" zajmującą kwadrans cennego czasu obowiązuje stawka dająca awans do II progu podatkowego, więc po co tyle wydawać? Korona to korona. A co do formuły chrztu - może chcieli jednak uniknąć podejrzeń o "trydenckość" (coś mi się wydaje, że paru ludzi z uczelni oćca dyrektora to ukryci sedewakantyści), więc dali po polsku.

Zaraz: jaka wcześniejsza postać? Chodzi o Gandalfa? Chyba się pogubiłem.
A w tym odcinku, który obejrzałem, pewien purpurat deklaruje, że zaprosi innego purpurata, bardzo ambitnego i brużdżącego politycznie (Jana Grota?) do wspólnego dokonania koronacji. A więc to na pewno Janisław, arcybiskup gnieźnieński - ale chyba trochę za młody jak na człowieka, która ma już za sobą wieloletnią karierę kościelną.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
jaynova
Niegrzeszny Mag
Posty: 1718
Rejestracja: pt, 10 lut 2012 17:42
Płeć: Mężczyzna

Korona królów TVP.

Post autor: jaynova »

Moim zdaniem powinni przywrócić do aktywnej służby i ściągnąć na Wawel Gniewka, syna rybaka. :) Albo w ogóle poprosić Emila Karewicza by powtórzył rolę Łokietka, zamiast pseudo Smolenia :) Jak to jest, że opowiadający o tych samych czasach serial sprzed 40 lat , kręcony w PRL, jest ciekawszy niż współczesny :)
"Wśrod szczęku oręża cichną prawa.". - Cyceron.

Awatar użytkownika
A.Mason
Baron Harkonnen
Posty: 4202
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 20:56
Płeć: Mężczyzna

Korona królów TVP.

Post autor: A.Mason »

jaynova pisze:Jak to jest, że opowiadający o tych samych czasach serial sprzed 40 lat , kręcony w PRL, jest ciekawszy niż współczesny :)
O to! To! TO! TO!
Idealne podsumowanie! Pozwolisz, że przywłaszczę je sobie i będę cytował jeśli gdzieś w jakiejś dyskusji zejdzie mi na temat Korony królów?
1) Artykuł 54. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.
2) Życie zmusza człowieka do wielu czynności dobrowolnych. Stanisław Jerzy Lec

Awatar użytkownika
neularger
Strategos
Posty: 5230
Rejestracja: śr, 17 cze 2009 21:27
Płeć: Mężczyzna

Korona królów TVP.

Post autor: neularger »

jaynova pisze:Jak to jest, że opowiadający o tych samych czasach serial sprzed 40 lat , kręcony w PRL, jest ciekawszy niż współczesny :)
Zależy dla kogo, wielbicielki telenowel będą zachwycone. Wreszcie dostały swoją ulubioną potrawę, ale w wersji z serwetką i na szklanym talerzu, w związku z czym nikt im już nie powie, że oglądają tandetę w nieużywanej scenografii, tylko wysmakowany kostiumowy serial historyczny.
Zaraz: jaka wcześniejsza postać?
Modlitwy.
A więc to na pewno Janisław, arcybiskup gnieźnieński - ale chyba trochę za młody jak na człowieka, która ma już za sobą wieloletnią karierę kościelną.
Najwyraźniej wcześnie ją zaczął. :)
You can do anything you like... but you must never be rude. Rude is being weak.
Ty, Margoto, niszczysz piękne i oryginalne kreacje stylistyczne, koncepcje cudne językowe.
Jesteś językową demolką.
- by Ebola ;)

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Korona królów TVP.

Post autor: Alfi »

neularger pisze:
A więc to na pewno Janisław, arcybiskup gnieźnieński - ale chyba trochę za młody jak na człowieka, która ma już za sobą wieloletnią karierę kościelną.
Najwyraźniej wcześnie ją zaczął. :)
Data urodzenia Janisława nie jest znana. Arcybiskupem został w 1317r. Być może zadecydowało to, że kiedy zmarł arcybiskup Borzysław, papież miał akurat Janisława pod ręką, bo ten stał na czele poselstwa w sprawie planowanej koronacji Łokietka. A takie misje powierzano raczej ludziom z dużym doświadczeniem, a więc nie był to młodzieniaszek. Zresztą w bardzo młodym wieku szli w biskupy wyłącznie przedstawiciele najwyższej arystokracji (rodów królewskich i książęcych), i to w kręgach bliskich geograficzne (i towarzysko) centrali, głównie we Włoszech (późniejszy papież Leon X, syn Wawrzyńca Wspaniałego z Florencji, został kardynałem w wieku 13 lat i paru miesięcy). O koligacjach Janisława nic nie wiadomo, poza tym, że najprawdopodobniej pieczętował się herbem Korab. Musiał więc zadowolić się wolniejszą ścieżką kariery.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

ODPOWIEDZ