Witcher/Wiedźmin

czyli osobno o serialach TV, koniecznie rozdzielnie i przeciwpołożnie

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
A.Mason
Baron Harkonnen
Posty: 4202
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 20:56
Płeć: Mężczyzna

Witcher/Wiedźmin

Post autor: A.Mason »

Małgorzata pisze: śr, 04 wrz 2019 19:47 Ergo, Netflix może mówić, że ekranizuje prozę AS-a, ale wizualnie opiera się na grze, IMAO, przynajmniej z tego, co widziałam z zajawce serialu.
Moim zdaniem trochę przesadzasz. Nie da się gradaptując i ekranizując te same książki uniknąć podobieństw, więc wg mnie twierdzenie na podstawie trailera, że Netflix opiera się na grze jest tak samo uzasadnione jak to, że Netflix opiera się na polskim serialu ;-D
1) Artykuł 54. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.
2) Życie zmusza człowieka do wielu czynności dobrowolnych. Stanisław Jerzy Lec

Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Witcher/Wiedźmin

Post autor: Małgorzata »

Podkreślam w każdym swoim poście na ten temat, że Netflix opiera się na grze w aspekcie WIZUALNYM. Postawiłam ten wniosek, ponieważ N. sprawdzał, czy jego wizualizacja pasuje fanom. A rzeczywistość jest okrutna dla literatury => większość odbiorców serialu to użytkownicy gry, nie czytelnicy (choć jedno nie wyklucza drugiego oczywiście).
Znaczy, za długo siedziałam w marketingu i reklamie, nabawiłam się nieodwracalnych zmian w mózgu i w rezultacie wszystkie posunięcia Netflixa wydają mi się podejrzanie spójne (vide: incydent z plotką o czarnej Ciri).
No i Bagiński znał polską ekranizację => więc skąd wiesz, Masonie, czy nie było w tym akurat antyinspiracji? :P
So many wankers - so little time...

Awatar użytkownika
A.Mason
Baron Harkonnen
Posty: 4202
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 20:56
Płeć: Mężczyzna

Witcher/Wiedźmin

Post autor: A.Mason »

Małgorzata pisze: śr, 04 wrz 2019 22:26 Podkreślam w każdym swoim poście na ten temat, że Netflix opiera się na grze w aspekcie WIZUALNYM.
Ja w trailerze znajduję bardzo niewiele z aspektu wizualnego, który można przypisać inspiracji gry. Zupełnie inaczej wyglądające postacie. Miejsca, które równie dobrze można przypisać polskiemu serialowi (no dobra, trochę żart), Grze o Tron i innym podobnym filmom.
1) Artykuł 54. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.
2) Życie zmusza człowieka do wielu czynności dobrowolnych. Stanisław Jerzy Lec

Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Witcher/Wiedźmin

Post autor: Małgorzata »

Skoro tak twierdzisz, Masonie. Ja znajduję bez trudu.
Ale pewnie wkraczamy na poletko gustów niepodległych i własnych przekonań. Albo bawimy się w adwokatów diabłów (tylko my i diabli wiedzą).
Tak czy siak, ocenimy, gdy obejrzymy serial. I wtedy znowu się pospieramy. :)))
So many wankers - so little time...

Awatar użytkownika
A.Mason
Baron Harkonnen
Posty: 4202
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 20:56
Płeć: Mężczyzna

Witcher/Wiedźmin

Post autor: A.Mason »

Małgorzata pisze: ndz, 08 wrz 2019 14:03 Ja znajduję bez trudu.
Ale pewnie wkraczamy na poletko gustów niepodległych i własnych przekonań.
Nie, ja patrzę na to w ten sposób, że gdyby z trailera wyciąć Geralta, który jest bardzo charakterystyczna postacią, to że to jest ekranizacja Wiedźmina, poznałbym chyba tylko po drobiazgach typu herby (o ile bym je zauważył).
Jedyną sceną, jaka wydaje mi się najbardziej podobna do gry, to kanały. A Ty co więcej widzisz takiego, co jest charakterystyczne dla gry?
1) Artykuł 54. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.
2) Życie zmusza człowieka do wielu czynności dobrowolnych. Stanisław Jerzy Lec

Awatar użytkownika
jaynova
Niegrzeszny Mag
Posty: 1718
Rejestracja: pt, 10 lut 2012 17:42
Płeć: Mężczyzna

Witcher/Wiedźmin

Post autor: jaynova »

Premiera sezonu wyznaczona na najprawdopodobniej 17 grudnia. Przekonamy się wtedy, jak wyszło.
"Wśrod szczęku oręża cichną prawa.". - Cyceron.

Awatar użytkownika
neularger
Strategos
Posty: 5230
Rejestracja: śr, 17 cze 2009 21:27
Płeć: Mężczyzna

Witcher/Wiedźmin

Post autor: neularger »

Znów mam poważną obsuwę czasową i widzę, że wątek umilkł. Niemniej...
jaynova pisze:Z oskarżeniami o rasizm ostrożnie. Pomijając fakt, że jest to karalne, doprowadza się kogoś do sytuacji, w której musi udowadniać,że nie jest wielbłądem.
Hm... Tu powinien być jakiś dowcip o prawnikach, ale nic mi nie przychodzi do głowy. :)
Może jednak zwrócisz uwagę na fakt, że Cię o nic nie oskarżałem - JEDYNIE nie zgodziłem się z Twoją opinią o sobie.
jaynova pisze:W życiu bym się pod tym nie podpisał. Samuela. L. Jacksona uważam za jednego z najlepszych aktorów, zawsze gra świetnie, ale gdyby kręcono remake Władcy Pierścienia i obsadzono go w roli Gandalfa to sprzeciwiałbym się z całej siły.
Zapewne z takich samych powodów jak wcześniej "Bo ja tak se wyobraziłem i tak ma być!".
jaynova pisze:Po prostu sposób przedstawienia bohaterów w serialu gryzie mi się ze sposobem, w jaki ich sobie wyobrażałem. A przedstawiono ich w ten sposób nie dla wolności artystycznej, autorskiej wizji reżysera. tylko z politycznej poprawności. I to jest głupie.
Byłoby głupie gdybyś zdał to udowodnić. Ale nie zdołałeś. Jak mówiłem argument: "mnie się nie podoba!" raczej trudno zaliczyć do poważnych.
jaynova pisze:Urażeni fani gry, jak piszesz, nie będą robić oglądalności, a oglądalność to dla seriali Netflixa życie.
Teraz to bez zatrzymywania się osiągnąłeś poziom groteki. Netfliks ma ~140 mln subskrybentów na całym świecie, z czego niecałe 4 mln w Polsce. Z czego tylko pewna mniejszość lub fantastykę, a z tej mniejszości, kolejna ma problem z osobami o niebiałym kolorze skóry.
Dodatkowo sądzę, że Twoje pretensje co do koloru skóry najsilniejsze są w Polsce (z przyczyn o których pisałem wcześniej, przekonanie Polaków, że mogą mówić Netflixowi jak ma ekranizować AS i wysokiej homogeniczności narodu) - poza granicami kraju zapewne wydają się nieco absurdalne (choć na pewno także istnieją). Dodatkowo wątpię, czy subskrybenci Netfliksa będą masowo go pozrzucać, bo "elfy są czarne".
Znaczy, wątpię by Netfliks się przejął.
jaynova pisze:I nie tylko ja tak myślę, wystarczy poczytać komentarze na filmwebie, instagramie, twitterze. A i tu nie jestem chyba osamotniony.
Zwolennicy płaskiej ziemi też są głośni. :P
Małgorzata pisze:Mnie się zdaje, że Netflix, niezależnie do tego, co mówił (i mówi), robił coś innego - sprawdzał reakcje targetu na swoje pomysły wizualne. Nieustannie sprawdzał, począwszy od listy potencjalnej obsady głównych ról, poprzez wizerunek Calvilla jako Geralta. I przy całym moim uwielbieniu dla prozy AS-a, rzeczywistość jest zgoła inna, a Netflix doskonale zdaje sobie z tego sprawę => to nie literatura stworzyła wyobrażenia postaci w umysłach potencjalnych widzów, nie. To gra. Ergo, Netflix może mówić, że ekranizuje prozę AS-a, ale wizualnie opiera się na grze, IMAO, przynajmniej z tego, co widziałam z zajawce serialu.
Małgoś, Karl Popper stworzył zasadę falsyfikacji. Mówi ona, że każda prawdziwie naukowa teoria musi dać się sfalsyfikować. Czyli: powiedz, Małgoś, co musiałabyś zobaczyć, by odstąpić od twierdzenia, że Netfliks opiera się na grze?
Co do czarnych elfów, mnie naprawdę nie przeszkadza ich kolor skóry (nawet mogłabym tego bronić), ale nie zgadza mi się spójność fabularna. Skoro Ciri jest biała jak śnieg, a ma w sobie krew elfów... Tylko że elfy w ekranizacji są czarne jak heban...
Nie są. W trailerze nie ma elfów. Ciemnoskóre osobniki, to co do jednego osobniczki. To driady z Brokilonu. Mają dzidy przez co wyglądają na wojowniczki (co gadza się z kreacją ASa - ta wojowniczość). A scenka dzieje się w środku puszczy.
A przypominam, że Netfliks ekranizuje (jak sam twierdzi) opowiadania, nie Sagę.
A nawet gdyby elfy były czarne, to Ciri nadal mogłaby być biała jak śnieg, bo nie ma to znaczenia. Genealogia Ciri została dość dobrze przedstawiona w Sadze i poza przodkinią własnie elfką (Larą Dorren) reszta jej przodków to ludzie.
Znaczy, domieszka elfiej krwi jest u niej niewielka i nawet kiedy Vysygota bada ją po zranieniu nie stwierdza cech elfich. A owa krew elfów, to Starsza Krew czyli całe dwa geny, co dały Ciri niezwykłe możliwości.
Piękne blond-elfy, jak nie przymierzając z Tolkiena (bo chyba one były inspiracją dla AS-a), które są traktowane jak pariasi w uniwersum wiedźmińskim, podobają mi się znacznie bardziej, bo stoją w poprzek podstawowym mechanizmom postrzegania przez nas rzeczywistości w myśl skrótu, że co piękne, to dobre.
A co tylko białe ma być piekne, Małgoś? Zaproponowana przez Ciebie opozycja chyba nie jest do końca spójna. Gdyby po jednej stronie zatrudnić samych pięknych aktorów, to wtedy byłoby ok. Tyle, że to nie ma żadnego związku z kolorem skóry.
A czarne driady idealnie pasują jako uciskana mniejszość, może to i mało subtelny zabieg, ale dla subtelniejszych rozważań brak tu miejsca, bo nie o driadach to serial.
You can do anything you like... but you must never be rude. Rude is being weak.
Ty, Margoto, niszczysz piękne i oryginalne kreacje stylistyczne, koncepcje cudne językowe.
Jesteś językową demolką.
- by Ebola ;)

Awatar użytkownika
jaynova
Niegrzeszny Mag
Posty: 1718
Rejestracja: pt, 10 lut 2012 17:42
Płeć: Mężczyzna

Witcher/Wiedźmin

Post autor: jaynova »

neularger pisze: wt, 24 wrz 2019 16:09 A czarne driady idealnie pasują jako uciskana mniejszość,
Można było zatrudnić Indian, pardon, rdzennych Amerykanów. ;) I uciskana mniejszość i z naturą obyci.
"Wśrod szczęku oręża cichną prawa.". - Cyceron.

Awatar użytkownika
Q
Nexus 6
Posty: 3142
Rejestracja: wt, 25 lis 2008 18:01

Witcher/Wiedźmin

Post autor: Q »

Jest teaser:
https://www.youtube.com/watch?v=vv3LAuXUmkA
Niby wygląda przyzwoicie (niezbyt jest się do czego przyczepić), ale jakoś nie czuję klimatu wspólnego dla AS-owego oryginału i wszystkich jego polskich adaptacji (komiks, film/serial, gry). Znaczy... sam nie wiem..
forum miłośników serialu „Star Trek”, gdzie ludzi zdolnych do używania mózgu po prostu nie ma - Przewodas

Awatar użytkownika
A.Mason
Baron Harkonnen
Posty: 4202
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 20:56
Płeć: Mężczyzna

Witcher/Wiedźmin

Post autor: A.Mason »

Dałeś link do teasera z lipca. Dziś wypuszczono trailer:
https://www.fahrenheit.net.pl/aktualnos ... wiedzmina/

Mnie się cały czas nie podoba Cavill jako Wiedźmin, choć po obejrzeniu trailera i krótkim przemyśleniu sprawy, jednak dam mu szansę.
Wizualnie także mało w tym "słowiańskości" i produkcja pod tym względem wygląda jak "wszystkie inne", ale może w serialu może ta "polskość" (w pozytywnym sensie) gdzieś czasem będzie się wyłaniać... pewnie głównie na wsi ;-)
1) Artykuł 54. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.
2) Życie zmusza człowieka do wielu czynności dobrowolnych. Stanisław Jerzy Lec

Awatar użytkownika
Q
Nexus 6
Posty: 3142
Rejestracja: wt, 25 lis 2008 18:01

Witcher/Wiedźmin

Post autor: Q »

A.Mason pisze: czw, 31 paź 2019 21:45 Dałeś link do teasera z lipca.
Uuups. Ze wstydu płonę pąsem róż Miczurina (te ze Shaerrawedd, jak wiadomo, były białe ;) ), ale zasadniczo o obu (te. i tr.) mogę powiedzieć to samo.
A.Mason pisze: czw, 31 paź 2019 21:45Mnie się cały czas nie podoba Cavill jako Wiedźmin, choć po obejrzeniu trailera i krótkim przemyśleniu sprawy, jednak dam mu szansę.
Prawdę mówiąc wygląda bardziej jakby miał grać znanego producenta filmowego co się nam utopił (nawiązanie, bez intencji żartowania ze śmierci), niż na odtwórcę roli Geralta (zresztą ogólnie gdybym nie wiedział kto tam w kogo się wciela, to po samych zwiastunach mógłbym się nie połapać), ale na to nie narzekam, nie na tym etapie, zobaczę jak sobie poradzą w serialu.
A.Mason pisze: czw, 31 paź 2019 21:45Wizualnie także mało w tym "słowiańskości" i produkcja pod tym względem wygląda jak "wszystkie inne", ale może w serialu może ta "polskość" (w pozytywnym sensie) gdzieś czasem będzie się wyłaniać... pewnie głównie na wsi ;-)
Ja tam chyba nigdy nie nastawiałem się na szczególną polskość czy słowiańskość (mam zresztą wrażenie, że doszukiwano się ich w "Wiedźminach" cokolwiek na siłę, choć pewne wątki i prozy, i polchowych komiksów, i gier były w istocie arcypolskie), ale brak jakoś - bo ja wiem? - mroku? szarzyzny? klimatu trudnych decyzji, z których każda ma swoją cenę? desperacji? Jakoś za radośnie to wszystko wygląda...
forum miłośników serialu „Star Trek”, gdzie ludzi zdolnych do używania mózgu po prostu nie ma - Przewodas

Awatar użytkownika
A.Mason
Baron Harkonnen
Posty: 4202
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 20:56
Płeć: Mężczyzna

Witcher/Wiedźmin

Post autor: A.Mason »

Q pisze: czw, 31 paź 2019 23:21 Ja tam chyba nigdy nie nastawiałem się na szczególną polskość czy słowiańskość (mam zresztą wrażenie, że doszukiwano się ich w "Wiedźminach" cokolwiek na siłę, choć pewne wątki i prozy, i polchowych komiksów, i gier były w istocie arcypolskie),
Ja akurat nie z tych, co szukają słowiańskich korzeni w Wiedźminie :) W trailerze brakuje mi takich "widoków ojczystych", które trochę wyróżniłyby serial na tle innych zagranicznych produkcji.
Q pisze: czw, 31 paź 2019 23:21 ale brak jakoś - bo ja wiem? - mroku? szarzyzny? klimatu trudnych decyzji, z których każda ma swoją cenę? desperacji? Jakoś za radośnie to wszystko wygląda...
E, chyba nie dostrzegam tego braku mroku, choć wydaje mi się, że trailer i tak jest zbyt pocięty, żeby na jego podstawie rozstrzygać "radość". Ja za to zwróciłem uwagę na inną rzecz, czysto subiektywną. Nie lubię idealności/czystości/jakości technicznej tego trailera. Jest dla mnie trochę zbyt perfekcyjna, pasująca bardziej do s-f niż fantasy. Brakuje mi tam jakiegoś brudu, jest zbyt sterylnie. Może to tożsame z tym Twoim brakiem szarzyzny?
1) Artykuł 54. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.
2) Życie zmusza człowieka do wielu czynności dobrowolnych. Stanisław Jerzy Lec

Awatar użytkownika
Q
Nexus 6
Posty: 3142
Rejestracja: wt, 25 lis 2008 18:01

Witcher/Wiedźmin

Post autor: Q »

A.Mason pisze: pt, 01 lis 2019 01:04Ja akurat nie z tych, co szukają słowiańskich korzeni w Wiedźminie :)
Zauważyłem ;) :).
A.Mason pisze: pt, 01 lis 2019 01:04W trailerze brakuje mi takich "widoków ojczystych", które trochę wyróżniłyby serial na tle innych zagranicznych produkcji.
Jednym słowem chciałbyś jednak żeby choć trochę zapachniało grodziszczem, wsią – ulicówką i puszczańskim wyrębem, a oni (dotąd?) głównie zamki i miasta pokazują?
A.Mason pisze: pt, 01 lis 2019 01:04Brakuje mi tam jakiegoś brudu, jest zbyt sterylnie. Może to tożsame z tym Twoim brakiem szarzyzny?
Mnimum w pewnym stopniu.
forum miłośników serialu „Star Trek”, gdzie ludzi zdolnych do używania mózgu po prostu nie ma - Przewodas

Awatar użytkownika
A.Mason
Baron Harkonnen
Posty: 4202
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 20:56
Płeć: Mężczyzna

Witcher/Wiedźmin

Post autor: A.Mason »

Q pisze: pt, 01 lis 2019 01:15 Jednym słowem chciałbyś jednak żeby choć trochę zapachniało grodziszczem, wsią – ulicówką i puszczańskim wyrębem, a oni (dotąd?) głównie zamki i miasta pokazują?
Mniej więcej. Ale nawet zamki i miasta w trailerach wydają się mi obce, zbyt uniwersalne i zbyt podobne do innych filmów.

Ale napiszę tak, cieszę się, że mogę się w tym serialu (przynajmniej na razie) przejmować głównie takimi pierdółkami :D
1) Artykuł 54. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.
2) Życie zmusza człowieka do wielu czynności dobrowolnych. Stanisław Jerzy Lec

Awatar użytkownika
jaynova
Niegrzeszny Mag
Posty: 1718
Rejestracja: pt, 10 lut 2012 17:42
Płeć: Mężczyzna

Witcher/Wiedźmin

Post autor: jaynova »

Sceny na pustyni wskazują na spore dopiski w scenariuszu. Jako żywo, wiedźmin na pustyni nie walczył. A wątpię by tak szybko dojechali do Wieży jaskółki.
"Wśrod szczęku oręża cichną prawa.". - Cyceron.

ODPOWIEDZ