św. Tomasz z Akwinu

tu jest dział historyczny

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Lafcadio
Nexus 6
Posty: 3193
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 17:57

św. Tomasz z Akwinu

Post autor: Lafcadio »

Witam!
Potrzebuję danych na temat św. Tomasza z Akwinu, skupiając się najbardziej na krytyce jego poglądów, ich wpływu na ludzkość i stosunek obecnego Kościoła (w sensie, czy z czymś co od Tomasza z Akwinu próbują walczyć i zmieniać). Będę wdzięczny za każdą pomoc.

Pozdrawiam
Ja mam śmiałość to panu powiedzieć, bo pan mi wie pan co pan mi może? Pan mi nic nie może. Bo ja jestem z wodociągów.

Awatar użytkownika
nosiwoda
Lord Ultor
Posty: 4541
Rejestracja: pn, 20 cze 2005 15:07
Płeć: Mężczyzna

Post autor: nosiwoda »

Moja wskazówka - napisz priva do Rhegeda.
"Having sons means (among other things) that we can buy things "for" those sons that we might not purchase for ourselves" - Tycho z PA

Awatar użytkownika
taki jeden tetrix
Niezamężny
Posty: 2048
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 20:16

Post autor: taki jeden tetrix »

I do Alfiego.
A z Rhegedem możesz się nawet ustawić w Olsztynie, mano a mano :)
"Anyone who's proud of their country is either a thug or just hasn't read enough history yet" (Richard Morgan, Black Man)
"Jak ktoś chce sypiać ze skunksami, niech nie płacze, że mu dzieci śmierdzą" (Etgar Keret)

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

Nie, ja się nie znam.
Wiem, że w filozofii katolickiej dominuje neotomizm, ale poza tym niewiele wiem na ten temat.
Aha, słyszałem jeszcze, że św. Tomaszem ponoć zainteresowała się Inkwizycja, bo po zjedzeniu obiadu miał powiedzieć: Consummatum est.

Edit: literówka
Ostatnio zmieniony pt, 15 lut 2008 09:39 przez Alfi, łącznie zmieniany 1 raz.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
taki jeden tetrix
Niezamężny
Posty: 2048
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 20:16

Post autor: taki jeden tetrix »

A udawał, że nic nie wie :)
Mówiłem, że to dobry adres?
"Anyone who's proud of their country is either a thug or just hasn't read enough history yet" (Richard Morgan, Black Man)
"Jak ktoś chce sypiać ze skunksami, niech nie płacze, że mu dzieci śmierdzą" (Etgar Keret)

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

Tak mi się przypomniało.
Było kiedyś jakieś sympozjum neotomistów. Rozpoczęło się oczywiście mszą. na mszę przyszedł ks. Tischner. A ty co tu robisz? - zapytał ktoś (Tischner nieszczególnie cenił neotomizm). Tischner odpowiedział: Gdzie jest nieboszczyk, musi być pokropek.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
Nath
Fargi
Posty: 332
Rejestracja: śr, 03 paź 2007 15:55

Post autor: Nath »

Niedawno jeden z wykładowców opowiedział nam taką anegdotkę:

Podczas kanonizacji Tomasza z Akwinu ktoś zapytał papieża Jana XXII, jaki cud popełnił Tomasz, że uznaje się go za świętego? (cud jest konieczny w procesie kanonizacji).

Na co papież wziął "Sumę Teologiczną" i powiedział: To jest cudo. Po czym dodał: A kolejnym cudem jest ją przeczytać :)

Oczywiście to tak pół żartem, pół serio :)
Pozdrawiam

Edit. Mała zmiana na początku
Ika: Poczuł, że umiera i zapewne doszedł do wniosku, że nie da się złapać tym metroseksualistom ze skrzydełkami. Nie widział swojej przyszłości w chórze.

ODPOWIEDZ