Strach czytać, czyli co sądzicie o...

czyli odpowiednie miejsce dla bibliotekarzy, bibliofilów, moli książkowych i wszystkich tych nieżyciowych czytaczy

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marcin Robert
Niegrzeszny Mag
Posty: 1765
Rejestracja: pt, 20 lip 2007 16:26
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Marcin Robert »

Nath pisze:A jakbyście komuś mieli polecić coś z Pratchetta, to jakie to by były tytuły? :)
Świetny jest cykl o Nomach:

Nomów księga wyjścia,
Nomów księga kopania,
Nomów księga odlotu
.

A ze Świata Dysku najbardziej podobał mi się cykl o Straży Miejskiej: Straż! Straż!, Zbrojni i in.

Awatar użytkownika
Ignatius Fireblade
Kameleon Super
Posty: 2575
Rejestracja: ndz, 09 kwie 2006 12:04

Post autor: Ignatius Fireblade »

Popieram Marcina Roberta w kwestii cyklu o Straży Miejskiej. Moim skromnym zdaniem jest o niebo śmieszniejszy niż przygody Rincewinda. Jeśli mam być szczery, to i tak najbardziej lubię cykl o Śmierci. :D

Tutaj masz link do tytułów: Świat Dysku
- Na koniec zadam ci tylko jedno pytanie. Co ci wyryć na nagrobku?
- Napisz: "Nie ma lekarstwa na brak rozumu".
"Black Lagoon" #10 Calm down, two men PT2

Awatar użytkownika
Harna
Łurzowy Kłulik
Posty: 5588
Rejestracja: ndz, 05 mar 2006 17:14

Post autor: Harna »

Czytał ktoś może książki Christophera Fowlera, wydane przez Wydawnictwo Dolnośląskie? Chodzi o Widownię w mroku, Podziemne rzeki Londynu i Siedemdziesiąt siedem zegarów.
– Wszyscy chyba wiedzą, że kicający łurzowy kłulik to zapowiedź śmierci.
– Hmm, dla nas znaczy coś całkiem odmiennego – szczęśliwe potomstwo...
© Wojciech Świdziniewski, Kłopoty w Hamdirholm
Wzrúsz Wirúsa!

Awatar użytkownika
Millenium Falcon
Saperka
Posty: 6212
Rejestracja: pn, 13 lut 2006 18:27

Post autor: Millenium Falcon »

Tak. Mła. Widownię tylko. Szczegółów nie pamiętam, bo to jakiś czas temu było, ale wrażenie pozytywne, nawet miałam zamiar nabyć następne, tylko jak zwykle zapomniałam.
ŻGC
Imoł Afroł Zgredai Padawan
Scissors, paper, rock, lizard, Spock. - Sheldon Cooper

Awatar użytkownika
Harna
Łurzowy Kłulik
Posty: 5588
Rejestracja: ndz, 05 mar 2006 17:14

Post autor: Harna »

<szczwane pytanie> A tła zaposiadywuje Widownię?
– Wszyscy chyba wiedzą, że kicający łurzowy kłulik to zapowiedź śmierci.
– Hmm, dla nas znaczy coś całkiem odmiennego – szczęśliwe potomstwo...
© Wojciech Świdziniewski, Kłopoty w Hamdirholm
Wzrúsz Wirúsa!

Awatar użytkownika
Millenium Falcon
Saperka
Posty: 6212
Rejestracja: pn, 13 lut 2006 18:27

Post autor: Millenium Falcon »

Łi, nawet miało pytać, czy tła chce.
E: I żeby było zabawniej, to dziś z bliżej nieznanego powodu podeszłam do półki, się zgięłam i wypatrzyłam Widownię. Gdybym tego nie zrobiła, nie wiem, czy bym pamiętała, że mam i czytałam... Telepatia działa. :)
ŻGC
Imoł Afroł Zgredai Padawan
Scissors, paper, rock, lizard, Spock. - Sheldon Cooper

Agarwaen
Dwelf
Posty: 519
Rejestracja: wt, 04 lis 2008 18:57
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Agarwaen »

Petera Ackroyda zdarzyło mi się przeczytać, konkretnie "Sprzysiężenie Dominus". Jako historyk doceniam smaczki tam występujące, ale sama opowieść średnio wciągająca. Tutaj pojawia się moje pytanie, czytał ktoś inne książki jego autorstwa i polecić / odradzić może ? A nóż w innych swoich dziełach popisał się względem "Sprzysiężenia".

Awatar użytkownika
nimfa bagienna
Demon szybkości
Posty: 5779
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 11:40
Płeć: Nie znam

Post autor: nimfa bagienna »

Osobistycznie nie widziałam, ale słyszałam narzekania. Na zbiór opowieści o Sherlocku Holmesie wydanych przez wydawnictwo Rea.
W historii o tańczących sylwetkach brakuje rysunków tańczących sylwetek. Z tego, co zeznało źródło, tłumaczenie wypacza sens oryginału, zdarzają się też dziwne wpadki stylistyczno-translatorskie. Jako że od dzieciństwa kocham się w Mycrofcie Holmesie, czuję się w obowiązku donieść.
Tłumaczenie niechlujstwa językowego dysleksją jest jak szpanowanie małym fiutkiem.

Awatar użytkownika
Ebola
Straszny Wirus
Posty: 12009
Rejestracja: czw, 07 lip 2005 18:35
Płeć: Nie znam

Post autor: Ebola »

Trochę się tego naszukałam na ich stronie, aż Eureka! są w literaturze młodzieżowej. Tłumaczył chyba agent Tomek.
Jedz szczaw i mirabelki, a będziesz, bracie, wielki!
FORUM FAHRENHEITA KOREĄ PÓŁNOCNĄ POLSKIEJ FANTASTYKI! (Przewodas)
Wzrúsz Wirúsa!

Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Post autor: Małgorzata »

Powieść o Frankensteinie całkiem niezła, choć język chyba za współczesny do tej historii, jak mi się zdaje. Ale lubię retellingi, a ten naprawdę niezły był. :)))
I to o architekcie też fajne, choć czasami opisy porażały mnie rozwleczeniem. Jak flaki w oleju. Może to miało być nastrojowe, ale nie podziałało na mnie. Nie wiem, może to wina mojego złego nastawienia, czytałam w lengłydżu tę pozycję, a w lengłydżu czemuś zawsze mi się wydaje, że powinno być krócej... :X
So many wankers - so little time...

Awatar użytkownika
Millenium Falcon
Saperka
Posty: 6212
Rejestracja: pn, 13 lut 2006 18:27

Post autor: Millenium Falcon »

nimfa bagienna pisze:Osobistycznie nie widziałam, ale słyszałam narzekania. Na zbiór opowieści o Sherlocku Holmesie wydanych przez wydawnictwo Rea.
Poleciałam sprawdzić, bo mam na półce, ale nie to. Tzn. Rea wydała dwie zbiorówki, ja mam "Dzienniki i przygody", a "Tańczące sylwetki" są w "Księdze wszystkich dokonań SH". "Dzienniki" tłumaczyli Anna Krochmal i Robert Kędzierski. Raczej to podczytuję, niż czytam, ale żadnych wpadek z tego co pamiętam nie zauważyłam.
ŻGC
Imoł Afroł Zgredai Padawan
Scissors, paper, rock, lizard, Spock. - Sheldon Cooper

Awatar użytkownika
flamenco108
ZakuŻony Terminator
Posty: 2229
Rejestracja: śr, 29 mar 2006 00:01
Płeć: Mężczyzna

Post autor: flamenco108 »

Ebola pisze:Trochę się tego naszukałam na ich stronie, aż Eureka! są w literaturze młodzieżowej. Tłumaczył chyba agent Tomek.
A kto to jest agent Tomek?

Co do Anny Krochmal i Roberta Kędzierskiego, to zeszłej zimy odwiedziliśmy ich po kilku latach niewidzenia w ich chatce w Ustrzykach Dolnych, dokąd się przenieśli w celu wykonywania zawodu w miłych okolicznościach przyrody, zamiast na 13-tym piętrze mrówkowca w towarzystwie dzwonnicy odbijającej regularnie "Rotę", czy "Boże coś Polskę", nie pomnę. Jeżeli wyplujecie jakieś jadowite uwagi, nie omieszkam ich przekazać, oni to uwielbiają ;-)
Nondum lingua suum, dextra peregit opus.

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

Agent Tomek? To ten, który ukrzywdził pewną posłankę, dzięki czemu posłanka, rzewnie płacząc, zdobyła głosy dżentelmenów i jej partia wygrała wybory. Ale o agencie Tomku jako tłumaczu nie słyszałem.

Edit: On ją ukrzywdził w tym sensie, że uwiódł, wykorzystał i porzucił.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
Dabliu
ZakuŻony Terminator
Posty: 3011
Rejestracja: wt, 22 sie 2006 20:22
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Dabliu »

flamenco108 pisze:Co do Anny Krochmal i Roberta Kędzierskiego, to zeszłej zimy odwiedziliśmy ich po kilku latach niewidzenia w ich chatce w Ustrzykach Dolnych, dokąd się przenieśli w celu wykonywania zawodu w miłych okolicznościach przyrody
Ale tam wszystko góry zasłaniają!
Alfi pisze:Agent Tomek? To ten, który ukrzywdził pewną posłankę, dzięki czemu posłanka, rzewnie płacząc, zdobyła głosy dżentelmenów i jej partia wygrała wybory. Ale o agencie Tomku jako tłumaczu nie słyszałem.

Edit: On ją ukrzywdził w tym sensie, że uwiódł, wykorzystał i porzucił.
Szelma. Szuja. Niewykluta larwa i szczeżuja.
MSPANC

Awatar użytkownika
hundzia
Złomek forumowy
Posty: 4054
Rejestracja: pt, 28 mar 2008 23:03
Płeć: Kobieta

Post autor: hundzia »

Dabliu pisze: Szelma. Szuja. Niewykluta larwa i szczeżuja.
MSPANC
Zabrzmiało jak Irena Kwiatkowska!
Wzrúsz Wirúsa!
Wł%aś)&nie cz.yszc/.zę kl]a1!wia;túr*ę

ODPOWIEDZ