Recenzja i recenzenci

czyli odpowiednie miejsce dla bibliotekarzy, bibliofilów, moli książkowych i wszystkich tych nieżyciowych czytaczy

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Albiorix
Niegrzeszny Mag
Posty: 1768
Rejestracja: pn, 15 wrz 2008 14:44

Post autor: Albiorix »

Wniosek ogólny:
Jeśli chcemy wywołać recenzją jakąś reakcję i dyskusję, sprawić że wielu ludzi ją przeczyta i będzie o niej pamiętać, wystarczy napisać ją słabo :D
nie rozumiem was, jestem nieradioaktywny i nie może mnie zniszczyć ochrona wybrzeża.

Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Post autor: Małgorzata »

Ale czy dyskusja toczy się o omawianej przez recenzenta książce? A do tego powinna być recenzja właśnie. Nie do dyskusji autotematycznej, lecz do dyskusji o utworze, którego dotyczy omówienie.
Takie m.in. zadanie krytyki w ogóle i recenzji w szczególe. A recenzja z Poltera tego nie spełnia.

Pomijając, że nadal nie wiem, jaki zarzut (?) mój wywołał nadpobudliwą reakcję Malakha.
So many wankers - so little time...

Awatar użytkownika
Ebola
Straszny Wirus
Posty: 12009
Rejestracja: czw, 07 lip 2005 18:35
Płeć: Nie znam

Post autor: Ebola »

Małgorzata pisze:Pomijając, że nadal nie wiem, jaki zarzut (?) mój wywołał nadpobudliwą reakcję Malakha.
Nieważne jaki, ważne, że był.
Jedz szczaw i mirabelki, a będziesz, bracie, wielki!
FORUM FAHRENHEITA KOREĄ PÓŁNOCNĄ POLSKIEJ FANTASTYKI! (Przewodas)
Wzrúsz Wirúsa!

Awatar użytkownika
Rheged
Stalker
Posty: 1886
Rejestracja: pt, 16 wrz 2005 14:35

Post autor: Rheged »

Autor recenzji, jak zauważył sam Malakh, jest młody. Napisał słabą recenzję z błędami, ale na pewno nie jest głupi, skoro chce pisać dalej i to bez błędów oraz dlatego, że chce się uczyć. Wykazał to swoją postawą w komentarzach. Szacun do ziemi. Każdy od czegoś zaczyna, ja temu autorowi jestem w stanie słabość tej recenzji wybaczyć ze względu na chęć poprawy. Na pewno wyciągnie odpowiednie wnioski. Szybciej bądź wolniej, ale to się w końcu stanie.

Pytanie jest inne - czy redaktor wyciągnie odpowiednie wnioski, że się z siebie furiata nie robi (bo z nikogo innego w tym przypadku nie zrobił, jak właśnie z siebie)? I czy się poprawi? Gdyby to był pierwszy taki przypadek na Polterze, przymknąłbym oko. Ale że nie jest, to znowu bezczelnie będę szydził i wytykał palcami. Bo się należy.
Emil 'Rheged' Strzeszewski
Pipe of the rising sun, Sympathy for the pipe
Pipe of the storm, Born to be pipe

Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Post autor: Małgorzata »

Ebola pisze:
Małgorzata pisze:Pomijając, że nadal nie wiem, jaki zarzut (?) mój wywołał nadpobudliwą reakcję Malakha.
Nieważne jaki, ważne, że był.
Aaaale ja nie wiem, czy był! :(((
Znaczy, tak w ogóle, to był ukryty wyrzut, że Malakh i recenzent posługują się skrótem myślowym, zamiast samodzielnie móżdżyć, ale dyskusja się nie rozwinęła, bo odsądził mnie Malakh od czci i wiary, a potem wziął czapkę i wyszedł, to nie wiem. Zarzut, że recenzent i redaktor małoletni, to była zwykła nadinterpretacja. A konfuzja nie jest żadnym obraźliwym stanem emocjonalnym. Ergo, nie wiem, za co... :(((
Rheged pisze:Pytanie jest inne - czy redaktor wyciągnie odpowiednie wnioski, że się z siebie furiata nie robi (ciach!)? I czy się poprawi?
<pijacki niecosopran mode/on>
Kiedy patrzę, hen, za siebie,
w tamte lata, co minęły...

<pijacki niecosopran mode/off>
So many wankers - so little time...

Awatar użytkownika
Soi
Psztymulec
Posty: 936
Rejestracja: ndz, 26 paź 2008 20:36
Płeć: Kobieta

Post autor: Soi »

Ja przepraszam, że ciut nie na temat, ale, Margo, w którym numerze jest ta recenzja progenitury, albowiem chciałabym ją przeczytać, a nie idzie znaleźć. : )

Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Post autor: Małgorzata »

Bo to była w 3/4 moja recenzja. :P
Na dole - Dwugłos recenzencki...

edit: Eksperymentowałam wtedy z formą recenzji, stąd pomysł. I stąd, rzecz jasna, że piekielnie mi się nie chciało... :)))
So many wankers - so little time...

Awatar użytkownika
Soi
Psztymulec
Posty: 936
Rejestracja: ndz, 26 paź 2008 20:36
Płeć: Kobieta

Post autor: Soi »

Dzięki, Małgorzato. Nie ma co, ciekawe sposób recenzowania, zarówno całość recenzji, jak i sama część progeniturowa. Co do tej drugiej - nie wpadłabym na to, żeby tak napisać, a w sumie nie ma takiej różnicy wieku... ; D

Awatar użytkownika
Melchior
Sepulka
Posty: 25
Rejestracja: czw, 11 maja 2006 21:52

Najlepsi, nalepsze

Post autor: Melchior »

Nie tak dawno temu rozpętała się gorąca dyskusja na temat recenzji. Jednak nikt nie podał tam konkretnych przykładów dobrych recenzji, wzorcowych. Dlatego też proszę by każdy, w miarę możliwości, wymienił paru recenzentów zagranicznych jak i polskich, wraz z fragmentami ich najlepszych tekstów.


wpis moderatora:
ZGC: Przesunęłam do właściwego działu i scaliłam do właściwego tematu, żeby nie mnożyć nadmiernie bytów.

Awatar użytkownika
Achika
Ośmioł
Posty: 609
Rejestracja: pt, 22 sie 2008 09:23

Post autor: Achika »

Było pokolenie X, teraz jest pokolenie Ctrl + X.

Awatar użytkownika
Marcin Robert
Niegrzeszny Mag
Posty: 1765
Rejestracja: pt, 20 lip 2007 16:26
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Marcin Robert »

Ciekawe, jak by mi poszło z "Imieniem róży"? ;-)

Awatar użytkownika
Navajero
Klapaucjusz
Posty: 2485
Rejestracja: pn, 04 lip 2005 15:02

Post autor: Navajero »

Recenzować każdy może, jeden lepiej, drugi gorzej ;)
"Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."
dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
Marcin Robert
Niegrzeszny Mag
Posty: 1765
Rejestracja: pt, 20 lip 2007 16:26
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Marcin Robert »

Święte słowa, Navajero! :D

Awatar użytkownika
jaynova
Niegrzeszny Mag
Posty: 1718
Rejestracja: pt, 10 lut 2012 17:42
Płeć: Mężczyzna

Post autor: jaynova »

Dawno temu kiedy wychodził jeszcze Click Fantasy, a potem Fantasy, pod redakcją J. Piekary, bywały tam dobre recenzje. To co teraz ukazuje się W Nowej Fantastyce czy Science-fiction nie zawsze trzyma poziom.

Lepiej poczytać książkę, zanim się ją zrecenzuje.
"Wśrod szczęku oręża cichną prawa.". - Cyceron.

Awatar użytkownika
hundzia
Złomek forumowy
Posty: 4054
Rejestracja: pt, 28 mar 2008 23:03
Płeć: Kobieta

Post autor: hundzia »

jaynova pisze: Lepiej poczytać książkę, zanim się ją zrecenzuje.
Eee, a da się tak NIE robić? Znaczy recenzować książkę, bez jej czytania? Znaczy jak - po okładce?
Wzrúsz Wirúsa!
Wł%aś)&nie cz.yszc/.zę kl]a1!wia;túr*ę

ODPOWIEDZ