Zajdel 2008 (albo 2009)

czyli odpowiednie miejsce dla bibliotekarzy, bibliofilów, moli książkowych i wszystkich tych nieżyciowych czytaczy

Moderator: RedAktorzy

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

Nie, Darda nic do tego nie ma.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
Ebola
Straszny Wirus
Posty: 12009
Rejestracja: czw, 07 lip 2005 18:35
Płeć: Nie znam

Post autor: Ebola »

Znaczy, Alfi niezależnie, spontanicznie, że tak powiem. I to chyba właśnie go dziwi :)
Jedz szczaw i mirabelki, a będziesz, bracie, wielki!
FORUM FAHRENHEITA KOREĄ PÓŁNOCNĄ POLSKIEJ FANTASTYKI! (Przewodas)
Wzrúsz Wirúsa!

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

Przez cały maj i pięć dni czerwca mi przypominali, że głosowanie to obywatelski obowiązek;).
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

SX

Stefan Darda i Polcon

Post autor: SX »

Człowiek Skromny, Inteligentny I Czarujący * wydał na swej stronie http://www.stefandarda.pl oświadczenie w którym gratuluje sukcesu zdobywcom tegorocznego Zajdla. Hm. W sumie to miło.

Dowiedziałem się również od niego, że nie dostał od organizatorów tegorocznego Polconu propozycji przeprowadzenia spotkania autorskiego. To już mniej miło. A myślę że:
a) każdemu nominowanemu takowe się należy
b) takie spotkanie w jakiś sposób oczyściłoby atmosferę.
Ja chętnie podyskutowałbym o tym czy Zajdel jest nagrodą dla ludzi ( nawet skromnych, inteligentnych i czarujących *) czy dla określonego dzieła literackiego. Bo u mnie jest to raczej odseparowane - ja np. bardzo lubię Witka Jabłońskiego, ale jego książek zupełnie nie trawię :)

Pan Stefan Darda będzie gościem Falconu, który - o ile mnie pamięć nie myli - odbędzie w dniach 13-15 listopada. Jeśliby ktoś by zawędrował na to spotkanie to byłbym bardzo zainteresowany bliższą relacją.

* Sorki, ale pewien pompatyczny apel wciąż mnie bawi..

Awatar użytkownika
eses
Psztymulec
Posty: 984
Rejestracja: sob, 01 paź 2005 19:59

Post autor: eses »

Jak można było sprawdzić na Polconie, nie jeden pan Stefan Darda nie miał swojego spotkania autorskiego, więc albo organizatorzy nie zdecydowali się na robienie w tym roku spotkań wszystkim autorom celowo, albo ów autor znalazł się w bardzo dobrym towarzystwie osób olanych :)
BB + PnL = 66,6%...
I więcej w formie książki nie będzie ;)

SX

Fear of the Dark..

Post autor: SX »

Właśnie skończyłem przeglądać Kwintesencję Polskiej Kultury, szerzej znaną jako "Dom na Wyrębach" Stefana Dardy. Łapanki nie zrobię, bo po pierwsze nie potrafię ( mój idiolekt jest programowo za pan bakier z regułami języka polskiego), a po drugie nie będę wchodził na działkę mej ukochanej połowicy :)
Jako typowy prymityw czytelniczy potrafię tylko określić czy cóś misie podobie czy nie. A ta książka - o dziwo - mi się podoba. Po wstępnej lekturze po raz kolejny błogosławię mą rodzinę za wiekopomną decyzję przeniesienia się ze wsi do miasta :D
Na horrorach się za bardzo nie znam, ale na moje powieść ma to co trzeba: straszy czytelnika, ma klimacik, złośliwą strzygę i co najważniejsze -
wpis moderatora:
Ika: xxxx zmoderowano spoilerstwo Trochę dziwi mnie że autor utrudnił sobie życie osadzając akcję w 1995 roku, musi więc trzymać się realiów epoki: starcia Wałęsa-Kwaśniewski, telefony analogowe wagi ciężkiej, Red Bull dopiero wchodzący na rynek (cholerna skleroza - zupełnie nie pamiętam czy w 1995 można było kupić w Polsce ten napój energetyzujący).
Poprawcie mnie jeśli się mylę, ale poza Pawłem Siedlarem nie kojarzę innego autora specjalizującego się w tym gatunku. Łukasz Orbitowski na moje tylko ociera się o grozę, jedynie ze słyszenia znam duet Kain/Kyrcz. A przecież horror to wraz z s-f i fantasy pełnoprawna składowa fantastyki, więc bardzo cieszyłaby mnie nominacja tego typu dzieła do Zajdla. Wolałbym rzecz jasna żeby literatura obroniła się sama i obyła się bez komicznych akcentów..

Awatar użytkownika
Ika
Oko
Posty: 4256
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 11:26

Post autor: Ika »

SX, a mówi Ci coś słowo spoiler?
Im mniej zębów tym większa swoboda języka

SX

Post autor: SX »

Ika pisze:SX, a mówi Ci coś słowo spoiler?
A ktoś oprócz mnie ma zamiar to czytać ??!!

Awatar użytkownika
Ebola
Straszny Wirus
Posty: 12009
Rejestracja: czw, 07 lip 2005 18:35
Płeć: Nie znam

Post autor: Ebola »

Wiesz, jesteśmy nieprzewidywalni :)
Jedz szczaw i mirabelki, a będziesz, bracie, wielki!
FORUM FAHRENHEITA KOREĄ PÓŁNOCNĄ POLSKIEJ FANTASTYKI! (Przewodas)
Wzrúsz Wirúsa!

SX

Post autor: SX »

Ebola pisze:Wiesz, jesteśmy nieprzewidywalni :)
A, to ja przepraszam.. :)

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

SX pisze:
Ika pisze:SX, a mówi Ci coś słowo spoiler?
A ktoś oprócz mnie ma zamiar to czytać ??!!
Jeśli chodzi o Dom na wyrębach - to ja czytałem.
Do Kinga daleko, ale może być.
Nie rozumiem tylko, czemu to jest Dom na wyrębach, skoro Wyręby to nazwa przysiółka.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
Ebola
Straszny Wirus
Posty: 12009
Rejestracja: czw, 07 lip 2005 18:35
Płeć: Nie znam

Post autor: Ebola »

Alfi pisze:Nie rozumiem tylko, czemu to jest Dom na wyrębach, skoro Wyręby to nazwa przysiółka.
A wiesz, fakstycznie. zarówno na okładce, jak i na autorskiej stronie :)
Musi artystyczny zabieg.
Jedz szczaw i mirabelki, a będziesz, bracie, wielki!
FORUM FAHRENHEITA KOREĄ PÓŁNOCNĄ POLSKIEJ FANTASTYKI! (Przewodas)
Wzrúsz Wirúsa!

Awatar użytkownika
Achika
Ośmioł
Posty: 609
Rejestracja: pt, 22 sie 2008 09:23

Post autor: Achika »

Nagroda Zajdla 2010 - nominacje.

Tylko trzy opowiadania, kiepsko...
Było pokolenie X, teraz jest pokolenie Ctrl + X.

Awatar użytkownika
Młodzik
Yilanè
Posty: 3687
Rejestracja: wt, 10 cze 2008 14:48
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Młodzik »

IMHO, "Wroniec" na liście nominowanych to pomyłka.

Ausir
Sepulka
Posty: 58
Rejestracja: sob, 25 cze 2005 15:46

Post autor: Ausir »

Zapraszam do wysyłania nominacji do Nagrody Zajdla - swoje typy na najlepsze polskie powieści i opowiadania ubiegłego roku można nadsyłać do 15 czerwca. Szczegółowe zasady znajdziecie tutaj.

Tutaj znajdziecie moją pomocniczą listę utworów wydanych w zeszłym roku. W przypadku opowiadań, tym razem oprócz tekstów wydanych drukiem dodałem osobny arkusz z tekstami opublikowanym w Internecie (domyślnie brane są pod uwagę teksty wydane drukiem, ale teksty z sieci które również mogą otrzymać nominację, jeśli uzyskają dostateczną liczbę głosów). Na razie umieściłem tam teksty głównie z pism internetowych (jak Fahrenheit i Esensja) i portali (jak Poltergeist czy Gildia).

Wszelkie uwagi i uzupełnienia do listy mile widziane.

ODPOWIEDZ