Kanon

czyli odpowiednie miejsce dla bibliotekarzy, bibliofilów, moli książkowych i wszystkich tych nieżyciowych czytaczy

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
gorat
Pćma
Posty: 287
Rejestracja: pn, 13 cze 2005 16:48

Kanon

Post autor: gorat »

jaynova pisze: śr, 21 lut 2024 12:55
gorat pisze: wt, 20 lut 2024 12:33 ten "hejt" to ruszył z wydaniem Achai bodajże.
A jaki hejt?
Się zaczęło bodajże od tego, że na samym początku w porównaniu z innymi wydawnictwami MOCNO pompowali marginesy oraz rozmiar tekstu, do tego mieli bardzo niski próg w stronach podziału na tomy, więc się chyba kojarzyło z harlequinami czy coś, więc jak jeszcze się do tego trafiały czytadła w stylu Pilipiuka czy Piekary - niekoniecznie częściej, niż gdzie indziej - FS bywała przez to wzgardliwie traktowana, czego znaki nieraz widziałem. Dwadzieścia lat później już nie dzielą tak gorliwie, za to ...wszystkim tomiszcza spuchły;-))) Fabryka jest po prostu w normie, choć niezbyt się sama zmieniła.
PIP, PIP, PIP, PIP, PIP...
Przepraszamy, zepsuł się nadajnik.

Awatar użytkownika
Q
Nexus 6
Posty: 3273
Rejestracja: wt, 25 lis 2008 18:01

Kanon

Post autor: Q »

jaynova pisze: śr, 21 lut 2024 12:55No, Bajki robotów na pewno by były. :)
A już się bałem, że zaakceptujesz tylko jakieś bajki dla potłuczonych, w imię przystępności ;).
forum miłośników serialu „Star Trek”, gdzie ludzi zdolnych do używania mózgu po prostu nie ma - Przewodas

Awatar użytkownika
jaynova
Niegrzeszny Mag
Posty: 1779
Rejestracja: pt, 10 lut 2012 17:42
Płeć: Mężczyzna

Kanon

Post autor: jaynova »

gorat pisze: śr, 21 lut 2024 16:00 choć niezbyt się sama zmieniła.
Pozwolę sobie nie zgodzić się. Zaniechali prawie całkiowicie wydawania fantastyki ze Wschodu, poza Pilipiukiem mało autorów im zostało. Przeszli bardzo mocno na zagranicznych autorów.
Q pisze: śr, 21 lut 2024 18:05 A już się bałem, że zaakceptujesz tylko jakieś bajki dla potłuczonych, w imię przystępności ;).
Należałoby naprawdę stworzyć listę dla początkujacych, osobno sf i fantasy.
Nie zaczynać ani od staroci ani od zbytnio zaaawansowanego towaru.
SF można by np. zacząć od bardzo czytalnych książek wydawanych kiedyś przez ISA Erica Flinta, Johna Ringo, Davida Drake.
Potem dołożyć Honor Harrington... :) albo inną przyjemną military sf.
Potem pokazać trochę klasyki -John Carter z Marsa np.
"Wśrod szczęku oręża cichną prawa.". - Cyceron.

Awatar użytkownika
gorat
Pćma
Posty: 287
Rejestracja: pn, 13 cze 2005 16:48

Kanon

Post autor: gorat »

jaynova pisze: śr, 21 lut 2024 20:05 Pozwolę sobie nie zgodzić się. Zaniechali prawie całkiowicie wydawania fantastyki ze Wschodu, poza Pilipiukiem mało autorów im zostało. Przeszli bardzo mocno na zagranicznych autorów.
Od strony treści tak, mówiłem wyłącznie o formie.
PIP, PIP, PIP, PIP, PIP...
Przepraszamy, zepsuł się nadajnik.

Awatar użytkownika
Q
Nexus 6
Posty: 3273
Rejestracja: wt, 25 lis 2008 18:01

Kanon

Post autor: Q »

jaynova pisze: śr, 21 lut 2024 20:05SF można by np. zacząć od bardzo czytalnych książek wydawanych kiedyś przez ISA Erica Flinta, Johna Ringo, Davida Drake.
Potem dołożyć Honor Harrington... :) albo inną przyjemną military sf.
Potem pokazać trochę klasyki -John Carter z Marsa np.
Nie wiem, może jestem nietypowy, ale gdybym wszedł w SF od tej strony, to - choć wszystkich w/w autorów czytałem (i lubię), uznałbym, że fantastyka naukowa to sympatyczne - za przeproszeniem - pierdoły są, i może bym i po nią czasem rozrywkowo sięgał, ale zaprzysięgłym fanem raczej bym nie został...
forum miłośników serialu „Star Trek”, gdzie ludzi zdolnych do używania mózgu po prostu nie ma - Przewodas

Awatar użytkownika
jaynova
Niegrzeszny Mag
Posty: 1779
Rejestracja: pt, 10 lut 2012 17:42
Płeć: Mężczyzna

Kanon

Post autor: jaynova »

Ze wszystkim trzeba się oswajać stopniowo- to jak z egzotyczną kuchnią. Nie zaczynasz na dzień dobry od smażonych skorpionów :) Ale łagodne curry wciągniesz z przyjemnością, zanim przejdziesz do ostrzejszego.
Q pisze: śr, 21 lut 2024 20:46 ale zaprzysięgłym fanem raczej bym nie został...
W ten sposób, poprzez bardzo kiepski dobór lektur w szkołach - kanon literatury polskiej na przykład - zniechęca się dzieci, a potem młodzież do czytania. Szczególnie w liceum.
A potem zdziwienie i ubolewanie elit, że 70% Polaków w ciągu ostatniego roku nie przeczytało ani jednej książki...
"Wśrod szczęku oręża cichną prawa.". - Cyceron.

Awatar użytkownika
Q
Nexus 6
Posty: 3273
Rejestracja: wt, 25 lis 2008 18:01

Kanon

Post autor: Q »

W zasadzie można ułożyć kilka zestawów startowych pod różne targety. Np. chcąc kogoś przekonać do "Star Treka" jednym podsuniesz "The Motion Picture" czy jakieś najlepsze odcinki "TNG", innym - filmy Abramsa...

Tu może być podobnie - jednych zachęcisz Lemem, innych Weberem...
forum miłośników serialu „Star Trek”, gdzie ludzi zdolnych do używania mózgu po prostu nie ma - Przewodas

Awatar użytkownika
jaynova
Niegrzeszny Mag
Posty: 1779
Rejestracja: pt, 10 lut 2012 17:42
Płeć: Mężczyzna

Kanon

Post autor: jaynova »

No, jeśli chodzi o Star Treka to zdecydowanie trzeba by zacząć
Q pisze: czw, 22 lut 2024 14:11 jakieś najlepsze odcinki "TNG",
Na tyle nowe, by nie razić przaśnością, na tyle stare, by obyło się bez politycznej poprawności na siłę, a przed wszystkim świetnie przemyślane i zrealizowane.
"Wśrod szczęku oręża cichną prawa.". - Cyceron.

Awatar użytkownika
Q
Nexus 6
Posty: 3273
Rejestracja: wt, 25 lis 2008 18:01

Kanon

Post autor: Q »

Cieszę się, że je doceniasz :). Choć znam - z konwentowej autopsji - osoby, u których pierwszy "Star Trek" Abramsa powodował natychmiastową chęć sięgnięcia po "TOS", "TNG", a nawet popularne TOS-owe fan serie ("New Voyages", "Continues"). Więc co by o J.J.-u (złego) nie gadać, za to jestem mu wdzięczny.
forum miłośników serialu „Star Trek”, gdzie ludzi zdolnych do używania mózgu po prostu nie ma - Przewodas

Awatar użytkownika
jaynova
Niegrzeszny Mag
Posty: 1779
Rejestracja: pt, 10 lut 2012 17:42
Płeć: Mężczyzna

Kanon

Post autor: jaynova »

TNG to kanon kanonów, mimo wszystko...
Dlatego też trzeba pokazywać nieobytym z fantastyką, w szerokim tego słowa znaczeniu, dobre rzeczy.
I nawet nie jestem pewien czy powinno się zaczynać od LOTR, bo książka aczkolwiek wspaniała, jest już nieco leciwa. Pratchett napisał w jednym z felietonów, że czasami sceneria ma więcej charakteru niż bohaterowie.
Więc najpierw filmy :)
Z kolei nie przychodzi mi do głowy dobrze sfilmowane SF, które można by dać komuś na początek. No, może Starship Troopers...
"Wśrod szczęku oręża cichną prawa.". - Cyceron.

Awatar użytkownika
Q
Nexus 6
Posty: 3273
Rejestracja: wt, 25 lis 2008 18:01

Kanon

Post autor: Q »

jaynova pisze: wt, 27 lut 2024 09:42Z kolei nie przychodzi mi do głowy dobrze sfilmowane SF, które można by dać komuś na początek.
Znałem nawróconych na SF "Odyseją..." i "Blade Runnerem", ale w pierwszym wypadku nie jest to ekranizacja sensu stricto, w drugim zaś - luźna...
forum miłośników serialu „Star Trek”, gdzie ludzi zdolnych do używania mózgu po prostu nie ma - Przewodas

Awatar użytkownika
jaynova
Niegrzeszny Mag
Posty: 1779
Rejestracja: pt, 10 lut 2012 17:42
Płeć: Mężczyzna

Kanon

Post autor: jaynova »

Bardzo luźna, powiedziałbym.
Nie wiem czy Marsjanina można uznać za Sf, ale książka jest znakomita, a ekranizacja z Mattem Damonem bardzo przyzwoita.
"Wśrod szczęku oręża cichną prawa.". - Cyceron.

Awatar użytkownika
Q
Nexus 6
Posty: 3273
Rejestracja: wt, 25 lis 2008 18:01

Kanon

Post autor: Q »

jaynova pisze: wt, 27 lut 2024 15:21Nie wiem czy Marsjanina można uznać za Sf,
Można. Co prawda jest tam ta nieszczęsna nierealistyczna burza piaskowa w roli sprężyny fabularnej, ale z drugiej strony takie np. Kosmokrator czy rakieta z "Edenu" - też mające umieścić bohaterów gdzie autorowi wygodnie - również sensu nie miały...
forum miłośników serialu „Star Trek”, gdzie ludzi zdolnych do używania mózgu po prostu nie ma - Przewodas

Awatar użytkownika
jaynova
Niegrzeszny Mag
Posty: 1779
Rejestracja: pt, 10 lut 2012 17:42
Płeć: Mężczyzna

Kanon

Post autor: jaynova »

Q pisze: wt, 27 lut 2024 17:01 mające umieścić bohaterów gdzie autorowi wygodnie
Pozwolę sobie przypomnieć huragan, który uniósł rozbitków w balonie na Tajemniczą Wyspę :) - gwoli kanonu. :)

A następna książka autora Marsjanina czyli Hail Mary też jest warta uwagi, choć odrobinę wtórna.
"Wśrod szczęku oręża cichną prawa.". - Cyceron.

Awatar użytkownika
Q
Nexus 6
Posty: 3273
Rejestracja: wt, 25 lis 2008 18:01

Kanon

Post autor: Q »

jaynova pisze: śr, 28 lut 2024 14:27Pozwolę sobie przypomnieć huragan, który uniósł rozbitków w balonie na Tajemniczą Wyspę :) - gwoli kanonu. :)
Wiesz jak Lem by to podsumował? ;)

"Taki straszliwy zastój imaginacji kroi już na paranoidalną persewerację."
jaynova pisze: śr, 28 lut 2024 14:27A następna książka autora Marsjanina czyli Hail Mary też jest warta uwagi, choć odrobinę wtórna.
Tylko, że wprowadzone są tam pozaziemskie mikroby mogące służyć za źródło napędu międzygwiezdnego, a to już pachnie co głupszymi rozwiązaniami biologicznymi ze "Star Treka" (i "The Expanse")...
forum miłośników serialu „Star Trek”, gdzie ludzi zdolnych do używania mózgu po prostu nie ma - Przewodas

ODPOWIEDZ