Nagroda Nike

czyli odpowiednie miejsce dla bibliotekarzy, bibliofilów, moli książkowych i wszystkich tych nieżyciowych czytaczy

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Andrzej Pilipiuk
C3PO
Posty: 810
Rejestracja: pn, 23 kwie 2012 19:39

Nagroda Nike

Post autor: Andrzej Pilipiuk »

Paskudna nagroda nadawana przez michnikoidów, obca mi politycznie i wstrętna ideologicznie, ale tym razem dostał jeden z "naszych" ;)

Szczepan Twardoch.
GRATULUJEMY ;)

http://www.fronda.pl/a/szczepan-twardoc ... 31080.html

Awatar użytkownika
Młodzik
Yilanè
Posty: 3687
Rejestracja: wt, 10 cze 2008 14:48
Płeć: Mężczyzna

Re: Nagroda Nike

Post autor: Młodzik »

Biorąc pod uwagę, jego ostatnie dokonania, to można sobie zadać pytanie, czy aby jest "nasz" ideologicznie i gatunkowo ;). (Żeby nie było - jego ostatnie dokonania uważam za genialne, może poza "Morfiną" właśnie, ale akurat w tym przypadku niezbędne jest drugie czytanie).
Co do nacechowania ideologicznego Nike: od dłuższego czasu zastanawiam się nad przeczytaniem którejś ze słynniejszych nagrodzonych powieści. Dotąd unikałem tego ze względu na różne sygnały docierające ze środowiska fantastycznego, czy prawicowego, przedstawiające współczesną prozę polską jako przekombinowaną, pustą i lewacką do porzygu. Tyle że już dawno zauważyłem, że ta "lewacka" literatura bardzo mi się podoba ;).
Stąd dwie prośby do Szanownych Użytkowników: byłbym wdzięczny, gdyby ktoś mnie wyprowadził wyprowadził z błędu nt. literatury polskiej. I druga: jeśli istnieje jakieś współczesne arcydzieło utrzymane w duchu konserwatywnym (nie jakoś ostentacyjnie, raczej delikatnie), bardzo proszę o wskazanie :).

Andrzej Pilipiuk
C3PO
Posty: 810
Rejestracja: pn, 23 kwie 2012 19:39

Re: Nagroda Nike

Post autor: Andrzej Pilipiuk »

Ja się przyznam że od "Morfiny" odpadłem bardzo szybko i w bólach - kompletnie nie dla mnie...

Ale sukces "swojaka" cieszy.

Agarwaen
Dwelf
Posty: 519
Rejestracja: wt, 04 lis 2008 18:57
Płeć: Mężczyzna

Re: Nagroda Nike

Post autor: Agarwaen »

Jakbym Ziemkiewicza czytał. Kto jest winny zepsuciu i dlaczego michnik (koniecznie z małej litery). Czy by pisał jak Ty, o Nike, czy o kondycji warzywniaków w Lubuskim.

Awatar użytkownika
nosiwoda
Lord Ultor
Posty: 4541
Rejestracja: pn, 20 cze 2005 15:07
Płeć: Mężczyzna

Re: Nagroda Nike

Post autor: nosiwoda »

Nagrodę Nike dostała Joanna Bator. Szczepan Twardoch dostał nagrodę publiczności.
"Having sons means (among other things) that we can buy things "for" those sons that we might not purchase for ourselves" - Tycho z PA

Awatar użytkownika
Cordeliane
Wynalazca KNS
Posty: 2630
Rejestracja: ndz, 16 sie 2009 19:23

Re: Nagroda Nike

Post autor: Cordeliane »

Agarwaen pisze:Jakbym Ziemkiewicza czytał. Kto jest winny zepsuciu i dlaczego michnik (koniecznie z małej litery).
No, ale kto jak nie Michnik przy rozdaniu Nike musiał - niby właśnie odżegnując się od polityki - wspomnieć o Smoleńsku?
Light travels faster than sound. That's why some people appear bright until they speak.

Awatar użytkownika
Marcin Robert
Niegrzeszny Mag
Posty: 1765
Rejestracja: pt, 20 lip 2007 16:26
Płeć: Mężczyzna

Re: Nagroda Nike

Post autor: Marcin Robert »

Ale Nike jest nagrodą dla tzw. głównonurtowców. Gdyby dostał ją Szczepan Twardoch, to byłby to taki sam absurd, jak przyznanie Zajdla Jerzemu Pilchowi. (No, chyba że Twardoch stał się "głównonurtowcem").

Awatar użytkownika
Młodzik
Yilanè
Posty: 3687
Rejestracja: wt, 10 cze 2008 14:48
Płeć: Mężczyzna

Re: Nagroda Nike

Post autor: Młodzik »

Cordeliane pisze:No, ale kto jak nie Michnik przy rozdaniu Nike musiał - niby właśnie odżegnując się od polityki - wspomnieć o Smoleńsku?
O, to, to. Jeśli dobrze pamiętam, to stwierdził, że istnieją dwie Polski: literatury i Smoleńska. To dziwne, bo mam wrażenie, że żyję w zupełnie innej Polsce, w której Smoleńsk albo nie istnieje, albo histerycznie przypomina o sobie z oddali, niemal zza horyzontu.
Marcin Robert pisze:Ale Nike jest nagrodą dla tzw. głównonurtowców.
Ciągle i wciąż podkreśla się, że jest to nagroda dla wszystkich gatunków literatury, no chyba że fantastyka nie jest traktowana jak literatura ;).

Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Re: Nagroda Nike

Post autor: Małgorzata »

Wiele razy spotkałam się z poglądem, że nie jest. :P
No, może poza twórczością Lema i Sapkowskiego, te doczekały się opracowań naukowych. Ostrożnie w kręgi akademickie wpuszcza się dzieła Tolkiena, zdarzyła się Le Guin...
So many wankers - so little time...

Awatar użytkownika
Marcin Robert
Niegrzeszny Mag
Posty: 1765
Rejestracja: pt, 20 lip 2007 16:26
Płeć: Mężczyzna

Re: Nagroda Nike

Post autor: Marcin Robert »

Młodzik pisze:Ciągle i wciąż podkreśla się, że jest to nagroda dla wszystkich gatunków literatury, no chyba że fantastyka nie jest traktowana jak literatura ;).
Dla wszystkich widzialnych gatunków literatury, jest jeszcze bowiem - jak napisał w jednym z felietonów Andrzej Sapkowski - literatura niewidzialna. ;)

A poza tym liczą się fakty, a nie deklaracje.


Edit: cytat.

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Re: Nagroda Nike

Post autor: Alfi »

Marcin Robert pisze:Ale Nike jest nagrodą dla tzw. głównonurtowców. Gdyby dostał ją Szczepan Twardoch, to byłby to taki sam absurd, jak przyznanie Zajdla Jerzemu Pilchowi.
Pilch, chociaż się zawsze odżegnywał od fantastyki, niewątpliwie jest fantastą. Wymyślił bohatera, który słyszy cyfry bankomatowych PIN-ów.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
Narsil
Pćma
Posty: 286
Rejestracja: sob, 13 paź 2007 23:01

Re: Nagroda Nike

Post autor: Narsil »

Małgorzata pisze:Wiele razy spotkałam się z poglądem, że nie jest. :P
No, może poza twórczością Lema i Sapkowskiego, te doczekały się opracowań naukowych. Ostrożnie w kręgi akademickie wpuszcza się dzieła Tolkiena, zdarzyła się Le Guin...
Czyli twórczość Sapkowskiego ceni się bardziej niż np. Jacka Dukaja? I don't want to live on this planet anymore...
"Malarstwo kończy się wtedy, kiedy można zawiesić obraz do góry nogami bez szkody dla odbiorcy."

Awatar użytkownika
Marchew
Kurdel
Posty: 782
Rejestracja: pn, 17 lip 2006 09:40
Płeć: Mężczyzna

Re: Nagroda Nike

Post autor: Marchew »

Narsil pisze:Czyli twórczość Sapkowskiego ceni się bardziej niż np. Jacka Dukaja?
Jak tyś to wydumał, to ja nie wiem.
Try not! Do or do not. There is no try.

Awatar użytkownika
neularger
Strategos
Posty: 5230
Rejestracja: śr, 17 cze 2009 21:27
Płeć: Mężczyzna

Re: Nagroda Nike

Post autor: neularger »

Poza tym stwierdzenie, że Dukaj jest o galaktykę lepszy od AS jest co najmniej podejrzane. IMO Sapkowski ma na przykład lepszy warsztat. :P
You can do anything you like... but you must never be rude. Rude is being weak.
Ty, Margoto, niszczysz piękne i oryginalne kreacje stylistyczne, koncepcje cudne językowe.
Jesteś językową demolką.
- by Ebola ;)

Awatar użytkownika
Młodzik
Yilanè
Posty: 3687
Rejestracja: wt, 10 cze 2008 14:48
Płeć: Mężczyzna

Re: Nagroda Nike

Post autor: Młodzik »

Zależy, czego się od literatury oczekuje. Nie powiedziałbym, że Dukaj jest od Sapkowskiego lepszy, tylko po prostu zupełnie inny. Płaszczyzną porównania jest właściwie tylko warsztat: Sapkowski na ten przykład zdecydowanie lepiej dialogi pisze, co nie zmienia faktu, że ich jakość dla twórczości Dukaja jest zupełnie nieistotna.

ODPOWIEDZ