Najpotężniejsza broń biała

czyli dla tych, co strzelają, chcieliby postrzelać, czyli: brothers in arm - cokolwiek to znaczy

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
laszlo
Sepulka
Posty: 27
Rejestracja: ndz, 01 gru 2013 22:07
Płeć: Mężczyzna

Re: Najpotężniejsza broń biała

Post autor: laszlo »

Wystarczy założyć, że przeciwnicy trzymają ten sam poziom.

Awatar użytkownika
ElGeneral
Mistrz Jedi
Posty: 6089
Rejestracja: pt, 09 lis 2007 18:36

Re: Najpotężniejsza broń biała

Post autor: ElGeneral »

Przy mniej więcej równym poziomie wyszkolenia decydującym czynnikiem i tak nie będzie broń, tylko np. wytrzymałość, kondycja fizyczna, znajomość terenu, na którym toczy się walka i tak dalej. Katana to świetna broń, ale nie za bardzo np. nadaje się do stosowania w walce zastaw. Samuraj ciął albo uderzał sztychem i odskakiwał, bądź robił unik. Europejczycy stosowali zasłony i zastawy. Najlepsza broń to ta, którą walczący zdoła utrzymać w dłoni po zakończeniu walki.
Takie jest moje zdanie w tej materii, a oprócz tego uważam, że Kartagina powinna być zburzona.

laszlo
Sepulka
Posty: 27
Rejestracja: ndz, 01 gru 2013 22:07
Płeć: Mężczyzna

Re: Najpotężniejsza broń biała

Post autor: laszlo »

Tedy dodajmy do założeń ten sam poziom wytrzymałości, znajomości terenu itd. Bym powiedział, że najlepsza broń to taka, której posiadacz będzie stał na nogach po skończonej walce. Osobiście zawsze lubiłem glewię, chociaż jej skuteczność była znikoma.

Awatar użytkownika
SzaryKocur
Fargi
Posty: 424
Rejestracja: czw, 23 lis 2006 01:31
Płeć: Mężczyzna

Re: Najpotężniejsza broń biała

Post autor: SzaryKocur »

Jeśli chcemy porównywać różne modele broni białej, to jedyne co da się obiektywnie ustalić, to takie rzeczy jak teren, pancerz i inne wyposażenie. Równego wyszkolenia nie ustawimy, ponieważ inne modele broni będą potrzebować innych umiejętności. Odpowiednio duża liczba testów powinna jednak dać jakąś odpowiedź.

Glewia nie ma znikomej skuteczności. To broń czysto wojenna, narzędzie do walki, podczas gdy miecz był zazwyczaj bronią pomocniczą, czyli musiał być kompromisem między użytecznością w walce, a wygodą noszenia. Dotyczy to zwłaszcza katany (niestety nie wspomnieli o tym w filmikach), która jest mniejszym mieczem nie tylko przez braki materiałowe, ale przez to, że była noszona do kimona (odpowiednio zatknięta za pas) jako symbol, a samurajowie to była klasa społeczna, na co dzień byli urzędnikami, a nie wojownikami. Właśnie po to nosili te katany, w czasach pokoju, żeby było wiadomo, że są samurajami.
Zakapturzone awatary rulez!
Wszystko co napisałem, to tylko moje prywatne zdanie.

Awatar użytkownika
ElGeneral
Mistrz Jedi
Posty: 6089
Rejestracja: pt, 09 lis 2007 18:36

Re: Najpotężniejsza broń biała

Post autor: ElGeneral »

SzaryKocur pisze:...samurajowie to była klasa społeczna, na co dzień byli urzędnikami, a nie wojownikami. Właśnie po to nosili te katany, w czasach pokoju, żeby było wiadomo, że są samurajami.
Bzdury waść pleciesz.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Samuraj
Samurajowie pierwotnie byli wojownikami i tylko wojownikami. Owszem, pielęgnowali rozmaite sztuki (kaligrafię albo poezję), ale duszą samuraja był miecz.
Funkcje urzędnicze samurajowie zaczęli pełnić dopiero podczas względnie spokojnego okresu rządów szogunów Tokugawa.
Takie jest moje zdanie w tej materii, a oprócz tego uważam, że Kartagina powinna być zburzona.

Awatar użytkownika
SzaryKocur
Fargi
Posty: 424
Rejestracja: czw, 23 lis 2006 01:31
Płeć: Mężczyzna

Re: Najpotężniejsza broń biała

Post autor: SzaryKocur »

Wcześniej również łączyli funkcje urzędników i wojowników.
Ale właśnie w czasie szogunatu Takugawa (i po "polowaniu na miecze"), samurajowie mieli obowiązek noszenia mieczy (edykt z 1629). Może to z tego czasu pochodzi ten kult miecza jako duszy samuraja (bo słynny cytat "miecz jest duszą samuraja" Tokugawy Ieyasu to na pewno). To był pozorny paradoks, że dopiero w czasach spokoju katana mogła stać się najpopularniejsza. Przedtem samuraj poświęcał się w trenowaniu walki prawdziwą bronią bitewną czyli łukiem i naginatą i nie czcił wcale jakoś specjalnie miecza.
(Tu jest artykuł po angielsku http://www.samurai-archives.com/sts.html. Wierzę mu bardziej niż temu na Wikipedii, który wygląda jak pisany przez jakiegoś fana Legendy Pięciu Kręgów).
Zakapturzone awatary rulez!
Wszystko co napisałem, to tylko moje prywatne zdanie.

Awatar użytkownika
ElGeneral
Mistrz Jedi
Posty: 6089
Rejestracja: pt, 09 lis 2007 18:36

Re: Najpotężniejsza broń biała

Post autor: ElGeneral »

http://www.samuraje.com/
"Święty miecza", Musashi Mijamoto, mszcząc śmierć ojca, pierwszego przeciwnika zabił naginatą :-)...
W przypadku sławnych 47 roninów najbardziej podobało mi się to, że atakując siedzibę wroga, mistrza ceremonii dworu "psiego szoguna", arystokraty Kiry Yoshinaki, który był przyczyną śmierci ich pana Asano, ustawili przed jego bramą tablicę z informacją przeznaczoną dla sąsiadów Kiry, że załatwiają sprawę prywatną i sąsiedzi nie mają powodów do obaw.
Takie jest moje zdanie w tej materii, a oprócz tego uważam, że Kartagina powinna być zburzona.

Awatar użytkownika
Gibar
Sepulka
Posty: 15
Rejestracja: pn, 17 lut 2014 23:52
Płeć: Mężczyzna

Re: Najpotężniejsza broń biała

Post autor: Gibar »

To ja od siebie wrzucę malezyjskiego Kris'a - wyguglać sobie.
A przy okazji dodam trochę informacji o stalach używanych do produkcji bb. (W dłoniach nie miałem jedynie Timascus-ów)

Stal damasceńska historyczna - Nie występuje obecnie. Zdjęcie, które znajdziecie na wiki pod hasłem stal damasceńska z historycznym damastem ma niewiele wspólnego, jest to damast skuwany (tzw. dziwer) ale o tym za moment. Druga fotka na wiki - wspomniany kris faktycznie może być zrobiony z historycznego damastu.

Damast skuwany (dziwer) - Najczęstsza 'podróbka' damastu historycznego, matriał powstaje przez wielokrotne zgrzanie (skucie) ze sobą różnych gatunków stali. W procesie wykorzystuje się boraks. Jest to popularna obecnie metoda wykonywania głowni typu custom. W Polsce mamy kilkunastu bardzo zdolnych kowali/makerów którzy takie cuda robią. Polecam poszukać zwłaszcza pod hasłem 'custom knives'.

Mokume/mokume-gane - japońska technika łączenia ze sobą metali nieżelaznych (Ti, Al, Cu, Ag, Au, mosiądz, brąz, platyna, itp) w podobny sposób jak to ma miejsce przy damaście skuwanym. Broń wykonuje się z tego materiału niezmiernie rzadko, ze względu na trudne/niemożliwe warunki późniejszej obróbki cieplnej celem hartowania klingi. Często wykonuje się z w/w materiału biżuterię lub np.: noże do kopert. Wrzucam jako ciekawostkę.

Ti-mascus (timascus) - Metoda podobna co w mokume, z tą różnicą, że wykorzystuje się wyłącznie tytan. Materiał hi-tech, hardcore'owy w obróbce (filmy na yt), ale i tak wytrzymałościowo ustępuje dobrze zahartowanej stali. Świetny na rękojeści. Rezultat podobny jak w dziwerze ale po anodowaniu można uzyskać niesamowite kolory. Od brązu przez oliwki, kobaltowe błękity do fioletów. Mowa oczywiście o anodowaniu twardym, więc powłoka jest bardzo trwała.

Bułat/Wootz/Crucible Steel/Stal tyglowa - Materiał najbliższy historycznemu damastowi, zarówno jeżeli chodzi o proces, jak i efekt. Stal kilku różnych gatunków jest topiona w tyglu wedle bardzo rygorystycznej charakterystyki cieplnej. Wytop w kształcie bułki stygnie w tyglu. Taką bułkę następnie trzeba rozkuć (rozpłaszczyć) w formę klingi. Jest to bardzo trudne ze względu na powstałą przy wytopie charakterystyczną dla bułatu sieć krystaliczną (tzw dendryty), które są bardzo twarde. Alternatywą dla rozkuwania jest cięcie bułki w spiralę, a następnie rozwinięcie spirali na gorąco. Kiedyś spiralę hinduski dzieciak wycinał włosowym brzeszczotem przez miesiąc, teraz mamy łatwiej, można to zrobić cnc plazma/laser. Piękne bułaty robią Rosjanie, ale i my nie pozostajemy w tyle. Jest w Polsce kilka osób które świetnie opanowały tą technikę.

e. - literówka

Awatar użytkownika
jaynova
Niegrzeszny Mag
Posty: 1713
Rejestracja: pt, 10 lut 2012 17:42
Płeć: Mężczyzna

Re: Najpotężniejsza broń biała

Post autor: jaynova »

Lepiej nie podawaj adresów knifemakerów, bo Navajero weźmie kredyt pod zastaw domu i skoczy na zakupy, a żona go później jednym z tych noży... ;))))

To gdybym nabrał ochoty na nóż w stylu Pilipiukowych Dziedziczek, można by się w Polsce zaopatrzyć?
"Wśrod szczęku oręża cichną prawa.". - Cyceron.

Awatar użytkownika
Navajero
Klapaucjusz
Posty: 2485
Rejestracja: pn, 04 lip 2005 15:02

Re: Najpotężniejsza broń biała

Post autor: Navajero »

jaynova pisze:Lepiej nie podawaj adresów knifemakerów, bo Navajero weźmie kredyt pod zastaw domu i skoczy na zakupy, a żona go później jednym z tych noży... ;))))
Ja znam te adresy i panuję nad sobą. Przeważnie :P
"Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."
dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
Gibar
Sepulka
Posty: 15
Rejestracja: pn, 17 lut 2014 23:52
Płeć: Mężczyzna

Re: Najpotężniejsza broń biała

Post autor: Gibar »

jaynova pisze:Lepiej nie podawaj adresów knifemakerów, bo Navajero weźmie kredyt pod zastaw domu i skoczy na zakupy, a żona go później jednym z tych noży... ;))))
Adresów nie znam :) , ale wiem jak do nich dotrzeć.
Są noże za 200PLN, a są i noże za 5000PLN.
jaynova pisze:To gdybym nabrał ochoty na nóż w stylu Pilipiukowych Dziedziczek, można by się w Polsce zaopatrzyć?
http://forum.knives.pl/index.php
Przejrzyj sobie dział Polskie Custom Knives (PCK). Z reguły wystawione tam noże już mają klientów, ale możesz spróbować zapytać, a nóż :) widelec.
Możesz też zamówić nóż u danego makera - wyjdzie zapewne drożej.
Jeżeli chcesz zaoszczędzić, przejrzyj dział Knifemaking - jest tam mnóstwo osób, które nie posiadają własnego działu w PCK a też robią fajne kosy.
Ale na samym początku możesz się zarejestrować i poszperać w dziale Giełda/Bazar. Czasami można tam znaleźć niezłe perełki.

Awatar użytkownika
Q
Nexus 6
Posty: 3142
Rejestracja: wt, 25 lis 2008 18:01

Najpotężniejsza broń biała

Post autor: Q »

Dokument pt. "Szabla polska", zdaje się, że legalna kopia:
https://www.youtube.com/watch?v=Pp3nAGkPxfo
forum miłośników serialu „Star Trek”, gdzie ludzi zdolnych do używania mózgu po prostu nie ma - Przewodas

ODPOWIEDZ