Pomoce naukowe

czyli dla tych, co strzelają, chcieliby postrzelać, czyli: brothers in arm - cokolwiek to znaczy

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
taki jeden tetrix
Niezamężny
Posty: 2048
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 20:16

Pomoce naukowe

Post autor: taki jeden tetrix »

Było już o realności filmów wojennych, o najpotężniejszej broni białej (and massive faggotry ensued), i tak dalej...
Czas na kolekcję faktów.
Odcinek pierwszy, bardzo obszerny - dużo pouczających zdjęć(choćby w kwestii "ochrony", jaką dają drzwi samochodu...). Czyli dwaj panowie z Teksasu, którzy mają broń, wolny czas i sporo ciekawych pomysłów. Coś jak Mythbusters, ale lepsze :)
"Anyone who's proud of their country is either a thug or just hasn't read enough history yet" (Richard Morgan, Black Man)
"Jak ktoś chce sypiać ze skunksami, niech nie płacze, że mu dzieci śmierdzą" (Etgar Keret)

Awatar użytkownika
Nath
Fargi
Posty: 332
Rejestracja: śr, 03 paź 2007 15:55

Post autor: Nath »

Rzucę okiem, dzięki :)
A masz coś takiego, tylko jeśli chodzi o broń białą? :)

Bo na przykład ostatnio przeczytałem w jednej powieści, że bohater odziany w płytową zbroję dostał włócznią w plecy i było to dla niego jak klepnięcie dłonią w nieosłonięte plecy.
Ciekaw jestem tych "interakcji" broni białej, drzewcowej etc. z pancerzami itd.

Zaznaczam, że jestem laikiem a piszę czasem w podobnych klimatach i nie chciałbym strzelać gaf.

Pozdrawiam
Ika: Poczuł, że umiera i zapewne doszedł do wniosku, że nie da się złapać tym metroseksualistom ze skrzydełkami. Nie widział swojej przyszłości w chórze.

Awatar użytkownika
taki jeden tetrix
Niezamężny
Posty: 2048
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 20:16

Post autor: taki jeden tetrix »

O broni białej to nie do mnie. Falliczny aspekt katany czemuś mnie nie kręci :)
Odcinek drugi - trzeba mieć stajla! (jeśli się mieszka w Liberii :D )
"Anyone who's proud of their country is either a thug or just hasn't read enough history yet" (Richard Morgan, Black Man)
"Jak ktoś chce sypiać ze skunksami, niech nie płacze, że mu dzieci śmierdzą" (Etgar Keret)

Awatar użytkownika
Nath
Fargi
Posty: 332
Rejestracja: śr, 03 paź 2007 15:55

Post autor: Nath »

Nie wiedziałem gdzie napisać, a więc tutaj.

Niedawno w SF był chyba cykl artykułów Feliksa Kresa o "wojnie w fantasy". Ktoś coś wie na ten temat? Ktoś czytał?

Pozdrawiam
Ika: Poczuł, że umiera i zapewne doszedł do wniosku, że nie da się złapać tym metroseksualistom ze skrzydełkami. Nie widział swojej przyszłości w chórze.

Awatar użytkownika
SzaryKocur
Fargi
Posty: 424
Rejestracja: czw, 23 lis 2006 01:31
Płeć: Mężczyzna

Post autor: SzaryKocur »

Nath pisze: Bo na przykład ostatnio przeczytałem w jednej powieści, że bohater odziany w płytową zbroję dostał włócznią w plecy i było to dla niego jak klepnięcie dłonią w nieosłonięte plecy.
Wydaje mi się, że przeciętny wojownik mógłby przebić włócznią każdą zbroję, może poza najcięższymi i najmocniejszymi płytowymi. A ten bohater, który poczuł to jak klepnięcie musiał dostać słabo, albo pod kątem, bo inaczej poczułby to raczej jak mocne uderzenie i poleciałby po nim do przodu.
Zakapturzone awatary rulez!
Wszystko co napisałem, to tylko moje prywatne zdanie.

Awatar użytkownika
iskra
Sepulka
Posty: 42
Rejestracja: sob, 19 kwie 2008 12:50

Post autor: iskra »

Pomoce naukowe... Temat, widzę, martwy. Ale może, gdybym ładnie, poprosiła*, to panowie doświadczeni w tematyce militariów mogliby podrzucić kilka "pomocy naukowych" dla niewtajemniczonych. Jakieś strony, artykuły, felietonik jakiś. (Tak, wiem, plotki na mieście chodzą, że istnieje coś takiego jak Google, ale jakoś w tej tematyce nie możemy z Google dojść do porozumienia.)

*Ładnie proszę.

(Daję słowo - czuję się, jakbym w szpilkach wlazła na poligon...)
"I" of enthrallment.
Milcząca podglądaczka okazjonalna.

Awatar użytkownika
kiwaczek
szuwarowo-bagienny
Posty: 5629
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 21:54

Post autor: kiwaczek »

A mogłabyś uściślić, w jakim zakresie te pomoce naukowe mają być?

Bo tematyka militariów szeroka jak ujście Amazonki conajmniej ;)
I'm the Zgredai Master!
Join us young apprentice!
Jestem z pokolenia 4PiP i jestem z tego dumny!

Awatar użytkownika
iskra
Sepulka
Posty: 42
Rejestracja: sob, 19 kwie 2008 12:50

Post autor: iskra »

Uściślenie to koszmar dla kogoś, kto nie ma pojęcia o tym, o czym mówi :) Chciałabym się dowiedzieć na początek z czego złożona jest broń palna, tak obrazowo, schematycznie (jak na biologii na modelu człowieka - to jest serce, to wątroba, to żołądek, a to długie białe to tasiemiec w jelicie), jak działa mechanizm wystrzały, od czego zależy jaki jest zasięg, jaki odrzut przy jakiej broni, jaką krzywdę mogą wyrządzić różne rodzaje pocisków... Coś w tym stylu.

Próbowała znaleźć jakąś stronę, na której były informacje nie tylko dla tych już obeznanych, ale również te przeznaczone dla tych, co to dopiero zaczynają się tą tematyką interesować. Niestety bez skutku pozytywnego.
"I" of enthrallment.
Milcząca podglądaczka okazjonalna.

Awatar użytkownika
kiwaczek
szuwarowo-bagienny
Posty: 5629
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 21:54

Post autor: kiwaczek »

Bo też i zakres zarysowałaś strasznie szeroki. I do tego miejscami subiektywny. Taki odrzut na ten przykład zależy od tego kto strzela. Dla jednych kałasznikow kopie mocno, dla innych prawie wcale. Są podobno nawet tacy, co twierdzą, że P-83 daje spory odrzut, podczas gdy dla mnie jest on prawie nieodczuwalny.

http://www.youtube.com/watch?v=lQe864rG ... r_embedded
Tu masz na przykład całkiem fajną animację działania mechanizmów podczas strzału owego słynnego Kałasznikowa. Najpierw leci schemat drożności lufy, przewodu skośnego i komory w której część gazów prochowych będzie działać na tłok. A potem już animację samego strzału.

A najlepiej spotkać się z kimś, kto by Ci to wszystko na przykładzie wytłumaczył. Bo wtedy można dobrze śledzić, czy rozumiesz, czy coś nie umyka ;)
I'm the Zgredai Master!
Join us young apprentice!
Jestem z pokolenia 4PiP i jestem z tego dumny!

Awatar użytkownika
iskra
Sepulka
Posty: 42
Rejestracja: sob, 19 kwie 2008 12:50

Post autor: iskra »

Ajć, tylko gdzie ja takiego kogoś złapię? :)

Dzięki wielkie za link. Króciutki filmik, a tak wiele rozjaśnia w kobiecej główce. Dobry z Ciebie user, kiwaczku :)

Może zrobię tak, że postaram się sama jeszcze poszperać w necie, a jak po prostu będę miała z czymś konkretnym problem, to się do Was zgłoszę, dobrze?
"I" of enthrallment.
Milcząca podglądaczka okazjonalna.

Awatar użytkownika
Navajero
Klapaucjusz
Posty: 2485
Rejestracja: pn, 04 lip 2005 15:02

Post autor: Navajero »

Internetowa encyklopedia broni. Po angielsku i rosyjsku. Autor jest znanym w Rosji ekspertem.
"Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."
dr Samuel Johnson

ODPOWIEDZ