Gry z podstawieniem...

Gry komputerowe i konsolowe, smaczne i zdrowe

Moderator: RedAktorzy

Awatar użytkownika
ElGeneral
Mistrz Jedi
Posty: 6089
Rejestracja: pt, 09 lis 2007 18:36

Post autor: ElGeneral »

Nie ma o co kruszyć kopii, Radixie, bo ja przedstawiam tylko pewien pomysł - a Ty poddajesz go krytyce. I dobrze.

Conversation is the foundation of civilisation, we are to defend.
Takie jest moje zdanie w tej materii, a oprócz tego uważam, że Kartagina powinna być zburzona.

Radix Krótkobrody

Post autor: Radix Krótkobrody »

ElGeneral:
Nie ma o co kruszyć kopii
Zgadzam się. Cóż - przedstawiłeś swój pomysł, a ja wyraziłem swą opinię na ten temat. Nie martw się jednak, sam niejednokrotnie miałem różne wizje gier i zastanawiałem się, czemu twórcy nie wpadli na pewne tak oczywiste pomysły. Obecnie możemy sobie pomarzyć i to nie jest zbrodnią. Co do tych dzieci i zabijania - faktycznie się troszkę zagalopowałem. Cóż, na razie niech stworzą w grach (zwłaszcza MMORPG) typowe czynności, jak siadanie na ławkach, czy przy stolikach w karczmie. Niech próbują przyciągnąć graczy czymś do miast, aby nie ograniczały się tylko do expienia i skillowania. Niekoniecznie musi to być podstawianie. Wiesz, może i to jest taki lekki krok w przód, ale jednak robienie z tego obowiązku w postaci pracy mija się z celem. Poza tym, pomysł działałby tylko w MMO. A co ze zwykłymi cRPG? Nadal to one potrafią mnie wciągnąć bardziej niż te wszystkie WoW'y, czy GuildWars'y.

Trolliszcze
Psztymulec
Posty: 996
Rejestracja: pn, 07 maja 2007 01:43

Post autor: Trolliszcze »

Ponieważ pogrywałem swego czasu całkiem sporo w MMO, mogę powiedzieć "bez krępacji" - pomysł jest głupi.

Powodów istnieje całkiem sporo, a mi się chce spać, więc tylko kilka - jeśli się z nim uporasz, Generale, wymienię kolejne.

A zatem: do gry logują się jednocześnie setki graczy. Wiadomo, że istnieje coś takiego, jak godziny szczytu - weekendy, wieczory, ogólnie rzecz biorąc czas, w którym większość ludzi nie pracuje. NPC na AI obsłuży jednocześnie "dowolną" ilość graczy. Ludzki "NPC" - jednego na raz. Już widzę te kolejki jak za komuny. Efekt - gracze własnoręcznie rozpier**** serwery, bo nie zapłacili za grę po to, żeby stać w kolejce.

Dalej. Gry online to usługa czynna 24h na dobę. Gracz płaci po to, żeby robić to co chce wtedy kiedy chce. Jeśli nie może, to z reguły nie płaci. A zatem każdy żywy "NPC" to 3 etaty. Ile zapłacić człowiekowi za taką pracę na pełnym etacie? 1000 euro? Czyli 3000 euro za każdego NPC. Niech miesięczna opłata wynosi 15 euro - to całkiem sporo. A zatem każdy NPC kosztuje 200 graczy. Zdajesz sobie sprawę, ilu NPC występuje w przeciętnej grze MMORPG? Efekt - producenci własnoręcznie rozpier**** własne serwery. Bo fajnie coś sobie czasem rozpier****, a pożytek z nich i tak żaden.

Dobra, dalej mi się nie chce pisać. Po przemyśleniu sprawy dochodzę do wniosku, że pomysł jest nie tyle głupi, co poroniony. No chyba, drogi Generale, że masz w zanadrzu jakieś mocne argumenty. Takie o sile rażenia Chucka Norrisa.

EDIT:

Acha, i obecnie nie istnieją ograniczenia techniczne, które by uniemożliwiały zrealizowanie takiego pomysłu.

Awatar użytkownika
Novina
Mamun
Posty: 142
Rejestracja: ndz, 20 sty 2008 06:35

Post autor: Novina »

Swego czasu obserwowałem, jak podobny pomysł został nieświadomie zrealizowany przez samych graczy.

Jeden postanowił wprowadzić profesjonalną organizację handlową.

Drugi otworzył karczmę, w której obsługa nie była tzw. vendorami, tylko postaciami graczy.

Trzeci miał coś na rodzaj przybytku uciech.

Po pewnym czasie mało kto chadzał do normalnych, komputerowych NPCów a zabawy była masa. Przyznam, że wielu ludzi się w to wkręciło.

Niestety, argumenty Troliszcza są bardzo trafne. Nie zmienia to faktu, że pomysł jest częściowo do zrealizowania rękoma samych graczy. Gwarantuję, że gość, który realizuje się w grze jako rasowy kupiec, siedzi przed komputerem z kalkulatorem a w pracy pod gazetą wypisuje z neta ceny i statystyki sprzętu będzie dużo bardziej "miodnym" sklepikarzem od hipotetycznego pracownika, odwalającego "od do".

No i taki gracz robi to za darmo, bo ma z tego masę frajdy.

Pozdrawiam
Novina
The difference between fiction and reality? Fiction has to make sense.
Tom Clancy

Awatar użytkownika
SzaryKocur
Fargi
Posty: 424
Rejestracja: czw, 23 lis 2006 01:31
Płeć: Mężczyzna

Post autor: SzaryKocur »

To były argumenty na nieopłacalność tego w dzisiejszych typowych, komercyjnych, manczkinowskich grach online. I zgadzam się z nimi.

Hm, a gdyby tak zrobić MMORPGa bez NPCów?
Nie, to już przegięcie. Chyba, że ludzie nie mieliby już nic innego do roboty.

ED:
Mój post odnosi się do wypowiedzi Trolliszcza i widzę, że Novina nieświadomie częściowo mi odpowiedział.
Zakapturzone awatary rulez!
Wszystko co napisałem, to tylko moje prywatne zdanie.

Awatar użytkownika
ElGeneral
Mistrz Jedi
Posty: 6089
Rejestracja: pt, 09 lis 2007 18:36

Post autor: ElGeneral »

Trolliszcze pisze:Ponieważ pogrywałem swego czasu całkiem sporo w MMO, mogę powiedzieć "bez krępacji" - pomysł jest głupi
Nie twierdzę, że pomysł jest genialny, nie twierdzę, że na teraz i już do realizacji. Kilku osobom na forum się spodobał. Pomysł zbliża gry do realu - jedni widzą w tym zalety, inni wady. Ty też. Masz prawo. Nie będę z tobą polemizował, Trolliszcze, bo żywię niecne podejrzenia, że główną - w twoich oczach - wadą tej idei jest to, że wysunąłem ją ja, a nie kto inny. A teraz, pozwolisz, że dam sobie spokój, bo właśnie wstałem i mam ważniejsze rzeczy do zrobienia, niż polemika z Tobą...
Takie jest moje zdanie w tej materii, a oprócz tego uważam, że Kartagina powinna być zburzona.

Trolliszcze
Psztymulec
Posty: 996
Rejestracja: pn, 07 maja 2007 01:43

Post autor: Trolliszcze »

Spokojnie, Generale, nie gorączkuj się, bo zejdziesz przedwcześnie na serce. W pierwszym poście wyraźnie prosisz, żeby Ci powiedzieć, że pomysł jest głupi, jeśli jest głupi, co też powyżej uczyniłem. Odrobinę wdzięczności!

EDIT:

Novina ma rację. Jedyne, co można zrobić, to oddać inicjatywę w ręce graczy, ewentualnie stworzyć dla nich osobną przestrzeń - na przykład serwery oznaczone jako "RPG". Z doświadczenia wiem jednak, że gracze, którzy czerpią przyjemność z odgrywania pewnych ról, to margines. Twój pomysł może i ładnie wygląda w teorii, ale dla przeciętnego gracza niewiele znaczy. Koszty realizacji takiego pomysłu wielokrotnie przekraczają ewentualne zyski.

Awatar użytkownika
ElGeneral
Mistrz Jedi
Posty: 6089
Rejestracja: pt, 09 lis 2007 18:36

Post autor: ElGeneral »

Trolliszcze pisze:Spokojnie, Generale, nie gorączkuj się, bo zejdziesz przedwcześnie na serce. W pierwszym poście wyraźnie prosisz, żeby Ci powiedzieć, że pomysł jest głupi, jeśli jest głupi, co też powyżej uczyniłem. Odrobinę wdzięczności!
Przeceniasz się, przyjacielu, Ty mnie w najlepszym przypadku możesz tylko rozbawić. Twoje argumenty czytałem... ale są to tylko Twoje argumenty, nic więcej. Dyskusję typu "golono-strzyżono" można prowadzić w nieskończoność. Kiedyś u Ziemiańskiego wciągnął mnie w taką niejaki, skądinąd zupełnie mi nieznany "Ragus", czy "Raguz"... i też musiałem zrezygnować, bo nie miałem ochoty siedzieć do rana i odpowiadać na nieustający potok pytań zaczynających się od "... A dlaczego uważasz, że...". Chyba się na mnie śmiertelnie obraził. Przepraszam, że się "rozwlekam", ale Twój styl dyskutowania przypomniał mi tamtą sprawę.

Dla mnie EOT.

P.S. Z innymi chętnie podyskutuję.
Takie jest moje zdanie w tej materii, a oprócz tego uważam, że Kartagina powinna być zburzona.

Trolliszcze
Psztymulec
Posty: 996
Rejestracja: pn, 07 maja 2007 01:43

Post autor: Trolliszcze »

Zadziwiające =) Wtedy wsiadłeś na rowerek i dzisiaj też wsiadasz. Szerokiej drogi, załóż odblaski!

Awatar użytkownika
ElGeneral
Mistrz Jedi
Posty: 6089
Rejestracja: pt, 09 lis 2007 18:36

Post autor: ElGeneral »

Trolliszcze pisze:Zadziwiające =) Wtedy wsiadłeś na rowerek i dzisiaj też wsiadasz. Szerokiej drogi, załóż odblaski!
Aaaa! To ty?! Mimo poprzedniego zastrzeżenia nie wytrzymałem. Więc mój pomysł jest głupi, bo masz coś przeciwko cyklistom. Pojmuję. "Argument mocny, choć innopłaszczyznowy, bo pozalogiczny" - jak napisał Lem. Zrobię jak przedtem. Dam sobie siana.
Takie jest moje zdanie w tej materii, a oprócz tego uważam, że Kartagina powinna być zburzona.

Trolliszcze
Psztymulec
Posty: 996
Rejestracja: pn, 07 maja 2007 01:43

Post autor: Trolliszcze »

Daj sobie, daj. Wyciągnij z butów.

Awatar użytkownika
ElGeneral
Mistrz Jedi
Posty: 6089
Rejestracja: pt, 09 lis 2007 18:36

Post autor: ElGeneral »

Trolliszcze pisze:Daj sobie, daj. Wyciągnij z butów.
A to już jest chamstwo, mój drogi, za które powinieneś wylądować w klatce.
Ostatnio zmieniony ndz, 27 sty 2008 14:04 przez ElGeneral, łącznie zmieniany 1 raz.
Takie jest moje zdanie w tej materii, a oprócz tego uważam, że Kartagina powinna być zburzona.

Trolliszcze
Psztymulec
Posty: 996
Rejestracja: pn, 07 maja 2007 01:43

Post autor: Trolliszcze »

Liczę na to.

Awatar użytkownika
ElGeneral
Mistrz Jedi
Posty: 6089
Rejestracja: pt, 09 lis 2007 18:36

Post autor: ElGeneral »

Trolliszcze pisze:Liczę na to.
Z Tobą do klatki? Znaj proporcją, mocium panie!
Takie jest moje zdanie w tej materii, a oprócz tego uważam, że Kartagina powinna być zburzona.

Awatar użytkownika
Millenium Falcon
Saperka
Posty: 6212
Rejestracja: pn, 13 lut 2006 18:27

Post autor: Millenium Falcon »

Uspokoicie się sami, czy mam zacząć być niemiła? I nie, nie wyświadczę Wam tej uprzejmości i nie wykopię Was do klatki.
ŻGC
Imoł Afroł Zgredai Padawan
Scissors, paper, rock, lizard, Spock. - Sheldon Cooper

ODPOWIEDZ