Ręką imć Komudy spisane.

czyli o naszych albo cudzych autorach i ich dziełach - wszystko co chcielibyście wiedzieć, a o co (nie)boicie się zapytać

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ElGeneral
Mistrz Jedi
Posty: 6089
Rejestracja: pt, 09 lis 2007 18:36

Post autor: ElGeneral »

Alfi pisze:Najdalej w kreowaniu języka udającego staropolski posunął się Gołubiew. A on się oparł na gwarze wielkopolskiej podobno, i na polszczyźnie XVI-wiecznej. Sienkiewicz przy nim to tylko delikatna stylizacja.
Przeze puszcz wiedłać ścieża, aliścić wiedła naprzeła. Kędy poźrysz, pła, grązy, huszcze a jaszcze, i gęstew chruścieli, konarów i parzenic jasienicą farbionych, wżdyż takoże dąbców i bukców osęczonych...
Ode grodziszcza dziewek z gęgiem biegła gromada: Wajda chuderlawa, Linda kostropata co z knieżym parobczakiem Michnikiem się zeszła, Janda piegata i Wirpsza kosonoga. Kraśne wszytkie, kiem dzierzba w dupli.
Jechałże je sęk!
Takie jest moje zdanie w tej materii, a oprócz tego uważam, że Kartagina powinna być zburzona.

Awatar użytkownika
Ebola
Straszny Wirus
Posty: 12009
Rejestracja: czw, 07 lip 2005 18:35
Płeć: Nie znam

Post autor: Ebola »

Ha! zapomniałeś o tym, że psiamać dyrdała ze szczekiem, Lelują wabiona :)
Różnica między Sienkiewiczem a Komudą polega na tym, że Sienkiewicz był świętojebliwy (co nie dziwi, jeśli się weźmie pod uwagę czasy, w jakich tworzył) a u Komudy pieprzy się kto może i z kim może. Jeśli chodzi o rozmach i chwalę oręża polskiego wcale się nie różnią. No dobrze, u Komudy Polacy łupili :)
Jedz szczaw i mirabelki, a będziesz, bracie, wielki!
FORUM FAHRENHEITA KOREĄ PÓŁNOCNĄ POLSKIEJ FANTASTYKI! (Przewodas)
Wzrúsz Wirúsa!

Awatar użytkownika
ElGeneral
Mistrz Jedi
Posty: 6089
Rejestracja: pt, 09 lis 2007 18:36

Post autor: ElGeneral »

Ebola pisze:Ha! zapomniałeś o tym, że psiamać dyrdała ze szczekiem, Lelują wabiona :)
Różnica między Sienkiewiczem a Komudą polega na tym, że Sienkiewicz był świętojebliwy (co nie dziwi, jeśli się weźmie pod uwagę czasy, w jakich tworzył) a u Komudy pieprzy się kto może i z kim może. Jeśli chodzi o rozmach i chwalę oręża polskiego wcale się nie różnią. No dobrze, u Komudy Polacy łupili :)
Bo ja z pamięci Swinarskiego cytowałem :-))).

A u Komudy pieprzenie jakieś mało przekonujące jest. Jednemu opis pieprzenia wychodzi i czytelnika w mniejszym lub większym stopniu podnieca, a drugiemu jakoś to... zwisa.
Te "drażniątka" Komudy chyba nawet imć Paska nie skłoniłyby do rozpięcia paska...
Takie jest moje zdanie w tej materii, a oprócz tego uważam, że Kartagina powinna być zburzona.

Awatar użytkownika
Gustaw G. Garuga
Psztymulec
Posty: 940
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 11:02
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Gustaw G. Garuga »

Ebola pisze:No dobrze, u Komudy Polacy łupili :)
Chorąży orszański też łupił, batożył, swawolił, warcholił ze swoimi komilitonami spod ciemnej gwiazdy - aż się po długich bojach z samym sobą pokajał i nawrócił na obywatelski patriotyzm ;-)

Awatar użytkownika
Cintryjka
Nazgul Ortografii
Posty: 1149
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 22:34

Post autor: Cintryjka »

Co wspaniale wypunktował Kaczmarski w swojej piosence:))
Ale stylistycznie Sienkiewicz zostawia Komudę (i masę innych) daleeeko z tyłu.
Każdy Czytelnik ma takiego diabła, na jakiego sobie zasłużył - A.P. Reverte

Awatar użytkownika
Gustaw G. Garuga
Psztymulec
Posty: 940
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 11:02
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Gustaw G. Garuga »

Bo to bardzo zręczny stylista był, choć na poziomie słowa czasem pióro mu się omsknęło (liczne powtórzenia, tautologie). Nie cierpiał jednak na to, co w moim odczuciu jest przypadłością części książek Komudy - na zdawkowość. Np. w Bohunie co rusz łapałem się na poczuciu, że jakaś scena nie została wygrana do końca, że jakiś opis jest zbyt kusy, dialog zbyt scenariuszowy, refleksja zbyt płytka. Szkoda wielka, bo książka mogła być czymś znacznie większym.

Awatar użytkownika
Cintryjka
Nazgul Ortografii
Posty: 1149
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 22:34

Post autor: Cintryjka »

Bohun to w ogóle zaprzepaszczona szansa. A szkoda.
Każdy Czytelnik ma takiego diabła, na jakiego sobie zasłużył - A.P. Reverte

Awatar użytkownika
Narai
Fargi
Posty: 345
Rejestracja: pn, 04 lut 2008 21:26

Post autor: Narai »

Z dorobku Komudy znam jak na razie tylko "Diabła Łańcuckiego" i "Wilczycę". Wrażenie po lekturze bardzo dobre, tylko strasznie dużo superbohaterów galopuje po stepach i stronicach.
"Wspaniała przyjemność estetyczna, zwariować w teatrze, muszę wyznać." L.Tieck
"Pisarze, którzy chcą pisać dla innych pisarzy, powinni pisać listy." L. Niven

Awatar użytkownika
Ebola
Straszny Wirus
Posty: 12009
Rejestracja: czw, 07 lip 2005 18:35
Płeć: Nie znam

Post autor: Ebola »

Bo tam wszyscy, panie tego... na koniach jeździli. :)
Bieda tam była, panie, i zadupie, do najbliższego PKSu, miesiąc konno musieli jechać. :)
Jedz szczaw i mirabelki, a będziesz, bracie, wielki!
FORUM FAHRENHEITA KOREĄ PÓŁNOCNĄ POLSKIEJ FANTASTYKI! (Przewodas)
Wzrúsz Wirúsa!

Awatar użytkownika
Hipolit
Klapaucjusz
Posty: 2070
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 21:09

Post autor: Hipolit »

Ebola pisze:Bieda tam była, panie, i zadupie...
Proszę nie czynić zamętu geograficznego! Zadupie, Szanowna Pani, było nieco dalej na wschód. Jak podawał Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego i Innych Krajów Słowiańskich wydany w 1881 roku (znalezione w sieci pośrednio)
"Dupa 1.) rzeka wypływa w obr. gm. Pauszówki w pow. czortkowskim, we wschodniej jej stronie, koło folwarku Trawnej, na łączkach, i płynie na południowy wschód, jako mała struga, dolinką Kaplichową; wszedłszy w obr. gminy Chomiakówki, przedmieścia Jagielnicy, zwraca się na południe, płynąc po zachodniej stronie drogi, wiodącej do Zaleszczyk (...). Długość biegu 42 kil. "
A więc większość akcji np "Diabła Łańcuckiego" dzieje sie na przeddupiu, a nie na zadupiu.
Z galicyjskim pozdrowieniem!
;)
Pozdrawiam
Hipolit
Navigare necesse est, vivere non est necesse

Awatar użytkownika
Gustaw G. Garuga
Psztymulec
Posty: 940
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 11:02
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Gustaw G. Garuga »

Waszmość* Komuda swego czasu udzielał się na forach, odpowiadał czytelnikom na uwagi dotyczące jego tekstów, informował itd. Teraz przesiadł się całkowicie na bloga, tam fanom odpowiada i ku starym śmieciom ani nie spojrzy. Powody? Przyczyny?

*To nie ja sadzę takie kwiatki. Kto? Można wyguglać.

Awatar użytkownika
Navajero
Klapaucjusz
Posty: 2485
Rejestracja: pn, 04 lip 2005 15:02

Post autor: Navajero »

Zapytaj go. Na blogu :P
"Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."
dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
Marcin Robert
Niegrzeszny Mag
Posty: 1765
Rejestracja: pt, 20 lip 2007 16:26
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Marcin Robert »

Dopadłem drugi tom "Galeonów Wojny" w bibliotece i właśnie go sobie czytam. W drugim rozdziale powieść zaczyna przypominać pewien słynny francuski film z poprzedniej dekady. Mnie to jednak nie przeszkadza, bo film bardzo mi się podobał, Autor zaś potrafił twórczo i ciekawie rozwinąć ten wątek.

Awatar użytkownika
Hipolit
Klapaucjusz
Posty: 2070
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 21:09

Post autor: Hipolit »

Marcin Robert pisze:...zaczyna przypominać pewien słynny francuski film z poprzedniej dekady
A jaki, jeśli łaska?
Pozdrawiam
Hipolit
Navigare necesse est, vivere non est necesse

Awatar użytkownika
Marcin Robert
Niegrzeszny Mag
Posty: 1765
Rejestracja: pt, 20 lip 2007 16:26
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Marcin Robert »

Kod: Zaznacz cały

Braterstwo wilków
EDIT: Ciekawe, czy jeśli tak zrobię, to uda mi się ukryć tytuł? Bo nie chcę spoilerować, a nigdy dotąd nie korzystałem z kodowania.

ODPOWIEDZ