Ręką imć Komudy spisane.

czyli o naszych albo cudzych autorach i ich dziełach - wszystko co chcielibyście wiedzieć, a o co (nie)boicie się zapytać

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Hipolit
Klapaucjusz
Posty: 2070
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 21:09

Post autor: Hipolit »

Marcin Robert pisze:Ciekawe, czy jeśli tak zrobię, to uda mi się ukryć tytuł? Bo nie chcę spoilerować, a nigdy dotąd nie korzystałem z kodowania.
Ni!
O, tak, to byś częściowo ukrył
: Braterstwo wilków.
A filmu - wstyd przyznać - nie oglądałem, ale może wobec tego obejrzę?
Pozdrawiam
Hipolit
Navigare necesse est, vivere non est necesse

Awatar użytkownika
Marcin Robert
Niegrzeszny Mag
Posty: 1765
Rejestracja: pt, 20 lip 2007 16:26
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Marcin Robert »

Czyli nie tylko nie ukryłem tytułu, ale jeszcze go wyeksponowałem na zielono. :D

A film świetny. Polecam. (I jeszcze "Vidocqa" z tego samego roku).

Awatar użytkownika
Q
Nexus 6
Posty: 3142
Rejestracja: wt, 25 lis 2008 18:01

Ręką imć Komudy spisane.

Post autor: Q »

forum miłośników serialu „Star Trek”, gdzie ludzi zdolnych do używania mózgu po prostu nie ma - Przewodas

Awatar użytkownika
A.Mason
Baron Harkonnen
Posty: 4202
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 20:56
Płeć: Mężczyzna

Ręką imć Komudy spisane.

Post autor: A.Mason »

Q pisze: pn, 06 lip 2020 00:43Się porobiło...
No, niestety, jeszcze długo będzie się ta cała afera czkać. Nie będę komentował jej podstawy, za to dodam, że boli mnie to, że obrywa się za nią fandomowi. Tzn. w tym sensie, że nastąpił/następuje podział i oddanie fandomu "prawicowcom". Mimo wszystkich podziałów, wojenek, itd., fandom z definicji był rzeczą łączącą wszystkich aktywnych ludzi lubiących fantastykę. Teraz co krok słyszę lub czytam, jaki ten fandom (oni) jest zły, nie szanujący praw kobiet, nietolerancyjny, prawicowy, itd. Zastanawiam się, czy publikacja tekstu Komudy i reakcja na nią tylko przypieczętowała czy jednak wywołała (coraz bardziej realny) podział fandomu, tudzież z niego exodus?
1) Artykuł 54. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.
2) Życie zmusza człowieka do wielu czynności dobrowolnych. Stanisław Jerzy Lec

Awatar użytkownika
Q
Nexus 6
Posty: 3142
Rejestracja: wt, 25 lis 2008 18:01

Ręką imć Komudy spisane.

Post autor: Q »

Taki podział nie jest zjawiskiem czysto polskim, ani (szczególnie) nowym - przypominają się Sad i Rabid Puppies.
Również labelowanie fandomu, czy jakichś jego części, w sposób, jaki przywołujesz, nie stanowi lokalnej specyfiki. I na Zachodzie istnieją grupy, które na taką etykietkę aż nazbyt zapracowały, jak i takie, którym ją z rozpędu przyklejono. Z tych pierwszych wymieniłbym ludzisków odpowiedzialnych za Gamergate, czy tych krytyków "Ghostbusters" z roku 2016*filmu stanowiącego koncepcyjnie ciekawy feministyczny eksperyment, ale realizacyjnie liczącego się - IMHO - do dolnych stanów średnizny, nowych filmów "Star Wars", "Captain Marvel" i "Star Trek: Discovery", dla których od jakości w/w produkcji istotniejszy był sam nagi fakt, że w rolach głównych baby zobaczyli*co jest zresztą zdumiewającym krokiem wstecz, w stosunku do czasów, w których Ripley czy Leia nikogo nie raziły, a tylko budziły entuzjazm.
forum miłośników serialu „Star Trek”, gdzie ludzi zdolnych do używania mózgu po prostu nie ma - Przewodas

Awatar użytkownika
A.Mason
Baron Harkonnen
Posty: 4202
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 20:56
Płeć: Mężczyzna

Ręką imć Komudy spisane.

Post autor: A.Mason »

Q pisze: czw, 09 lip 2020 13:19 Taki podział nie jest zjawiskiem czysto polskim, ani (szczególnie) nowym
Wiesz, mi chodzi raczej o to, że ci wszyscy "uciekający z fandomu" nie mają, ani sami nie tworzą żadnej alternatywy, która miałaby łączyć fantastów. Mam wrażenie, że bardziej niż kiedykolwiek w ciągu ostatnich 20-30 lat, dąży to do podziału - kto nie z nami, ten przeciwko nam. Już teraz widać to nawet w tym, jak obrywa NF i wszyscy jej redaktorzy, którzy wrzucani są do worka z homofobami.
1) Artykuł 54. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.
2) Życie zmusza człowieka do wielu czynności dobrowolnych. Stanisław Jerzy Lec

Awatar użytkownika
Q
Nexus 6
Posty: 3142
Rejestracja: wt, 25 lis 2008 18:01

Ręką imć Komudy spisane.

Post autor: Q »

A.Mason pisze: czw, 09 lip 2020 20:51Wiesz, mi chodzi raczej o to, że ci wszyscy "uciekający z fandomu" nie mają, ani sami nie tworzą żadnej alternatywy, która miałaby łączyć fantastów.
A, to tak... To w Juesej nie ma odpowiednika. Tam - raz - prawa strona w dużej mierze (acz nie ze szczętem) batalię o Hugo (czyli i o fandomowy rząd dusz) przegrała, szkodząc, bywało, przy okazji swoim nominatom (co niekoniecznie oznacza - sympatykom); dwa - ustanowiła własne nagrody - Dragony (do których i ideologicznych niekolegów ;) nominuje, acz zdarza się, że ci te nominacje odrzucają), więc i wilk się nasycił (bo się wypromował), i owca cała.
forum miłośników serialu „Star Trek”, gdzie ludzi zdolnych do używania mózgu po prostu nie ma - Przewodas

Awatar użytkownika
Q
Nexus 6
Posty: 3142
Rejestracja: wt, 25 lis 2008 18:01

Ręką imć Komudy spisane.

Post autor: Q »

Zamieszanie trwa... Niedawno do redakcji "NF" poszedł taki oto list otwarty, podpisany m.in. przez Dukaja:
https://fanbojizycie.files.wordpress.co ... 6403_n.png
forum miłośników serialu „Star Trek”, gdzie ludzi zdolnych do używania mózgu po prostu nie ma - Przewodas

Awatar użytkownika
Q
Nexus 6
Posty: 3142
Rejestracja: wt, 25 lis 2008 18:01

Ręką imć Komudy spisane.

Post autor: Q »

forum miłośników serialu „Star Trek”, gdzie ludzi zdolnych do używania mózgu po prostu nie ma - Przewodas

Awatar użytkownika
Q
Nexus 6
Posty: 3142
Rejestracja: wt, 25 lis 2008 18:01

Ręką imć Komudy spisane.

Post autor: Q »

Komuda zekranizowany, czyli etiuda filmowa "Hubal":
https://www.youtube.com/watch?v=lFTJ5iUpTLE
I (niedokończony) film (niedoszły pilot serialu) "Diabeł Łańcucki":
https://www.youtube.com/watch?v=zmyPS-uua0Q
forum miłośników serialu „Star Trek”, gdzie ludzi zdolnych do używania mózgu po prostu nie ma - Przewodas

Awatar użytkownika
Q
Nexus 6
Posty: 3142
Rejestracja: wt, 25 lis 2008 18:01

Ręką imć Komudy spisane.

Post autor: Q »

Wracając do "Diabła..." filmowo-serialowego, mam pomysł na czolówkową piosenkę, co prawda cokolwiek ahistoryczną*powiedzmy jednak, że in universe'owy lirnik pamiętał, co na ziemiach tureckich przed Turkami było, ale w najlepszej tradycji* której komudowa produkcja wstydu - stanowczo - nie przynosi...

"W stepie szerokim
Którego okiem... Albo
W Cesarstwie Łacińskim
Wstań, unieś głowę,
Wsłuchaj się w słowa
Pieśni o Jacku Dydyńskim!"
forum miłośników serialu „Star Trek”, gdzie ludzi zdolnych do używania mózgu po prostu nie ma - Przewodas

Awatar użytkownika
Q
Nexus 6
Posty: 3142
Rejestracja: wt, 25 lis 2008 18:01

Ręką imć Komudy spisane.

Post autor: Q »

I jeszcze kanał YT w sam raz dla miłośników klimatów sienkiewiczowsko-komudowych:
https://www.youtube.com/@DarekRybacki
forum miłośników serialu „Star Trek”, gdzie ludzi zdolnych do używania mózgu po prostu nie ma - Przewodas

Awatar użytkownika
Q
Nexus 6
Posty: 3142
Rejestracja: wt, 25 lis 2008 18:01

Ręką imć Komudy spisane.

Post autor: Q »

"Napad" - Komuda opowiada o zbójnikach karpackich:
https://www.youtube.com/watch?v=-d0iZTHFSk8
forum miłośników serialu „Star Trek”, gdzie ludzi zdolnych do używania mózgu po prostu nie ma - Przewodas

ODPOWIEDZ