Tomasz Kołodziejczak, na którego się obraziłem ;-)

czyli o naszych albo cudzych autorach i ich dziełach - wszystko co chcielibyście wiedzieć, a o co (nie)boicie się zapytać

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Q
Nexus 6
Posty: 3153
Rejestracja: wt, 25 lis 2008 18:01

Tomasz Kołodziejczak, na którego się obraziłem ;-)

Post autor: Q »

Bez dwóch zdań zdolny Autor, który zdążył zapowiadac się na tyle dobrze, że smaka mi narobił na więcej. I się przebranżowił.

Uwielbiam jego powieści (i opowiadania) osadzone w świecie Dominium Solarnego. Nie, żebym się od razuzgadzał z tą czarno-białością owego świata, ale jest to naprawdę rzecz klasy Bestera, Brina, Vinge'a, Reynolsda.. chwilami wręcz Lema i Snerga. Bardzo barwna, bardzo pomysowa dwołująca się do tegoco najlepsze w SF, ale i oryginalna.

Ubawiły mnie serdecznie "Czaszki przodków".

Doceniam "Krew i kamień" i kontrowersyjne "Wstań i idź".

Ale zrobił mi (i nie tylko mi) świństwo i wolał pójść w biznesy. Choć w tym nowym wydaniu też ma zasługi. Taką np."Armadę" do Polski sprowadził.

Chyba zasłużył na własny topic (a nuż przeczyta, wyrzutów sumienia dozna ;-) i do pisania utworów z wszechświata DS wróci?).
forum miłośników serialu „Star Trek”, gdzie ludzi zdolnych do używania mózgu po prostu nie ma - Przewodas

Awatar użytkownika
savikol
Fargi
Posty: 407
Rejestracja: pn, 27 mar 2006 08:04

Post autor: savikol »

Ostatnio błysnął „Piękną i grafem” z fabrycznego zbioru „Niech żyje Polska. Hura!”. I dostał nawet za to nominację do Zajdla. A potem znów umilkł. Wieeelka szkoda.
„Kolory sztandarów” kiedyś powaliły mnie na kolana i tego, że przerwał ten cykl po dwóch tomach, bez zakończenia, to mu nie wybaczę…

Awatar użytkownika
Ika
Oko
Posty: 4256
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 11:26

Post autor: Ika »

E tam, zaraz umilkł, co Wy tam wiecie :P
Im mniej zębów tym większa swoboda języka

Awatar użytkownika
nosiwoda
Lord Ultor
Posty: 4541
Rejestracja: pn, 20 cze 2005 15:07
Płeć: Mężczyzna

Post autor: nosiwoda »

O, i zaczęło się robić ciekawie.
"Having sons means (among other things) that we can buy things "for" those sons that we might not purchase for ourselves" - Tycho z PA

Awatar użytkownika
savikol
Fargi
Posty: 407
Rejestracja: pn, 27 mar 2006 08:04

Post autor: savikol »

Kupuję w ciemno! Wszystko co ten gość napisze.
Mam tylko nadzieję, że to coś nowego i Fabryka nie szykuje naprzykład wznowień Dominium Solarnego.

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

Ika pisze:E tam, zaraz umilkł, co Wy tam wiecie :P
No, jakoś go nie słychać. Jeżeli nie umilkł, to chyba znaczy, że szepcze;-).
A jeśli chodzi o Kolory sztandarów, to jednak ideologia była wciskana trochę zbyt natrętnie. Za to Wstań i idź - owszem, szarpnęło za obydwa przedsionki i obie komory.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
flamenco108
ZakuŻony Terminator
Posty: 2229
Rejestracja: śr, 29 mar 2006 00:01
Płeć: Mężczyzna

Post autor: flamenco108 »

Mnie tam "Kolorki Sztandarków" się podobały się bezideololo. Szkoda, że nie kontynuuje - odciąłby parę kuponów, a ja bym sobie poczytał...
Nondum lingua suum, dextra peregit opus.

Awatar użytkownika
Q
Nexus 6
Posty: 3153
Rejestracja: wt, 25 lis 2008 18:01

Post autor: Q »

savikol pisze:Ostatnio błysnął „Piękną i grafem” z fabrycznego zbioru „Niech żyje Polska. Hura!”.
Czytałem, czytałem. Fantasy, (więc jakby mniej moje klimaty), ale chyba najmocniejszy punkt tej antologii. I w antologii zajdlowskiej też nieźle ten tekst wypadł.
savikol pisze:i tego, że przerwał ten cykl po dwóch tomach, bez zakończenia, to mu nie wybaczę…
Zakończenie to po mojemu jest, tyle, że otwarte, jak u Strugackich. Zresztą to dość typowe. "The Abyss" Camerona też się kończy, gdy robi się najciekawiej.

Ale do świata mógł wrócić, stosując np. "geograficzną" metodę Kresa, w końcu ten wszechświat ma wiele planet (i niektóre z nich poznaliśmy we wcześniejszych, a wybornych w większości, opowiadaniach "Lotniarze", "Wrócę do ciebie, kacie", "Głowobójcy"...)
Ika pisze:E tam, zaraz umilkł, co Wy tam wiecie :P
Mów do mnie jeszcze :-). I ze szczegółami...
Alfi pisze:A jeśli chodzi o Kolory sztandarów, to jednak ideologia była wciskana trochę zbyt natrętnie.
Przy czym jedno było tam dla mnie nierealistyczne od początku - przekonanie, że ludność Gladiusa sama, bez potęgi technologicznej Dominium, łatwo sobie poradzi z potęgą Korgardów, któremu hołdowali od początku bohaterowie pozytywni.

Owszem, w świetle wydarzeń z tomu drugiego, to jakoś prawdopodobne nawet (idzie mi o hipotetyczne motywy Korgardów, więcej nie zaspoilerzę), ale w świetle wiedzy z samych "Kolorów..." to bzdura. No i aż taka demonizacja Dominium jest trochę śmieszna - w opowiadaniach, choć zwało się jeszcze Imperium Solarnym, nie było wcale wcieleniem potworności, a i niezależne kolonie (vide "Dotyk pamięci") umiały być paskudnymi miejscami. Może gdyby nie były to czasy przedakcesyjne, cykl by na tym zyskał ;-).
Alfi pisze:Za to Wstań i idź - owszem, szarpnęło za obydwa przedsionki i obie komory.
BTW. tak się zawsze zastanawiam, na ile w/w opowiadanie wpłynęło inspirująco na ramę fabularną "Ponieważ kot" Dukaja (konkretnie o to co, i dlaczego, groziło temu chłopcu).
flamenco108 pisze:Mnie tam "Kolorki Sztandarków" się podobały się bezideololo. Szkoda, że nie kontynuuje - odciąłby parę kuponów, a ja bym sobie poczytał...
Szkoda, szkoda. Ten świat ma potencjał jak mało który, a Autor, skoro z takiego pułapu zaczynał, może by z czasem na nowego Lema wyrósł?
forum miłośników serialu „Star Trek”, gdzie ludzi zdolnych do używania mózgu po prostu nie ma - Przewodas

Awatar użytkownika
kiwaczek
szuwarowo-bagienny
Posty: 5629
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 21:54

Post autor: kiwaczek »

Ja tam bardzo miło wspominam swój pierwszy kontakt z tym autorem - w "Młodym techniku" rzecz jasna. Opowiadanie pod tytułem "Kogut, który tylko gdacze" długo wzbudzało uśmiech i pamiętam je do dziś. A lat minęło już całkiem sporo. :)

Ech... Stare dzieje...
I'm the Zgredai Master!
Join us young apprentice!
Jestem z pokolenia 4PiP i jestem z tego dumny!

Awatar użytkownika
Q
Nexus 6
Posty: 3153
Rejestracja: wt, 25 lis 2008 18:01

Post autor: Q »

Pamiętam, pamiętam "Koguta...", też się nad nim śmiałem, choć po prawdzie cienka humoreska to była.

Pamiętam też z rzeczy wczesnych "Jesteśmy potrzebni" (kto wie czy w takim kierunku to kiedyś faktycznie nie pójdzie). Pamiętam "Spróbuj przekonać 'Kolumba'" (od początku grzeszyło użyciem nadprzestrzeni i Praw Robotyki Asimova), ale swój pirxowaty urok miało. Pamiętam to opowiadanie o elemitach, co tak sprytnie Ziemian z Moorami skłóciły (do dziś mnie zresztą męczy, czy stanowi ono kolejny obrazek z wszechświata DS, czy liczyć je osobno).

Ech, jak chciał to umiał i to od młodych lat ten Autor...
forum miłośników serialu „Star Trek”, gdzie ludzi zdolnych do używania mózgu po prostu nie ma - Przewodas

Awatar użytkownika
malakh
Pćma
Posty: 293
Rejestracja: śr, 14 lis 2007 22:17

Post autor: malakh »

Bodajże w NF, w notce o Kołodziejczaku, pod jego opowiadaniem napisano, że obecnie pracuje nad powieścią z uniwersum "Pięknej i grafa";)

I chwała mu za to!

Awatar użytkownika
Q
Nexus 6
Posty: 3153
Rejestracja: wt, 25 lis 2008 18:01

Post autor: Q »

Chwała, jak chwała... Jeden z nielicznych Autorów wiernych SF ongi, w fantasy na dobre skręcił... :]
forum miłośników serialu „Star Trek”, gdzie ludzi zdolnych do używania mózgu po prostu nie ma - Przewodas

Awatar użytkownika
malakh
Pćma
Posty: 293
Rejestracja: śr, 14 lis 2007 22:17

Post autor: malakh »

Dobre fantasy nie jest złe;)

Awatar użytkownika
hundzia
Złomek forumowy
Posty: 4054
Rejestracja: pt, 28 mar 2008 23:03
Płeć: Kobieta

Post autor: hundzia »

Ale dobre SF rzadkie :(
Wzrúsz Wirúsa!
Wł%aś)&nie cz.yszc/.zę kl]a1!wia;túr*ę

Awatar użytkownika
savikol
Fargi
Posty: 407
Rejestracja: pn, 27 mar 2006 08:04

Post autor: savikol »

Dla osób nie kupujących SFFH. Na stronie pisma ukazał się pełen wywiad z Kołodziejczakiem, zamieszczony w czerwcowym numerze.

ODPOWIEDZ