Święta Maja od Grabieżców

czyli o naszych albo cudzych autorach i ich dziełach - wszystko co chcielibyście wiedzieć, a o co (nie)boicie się zapytać

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Keiko
Stalker
Posty: 1801
Rejestracja: wt, 22 sty 2008 16:58

Post autor: Keiko »

Ja wydania w 4 książeczkach się nie czepiam, bo może po wszystkich częściach okaże się, że ten zamysł miał głęboki sens. Jestem optymistką i zakładam, że ludźmi kieruje nie tylko chęć zysku.
Ika pisze:No wielbicieli i czytelników Palahniuka, to na tym FF najwyraźniej nie ma. Trochę szkoda, jak widać, bo i skojarzeń nie ma.
Mogę być profanem, co do wielkiej literatury nie dorósł :P Jednak dzieło powinno bronić się samo. IMHO szczególnie TAKIEJ autorki.

BTW. Gdyby komuś z warszawskiej sekcji szkoda było tych 25 pln, to ja książkę mogę pożyczyć :)
Wzrúsz Wirúsa!

Ha! Będziemy nieśmiertelni! To nie historia nas osądzi, lecz my osądzimy ją! (Małgorzata)

Awatar użytkownika
Navajero
Klapaucjusz
Posty: 2485
Rejestracja: pn, 04 lip 2005 15:02

Post autor: Navajero »

Mój osiemnastoletni syn jest wielbicielem Palahniuka i tego... jak mu tam - Bukowskiego ;) Czasem coś mu podczytam. A skojarzenia będę miał ewentualnie po lekturze M.K. Z tym, że ja Palahniuka poza "Fight Clubem" nie za bardzo...
"Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."
dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
Ika
Oko
Posty: 4256
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 11:26

Post autor: Ika »

Hm, Keiko, a czy ja gdzieś dawałam wyraz innym poglądom? Tym o dziele, oczywiście, aczkolwiek jestem pewna, że o Twoim profaństwie też nic nie wspominałam.
Im mniej zębów tym większa swoboda języka

Awatar użytkownika
Keiko
Stalker
Posty: 1801
Rejestracja: wt, 22 sty 2008 16:58

Post autor: Keiko »

Niestety nie :P
To zdecydowanie nie miał być atak, a jedynie drobna prowokacja,
abyś trochę bardziej dała wyraz swoim poglądom :)
Wzrúsz Wirúsa!

Ha! Będziemy nieśmiertelni! To nie historia nas osądzi, lecz my osądzimy ją! (Małgorzata)

Awatar użytkownika
Ika
Oko
Posty: 4256
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 11:26

Post autor: Ika »

A to ja jeszcze mogę mieć własne poglądy?
To ja osobiście i własnościowo doceniam, jak ładnie Maja napisała Palahniukiem. Przepraszam, już wiem, że to jest paskudna szarpana narracja, jak z kałasznikowa i to żaden Palahniuk, a nieudana wersja Grzędowicza i jest fuj. Ale mnie się podoba. I historia też mi się podoba.
I dla mnie "Pamięć umarłych" nie jest napisana "już lepiej" tylko zupełnie inaczej. To jest Faulknerowska odsłona Mai.
Podoba mnie się ta koncepcja, czterech historii w czterech absolutnie różnych odsłonach - czytałam wszystkie - z których każda inna jest nie tylko klimatem, ale i stylem, a wręcz warsztatem (czy też raczej wykorzystaną jego częścią). Podoba mi się to jak styl „Fight clubu” ostał wykorzystany do odmalowania Afrykańskich upałów, tętniących wojennymi bębnami, dymiących gorącą krwią i palących ogniem. I podoba mi się kontrast jaki tworzy ta narracja z Faulknerowskim opisem suchej i upalnej historii rodem z dzikiego zachodu.
I tyle.
Z tego podobania chciało mi się pogadać na temat, albo choć poczytać, ze i komuś się takoż podobało jak i mnie.

P.S. Poczytam sobie "Zbieracza burz" na pocieszenie. Ot co.
Im mniej zębów tym większa swoboda języka

Awatar użytkownika
Ebola
Straszny Wirus
Posty: 12009
Rejestracja: czw, 07 lip 2005 18:35
Płeć: Nie znam

Post autor: Ebola »

Nie płakusiaj. Mnie się Czerń podobała, nawet bardzo. Maja mnie zaskoczyła, nie spodziewałam się takiej narracji. To dobra narracja, a nawet bardzo dobra :) I wcale nie Grzędowiczem pisana (wiem, domyślam się, że nie o to dosłownie Cintryjce chodziło)
I lubię jak mnie autor zaskakuje. I lubię rytm, a tu jest rytm. Nic a nic się nie rwie. I klimat świetny.
Jedz szczaw i mirabelki, a będziesz, bracie, wielki!
FORUM FAHRENHEITA KOREĄ PÓŁNOCNĄ POLSKIEJ FANTASTYKI! (Przewodas)
Wzrúsz Wirúsa!

Awatar użytkownika
Montserrat
Szczurka z naszego podwórka
Posty: 1923
Rejestracja: ndz, 17 gru 2006 11:43

Post autor: Montserrat »

A mnie smaku żeście wszyscy narobili, więc pewnie zanabędę w najbliższym czasie i tyż będę się mogła wypowiedzieć.
"After all, he said to himself, it's probably only insomnia. Many must have it."

Awatar użytkownika
Navajero
Klapaucjusz
Posty: 2485
Rejestracja: pn, 04 lip 2005 15:02

Post autor: Navajero »

Łyknąłem "Czerń". Deliryczny klimat, duchy, starzy afrykańscy bogowie i lejący się z nieba, wysuszający mózgownicę żar. Cud, miód i orzeszki ziemne :) Wziąłbym się za następną część, ale przez najbliższe dwa dni będę imprezował :P
"Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."
dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
Hitokiri
Nexus 6
Posty: 3318
Rejestracja: ndz, 16 kwie 2006 15:59
Płeć: Kobieta

Post autor: Hitokiri »

A ja na stronie Fabryki wyczytałam, że będą cztery części "Upiorów Południa". Może mi ktoś powiedzieć czy "Czerń" kończy się tak jak powinna się kończyć samodzielna książka, czy na kilometr widać, że to jest część cyklu?
Bo jak widać, to ja sobie jednak zakup chyba podaruje ;/
"Ale my nie będziemy teraz rozstrzygać, kto pracuje w burdelu, a kto na budowie"
"Ania, warzywa cię szukały!"

Wzrúsz Wirusa! Podarúj mú "ú" z kreską!

Awatar użytkownika
Navajero
Klapaucjusz
Posty: 2485
Rejestracja: pn, 04 lip 2005 15:02

Post autor: Navajero »

To część cyklu.
"Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."
dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
Ebola
Straszny Wirus
Posty: 12009
Rejestracja: czw, 07 lip 2005 18:35
Płeć: Nie znam

Post autor: Ebola »

To część cyklu, czy raczej pewnego zamysłu autorskiego, ale historie całkiem oddzielne :) Oprócz upału i pewnej wizji literackiej nic ich nie łączy.
Znaczy, można czytać oddzielnie, ale warto przeczytać całość. :)
Jedz szczaw i mirabelki, a będziesz, bracie, wielki!
FORUM FAHRENHEITA KOREĄ PÓŁNOCNĄ POLSKIEJ FANTASTYKI! (Przewodas)
Wzrúsz Wirúsa!

Awatar użytkownika
Ika
Oko
Posty: 4256
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 11:26

Post autor: Ika »

W rzeczy samej.
Im mniej zębów tym większa swoboda języka

Awatar użytkownika
savikol
Fargi
Posty: 407
Rejestracja: pn, 27 mar 2006 08:04

Post autor: savikol »

Narobiliście smaka i teraz nie wiem, czy kompletować tom po tomie, czy czekać na pakiet. A tak w ogóle to będzie czteropak? Zdradzicie tę słodką tajemnicę? I jeśli będzie to kiedy?

Awatar użytkownika
Ika
Oko
Posty: 4256
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 11:26

Post autor: Ika »

Kwilowo się nie zdecydowało jeszcze :). I stanowczo kontemplować na bieżąco. Każda odsłona jest inna, każda stanowi zamkniętą historię - dla każdego cóś dobrego.
Im mniej zębów tym większa swoboda języka

Awatar użytkownika
nimfa bagienna
Demon szybkości
Posty: 5779
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 11:40
Płeć: Nie znam

Post autor: nimfa bagienna »

Nie wiem, czy to bardzo w temacie, ale śniła mi się okładka Burzowego kocięcia.
To musi coś znaczyć;)
Tłumaczenie niechlujstwa językowego dysleksją jest jak szpanowanie małym fiutkiem.

ODPOWIEDZ