Święta Maja od Grabieżców

czyli o naszych albo cudzych autorach i ich dziełach - wszystko co chcielibyście wiedzieć, a o co (nie)boicie się zapytać

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
nosiwoda
Lord Ultor
Posty: 4541
Rejestracja: pn, 20 cze 2005 15:07
Płeć: Mężczyzna

Post autor: nosiwoda »

"Burzowe kocię śniłaś - pizzę z krewetkami jeść będziesz"
Wielki Sennik Egipsko-chalcedyjsko-hetycki, odnaleziony w XIII w. w Rio de Janeiro
"Having sons means (among other things) that we can buy things "for" those sons that we might not purchase for ourselves" - Tycho z PA

Awatar użytkownika
Harna
Łurzowy Kłulik
Posty: 5588
Rejestracja: ndz, 05 mar 2006 17:14

Post autor: Harna »

nimfa bagienna pisze:Nie wiem, czy to bardzo w temacie, ale śniła mi się okładka Burzowego kocięcia.
To musi coś znaczyć;)
Oż w mordę, mnie też się dzisiaj śniła... Znak! Ani chybi!
– Wszyscy chyba wiedzą, że kicający łurzowy kłulik to zapowiedź śmierci.
– Hmm, dla nas znaczy coś całkiem odmiennego – szczęśliwe potomstwo...
© Wojciech Świdziniewski, Kłopoty w Hamdirholm
Wzrúsz Wirúsa!

Awatar użytkownika
Navajero
Klapaucjusz
Posty: 2485
Rejestracja: pn, 04 lip 2005 15:02

Post autor: Navajero »

Przeczytałem drugą część - fajna historia z Dzikiego Zachodu. Ale jeśli "Czerń" nie będzie kontynuowana, to zgłaszam czytelnicze zastrzeżenie - IMHO zakończenie jest jakieś takie... niepełne.
"Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."
dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
Keiko
Stalker
Posty: 1801
Rejestracja: wt, 22 sty 2008 16:58

Post autor: Keiko »

A koniec "Czerni" nie jest na początku?
Po powrocie do prologu nie odczułam niedosytu :P Możesz Navajero rozwinąć?
Wzrúsz Wirúsa!

Ha! Będziemy nieśmiertelni! To nie historia nas osądzi, lecz my osądzimy ją! (Małgorzata)

Awatar użytkownika
Navajero
Klapaucjusz
Posty: 2485
Rejestracja: pn, 04 lip 2005 15:02

Post autor: Navajero »

Nie wiem czy jest sens rozwijać, bo to kwestia indywidualnego odbioru. Generalnie chodziło mi o doprecyzowanie dalszych losów bohatera, po tym jak zaciągnął się na służbę u wiadomo kogo ;) W moim odczuciu preludium jest zbyt ogólne, aby dać czytelnikowi satysfakcję w tej kwestii. Poza tym zgrzytnęły mi odnośnie zakńczenia dwie sprawy;

- pozostawienie otwartej i niewyjaśnionej kwestii Lorny Daton - tej która prawdopodobnie wsypała bohatera i jego kumpli, jakoś tak mi to nie podeszło.
- rzucenie informnacji, że van der Groos żyje, Tzn. po co to? Tylko w celu wyjaśnienia dlaczego bohater nie widział go w swoich koszmarach? Też mi to nie za bardzo.


Generalnie książka mi się bardzo podobała, ale myślałem, że opowieść zostanie mocniej "dopięta". Stąd moje - czysto subiektywne - zastrzeżenia.
"Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."
dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
Keiko
Stalker
Posty: 1801
Rejestracja: wt, 22 sty 2008 16:58

Post autor: Keiko »

Po namyśle przyznaję Ci rację. Fakt, watki nie zostały dopięte.
Na usprawiedliwienie dodam, że kończąc "Czerń" nie wiedziałam, czy dalsze części to kontynuacje czy osobne historie.
I optymistycznie założyłam, że autorka może tych wątków gdzieś jeszcze potrzebuje.
Wzrúsz Wirúsa!

Ha! Będziemy nieśmiertelni! To nie historia nas osądzi, lecz my osądzimy ją! (Małgorzata)

Awatar użytkownika
Ika
Oko
Posty: 4256
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 11:26

Post autor: Ika »

Wielbiciele kryminałów - toć nie o to w tekście chodziło, prawda?
Zaraz mnie się przypomina, jak pierwszy raz poczytałam "Skiroławki", a za smarkata byłam, żeby zrozumieć, to też kręciłam nosem, że wątek gwałciciela niedomknięty (aczkolwiek tak mądrze tego nie formułowałam), a to nie o to chodziło zupełnie.
Im mniej zębów tym większa swoboda języka

Awatar użytkownika
Navajero
Klapaucjusz
Posty: 2485
Rejestracja: pn, 04 lip 2005 15:02

Post autor: Navajero »

Być może ktoś bardziej wyrobiony literacko zrozumie to w sposób dojrzalszy, ja rozumiem właśnie tak. Niestety, jak każdy czytelnik nie jestem w stanie przeskoczyć własnych ograniczeń ;)
"Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."
dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
Ika
Oko
Posty: 4256
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 11:26

Post autor: Ika »

Eeee, to nie miało tak zabrzmieć...
Chodziło mnie o to, żeby nie wyszło,że to je jaki watek wiodący. Przepraszam za nachalną reklamę :), ale autentycznie mnie urzekło.
Najpierw Maja powaliła mnie na kolana opowiadaniem w "Bajkach dla dorosłych", a potem nie dała się podnieść "czernią". To agituje, żeby ludnosć czytała, czytała i jeszcze raz czytała :).
A wątek z Lorną zostawiła jak w życiu... :)
Im mniej zębów tym większa swoboda języka

Awatar użytkownika
Keiko
Stalker
Posty: 1801
Rejestracja: wt, 22 sty 2008 16:58

Post autor: Keiko »

Dlatego fajnie jest być czasem profanem (hm... ignorantem zabrzmiałby zbyt mocno). Można się czepiać pierdółek i nieistotnych wątków :)
I jedynie gdybym chciała rozpocząć karierę na niwie recenzenckiej dla F. to grozi mi, że Ika zrobi "rejtana" i krzyknie " po mojej kosie" :)
Ika pisze:To agituje, żeby ludnosć czytała, czytała i jeszcze raz czytała :).
Jednak aby nie było niedomówień - choć książka jest "nie w moim stylu" uważam, że przeczytać ją warto. Chociażby z jednego tylko powodu:
Ebola pisze: Maja mnie zaskoczyła, nie spodziewałam się takiej narracji. To dobra narracja, a nawet bardzo dobra :)
Podpisuję się obiema łapkami.

Więc jesli kiedyś Iko zrobisz listę lektur obowiązkowych dla "wanna be" narybku literackiego, to wcale mnie nie zdziwi jak tę książkę tam umieścisz :)
Wzrúsz Wirúsa!

Ha! Będziemy nieśmiertelni! To nie historia nas osądzi, lecz my osądzimy ją! (Małgorzata)

Awatar użytkownika
Navajero
Klapaucjusz
Posty: 2485
Rejestracja: pn, 04 lip 2005 15:02

Post autor: Navajero »

Ika pisze:Przepraszam za nachalną reklamę :), ale autentycznie mnie urzekło.
Mnie także podobała się narracja. Mimo, że język zastosowany przez autorkę w "Czerni" był jakby niezupełnie przeźroczysty :)
"Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."
dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
Keiko
Stalker
Posty: 1801
Rejestracja: wt, 22 sty 2008 16:58

Post autor: Keiko »


Awatar użytkownika
Navajero
Klapaucjusz
Posty: 2485
Rejestracja: pn, 04 lip 2005 15:02

Post autor: Navajero »

Ho, ho... Spodobało się :)
"Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."
dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
malakh
Pćma
Posty: 293
Rejestracja: śr, 14 lis 2007 22:17

Post autor: malakh »

Normalnie, ja to chyba zaraz sam tę "Czerń" przeczytam, bo z jednej strony mój recenzent wyśpiewuje peany, a z drugiej piszą, że nudna...

No nic, jak zwykle: chcesz mieć coś zrobione porządnie...

Awatar użytkownika
Hitokiri
Nexus 6
Posty: 3318
Rejestracja: ndz, 16 kwie 2006 15:59
Płeć: Kobieta

Post autor: Hitokiri »

O czymś zapomniałaś :P

Wywiad z Mają cz. III
"Ale my nie będziemy teraz rozstrzygać, kto pracuje w burdelu, a kto na budowie"
"Ania, warzywa cię szukały!"

Wzrúsz Wirusa! Podarúj mú "ú" z kreską!

ODPOWIEDZ