Pytanie do znawców

czyli udowodnione lub nie zjawiska, względnie cuda-niewida oraz inne przejawy aktywności obcych

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
No-qanek
Nexus 6
Posty: 3098
Rejestracja: pt, 04 sie 2006 13:03

Re: Pytanie do znawców

Post autor: No-qanek »

Ale w nadprzewodnikach własności wynikające z fizyki kwantowej widać i są mierzalne. Nawet jeśli nikt faktycznie nie wie, jak to działa (tak, mówi się o parach Coopera, ale to tyle samo, co mówić, że za latanie samolotu odpowiada "coś z ciśnieniem" - to jeszcze żadne [ilościowe] wyjaśnienie zjawiska), to jednak specjalne, wykraczające poza fizykę klasyczną właściwości widać.

A w mikrotubulach nic takiego nie zaobserwowano. Równie dobrze można twierdzieć, że świadomość bierze się z kwantowych własności żeber. Otóż świadomość rodzi się w ich kwantowych wibracjach, które dalej są przenoszone kręgosłupem do rdzenia kręgowego, a mózg tylko odbiera świadomość powstałą w żebrach. I jeszcze Biblia to potwierdza!
I jedyną nieperfekcją tej idei jest to, że jako żywo nikt tych kwantowych oddziaływań żeber nie zaobserwował.
"Polski musi mieć inny sufiks derywacyjny na każdą okazję, zawsze wraca z centrum handlowego z całym naręczem, a potem zapomina i tęchnie to w szafach..."

Juhani
Laird of Theina Empire
Posty: 3103
Rejestracja: czw, 18 lis 2010 09:04
Płeć: Mężczyzna

Re: Pytanie do znawców

Post autor: Juhani »

No-qanek pisze:Nawet jeśli nikt faktycznie nie wie, jak to działa (tak, mówi się o parach Coopera, ale to tyle samo, co mówić, że za latanie samolotu odpowiada "coś z ciśnieniem"
A ja winiłem o to pilota...

Awatar użytkownika
Młodzik
Yilanè
Posty: 3687
Rejestracja: wt, 10 cze 2008 14:48
Płeć: Mężczyzna

Re: Pytanie do znawców

Post autor: Młodzik »

No-qanek pisze:A w mikrotubulach nic takiego nie zaobserwowano.
Dlatego zapytałem. Przez te 20 lat zmieniło się wiele. O, ale akurat ciebie mi w tym wątku brakowało.

Awatar użytkownika
neularger
Strategos
Posty: 5230
Rejestracja: śr, 17 cze 2009 21:27
Płeć: Mężczyzna

Re: Pytanie do znawców

Post autor: neularger »

Znaczy, prawa fizyki? Na to bym nie liczył... :)
You can do anything you like... but you must never be rude. Rude is being weak.
Ty, Margoto, niszczysz piękne i oryginalne kreacje stylistyczne, koncepcje cudne językowe.
Jesteś językową demolką.
- by Ebola ;)

Awatar użytkownika
Młodzik
Yilanè
Posty: 3687
Rejestracja: wt, 10 cze 2008 14:48
Płeć: Mężczyzna

Re: Pytanie do znawców

Post autor: Młodzik »

Raczej stan wiedzy. Wtedy Penrose może mógł sobie jeszcze roić w głowie te swoje teorie, ale badania rozwiały wszelkie wątpliwości. Najbardziej wątpliwym z jego założeń było istnienie stuprocentowo czystej warstewki "uporządkowanej" wody wokół mikrotubuli. To jakoby miał byś warunek występowania tychże efektów kwantowych.

Awatar użytkownika
No-qanek
Nexus 6
Posty: 3098
Rejestracja: pt, 04 sie 2006 13:03

Re: Pytanie do znawców

Post autor: No-qanek »

Warstewka wody to akurat trudności techniczne. Niewykluczone, że i w tak nieprzyjaznych warunkach daje się osiągać efekty kwantowe.
Bardziej problematyczna jest tu metodologia.
Zacząć od bardzo wątpliwego i niczym niepotwierdzonego założenia, żeby na tym oprzeć mocno mistyczną i antropocentryczną (bo uznającą ludzką świadomość niejako za podstawę fizyki) teorię.
"Polski musi mieć inny sufiks derywacyjny na każdą okazję, zawsze wraca z centrum handlowego z całym naręczem, a potem zapomina i tęchnie to w szafach..."

Awatar użytkownika
Zanthia
Alchemik
Posty: 1702
Rejestracja: czw, 11 sie 2005 20:11
Płeć: Kobieta

Re: Pytanie do znawców

Post autor: Zanthia »

Całkowicie poważne pytanie do znawców i miłośników tematu.

Jakiego kształtu są góry?

Mam na kopycie software do automatycznego tworzenia trójwymiarowej mapy. I ni w ząb nie mogę wpaść na to, jaka funkcja mogłaby ładnie i realistycznie odzwierciedlać rzeźbę terenu górskiego. Zdjęcia wcale nie pomagają - góry są na nich a to spiczaste, a to stożkowate, a to kończące się płaskowyżem, a na Hawajach - są zupełnie obłe. Dla przykładu: góry na pustyni Mojave zakończone ostro, łagodnie, kwadratowo, tu dużo rośnie, tu nic nie rośnie.

I chodzi o ten zupełnie podstawowy zarys chodzi. Bo pedymenty, rzeźba aluwialna czy eoliczna potem.
It's me - the man your man could smell like.

Awatar użytkownika
Cordeliane
Wynalazca KNS
Posty: 2630
Rejestracja: ndz, 16 sie 2009 19:23

Re: Pytanie do znawców

Post autor: Cordeliane »

Zanthio, ale chyba nie ma uniwersalnej funkcji. Kształt zależy od wieku gór, rodzaju skał, na to nakładają się właśnie czynniki klimatyczne powodujące erozję. Czy chcesz mieć software, który będzie tworzył realistycznie wyglądający teren, ale abstrakcyjny (wtedy można dobrać kilka funkcji i jakoś ze sobą mieszać), czy odtwarzać rzeźbę prawdziwego terenu na podstawie mapy 2D?
Light travels faster than sound. That's why some people appear bright until they speak.

Awatar użytkownika
Zanthia
Alchemik
Posty: 1702
Rejestracja: czw, 11 sie 2005 20:11
Płeć: Kobieta

Re: Pytanie do znawców

Post autor: Zanthia »

Celem ma być fikcyjna mapa 3D terenu górskiego. Ale Matka Natura, kokietka, najwyraźniej nie chce się zdecydować, jak przykładowa miałaby wyglądać.

Chyba po prostu sięgnę po mapy hipsometryczne i zrobię odwzorowanie. Na model geologiczny nie mam wykształcenia/czasu.
It's me - the man your man could smell like.

Awatar użytkownika
JanTanar
Fargi
Posty: 383
Rejestracja: wt, 22 lip 2008 21:10

Re: Pytanie do znawców

Post autor: JanTanar »

Gorzej, Pani, Matka Natura, nie może takiej funkcji podać. Góry, górom nierówne.
Modele geologiczne to też sprawa wtórna.
Nie ma przykładowych map )):
Mapy w geologii są wyłącznie wtórne.
{imo}

Awatar użytkownika
Marcin Robert
Niegrzeszny Mag
Posty: 1765
Rejestracja: pt, 20 lip 2007 16:26
Płeć: Mężczyzna

Re: Pytanie do znawców

Post autor: Marcin Robert »

To ja też mam pytanie do znawców:

Jak długo może istnieć obłok międzygwiazdowy lub mgławica w rodzaju mgławicy przedsłonecznej? W szczególności interesuje mnie, czy gdybym cofnął się wehikułem czasu o pięć miliardów lat, to mógłbym natrafić na taki obłok lub mgławicę (oczywiście chodzi mi o tę, z której powstał nasz układ planetarny)?

Awatar użytkownika
Zanthia
Alchemik
Posty: 1702
Rejestracja: czw, 11 sie 2005 20:11
Płeć: Kobieta

Re: Pytanie do znawców

Post autor: Zanthia »

Monżon, astronom amator, mówi, że po tysiącach/milionach lat z mgławicy zostaną ciała niebieskie. Wikipedia potwiedza - max 1 miliard lat.
It's me - the man your man could smell like.

Juhani
Laird of Theina Empire
Posty: 3103
Rejestracja: czw, 18 lis 2010 09:04
Płeć: Mężczyzna

Re: Pytanie do znawców

Post autor: Juhani »

Marcin Robert pisze:W szczególności interesuje mnie, czy gdybym cofnął się wehikułem czasu o pięć miliardów lat, to mógłbym natrafić na taki obłok lub mgławicę (oczywiście chodzi mi o tę, z której powstał nasz układ planetarny)?
Po pierwsze - pamiętasz chyba, że przenosząc się w czasie nie masz praktycznie szansy trafienia na naszą mgławicę, bo zajmowała wówczas zupełnie inne miejsce w przestrzeni? Diabelnie dalekie, więc wehikuł musi być jednocześnie gwiazdolotem.
Po drugie - nie udało Ci się, nie umiesz ukrywać prawdy. Lecę z Tobą!!!

Awatar użytkownika
Marcin Robert
Niegrzeszny Mag
Posty: 1765
Rejestracja: pt, 20 lip 2007 16:26
Płeć: Mężczyzna

Re: Pytanie do znawców

Post autor: Marcin Robert »

Zanthia pisze:Monżon, astronom amator, mówi, że po tysiącach/milionach lat z mgławicy zostaną ciała niebieskie. Wikipedia potwiedza - max 1 miliard lat.
Zanim powstało Słońce i obiegające je planety istniały pozostałości po supernowych, które połączyły się w międzygwiazdowy obłok molekularny, ten zaś następnie rozpadł się na mniejsze mgławice, w tym naszą, przedsłoneczną, z której ukształtował się Układ Słoneczny. Moment jego powstania datuje się na około 4,6 miliarda lat temu. Różnica między 5 mld lat a 4,6 mld lat wynosi 400 milionów lat (to jak odległość od naszych czasów do wczesnego dewonu). Rozumiem, że to za długi odcinek, aby mógł się w nim zmieścić czas istnienia mgławicy przedsłonecznej i obłoku molekularnego, z którego ta mgławica powstała? Cofając się o pięć miliardów lat powinniśmy spodziewać się co najwyżej tych pozostałości po supernowych?
Juhani pisze:Po pierwsze - pamiętasz chyba, że przenosząc się w czasie nie masz praktycznie szansy trafienia na naszą mgławicę, bo zajmowała wówczas zupełnie inne miejsce w przestrzeni? Diabelnie dalekie, więc wehikuł musi być jednocześnie gwiazdolotem.
Nawet na krótszych dystansach czasowych wehikuł czasu musi być jednocześnie gwiazdolotem.
Juhani pisze:Po drugie - nie udało Ci się, nie umiesz ukrywać prawdy. Lecę z Tobą!!!
Na razie cały projekt znajduje się na etapie wstępnych szkiców. :)

Xiri
Nexus 6
Posty: 3388
Rejestracja: śr, 27 gru 2006 15:45

Re: Pytanie do znawców

Post autor: Xiri »

Ja z kolei zastanawiam się nad taką kwestią.
Jest sobie świat w realiach średniowiecza i na równinie (goła twarda ziemia i skały, bez roślin, wody, itd.) ma miejsca bitwa barbarzyńców. Po bitwie zostaje masa ciał i sprzętu (topory, miecze, łuki, noże, tarcze, maczugi, kolczugi, hełmy), nikt tego nie rusza. Czy po tysiącach lat na tej równinie coś pozostanie, czy wszystko się rozpadnie pod wpływem ciągle świecącego słońca i rzadkich opadów? Tzn. czy będą nadal kości i metal z uzbrojenia? Jeśli tak, to pozostaną twarde czy będą się rozsypywać pod wpływem dotyku?

/błąd

ODPOWIEDZ