Naukowe problemy przy pisaniu SF

czyli udowodnione lub nie zjawiska, względnie cuda-niewida oraz inne przejawy aktywności obcych

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Narsil
Pćma
Posty: 286
Rejestracja: sob, 13 paź 2007 23:01

Re: Naukowe problemy przy pisaniu SF

Post autor: Narsil »

JanTanar pisze:Narsil; Tak z ciekawości, jakiej dokładności byś potrzebował?
Tak, że wrzuca się okruszek do maszynki i wyskakuje data - to tylko w Startreku. (chyba, że ma się wyjątkowe szczęście)
Margines błędu maksymalnie trzysta lat. Daty dziennej na szczęście nie potrzebuję. ;)
"Malarstwo kończy się wtedy, kiedy można zawiesić obraz do góry nogami bez szkody dla odbiorcy."

Awatar użytkownika
JanTanar
Fargi
Posty: 383
Rejestracja: wt, 22 lip 2008 21:10

Re: Naukowe problemy przy pisaniu SF

Post autor: JanTanar »

Tylko trzysta lat błędu na ile w przeszłość?

Awatar użytkownika
Narsil
Pćma
Posty: 286
Rejestracja: sob, 13 paź 2007 23:01

Re: Naukowe problemy przy pisaniu SF

Post autor: Narsil »

Tysiąc z hakiem. Konkretniej, bohaterowie w połowie XXI wieku odnajdują ruiny świątyni i zależy mi na tym, aby badania wykazały że pochodzą one mniej więcej z VI-IX wieku naszej ery.
"Malarstwo kończy się wtedy, kiedy można zawiesić obraz do góry nogami bez szkody dla odbiorcy."

Awatar użytkownika
JanTanar
Fargi
Posty: 383
Rejestracja: wt, 22 lip 2008 21:10

Re: Naukowe problemy przy pisaniu SF

Post autor: JanTanar »

Przy takich wymaganiach, to nawet C14 się nadaje. Na stronie którą sam pokazałeś była krzywa kalibracyjna, całkiem ładna. Gdybyś chciał trafić w np. śmierć jakiegoś wodza, albo historyczną bitwę - to byłoby wyzwanie.
Może to pomoże, szukałem innej strony, ale mi umknęła.
Z drugiej strony, jeżeli twoi badacze są z przyszłości, i mają lepiej skalibrowane krzywe dla różnych par izotopów, to może daliby radę oznaczyć wiek i do paru lat.
Chociaż nie wiem czy nie prościej po stylu budowania i ornamentach.

Juhani
Laird of Theina Empire
Posty: 3103
Rejestracja: czw, 18 lis 2010 09:04
Płeć: Mężczyzna

Re: Naukowe problemy przy pisaniu SF

Post autor: Juhani »

Narsil pisze:Tysiąc z hakiem. Konkretniej, bohaterowie w połowie XXI wieku odnajdują ruiny świątyni i zależy mi na tym, aby badania wykazały że pochodzą one mniej więcej z VI-IX wieku naszej ery.
To są Dark Ages. Bez badań możesz strzelać w ten okres, nie powinno być problemów. Wcześniejsze i późniejsze znacznie łatwiej datować.

Awatar użytkownika
Narsil
Pćma
Posty: 286
Rejestracja: sob, 13 paź 2007 23:01

Re: Naukowe problemy przy pisaniu SF

Post autor: Narsil »

Panowie i pani - dziękuje, spasiba i toda za pomoc. Teraz wszystko jest już jaśniejsze.
Pozdrawiam jednolinijkowo.
"Malarstwo kończy się wtedy, kiedy można zawiesić obraz do góry nogami bez szkody dla odbiorcy."

Awatar użytkownika
Młodzik
Yilanè
Posty: 3687
Rejestracja: wt, 10 cze 2008 14:48
Płeć: Mężczyzna

Re: Naukowe problemy przy pisaniu SF

Post autor: Młodzik »

Czy za pomocą podczerwieni i ultradźwięków można by wykryć z powietrza jaskinię, bądź też jamę (w której znajdowałoby się źródło ciepła) znajdującą się najwyżej kilkanaście metrów pod ziemią?

Awatar użytkownika
Kruger
Zgred, tetryk i maruda
Posty: 3413
Rejestracja: pn, 29 wrz 2008 14:51
Płeć: Mężczyzna

Re: Naukowe problemy przy pisaniu SF

Post autor: Kruger »

Kurcze, wydaje mi się, że nie. Kilkanaście metrów ziemi lub skały to za dużo dla podczerwieni, no chyba, że źródła ciepła cholernie źródlaste. Z kolei echosonda musi być przyłożona do podłoża, tak mi się wydaje, więc z powietrza nie bardzo.
Ale jeśli to ma być SF, to napisz, że bardzo zaawansowane i już.
"Trzeba się pilnować, bo inaczej ani się człowiek obejrzy, a już zaczyna każdego żałować i w końcu nie ma komu w mordę dać." W. Wharton
POST SPONSOROWANY PRZEZ KŁULIKA

Awatar użytkownika
neularger
Strategos
Posty: 5230
Rejestracja: śr, 17 cze 2009 21:27
Płeć: Mężczyzna

Re: Naukowe problemy przy pisaniu SF

Post autor: neularger »

Kruger pisze:Kurcze, wydaje mi się, że nie. Kilkanaście metrów ziemi lub skały to za dużo dla podczerwieni, no chyba, że źródła ciepła cholernie źródlaste
Eee raczej nie. Promieniowanie podczerwone w ogóle nie penetruje materii.
You can do anything you like... but you must never be rude. Rude is being weak.
Ty, Margoto, niszczysz piękne i oryginalne kreacje stylistyczne, koncepcje cudne językowe.
Jesteś językową demolką.
- by Ebola ;)

Awatar użytkownika
Kruger
Zgred, tetryk i maruda
Posty: 3413
Rejestracja: pn, 29 wrz 2008 14:51
Płeć: Mężczyzna

Re: Naukowe problemy przy pisaniu SF

Post autor: Kruger »

Chodziło mi o to, że gdyby było fest ciepłe to źródło, to ta ziemia czy skała byłaby podgrzana i to by kamera termowizyjna wykryła.
"Trzeba się pilnować, bo inaczej ani się człowiek obejrzy, a już zaczyna każdego żałować i w końcu nie ma komu w mordę dać." W. Wharton
POST SPONSOROWANY PRZEZ KŁULIKA

Awatar użytkownika
Młodzik
Yilanè
Posty: 3687
Rejestracja: wt, 10 cze 2008 14:48
Płeć: Mężczyzna

Re: Naukowe problemy przy pisaniu SF

Post autor: Młodzik »

Odpada, jeśli już sf to bliskiego zasięgu. Hmm... to może inaczej, jaki typ promieniowania może generować sprzęt komputerowy, poza ciepłem oczywiście?

Awatar użytkownika
Kruger
Zgred, tetryk i maruda
Posty: 3413
Rejestracja: pn, 29 wrz 2008 14:51
Płeć: Mężczyzna

Re: Naukowe problemy przy pisaniu SF

Post autor: Kruger »

Elektromagnetyczne.

U Webera są czujniki sygnatur energetycznych.
"Trzeba się pilnować, bo inaczej ani się człowiek obejrzy, a już zaczyna każdego żałować i w końcu nie ma komu w mordę dać." W. Wharton
POST SPONSOROWANY PRZEZ KŁULIKA

Awatar użytkownika
neularger
Strategos
Posty: 5230
Rejestracja: śr, 17 cze 2009 21:27
Płeć: Mężczyzna

Re: Naukowe problemy przy pisaniu SF

Post autor: neularger »

Chodziło mi o to, że gdyby było fest ciepłe to źródło, to ta ziemia czy skała byłaby podgrzana i to by kamera termowizyjna wykryła.
Zwracam uwagę, że nie jest wcale koniecznością, żeby fest źródło promieniowania podczerwonego było gorące. Nie musi być to przecież źródło naturalne.
Odpada, jeśli już sf to bliskiego zasięgu. Hmm... to może inaczej, jaki typ promieniowania może generować sprzęt komputerowy, poza ciepłem oczywiście?
Promieniowanie elektromagnetyczne w różnych zakresach oczywiście. Ale jeżeli myślisz o jaskini pełnej sprzętu komputerowego to faktycznie echosonda (wibracje wentylatorków i klimatyzacji). Ewentualnie kamera podczerwona powinna znaleźć gdzieś w terenie odprowadzenie (zamaskowane nawet) klimy z tej jaskini.
You can do anything you like... but you must never be rude. Rude is being weak.
Ty, Margoto, niszczysz piękne i oryginalne kreacje stylistyczne, koncepcje cudne językowe.
Jesteś językową demolką.
- by Ebola ;)

Awatar użytkownika
Młodzik
Yilanè
Posty: 3687
Rejestracja: wt, 10 cze 2008 14:48
Płeć: Mężczyzna

Re: Naukowe problemy przy pisaniu SF

Post autor: Młodzik »

Kruger pisze:Elektromagnetyczne.

U Webera są czujniki sygnatur energetycznych.
No dobra, to już jest jakiś punkt zaczepienia. Kombinuję jeszcze nad promieniowaniem radioaktywnym przekraczającym normy (ale nie na tyle, by stanowiło zagrożenie dla okolicy), którego źródłem byłby, powiedzmy, uszkodzony akumulator. Zdaje się, że takie promieniowania spokojnie przeniknęłyby przez skałę. Nie powinno to raczej jakoś straszliwie zgrzytać.

Awatar użytkownika
neularger
Strategos
Posty: 5230
Rejestracja: śr, 17 cze 2009 21:27
Płeć: Mężczyzna

Re: Naukowe problemy przy pisaniu SF

Post autor: neularger »

Akumulator?
You can do anything you like... but you must never be rude. Rude is being weak.
Ty, Margoto, niszczysz piękne i oryginalne kreacje stylistyczne, koncepcje cudne językowe.
Jesteś językową demolką.
- by Ebola ;)

ODPOWIEDZ