zgadywanki i zagadki

czyli udowodnione lub nie zjawiska, względnie cuda-niewida oraz inne przejawy aktywności obcych

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
No-qanek
Nexus 6
Posty: 3098
Rejestracja: pt, 04 sie 2006 13:03

Post autor: No-qanek »

W pewnym sensie jest to dobry trop.

Ale dla rozwiązania nie trzeba żadnych podejrzanych założeń.
A ta teza jest średnio wiarygodna - równie dobrze może mówić po imieniu, bo jest jej jedynym synem i wybiera bardziej emfatyczną formę. A może po prostu "mój syn" brzmi mniej naturalnie niż zwyczajnie po imieniu.

Nie ma w zagadce nic ukrytego. Tylko wyobrazić sobie sytuację i znać się na rzeczywistości. Żeby sprawdzić swoją znajomość rzeczywistości warto zapoznać się z tym, o czym chyba wspomniał Ilt - jakie są szansę na posiadanie dwójki chłopców, jeśli wiadomo, że ma się jednego.
"Polski musi mieć inny sufiks derywacyjny na każdą okazję, zawsze wraca z centrum handlowego z całym naręczem, a potem zapomina i tęchnie to w szafach..."

Awatar użytkownika
Ilt
Stalker
Posty: 1930
Rejestracja: pt, 02 paź 2009 15:45

Post autor: Ilt »

jakie są szansę na posiadanie dwójki chłopców, jeśli wiadomo, że ma się jednego.
Na konkretną liczbę dzieci, czy tak ogólnie? Dokładnie 2 czy przynajmniej 2? ;>

Co do oryginalnego problemu, to każda z pań ma przynajmniej jednego syna - i to wszystko co o nich wiadomo, nic więcej, null, nada - więc P będą takie same. No chyba, że czegoś nie widzę?
The mind is not a vessel to be filled but a fire to be kindled.

Awatar użytkownika
No-qanek
Nexus 6
Posty: 3098
Rejestracja: pt, 04 sie 2006 13:03

Post autor: No-qanek »

Zdaje mi się, że w obu przypadkach i tak odpowiedź na pytanie, która z pań, będzie taka sama.

Najprościej przyjrzeć się przypadkowi, w którym obie mają po dwoje dzieci.

No - wiadomo o nich więcej. Nie bez kozery pisałem tę całą historyjkę. Pewnie, gdybyś oryginalny problem rozumiał intuicyjnie to od razu byś zobaczył istotną różnicę. Ja nie mam dość jasnego widoku, więc muszę się mocno podpierać cyferkami.

A to swoją drogą zabawne, że my, jako ludzie, tego niuansu nie dostrzegamy. Bo różnica jest spora, około 50 procent.
"Polski musi mieć inny sufiks derywacyjny na każdą okazję, zawsze wraca z centrum handlowego z całym naręczem, a potem zapomina i tęchnie to w szafach..."

Awatar użytkownika
Ilt
Stalker
Posty: 1930
Rejestracja: pt, 02 paź 2009 15:45

Post autor: Ilt »

Poddaje się. Widzę, o kogo paradoks ci chodzi (znaczy, chyba), ale nie widzę różnicy między panią A i panią B, więc nie wiem jak - bez podejrzanych założeń i z wiedzą, że w zagadce nie ma nic ukrytego - miałyby mieć różne prawdopodobieństwa. Wyślij mi odpowiedź na PW, bo ciekaw jestem a nie chce mi się czekać.
The mind is not a vessel to be filled but a fire to be kindled.

Awatar użytkownika
ElGeneral
Mistrz Jedi
Posty: 6089
Rejestracja: pt, 09 lis 2007 18:36

Post autor: ElGeneral »

Raz jeszcze przytoczę anegdotkę już przeze mnie opowiedzianą.
Jakieś pole, mgła, na polu stoi samotny mężczyzna. Z mgły wyłania się opadająca w dół gondola balonu. Wychyla się z niej baloniarz.
- Gdzie ja jestem? - pyta patrzącego nań nie bez zdumienia spacerowicza.
Ten namyśla się przez chwilę, po czym odpowiada: - W gondoli balonu.
- A, to pan jest matematykiem - uśmiecha się awiator.
- Z czego pan to wywnioskował?
- Bo pańska odpowiedź jest przemyślana, precyzyjna, prawdziwa i absolutnie do niczego mi nieprzydatna.
Takie jest moje zdanie w tej materii, a oprócz tego uważam, że Kartagina powinna być zburzona.

Awatar użytkownika
Cordeliane
Wynalazca KNS
Posty: 2630
Rejestracja: ndz, 16 sie 2009 19:23

Post autor: Cordeliane »

Pani Brzezińska ma jednego syna - inaczej wiedziałaby, o czym chłopcy między sobą rozmawiają, ew. mogłaby poradzić się drugiego, co kupić pierwszemu.
Co wcale nie znaczy, że pani Kańtoch ma dwóch.
Cokolwiek ponadto będzie przekombinowane, założę się z góry ;P
Light travels faster than sound. That's why some people appear bright until they speak.

Awatar użytkownika
Gesualdo
Niegrzeszny Mag
Posty: 1752
Rejestracja: pn, 01 wrz 2008 14:45

Post autor: Gesualdo »

Cordeliane pisze:Pani Brzezińska ma jednego syna - inaczej wiedziałaby, o czym chłopcy między sobą rozmawiają, ew. mogłaby poradzić się drugiego, co kupić pierwszemu.
Chcę zauważyć, że ona nie kupowała synowi prezentu na urodziny (czyli niespodzianki), tylko syn miał sobie wybrać nagrodę. Za co nagrodę - nie wiem. Ale tak stoi w tekście.
"Jestem kompozytorem i coś pewnie chciałem, ale już zapomniałem."

Awatar użytkownika
No-qanek
Nexus 6
Posty: 3098
Rejestracja: pt, 04 sie 2006 13:03

Post autor: No-qanek »

Wcale sprytne rozumowanie, Cordi. Dostajesz za to punkty :P

Ilcie, wyślę ci na PW rozwiązanie; ale z pełnym wyjaśnieniem poczekam do wieczora i napiszę w tym wątku - o ile ktoś wcześniej sam nie rozwiąże zagadki :)
"Polski musi mieć inny sufiks derywacyjny na każdą okazję, zawsze wraca z centrum handlowego z całym naręczem, a potem zapomina i tęchnie to w szafach..."

Awatar użytkownika
Cordeliane
Wynalazca KNS
Posty: 2630
Rejestracja: ndz, 16 sie 2009 19:23

Post autor: Cordeliane »

Gesualdo pisze:Chcę zauważyć, że ona nie kupowała synowi prezentu na urodziny (czyli niespodzianki), tylko syn miał sobie wybrać nagrodę. Za co nagrodę - nie wiem. Ale tak stoi w tekście.
O RLY?
No-qanek pisze:- Masz może pomysł, jaką grę by kupić synowi na urodziny, żeby mu się podobała? - pyta się pani Brzezieńska.
BTW - pytać "się" to jest IMO niechlujstwo językowe, doprawdy. Ona nie pyta "się", ona pyta tę drugą panią.
Light travels faster than sound. That's why some people appear bright until they speak.

Awatar użytkownika
Gesualdo
Niegrzeszny Mag
Posty: 1752
Rejestracja: pn, 01 wrz 2008 14:45

Post autor: Gesualdo »

A no, Brzezińska rzeczywiście. Z Kańtoch mi się pomyliło. Ale to dlatego, że ta nagroda mi chodzi po głowie. Nie tylko z tego powodu, co Generał napisał, tylko w ogóle jakaś podejrzana ta nagroda dla mnie.

E. Co nie zmienia faktu, że Twoja teza jest naciągana.
"Jestem kompozytorem i coś pewnie chciałem, ale już zapomniałem."

Awatar użytkownika
No-qanek
Nexus 6
Posty: 3098
Rejestracja: pt, 04 sie 2006 13:03

Post autor: No-qanek »

Co jest podejrzanego w nagrodzie? Nie można już dziecku gry kupić za ładnie zdany egzamin gimnazjalny? :P Co za czasy...

Pomysł Cordi jest niezły, ale, jak Gesu zauważa słusznie, opiera się na dodatkowym założeniu. A tu nie trzeba formułować żadnych. Ewentualnie takie oczywiste, w stylu "Żadna z pań nie jest aligatorem".

Co do pytania się - kajam się.
"Polski musi mieć inny sufiks derywacyjny na każdą okazję, zawsze wraca z centrum handlowego z całym naręczem, a potem zapomina i tęchnie to w szafach..."

Awatar użytkownika
Cordeliane
Wynalazca KNS
Posty: 2630
Rejestracja: ndz, 16 sie 2009 19:23

Post autor: Cordeliane »

No-qanek pisze:Pomysł Cordi jest niezły, ale, jak Gesu zauważa słusznie, opiera się na dodatkowym założeniu.
Ale na jakim założeniu, bo teraz z kolei ja nie rozumiem?...
Gesu, dla mnie cała ta zagadka jest naciągana, więc moja "teza" była postawiona z dużym przymrużeniem oka.
Light travels faster than sound. That's why some people appear bright until they speak.

Awatar użytkownika
Gesualdo
Niegrzeszny Mag
Posty: 1752
Rejestracja: pn, 01 wrz 2008 14:45

Post autor: Gesualdo »

Dla mnie też ta zagadka jest naciągana. Z tym większą ciekawością czekam na rozwiązanie:)
"Jestem kompozytorem i coś pewnie chciałem, ale już zapomniałem."

Awatar użytkownika
No-qanek
Nexus 6
Posty: 3098
Rejestracja: pt, 04 sie 2006 13:03

Post autor: No-qanek »

Cordi, bo twój pomysł wymaga jednak założenia, że posiadanie dwóch chłopców/dzieci oznacza, że lepiej wiadomo, co kupić na urodziny. A to wcale nie jest oczywistem. Owszem, wydaje się rozsądne, ale to jednak jest poważne założenie dotyczące natury świata.

Zagadka jest prosta jak strzała; odsapnę chwilkę i może jeszcze dziś wyjaśnię, jak to rozwiązać.
"Polski musi mieć inny sufiks derywacyjny na każdą okazję, zawsze wraca z centrum handlowego z całym naręczem, a potem zapomina i tęchnie to w szafach..."

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

A może któraś z nich była w ciąży urojonej?
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

ODPOWIEDZ