Od - do

czyli Kosiarz umysłów

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Od - do

Post autor: Alfi »

Pomysł mię naszedł. Albo nawet naszł. Czy to zadziała - nie wiem. Zobaczymy.
Chodzi mi o ciąg skojarzeń pozwalających dotrzeć od A do B przez jak najmniejszą liczbę etapów (zadający podaje w nawiasie liczbę tych, przez które przeszedł, wygrywa ten, kto dotarł najkrótszą drogą, oczywiście własną; zadający przekazując pałeczkę ujawnia własny tok rozumowania).
Przykład:
Sebastian Uznański --> Ernest Hemingway (2)
Rozwiązanie: Uznański --> "Dimagus" (opowiadanie z majowego SFFH) --> DiMaggio (baseballista, idol rybaka Santiago w "Starym człowieku i morzu" --> Hemingway.

No to pierwsza zagadka:
Robert Silverberg --> Alfred Szklarski (3)
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
BMW
Yilanè
Posty: 3578
Rejestracja: ndz, 18 lut 2007 14:04

Post autor: BMW »

Jedyne co mi się kojarzy wspólnego to imię Tomasz.
Silverberg - Tom O'Bedlam
Szklarski - np. Tomek w krainie kangurów

Awatar użytkownika
Cordeliane
Wynalazca KNS
Posty: 2630
Rejestracja: ndz, 16 sie 2009 19:23

Post autor: Cordeliane »

Boję się, że ten wątek dla mnie zbyt wymagający. Ale chciałam wyrazić poparcie, bo zawsze miło dowiadywać się nowych rzeczy - na przykład zajrzałam na Wiki w poszukiwaniu tego, czego nie wiem o Silverbergu, i okazało się, że napisał (pod różnymi pseudonimami) ponad setkę powieści erotycznych! ;)
A nad skojarzeniami też jeszcze jednak pomyślę.
Light travels faster than sound. That's why some people appear bright until they speak.

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

BMW pisze:Jedyne co mi się kojarzy wspólnego to imię Tomasz.
Silverberg - Tom O'Bedlam
Szklarski - np. Tomek w krainie kangurów
O kurczę, na to nie wpadłem. Nawiasem mówiąc, lepszy i czytelniejszy byłby zapis: Szklarski --> Tom O"Bedlam --> Tomek Wilmowski --> Szklarski.
Wymyśliłeś drogę o jeden etap krótszą niż moja.
Jeśli do środy do 11:53 nikt nie wymyśli jeszcze krótszej (jednoznacznie jednoetapowej), to przejmiesz pałeczkę.
Moja droga była taka: Silverberg --> "Zamek lorda Valentine'a" --> zamek "Yeti" --> "Tomek na tropach yeti" --> Szklarski.

Edit: Chyba jednak się zagalopowałem. Droga jednoetapowa polegałaby chyba tylko na stwierdzeniu, że obaj byli pisarzami. Powinienem przyznać bezapelacyjne zwycięstwo BMW.
Niech ktoś mądry oceni i podpowie...
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
BMW
Yilanè
Posty: 3578
Rejestracja: ndz, 18 lut 2007 14:04

Post autor: BMW »

Alfi
lepszy i czytelniejszy byłby zapis: Szklarski --> Tom O"Bedlam --> Tomek Wilmowski --> Szklarski.
Popraw mnie jeśli czegoś nie zrozumiałem.
Raczej:
Silverberg - Tom O'Bedlam - Tomek Wilmowski - Szklarski

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

Tak, masz rację, od Silverberga do szklarskiego. Mój błąd.
A skoro po fakcie wydedukowałem, że droga krótsza od tej, którą wymyśliłeś, czyli jednoetapowa, jest niemożliwa, to nie czekaj, tylko zadawaj, jeżeli już masz jakiś pomysł.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
BMW
Yilanè
Posty: 3578
Rejestracja: ndz, 18 lut 2007 14:04

Post autor: BMW »

Mam nadzieję, że łatwe.
H.G.Wells - - > H. Harrison (2)

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

To może tak:
Wells --> "Wehikuł czasu" --> "Filmowy wehikuł czasu" --> Harrison.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
BMW
Yilanè
Posty: 3578
Rejestracja: ndz, 18 lut 2007 14:04

Post autor: BMW »

Dokładnie tak.
I zadajesz.

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

Daniel Defoe --> Rafał Kosik (4)
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
BMW
Yilanè
Posty: 3578
Rejestracja: ndz, 18 lut 2007 14:04

Post autor: BMW »

Defoe -> Robinson Crusoe -> Robinson Crusoe na Marsie -> Mars -> Kosik

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

O, o jeden etap krócej!
Ja myślałem o takim ciągu: Defoe --> Robinson Crusoe -->Kim Stanley Robinson --> "Zielony Mars" --> "Mars" --> Kosik.

Hm, i teraz zgodnie z tym, co napisałem zakładając wątek, trzeba by poczekać, czy ktoś nie skróci drogi do dwóch etapów (w co nie bardzo wierzę).
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
nimfa bagienna
Demon szybkości
Posty: 5779
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 11:40
Płeć: Nie znam

Post autor: nimfa bagienna »

Fajne!
Miałam kiedyś podobny pomysł, tylko chodziło o strony www i najkrótsze przechodzenie przez słowa otagowane z jednego hasła do drugiego.
Oczywiście słowo początkowe i docelowe miały się do siebie nijak, np. zauroczenie=>asysta grawitacyjna.
Tłumaczenie niechlujstwa językowego dysleksją jest jak szpanowanie małym fiutkiem.

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

No to BMW zadaje.

Nawiasem mówiąc, trzeba by to trochę usprawnić. Zasada "kto wymyśli najkrótszą drogę" jest ciekawa, ale trochę hamuje zabawę. Proponowałbym uznać, że kiedy ktokolwiek wymyśli drogę liczącą mniej etapów niż przewidział zadający, to na następnych nie czekamy.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
BMW
Yilanè
Posty: 3578
Rejestracja: ndz, 18 lut 2007 14:04

Post autor: BMW »

Alfi
Proponowałbym uznać, że kiedy ktokolwiek wymyśli drogę liczącą mniej etapów niż przewidział zadający, to na następnych nie czekamy.
To może od następnej gry, bo w tym rozdaniu nie mogę sobie odmówić:
Lem -> Tolkien (1)

ODPOWIEDZ