zagadki dla Sherlocka H.

czyli Kosiarz umysłów

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

zagadki dla Sherlocka H.

Post autor: Alfi »

Po tym, jak Regis z rozpędu zadał w Natenczasie typową zagadkę logiczną, pomyślałem sobie, że może warto się pobawić od czasu do czasu czymś takim...
Zacznijmy od zagadki dla kieszonkowca:

Pewien złodziej zwinął portfel, w którym nie było pieniędzy, ale były dwie karty, Maestro i MasterCard Silver, niestety bez PIN-ów. Złodziej na elektronice się nie znał, więc bez PIN-u ani rusz... Doszedł do wniosku, że właściciel musiał sobie gdzieś te PIN-y zapisać. Przeszukał cały portfel, ale żadnych numerów nie znalazł. Wyszperał tylko mały karteluszek, na którym zanotowano, co następuje:

rewolucja francuska
Agata sierpień - czerwiec
KEN
Agnieszka maj - lipiec

- i tyle.
Złodziej miał łeb nie od parady, więc rozszyfrował zapis, domyślił się, który PIN przypisać do której z kart, i obrobił konto poszkodowanego.
Jakie to były numery i który z nich był PIN-em pierwszej karty, a który tej drugiej?
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Re: zagadki dla Sherlocka H.

Post autor: Alfi »

Nikt nie podjął wyzwania? To może prześledźmy tok rozumowania ofiary i sprawcy.
Właściciel obu kart oczywiście chciał, by ściągawka łatwo mu przypomniała oba PIN-y. Skoro zapisał wszystko w czterech punktach, każdy z nich prawdopodobnie przypomina mu sekwencję dwóch cyfr z któregoś PIN-u. Najprościej byłoby założyć, że pierwsze dwa punkty to PIN jednej z kart, a kolejne dwa - drugiej. Ale która jest która? Karta blokowana jest dopiero po trzech próbach użycia błędnego PIN-u - a w takiej sytuacji złodziej trafiłby już za drugim razem. Odwrócił kolejność tych dwóch sekwencji? Ale w obu przypadkach, czy w jednym? Taki zabieg skutecznie utrudniłby złodziejowi zadanie - ale właściciel karty też bardziej by ryzykował pomyłkę. Takie rozwiązanie jest więc mało prawdopodobne? Ale może jest wskazówka w imionach obu pań?
Przypominam:
Alfi pisze:
rewolucja francuska
Agata sierpień - czerwiec
KEN
Agnieszka maj - lipiec
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Re: zagadki dla Sherlocka H.

Post autor: Alfi »

Nie ma kandydatów na Sherlocka Holmesa?
Mnie ta zagadka przyszła do głowy, kiedy usłyszałem prawdziwą historię o takiej "ściągawce do PIN-u". Właściciel karty Maestro myślał, że będzie sprytny, i zapisał sobie na karteluszku kilka linijek tekstu mogące się kojarzyć z jakimiś dwucyfrowymi liczbami (chyba właśnie wydarzenia historyczne), a pod nimi serię tyluż nazwisk. Bodaj trzecie i piąte to nazwiska kompozytorów, co miało wskazywać na nazwę karty. Niestety, złodziej, który pewnego wieczora sprywatyzował sobie jego portfel i komórkę, był człowiekiem światłym jak sam minister finansów, więc się domyślił, w czym rzecz.

PIN-y w mojej zagadce trzeba zestawić z następujących liczb: 89, 86 (miesiące), 73, 57 (znów miesiące). Złodziej uznał użycie 17 za mało prawdopodobne, bo utrudniające zadanie samemu właścicielowi, a więc mało przydatne jako środek mnemotechniczny.
W zagadce jest też wskazówka pozwalająca przyporządkować jeden z PIN-ów jednej z kart.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Juhani
Laird of Theina Empire
Posty: 3103
Rejestracja: czw, 18 lis 2010 09:04
Płeć: Mężczyzna

Re: zagadki dla Sherlocka H.

Post autor: Juhani »

To ma być w końcu zagadka, czy poradnik dla złodziei piszesz?

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Re: zagadki dla Sherlocka H.

Post autor: Alfi »

Zasadniczo zagadka. Rozwiązanie wymaga znajomości chemii na poziomie bardzo elementarnym.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Re: zagadki dla Sherlocka H.

Post autor: Alfi »

No cóż. Nikt nie zauważył, że dla chemika "silver" to Ag? Tak więc imiona pań wskazywałyby, że PIN dla karty MasterCard Silver to 8657, z czego wynika, że dla tej drugiej 8973.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Regis
Pćma
Posty: 278
Rejestracja: wt, 22 lut 2011 17:14
Płeć: Mężczyzna

Re: zagadki dla Sherlocka H.

Post autor: Regis »

Zagadka brakującego kwadratu
Fajnie na nią można nabrać znajomych. ;)

@Alfi
Środek tygodnia, a Ty dajesz takie trudne zagadki. Mózg nie wyrabia.

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Re: zagadki dla Sherlocka H.

Post autor: Alfi »

Wciąż nie rozumiem, w jaki sposób po przetasowaniu wielokątów w obrębie jednego trójkąta kolorków zrobiło się mniej. Jednego jestem pewny: to jest schemat budżetu RP na rok 2013, a brakujący kwadracik to dziura budżetowa.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
Cordeliane
Wynalazca KNS
Posty: 2630
Rejestracja: ndz, 16 sie 2009 19:23

Re: zagadki dla Sherlocka H.

Post autor: Cordeliane »

Jeśli Ty tak serio, a nie tylko dla podtrzymania wątku, to zobacz, że żaden z tych dużych trójkątów nie jest naprawdę trójkątem, a czworokątem. Pierwszy ma lekko wklęsłą "przeciwprostokątną", a drugi lekko wypukłą - w różnicy między tą wklęsłością a wypukłością chowa się ekstra kwadracik :)
Light travels faster than sound. That's why some people appear bright until they speak.

Awatar użytkownika
Cordeliane
Wynalazca KNS
Posty: 2630
Rejestracja: ndz, 16 sie 2009 19:23

Re: zagadki dla Sherlocka H.

Post autor: Cordeliane »

Reaktywuję, bo ktoś mi podsunął dobrą, oryginalną zagadkę.

Każda z osób: A, B i C ma przypisaną dodatnią liczbę naturalną. Każda osoba widzi numery pozostałych, ale nie widzi swojego, powiedzmy że mają je wypisane na czołach. Wiadomo, że jedna z liczb jest sumą pozostałych. Każdy po kolei próbuje odgadnąć swój numer.
A: Nie wiem.
B: Nie wiem.
C: Nie wiem.
A: Moja liczba to 25.

Jakie liczby mają B i C?
Light travels faster than sound. That's why some people appear bright until they speak.

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Re: zagadki dla Sherlocka H.

Post autor: Alfi »

Skoro A zna swój numer, to musi on być sumą B i C. Ale co do pozostałych mamy bodaj 12 możliwości: 1 i 24, 2 i 23, i tak aż do 12 i 13.
Nie widzę danych, które pozwoliłyby uściślić.

Edit: No nie, nie musi. B mógłby mieć np. 1, a C 26.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
Cordeliane
Wynalazca KNS
Posty: 2630
Rejestracja: ndz, 16 sie 2009 19:23

Re: zagadki dla Sherlocka H.

Post autor: Cordeliane »

To, że w pierwszej turze żadna z osób nie wie, daje pewną dodatkową informację A. W oparciu o tę informację A jest w stanie rozstrzygnąć, czy jej liczba jest sumą, czy różnicą liczb, które widzi.
Pytanie pomocnicze: w jakim przypadku już w pierwszej turze któraś z osób mogłaby bez wątpliwości określić swój numer?
Light travels faster than sound. That's why some people appear bright until they speak.

Awatar użytkownika
Beata
Stalker
Posty: 1814
Rejestracja: wt, 10 wrz 2013 10:33
Płeć: Kobieta

Re: zagadki dla Sherlocka H.

Post autor: Beata »

W pierwszej odzywce drugiej tury A zaryzykował i dodał liczby B i C. Teraz B patrzy na numerki A i C. Jeśli A faktycznie ma 25 na czole, to po prostu odejmuje numer C i już wie, jaki jest jego. Zero wątpliwości. Jeśli numer A się nie zgadza, to B dodaje do siebie numery A i C w nadziei, że jego numer jest sumą. Teraz C postępuje analogicznie do B i wszystko powinno być już jasne. Chyba.
Niewiedza nie jest prostym i biernym brakiem wiedzy, ale jest postawą aktywną; jest odmową przyjęcia wiedzy, niechęcią do wejścia w jej posiadanie, jest jej odrzuceniem.
Karl Popper

Awatar użytkownika
Cordeliane
Wynalazca KNS
Posty: 2630
Rejestracja: ndz, 16 sie 2009 19:23

Re: zagadki dla Sherlocka H.

Post autor: Cordeliane »

Nie. A nie zgadywał, A już wiedział na pewno. To my mamy zgadnąć teraz (a właściwie wydedukować), jakie są liczby B i C - skoro na ich podstawie, i na podstawie odpowiedzi B i C, A już wiedział.
Light travels faster than sound. That's why some people appear bright until they speak.

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Re: zagadki dla Sherlocka H.

Post autor: Alfi »

Mnie wciąż się nie zgadza. Zawsze mi wychodzi, że liczba A musi albo sumą, albo różnicą B i C.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

ODPOWIEDZ