zagadki dla Sherlocka H.

czyli Kosiarz umysłów

Moderator: RedAktorzy

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Re: zagadki dla Sherlocka H.

Post autor: Alfi »

Powiedzmy, że jest to produkt parkopodobny.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
Ilt
Stalker
Posty: 1930
Rejestracja: pt, 02 paź 2009 15:45

Re: zagadki dla Sherlocka H.

Post autor: Ilt »

Cordeliane pisze:W spoilerze było już rozwiązanie - jeśli nie czytałeś, albo masz wątpliwości, to dawaj pomysła :)
Rozwiązanie odwróconego problemu, dodajmy. Oryginalna zagadka nie została rozwiązana. A swoją drogą Cordi, potrafiłabyś to samo zadanie rozwiązać, gdyby w 4 ruchu (1 ruch 2 tury) A powiedział, że ma 80?
The mind is not a vessel to be filled but a fire to be kindled.

Awatar użytkownika
Cordeliane
Wynalazca KNS
Posty: 2630
Rejestracja: ndz, 16 sie 2009 19:23

Re: zagadki dla Sherlocka H.

Post autor: Cordeliane »

Nie, dla 80 nie ma jednoznacznego rozwiązania. Znaczy A by wiedział, że ma 80, ale istnieją wtedy dwie możliwe kombinacje dla B i C (proporcje B do C) i my nie wiemy, która zaistniała.
Light travels faster than sound. That's why some people appear bright until they speak.

Juhani
Laird of Theina Empire
Posty: 3103
Rejestracja: czw, 18 lis 2010 09:04
Płeć: Mężczyzna

Re: zagadki dla Sherlocka H.

Post autor: Juhani »

Słuchajcie, moi mili, jesteście pewni, że Sherlock H. się takimi pierdółami zajmował?

Awatar użytkownika
Cordeliane
Wynalazca KNS
Posty: 2630
Rejestracja: ndz, 16 sie 2009 19:23

Re: zagadki dla Sherlocka H.

Post autor: Cordeliane »

Ju, odstępuję Ci zatem zaszczyt zadania zagadki godnej Sherlocka ;P
Light travels faster than sound. That's why some people appear bright until they speak.

Awatar użytkownika
Ilt
Stalker
Posty: 1930
Rejestracja: pt, 02 paź 2009 15:45

Re: zagadki dla Sherlocka H.

Post autor: Ilt »

Cordeliane pisze:Nie, dla 80 nie ma jednoznacznego rozwiązania. Znaczy A by wiedział, że ma 80, ale istnieją wtedy dwie możliwe kombinacje dla B i C (proporcje B do C) i my nie wiemy, która zaistniała.
Mi wyszły 3 kombinacje: (60,20), (20,60), (30,50). Damn, muszę dzisiaj kogoś ścignąć żeby też rozwiązał.
The mind is not a vessel to be filled but a fire to be kindled.

Awatar użytkownika
Cordeliane
Wynalazca KNS
Posty: 2630
Rejestracja: ndz, 16 sie 2009 19:23

Re: zagadki dla Sherlocka H.

Post autor: Cordeliane »

A, to widzisz, ja się rzeczywiście zagalopowałam pisząc, że dwie możliwości, sprawdziłam że więcej niż jedna, więc już nie ma jednoznacznej odpowiedzi, nie kombinowałam do końca. Ale myślałam o jednej, której nie wymieniłeś - (32,48).
Light travels faster than sound. That's why some people appear bright until they speak.

Awatar użytkownika
Ilt
Stalker
Posty: 1930
Rejestracja: pt, 02 paź 2009 15:45

Re: zagadki dla Sherlocka H.

Post autor: Ilt »

O rzeczywiście, jeszcze ta.
The mind is not a vessel to be filled but a fire to be kindled.

Juhani
Laird of Theina Empire
Posty: 3103
Rejestracja: czw, 18 lis 2010 09:04
Płeć: Mężczyzna

Re: zagadki dla Sherlocka H.

Post autor: Juhani »

Sherlock mógł to jeszcze wydedukować z wieku zgadujących, sposobu osadzenia się pyłu na daszku jednej z czapek, a także jej noszenia.
Proszę zadać następną zagadkę, bom jej ciekaw:)

Awatar użytkownika
Cordeliane
Wynalazca KNS
Posty: 2630
Rejestracja: ndz, 16 sie 2009 19:23

Re: zagadki dla Sherlocka H.

Post autor: Cordeliane »

Ju, nadroższy, czepiasz się. Przez wieki się nic tu nie działo, teraz sobie z Iltem grzecznie dyskutujemy, to krytykujesz :)
Jak tylko mi przyjdzie do głowy fajna zagadka na innym poziomie abstrakcji, to zaraz zadam.

Ilcie, wczoraj rozpracowaliśmy (chociaż moja zasługa głównie w tym, że podpuściłam profesjonalistę), jakie są dokładnie reguły - kluczowa jest podzielność przez 3, 4, 5, 8. Jednoznaczne rozwiązanie istnieje tylko, jeśli podzielność jest przez 5 i nic innego - tu było dla 25, ale mogłoby też być 5 albo 125.
W rozkładzie na czynniki podzielność przez 5 daje jedno rozwiązanie, 4 - dwa rozwiązania, 3 - dwa rozwiązania, i 8 - jedno ekstra rozwiązanie (do tych dwóch, które wynikają z tego że 8 się dzieli przez 4), czyli w sumie 3.
W praktyce:
Dla 80 istnieją 4 możliwości, bo dzieli się przez 5 (1 rozwiązanie) i 8 (3 rozwiązania).
dla 120 istnieje maksimum - 6 możliwości, bo to NWW dla 3,5,8.
Light travels faster than sound. That's why some people appear bright until they speak.

Juhani
Laird of Theina Empire
Posty: 3103
Rejestracja: czw, 18 lis 2010 09:04
Płeć: Mężczyzna

Re: zagadki dla Sherlocka H.

Post autor: Juhani »

Cordeliane pisze:czepiasz się. Przez wieki się nic tu nie działo, teraz sobie z Iltem grzecznie dyskutujemy, to krytykujesz :)
Nie tak, nie czepiam się!:)) Czytam sobie grzecznie, nawet usiłowałem coś rozwiązać, równie grzecznie i bez rezultatu. Mnie tylko chodziło o to, że skoro zagadka rozwiązana, następna zadana i też rozwiązana, to może by następna po następnej się pojawiła, zamiast dywagacji na temat już rozwiązanej, ile by rozwiązań nie miała:)
Poza tym nie zwracajcie na mnie uwagi, to zazdrość przez mnie przemawia, że nie umiem:)

Awatar użytkownika
Ilt
Stalker
Posty: 1930
Rejestracja: pt, 02 paź 2009 15:45

Re: zagadki dla Sherlocka H.

Post autor: Ilt »

Cordi, my dzisiaj zauważyliśmy, że jak rozpisać w której turze jakie kombinacje pozostałych przeciwników pozwalają na odpowiedź, to tworzy się ciąg zbiorów. Teraz dowodzimy, że znając wyrazy do k-tej iteracji i poddając je pewnemu przekształceniu, dostaniemy poprawny zbiór NWW dla k+1 ruchu. :)

e: jak udowodnimy to powiem jakiemu przekształceniu, bo jak się okaże, że to przypadek a ja się uradowałem, to się będę głupio czuł. ;-)
The mind is not a vessel to be filled but a fire to be kindled.

Awatar użytkownika
hundzia
Złomek forumowy
Posty: 4054
Rejestracja: pt, 28 mar 2008 23:03
Płeć: Kobieta

Re: zagadki dla Sherlocka H.

Post autor: hundzia »

Przerażacie mnie. Ulubione obydwa dwa.
FTSL
e.
Wzrúsz Wirúsa!
Wł%aś)&nie cz.yszc/.zę kl]a1!wia;túr*ę

ODPOWIEDZ