Wojny z wydawnictwami, czyli, jak ustrzelić debiut :P

Żale i radości wszystkich początkujących na niwie.

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Ebola
Straszny Wirus
Posty: 12009
Rejestracja: czw, 07 lip 2005 18:35
Płeć: Nie znam

Post autor: Ebola »

Od razu lepiej :)
A w temacie
emigrant pisze:Tak tylko okrakiem chciałem się spytać jak bardzo jesteś i zajęta i wykombinować sobie z odpowiedzi ile może minąć czasu zanim ocenisz otrzymany tekst.
Widzisz, to zależy, bo ja tak właściwie to nie wiem do kogo się zwracałeś, do Fahrenheita czy do FS?
Jedz szczaw i mirabelki, a będziesz, bracie, wielki!
FORUM FAHRENHEITA KOREĄ PÓŁNOCNĄ POLSKIEJ FANTASTYKI! (Przewodas)
Wzrúsz Wirúsa!

Awatar użytkownika
Ellaine
Klapaucjusz
Posty: 2372
Rejestracja: sob, 25 lut 2006 22:07
Płeć: Kobieta

Post autor: Ellaine »

Ja tam z nikim nie walczę, raczej, na razie. A zwłaszcza z wydawnictwami. Ale tak się zastanawiam... bo na stronie SFFH napisano, że informację autorowi w kwestii wysłanego tekstu dają od miesiąca do trzech. I tak myślę sobie, czy im się rzeczywiście to udaje utrzymać to maksimum? To znaczy, no... chyba to jest dość duża gazeta, prawda, więc dostaje powiedzmy dużo tekstów... No, w każdym razie tak mi się wydaje. I czy rzeczywiście jak X wyśle tekst 01.01 to odpowiedź dostanie do 01.04? :D Tak, wiem głupie pytanie... :)) przepraszam, ale już wieczór jest.

Ja i tak oczekuję informacji na nie :D ale... tak sobie myślę, czy jeśli do - powiedzmy - połowy marca nie dostanę wieści, że nie bo nie, to może oni wcale tego nie przeczytali? xD
Piękne kłamstwo? Uwaga! To już twórczość - S. J. Lec
Cudnie, fajnie i gites - gdy definitywnie odwalę kitę - J. Nohavica
Rękopis znaleziony w pękniętym wazonie

Awatar użytkownika
Ignatius Fireblade
Kameleon Super
Posty: 2575
Rejestracja: ndz, 09 kwie 2006 12:04

Post autor: Ignatius Fireblade »

Najczęściej wygląda to tak, że odpowiedzi odmownych po prostu nie wysyłają. Swego czasu na forum SFFiH była dyskusja na ten temat. Widniała tam również dość precyzyjna informacja, że jeśli po trzech miesiącach od dnia wysłania tekstu autor nie otrzyma odpowiedzi pozytywnej, może potraktować tekst jako odrzucony. Czyli, innymi słowy, poprawiać/słać gdzie indziej.
- Na koniec zadam ci tylko jedno pytanie. Co ci wyryć na nagrobku?
- Napisz: "Nie ma lekarstwa na brak rozumu".
"Black Lagoon" #10 Calm down, two men PT2

Awatar użytkownika
Ebola
Straszny Wirus
Posty: 12009
Rejestracja: czw, 07 lip 2005 18:35
Płeć: Nie znam

Post autor: Ebola »

Zawsze można po jakimś czasie spytać. Mejlowo, z tym że chyba lepiej na adres Rafała, a nie na teksty z małpą.
Jedz szczaw i mirabelki, a będziesz, bracie, wielki!
FORUM FAHRENHEITA KOREĄ PÓŁNOCNĄ POLSKIEJ FANTASTYKI! (Przewodas)
Wzrúsz Wirúsa!

Awatar użytkownika
Achika
Ośmioł
Posty: 609
Rejestracja: pt, 22 sie 2008 09:23

Post autor: Achika »

emigrant pisze:Tak tylko okrakiem chciałem się spytać
Okrakiem?
(może to miało być "ukradkiem", ale mną wstrząsnęło lekko, bo ciąg skojarzeniowy był taki: jeżeli ktoś pyta okrakiem, to której części ciała używa do mówienia...).
Było pokolenie X, teraz jest pokolenie Ctrl + X.

Awatar użytkownika
Husiaty
Pćma
Posty: 234
Rejestracja: sob, 17 lis 2007 14:29

Post autor: Husiaty »

Ebola pisze:Od razu lepiej :)
A w temacie
emigrant pisze:Tak tylko okrakiem chciałem się spytać jak bardzo jesteś i zajęta i wykombinować sobie z odpowiedzi ile może minąć czasu zanim ocenisz otrzymany tekst.
Widzisz, to zależy, bo ja tak właściwie to nie wiem do kogo się zwracałeś, do Fahrenheita czy do FS?
Najlepiej byłoby poznać obie opcje, wtedy będzie wiadomo, czy z tekstem zwracać się do Eboli z Fahrenheita, czy Eboli z Fabryki Słów ;-)

W zasadzie nikt nie odpowiada, przynajmniej w założeniu. Niektórzy redaktorzy odpowiadają, co jest niezwykle uprzejme, ale rzadkie oczywiście. Co normalne.
Warto też chyba wysłać do kilku wydawnictw. Nie mówię - jednocześnie. Po prostu redaktor to też powyginany w pewne kierunki człowiek, o własnym guście i upodobaniu. I o ile tekst może być poprawny językowo etc., to może też zwyczajnie nie pasować czytelnikowi tylko ze względu na gust. A wysłać w 2-3 miejsca nie szkodzi raczej nikomu... ;-)

Pozdrawiam
Husiaty

EDIT: myślałem, że jeszcze literówkę poprawię, ale parę sekund później dopadł mnie post następny. Więc musi być EDIT, a to jest już drugi EDIT oznajmujący o przyczynach pierwszego EDIT(u) ;-)
Ostatnio zmieniony wt, 15 gru 2009 23:09 przez Husiaty, łącznie zmieniany 2 razy.
Ostatnio napisałem bestsellera, tylko jakoś kiepsko się sprzedaje...

Awatar użytkownika
emigrant
Pćma
Posty: 224
Rejestracja: wt, 11 lis 2008 20:26

Post autor: emigrant »

Achika pisze:
emigrant pisze:Tak tylko okrakiem chciałem się spytać
Okrakiem?
(może to miało być "ukradkiem", ale mną wstrząsnęło lekko, bo ciąg skojarzeniowy był taki: jeżeli ktoś pyta okrakiem, to której części ciała używa do mówienia...).
Okrakiem to znaczy z partyzanta, to znaczy naokoło, to znaczy nie wprost, to znaczy klucząc. Wybierz sobie, który Ci pasuje.

Dla Husiaty: Każdy redaktor może odpisać kiedy mu się tekst nie podoba, że mu się tekst nie podoba. I druga rzecz: "Najlepiej byłoby poznać obie opcje, wtedy będzie wiadomo, czy zwracać się do Eboli z F. czy Eboli z FS"- mógłbyś nadać to zrozumialszym tekstem? i Czy Ebola jest w dwóch osobach?

Eboli: Jakiemu Rafałowi, na jaki adres?


wpis moderatora:
ZGC: W przypadku edytowania posta, na który już ktoś odpowiedział, bardzo proszę o zaznaczanie/określanie poczynionych zmian.
Ostatnio zmieniony wt, 15 gru 2009 23:20 przez emigrant, łącznie zmieniany 1 raz.
Indianin uzbrojony był w uk i tą mahawkę.

Awatar użytkownika
Millenium Falcon
Saperka
Posty: 6212
Rejestracja: pn, 13 lut 2006 18:27

Post autor: Millenium Falcon »

emigrant pisze:Eboli: Jakiemu Rafałowi, na jaki adres?
Eeee... Temu naczelnemu?
ŻGC
Imoł Afroł Zgredai Padawan
Scissors, paper, rock, lizard, Spock. - Sheldon Cooper

Awatar użytkownika
Achika
Ośmioł
Posty: 609
Rejestracja: pt, 22 sie 2008 09:23

Post autor: Achika »

emigrant pisze:Okrakiem to znaczy z partyzanta, to znaczy naokoło, to znaczy nie wprost, to znaczy klucząc.
Pasuje jak ulał do znaczeń słowa "ukradkiem".
Bo okrakiem, to można na płocie siedzieć.
Było pokolenie X, teraz jest pokolenie Ctrl + X.

Awatar użytkownika
emigrant
Pćma
Posty: 224
Rejestracja: wt, 11 lis 2008 20:26

Post autor: emigrant »

Achika pisze: Bo okrakiem, to można na płocie siedzieć.
Dużo rzeczy można robić okrakiem...
Indianin uzbrojony był w uk i tą mahawkę.

Awatar użytkownika
Ebola
Straszny Wirus
Posty: 12009
Rejestracja: czw, 07 lip 2005 18:35
Płeć: Nie znam

Post autor: Ebola »

emigrant pisze:Eboli: Jakiemu Rafałowi, na jaki adres?
Emigrancie, odnosiłam się do postów, które były nad moim postem.

I Ebola nie jest w dwóch osobach, ale warto wiedzieć, że w FS Ebola robi dla FS, a w Fahrenheicie dla Fahrenheita :)
Jedz szczaw i mirabelki, a będziesz, bracie, wielki!
FORUM FAHRENHEITA KOREĄ PÓŁNOCNĄ POLSKIEJ FANTASTYKI! (Przewodas)
Wzrúsz Wirúsa!

Awatar użytkownika
Ika
Oko
Posty: 4256
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 11:26

Post autor: Ika »

emigrant pisze:
Achika pisze: Bo okrakiem, to można na płocie siedzieć.
Dużo rzeczy można robić okrakiem...
W łeb walnąć? Bo mnie ręka świerzbi jakoś. :)
Im mniej zębów tym większa swoboda języka

Awatar użytkownika
emigrant
Pćma
Posty: 224
Rejestracja: wt, 11 lis 2008 20:26

Post autor: emigrant »

Ebola pisze:
I Ebola nie jest w dwóch osobach, ale warto wiedzieć, że w FS Ebola robi dla FS, a w Fahrenheicie dla Fahrenheita :)
Czy to oznacza, że jeżeli Ci ktoś prześle tekst na adres FS to przeczytasz, a jak na adres F. to nie przeczytasz?

A jeżeli Ci się tekst nie podoba, to informujesz o tym debiutanta mailem, czy włączasz lodowate milczenie?
Indianin uzbrojony był w uk i tą mahawkę.

Awatar użytkownika
Ebola
Straszny Wirus
Posty: 12009
Rejestracja: czw, 07 lip 2005 18:35
Płeć: Nie znam

Post autor: Ebola »

To znaczy, że tekst nadesłany do F traktuję jako tekst nadesłany do F, a tekst nadesłany do FS traktuję, jako nadesłany do FS. W tym konkretnym przypadku nie jestem pewna komu chciałeś tekst przedstawić, bo jeśli Fabryce to chyba pomyliłeś adresy.
Jedz szczaw i mirabelki, a będziesz, bracie, wielki!
FORUM FAHRENHEITA KOREĄ PÓŁNOCNĄ POLSKIEJ FANTASTYKI! (Przewodas)
Wzrúsz Wirúsa!

Xiri
Nexus 6
Posty: 3388
Rejestracja: śr, 27 gru 2006 15:45

Post autor: Xiri »

W regulaminie FS jest napisane, że wydawnictwo odpowiada tylko tym, z którymi chce nawiązać współpracę. Lecz telefonicznie czy mailowo możesz spróbować się czegoś dowiedzieć.

ODPOWIEDZ