Rozterki gramatyczne młodego aŁtora

Żale i radości wszystkich początkujących na niwie.

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Rozterki gramatyczne młodego aŁtora

Post autor: Alfi »

Małgorzata pisze: wt, 02 lip 2019 22:31
Y też stanął w miejscu.
Zawsze mam problem z tym miejscem. Można stanąć nie na miejscu? :X
To tak jak "zginąć na miejscu". Czy coś może się zdarzyć poza wszelkimi miejscami? Toż to nawet poza transcendencję wykracza.

A czy "trafić w samo sedno" to nie jest przypadkiem pleonazm, alias masło maślane?
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Rozterki gramatyczne młodego aŁtora

Post autor: Małgorzata »

Używałam zawsze "trafić w sedno". Te wszystkie dodatki "samo sedno", "sam sobie"*np. tłumaczył sam sobie, wmawiał sam sobie, pytał się samego siebie etc. i tym podobne "sam"-y zawsze mnie denerwowały. Plasowałabym je raczej jako tautologie (szersza opcja niż pleonazm, ale sprowadza się do tego samego - redundancji w wypowiedzi).
So many wankers - so little time...

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Rozterki gramatyczne młodego aŁtora

Post autor: Alfi »

"Sam sobie" byłoby chyba uzasadnione jako swego rodzaju podkreślenie: sam sobie odpowiedział, bo nie doczekał się odpowiedzi od kogoś innego, albo może nie miał czekać, bo go olśniło.
A ja mam problem natury ortograficznej. Chodzi o lengłydż. Pewna Lucynka na dwóch kolejnych wycieczkach szkolnych nie potrafiła się powstrzymać od włażenia do każdego sklepu z biżuterią, jaki się pojawił w zasięgu wzroku. W końcu klasa nadał jej dowcipną ksywkę "Lucy in the shop with diamonds". Czy tutaj powinny być duże litery na początku każdego słowa?
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Rozterki gramatyczne młodego aŁtora

Post autor: Małgorzata »

Lucy in the Shop with Diamonds. Znaczy, rodzajniki i przyimki jak po polsku - małą literą. :)))
So many wankers - so little time...

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Rozterki gramatyczne młodego aŁtora

Post autor: Alfi »

Tak też mi intuicja podpowiadała. Chyba jednak ostatnio za często zaglądam na YouTube'a, gdzie się rozpleniła maniera pisania dużą literą wszystkiego jak leci.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

ODPOWIEDZ