Jak napisać bestsellera.

Żale i radości wszystkich początkujących na niwie.

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Młodzik
Yilanè
Posty: 3687
Rejestracja: wt, 10 cze 2008 14:48
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Młodzik »

Nie wiem czy nie zostanę wyśmiany, ale co tam. Mam wrażenie, że takiego "bestsellera", który sprzeda się w milionach egzemplarzy raczej nietrudno napisać, szczególnie jeśli ma być adresowany do młodzieży. Wiadomo: w miarę prosty język, bohaterowie w wieku docelowych czytelników, wartka akcja, wyraźny podział na dobrych i złych, no i reklama :). To właściwie najważniejsze cechy bestsellera :).

Awatar użytkownika
Soi
Psztymulec
Posty: 936
Rejestracja: ndz, 26 paź 2008 20:36
Płeć: Kobieta

Post autor: Soi »

A nie lepiej napisać kawałek dobrej literatury?

BP, NMSP.

Awatar użytkownika
Bakalarz
Stalker
Posty: 1859
Rejestracja: pn, 01 sty 2007 17:08

Post autor: Bakalarz »

Młodzik pisze:Mam wrażenie, że takiego "bestsellera", który sprzeda się w milionach egzemplarzy raczej nietrudno napisać,
Skoro to nie jest takie trudne, jak sam mówisz, to dlaczego milionowych bestsellerów Polsce, napisanych przez Polaków jest tak niewiele? (o ile w ogóle takie są/były)
Sasasasasa...

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

Bestseller to zjawisko socjologiczne, a nie literackie.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
Laris
Psztymulec
Posty: 916
Rejestracja: czw, 11 gru 2008 18:25

Post autor: Laris »

Ależ Soi, po co? Wysiłku przy tym masa, bo i myśleć trzeba (!), i materiały zbierać (! !), a co gorsza trzeba mieć warsztat i kunszt jakiś.
Łatwiej jest napisać i wydać lekkostrawnego gniota, w którym ktoś się będzie doszukiwał głębszego sensu (bo przecież literatura to sztuka jest!).

Młodzik, nie pluj już tak ostentacyjnie na tę młodzieżową literaturę, bo nawet ja, chłopczyk, któremu wiele innych dzieci powtarza, że non-stop narzekam, czuję się tym narzekaniem znudzony. Ja wiem, że odkryłeś niedawno świat literatury, że to wszystko wydaje się tak niesamowicie dorosłe, w porównaniu z takim Eragonem czy inszymi Zmierzchami, ale uwierz mi, to mija.
Literatury młodzieżowej nie czytuję i nie czytywałem, odkąd w młodości wczesnej wielce (dwanaście lat?) sięgnąłem po "Rok 1984" (ha! taki duży jestem!), a potem po Władcę.
Potem poszło z górki.
Najmniej pamiętam zajęcia w szkole,
bo żaden z nas się tam nie nadawał.
Awantura - Pokolenie nienawiści

Awatar użytkownika
Młodzik
Yilanè
Posty: 3687
Rejestracja: wt, 10 cze 2008 14:48
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Młodzik »

Bo Polacy są zbyt ambitni żeby pisać Harry Pottery i Eragony ;>?? Fakt, Pilipiuk traktuje pisarstwo czysto zawodowo, ale poniżej pewnego poziomu nie schodzi :). Niby jedna polska nastolatka wydała teraz powieść - "Dziecko Gwiazd. Atlantyda". Z tego co wyczytałem o tym, to taki polski Eragon jest. Zobaczymy, może też sie sprzeda nieźle. Tutaj zależy to od reklamy. Chyba tylko "Harry Potter" był takim ewenementem, że właściwie bez reklamy na samym początku doszedł do takich nakładów. Zresztą, to jest Polska, a tu znacznie trudniej jest niż na Zachodzie.

Edit: Laris - ja już nie pluję XD. Hmm... jakby to określić - w internecie jestem niezrównoważony psychicznie XD. Do pewnych wniosków dochodzę podłuższych przemyśleniach, a tu wyskakuję z postami co chwila i muszę się powstrzymać bo debila z siebie robię XD
Ostatnio zmieniony pn, 07 gru 2009 21:46 przez Młodzik, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
flamenco108
ZakuŻony Terminator
Posty: 2229
Rejestracja: śr, 29 mar 2006 00:01
Płeć: Mężczyzna

Post autor: flamenco108 »

Młodzik pisze:Nie wiem czy nie zostanę wyśmiany, ale co tam. Mam wrażenie, że takiego "bestsellera", który sprzeda się w milionach egzemplarzy raczej nietrudno napisać, szczególnie jeśli ma być adresowany do młodzieży. Wiadomo: w miarę prosty język, bohaterowie w wieku docelowych czytelników, wartka akcja, wyraźny podział na dobrych i złych, no i reklama :). To właściwie najważniejsze cechy bestsellera :).
1. Gdybyż to było takie proste, na półkach stały by same bestsellery.
2. I stoją, bo przecież tak naprawdę dziś o tym tytule decydują wyłącznie pracownicy marketingu danego wydawnictwa.
3. Wymieniając definiowalne warunki bestsellera zapomniałeś, że powinien być napisany po angielsku, chyba że wystarcza Ci sprzedaż rzędu 20K egzemplarzy, żeby dostać ten tytuł.
Nondum lingua suum, dextra peregit opus.

Awatar użytkownika
emigrant
Pćma
Posty: 224
Rejestracja: wt, 11 lis 2008 20:26

Post autor: emigrant »

Młodzik pisze:Bo Polacy są zbyt ambitni żeby pisać Harry Pottery i Eragony
He, he to jest dobre!
Indianin uzbrojony był w uk i tą mahawkę.

Awatar użytkownika
Młodzik
Yilanè
Posty: 3687
Rejestracja: wt, 10 cze 2008 14:48
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Młodzik »

Tak, zapomniałem o angielskim ^^.

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

Młodzik pisze: w internecie jestem niezrównoważony psychicznie XD. Do pewnych wniosków dochodzę podłuższych przemyśleniach, a tu wyskakuję z postami co chwila i muszę się powstrzymać bo debila z siebie robię XD
Nie jestem pewny, bo nie sprawdzałem dokładnie ani nie liczyłem, ile razy się zdążyłeś usprawiedliwić (w tym wątku i dwóch lub trzech innych), ale wychodzi, że jeszcze nie zdążyłeś się pokajać za otrucie Barbary Radziwiłłówny;).
NMSP
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
Młodzik
Yilanè
Posty: 3687
Rejestracja: wt, 10 cze 2008 14:48
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Młodzik »

Sorry za offtopa, ale przyznam: trzeba mnie przytemperować. Mam okropny charakter, sam staram sie jakoś hamować ale nie zawsze mi wychodzi.

Ad. przeprosin: Nieprawda! Za holocaust też nie przepraszałem <marny żart>!

Awatar użytkownika
Millenium Falcon
Saperka
Posty: 6212
Rejestracja: pn, 13 lut 2006 18:27

Post autor: Millenium Falcon »

Młodzik pisze:Sorry za offtopa, ale przyznam: trzeba mnie przytemperować. Mam okropny charakter, sam staram sie jakoś hamować ale nie zawsze mi wychodzi.
Wynajmij sobie guwernantkę ze szpicrutą, tu nikt się na wychowywanie młodzieży nie pisał.
Młodzik pisze:Ad. przeprosin: Nieprawda! Za holocaust też nie przepraszałem <marny żart>!
Nie marny, żałosny. To mówię jako użyszkodnik, a jako moderator bardzo usilnie sugeruję myślenie zanim się coś napisze. Naprawdę nie ilość i pseudodowcipność postów się liczy, ale to, jak się w nich użytkownik prezentuje. Zastanów się, co Ty jak dotąd zdążyłeś zaprezentować.
ŻGC
Imoł Afroł Zgredai Padawan
Scissors, paper, rock, lizard, Spock. - Sheldon Cooper

Awatar użytkownika
Młodzik
Yilanè
Posty: 3687
Rejestracja: wt, 10 cze 2008 14:48
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Młodzik »

Nic, wartego uwagi, tyle wiem.

Awatar użytkownika
flamenco108
ZakuŻony Terminator
Posty: 2229
Rejestracja: śr, 29 mar 2006 00:01
Płeć: Mężczyzna

Post autor: flamenco108 »

A taki był nieśmiały, że rok milczał prawie, aż się ośmielił - i proszę! Ludzie, darujcie człowiekowi, toż się otworzył, zobaczył, że nie boli, to i go trochę ponosi, niczym źrebca na wiosnę...
Nondum lingua suum, dextra peregit opus.

Awatar użytkownika
emigrant
Pćma
Posty: 224
Rejestracja: wt, 11 lis 2008 20:26

Post autor: emigrant »

Młodzik pisze:Mam wrażenie, że takiego "bestsellera", który sprzeda się w milionach egzemplarzy raczej nietrudno napisać, szczególnie jeśli ma być adresowany do młodzieży. Wiadomo: w miarę prosty język, bohaterowie w wieku docelowych czytelników, wartka akcja, wyraźny podział na dobrych i złych, no i reklama :)
Coś mi się zdaję, że czeka Cię dużo rozczarowań w przyszłości. Nie zazdroszczę...
Indianin uzbrojony był w uk i tą mahawkę.

ODPOWIEDZ