Jak napisać bestsellera.

Żale i radości wszystkich początkujących na niwie.

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Harna
Łurzowy Kłulik
Posty: 5588
Rejestracja: ndz, 05 mar 2006 17:14

Post autor: Harna »

W świątecznym numerze "Polityki" ukazał się IMVHO ciekawy artykuł Piłowanie trupa i inne męki pisarzy. Na innym forum ktoś zalinkował skan:
01
02
03
Dobrze wiedzieć, że nie tylko ja na samą myśl o pisaniu zaczynam zgrzytać uzębieniem ;-)
– Wszyscy chyba wiedzą, że kicający łurzowy kłulik to zapowiedź śmierci.
– Hmm, dla nas znaczy coś całkiem odmiennego – szczęśliwe potomstwo...
© Wojciech Świdziniewski, Kłopoty w Hamdirholm
Wzrúsz Wirúsa!

Awatar użytkownika
flamenco108
ZakuŻony Terminator
Posty: 2229
Rejestracja: śr, 29 mar 2006 00:01
Płeć: Mężczyzna

Post autor: flamenco108 »

Harna pisze:W świątecznym numerze "Polityki" ukazał się IMVHO ciekawy artykuł Piłowanie trupa i inne męki pisarzy. Na innym forum ktoś zalinkował skan:
01
02
03
Dobrze wiedzieć, że nie tylko ja na samą myśl o pisaniu zaczynam zgrzytać uzębieniem ;-)
Piękny artykuł. I taki prawdziwy...
Nondum lingua suum, dextra peregit opus.

Wicked Witch

Post autor: Wicked Witch »

No nie wiem. Jest prawdziwy, jasne, do pewnego stopnia. Ale nikt pisarzom nie każe być pisarzem (poza tym demonem, który gada w głowie i nie można zasnąć do trzeciej nad ranem). Ludzie są takim gatunkiem, że muszą się nad sobą poużalać, wtedy paradoksalnie czują się lepiej. O tym jest ten artykuł.
Kreacja artystyczna nie jest fundamentalną potrzebą człowieka, nie umrze, jak przestanie pisać... prawda?

Tak, to forum udowadnia, że się mylę. Tutaj każdy musi raz na jakiś czas coś nabazgrać, bo inaczej zamieni się w zombie ;)

Awatar użytkownika
inatheblue
Cylon
Posty: 1013
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 16:37

Post autor: inatheblue »

Móóóózg....móóóóózg....

Awatar użytkownika
Achika
Ośmioł
Posty: 609
Rejestracja: pt, 22 sie 2008 09:23

Post autor: Achika »

Dukaj o pisaniu też całkiem ciekawie.
Było pokolenie X, teraz jest pokolenie Ctrl + X.

Awatar użytkownika
inatheblue
Cylon
Posty: 1013
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 16:37

Post autor: inatheblue »

Mam wrażenie, że jak Dukaj się jeszcze trochę nadmie, to pęknie.

Awatar użytkownika
hundzia
Złomek forumowy
Posty: 4054
Rejestracja: pt, 28 mar 2008 23:03
Płeć: Kobieta

Post autor: hundzia »

Harna pisze:W świątecznym numerze "Polityki" ukazał się IMVHO ciekawy artykuł Piłowanie trupa i inne męki pisarzy. Na innym forum ktoś zalinkował skan:
01
02
03
Dobrze wiedzieć, że nie tylko ja na samą myśl o pisaniu zaczynam zgrzytać uzębieniem ;-)
O! Chciałabym to usłyszeć, jak kłólik zgrzyta! Może wespół z moim zgrzytaniem zrobiłybyśmy duecik.
Wzrúsz Wirúsa!
Wł%aś)&nie cz.yszc/.zę kl]a1!wia;túr*ę

Awatar użytkownika
in_ka
Fargi
Posty: 444
Rejestracja: ndz, 25 mar 2007 22:26

Post autor: in_ka »

inatheblue pisze:Mam wrażenie, że jak Dukaj się jeszcze trochę nadmie, to pęknie.
Ciekawa jest dukajowa diagnoza >>Trzeciego Świata wewnętrznych ideałów Południa<< ale z pewnym niedowierzaniem w ich zasadność chętnie zweryfikuję jego tezy po lekturze,
ale nadęcie?
No comprendo, wyjaśnisz?

Awatar użytkownika
flamenco108
ZakuŻony Terminator
Posty: 2229
Rejestracja: śr, 29 mar 2006 00:01
Płeć: Mężczyzna

Post autor: flamenco108 »

inatheblue pisze:Mam wrażenie, że jak Dukaj się jeszcze trochę nadmie, to pęknie.
Oj tam. Chciałoby się, żeby Dukaj, wypracowawszy sobie swój pisarski dobrobyt nie rozleniwił się, tylko dalej pisał coraz lepsze powieści. A takie teksty krytyczne powinny być pisane przez zawodowych krytyków. Co robić, kiedy zawodowi krytycy nie potrafią napisać takiego tekstu krytycznego?
Nondum lingua suum, dextra peregit opus.

Awatar użytkownika
Keiko
Stalker
Posty: 1801
Rejestracja: wt, 22 sty 2008 16:58

Post autor: Keiko »

inatheblue pisze:Móóóózg....móóóóózg....
Sylwestrowy zombiaczek?
BPNSP

Awatar użytkownika
inatheblue
Cylon
Posty: 1013
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 16:37

Post autor: inatheblue »

Nie wszystko jest w porządku w tym, co napisał Dukaj, ale trudno mi to solidnie zdefiniować, więc lepiej będę siedzieć cicho. Jak już zacznie uwierać nie do zniesienia, napiszę jakąś polemikę. Pchełka jestem, co ja mogę, wiem. Ale mam wrażenie, że jest sporo protekcjonalności w tym felietonie.

Awatar użytkownika
Cordeliane
Wynalazca KNS
Posty: 2630
Rejestracja: ndz, 16 sie 2009 19:23

Post autor: Cordeliane »

Ina, kurczę, wycięłaś wielki kawał swojego posta i nawet nie zaznaczyłaś, że był edytowany. Tak się nie robi, no.
Light travels faster than sound. That's why some people appear bright until they speak.

Awatar użytkownika
inatheblue
Cylon
Posty: 1013
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 16:37

Post autor: inatheblue »

Może mod zrobić edit, że był edit. Przepraszam, czasami piszę posty i edytuję je na bieżąco, sądząc, że jak szybko, to nie szkodzi.

Awatar użytkownika
Cordeliane
Wynalazca KNS
Posty: 2630
Rejestracja: ndz, 16 sie 2009 19:23

Post autor: Cordeliane »

A no właśnie szkodzi albo nie szkodzi, zależy czy ktoś zdążył przeczytać. Ja już Ci zaczęłam odpisywać, ale sobie odświeżyłam forum w drugim oknie i zobaczyłam że cytowany fragment przestał istnieć ;)
Light travels faster than sound. That's why some people appear bright until they speak.

Awatar użytkownika
e Eridani
Mamun
Posty: 167
Rejestracja: pn, 21 wrz 2009 11:38

Post autor: e Eridani »

O pisaniu bestsellera z przymrużeniem oka

Nawet się parę razy uśmiechnęłam przy czytaniu.

edit: poprawiłam linkę
I want to be an idealist, but I just Kant.

ODPOWIEDZ