Wymiary kultury

Żale i radości wszystkich początkujących na niwie.

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
lernakow
Mamun
Posty: 194
Rejestracja: pn, 24 sie 2009 12:16
Płeć: Mężczyzna

Wymiary kultury

Post autor: lernakow »

Uznałem, że to będzie najlepszy dział dla małego narzędzia pracy twórczej. Chodzi o wymiary kultury, które badali m.in. Hofstede, Trompenaars, Hampden-Turner czy House (badanie GLOBE). W skrócie przedstawię wymiary w ujęciu Geerta Hofstede (z późniejszym udziałem Michaela Minkova), u innych jest bardzo podobnie. Oczywiście przedstawię to bardzo skrótowo, a zainteresowanych odsyłam do książki "Kultury i organizacje".

Czemu służy to narzędzie? Otóż pomaga ono tworzyć wielowymiarowe postacie i wielowymiarowe społeczeństwa. W kilku puntach określamy pewne skłonności charakteru i później łatwiej przewidzieć spójną reakcję danej postaci na nową sytuację, albo zbudować system prawny wymyślonego społeczeństwa.

Zatem do dzieła.

Dystans władzy - przestrzeń emocjonalna dzieląca podwładnych od przełożonych. Zawsze mierzony "z dołu" (jak postrzegają to podwładni, nie jak przełożeni). Duży dystans to autorytety, posłuszeństwo, akceptacja nierówności zarobków, czasem wręcz nierówności wobec prawa.

Indywidualizm i kolektywizm - przedkładanie dobra jednostki nad dobro grupy lub na odwrót. Duży indywidualizm to pragnienie wolności i wyzwań, a kolektywizm to poszukiwanie stabilności i lojalności.

Męskość i kobiecość - stosunek do różnic ról społecznych między płciami. Męskość dzieli role, kobiecość uznaje, że wszyscy mogą zajmować się wszystkim, tj. mężczyzna może opiekować się dziećmi równie dobrze co kobieta, a kobieta może pracować równie dobrze co mężczyzna. Męskość dąży do wysokich zarobków, uznania, wyzwań i awansów, a kobiecość do dobrych relacji, współpracy i gwarancji bezpieczeństwa.

Unikanie niepewności - różnica podejść "inne znaczy niebezpieczne" i "inne znaczy ciekawe". Silne unikanie niepewności to normy, zakazy, dogmaty i tabu. Słabe unikanie niepewności to otwartość na nowości i eksperymenty. Silne unikanie to Jedyna Prawa, słabe unikanie to każdy ma swoją.

Orientacja długo- i krótkoterminowa - w orientacji długoterminowej patrzymy w przyszłość, liczy się wytrwałość i oszczędność, a w krótkoterminowej patrzymy na teraźniejszość i przeszłość (wypełnianie zobowiązań, świadczenia wzajemne).

Przyzwolenie i restrykcyjność - przyzwalające są kultury wyrosłe z łowiectwa, nastawione na szczęście, radość i przyjemności, a restrykcyjne są kultury rolnicze, powściągliwe, skłonne do silnej władzy.

Niektóre elementy opisu powtarzają się i mogłoby się wydawać, że między tymi wymiarami występują silne korelacje. Otóż niespecjalnie. Silna negatywna korelacja występuje między wymiarami dystansu władzy i indywidualizmu - indywidualiści mają mały dystans, a kolektywiści duży. Tu dygresja - w innym wątku analizowałem tymi wymiarami credo kolegi, w którym akurat duży dystans władzy i indywidualizm szły w parze; znalazłem też takie państwa, m.in. Polskę i Belgię. Silnie i negatywnie koreluje przyzwolenie i orientacja długoterminowa. To dość oczywiste - długoterminowi są powściągliwi, a krótkoterminowi pozwalają sobie na więcej dziś, nie zawsze myśląc o jutrze. Wreszcie ostatnia istotna statystycznie, ale już słabsza korelacja (znów negatywna) występuje między dystansem władzy i przyzwoleniem - duży dystans władzy to powściągliwość i restrykcyjność, mały dystans to przyzwolenie, radość i przyjemności. I to wszystko — reszta jest słaba i nieistotna.

Gdyby ktoś chciał pociągnąć temat to ja bardzo chętnie o tym podyskutuję.

Awatar użytkownika
lernakow
Mamun
Posty: 194
Rejestracja: pn, 24 sie 2009 12:16
Płeć: Mężczyzna

Re: Wymiary kultury

Post autor: lernakow »

Nie powinienem odpowiadać sam sobie, ale nie chciałem wydłużać wpisu inicjującego, a przyda się przykład. Rzuciłem kości (online) i wyszły mi dwie postacie: 4-4-3-5-6-4 oraz 4-4-1-1-6-3.
W obu przypadkach mają one dystans władzy trochę powyżej średniej. Słuchają poleceń, słuchają starszych, przestrzegają przepisów ruchu drogowego, ale bez przesady - czasem oleją polecenie, pośmieją się z dziadka (zawsze na stronie i po cichu), przejdą poza przejściem dla pieszych lub przekroczą prędkość.
W obu przypadkach są trochę bardziej indywidualistyczne - wyruszą na przygodę, ale raczej w towarzystwie.
Pierwsze z tych postaci jest przeciętnie kobieca na granicy męskości, tj. kobiety mogą i powinny pracować, ale nie jako strażacy, a mężczyźni mogą i powinni zajmować się dziećmi, ale nie ma to jak matka. Druga osoba jest skrajnie kobieca i uważa, że każdy może chwytać za oręż równie dobrze co za pieluchę.
Skrajnie różnią się w kwestii unikania niepewności. Pierwsza z tych osób ma stabilny system wartości, który uważa za jedynie słuszny (ale nie jest gotowa zań palić ani palować), do obcych nastawiona jest nieufnie. Druga przeciwnie — prawda jest jak d., każdy ma swoją, multi-kulti, a w najlepszej drużynie będzie człowiek, elf, ork i gadająca świnia (oh, wait — ork to gadająca świnia, więc wychodzi, że mamy dwie, niedobrze).
Obie te postacie są skrajnie długoterminowe: wytrwałe, oszczędne, gotowe do poświęceń w imię przyszłych korzyści.
Wreszcie obie są przeciętnie przyzwalająco-restrykcyjne, przy czym pierwsza z postaci odrobinę chętniej kupi kolejne piwo w karczmie.

Gotowe są konflikty wewnętrzne: orientacja długoterminowa kłóci się z umiarkowaną restrykcyjnością (reszta jest raczej spójna).
Gotowe są konflikty między postaciami, głównie w kwestii stosunku do prawdy i obcych, ale też w kwestii podziału ról społecznych.

I voila — podręczny generator postaci w działaniu.

Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Re: Wymiary kultury

Post autor: Małgorzata »

Tu dygresja - w innym wątku analizowałem tymi wymiarami credo kolegi, w którym akurat duży dystans władzy i indywidualizm szły w parze.
Indywidualizm chyba jednak nie - skoro kolega chciał dopasować inność do normy, to chyba raczej kolektywizm?

Nie czytałam książki, może czegoś nie rozumiem. Wyjaśnisz?
So many wankers - so little time...

Awatar użytkownika
lernakow
Mamun
Posty: 194
Rejestracja: pn, 24 sie 2009 12:16
Płeć: Mężczyzna

Re: Wymiary kultury

Post autor: lernakow »

Fakt, że tego jego indywidualizmu to ja się bardziej domyślałem, niż doczytałem wprost. Mocno mi on tam nie sztymuje i dochodzę do wniosku, że zobaczyłem coś, czego nie było. Zatem, pomijając indywidualizm i opierając się wyłącznie na unikaniu niepewności, męskości i dużym dystansie władzy, pasują mu — prócz wymienionych już Polski i Belgii — także Kolumbia, Grecja i Meksyk.

ODPOWIEDZ