F 56

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Millenium Falcon
Saperka
Posty: 6212
Rejestracja: pn, 13 lut 2006 18:27

F 56

Post autor: Millenium Falcon »

Zakładam wątek, bo czuję wewnętrzną potrzebę skomentowania. A komentować będę Jak zostać pisarzem Daniela Grepsa.

W sumie zgadzam się z ogólnym tonem wypowiedzi, chociaż przyznam, ze styl i język wybitnie mi nie podeszły. Ba, ogólna wymowa tekstu kompletnie mi się w nich rozmyła. Niby pisane logicznie i w punktach, a człowiek się musi namęczyć, żeby te punkty wyłapać. Zważywszy na target, utrudnienie odbioru IMHO niewskazane.

Autor pominął dwie bardzo ważne moim zdaniem cechy potencjalnego pisarza: pokorę i pewność siebie (a raczej swoich tekstów). To jest sprzeczność tylko pozorna. Nie jest moim zdaniem możliwe "nauczenie sie" pisania z podręcznika czy jakąkolwiek inną samodzielną metodą. Żeby się nauczyć pisać, żeby wyłapać o co w tym chodzi, trzeba swój tekst skonfrontować z czytelnikiem, najlepiej czepliwym, a jeszcze najlepiej z redaktorem. Pisarz czy też pisacz, jak pseudopisarza Daniel nazywa, NIE JEST w stanie "wyobcować się" z własnego tekstu. Zawsze inaczej się patrzy na swoje niż na cudze. Żeby nabrać dystansu, potrzeba jest perspektywa drugiego człowieka - i tu dochodzimy do pokory.

Trzeba jej mieć w sobie tyle, żeby uwagi przyjąć do siebie, a nie obruszać się że "mój kochany tekścik mi maskrują!". Bo jakby nie patrzeć, wszelkie uwagi krytyczne bolą, i to bardzo. Z czasem bolą mniej, człowiek nabiera dystansu, uczy się na własnych, wytkniętych błędach. Napisany tekst, śmiem twierdzić, nawet dla grafomana jest czymś własnym, ważnym, cennym. I ciężko przyjąć krytykę, ciężko spróbować do niej podejść jak do lekcji. A tak trzeba.

Ale oprócz pokory trzeba mieć na tyle dużo "pewności własnego tekstu", żeby w razie potrzeby sprzeciwić się zmianom. Zaznaczam, w razie potrzeby. Wtedy, kiedy zmiana wpłynęłaby zbyt drastycznie na wizję autora czy wymowę tekstu.

A po to, żeby umieć wypośrodkować pomiędzy tymi dwoma skrajnościami, są jeszcze potrzebne rozsądek, wola współpracy i przyjęcie do wiadomości, że tekst ma być zrozumiały dla czytelnika, a nie dla autora-wizjonera.

I dopiero to można nazwać gotową receptą (o ile w ogóle o gotowej recepcie można w tym wypadku mówić) na pisarza. Bez tego nawet najbardziej interesujący człowiek ze swoją unikalną i Prawdziwą wizją polegnie. Bo nie będzie jej umiał czytelnikom przekazać.
ŻGC
Imoł Afroł Zgredai Padawan
Scissors, paper, rock, lizard, Spock. - Sheldon Cooper

Awatar użytkownika
Rheged
Stalker
Posty: 1886
Rejestracja: pt, 16 wrz 2005 14:35

Post autor: Rheged »

Skorzystam z tematu Milenki i się podzielę krótkim wrażeniem odnośnie publicystyki w tym numerze Fahrenheita.

Stanęliście na wysokości zadania, jeśli chodzi o nauczenie ludzi czegoś o twórczości Lema. Oprócz dwóch felietonów, Lem zdominował całość działu. Gdybym był wredny, rzekłbym, że to "parcie na Lema" jest, ale wredny nie będę, bo w końcu ktoś przekonał mnie do Lema tak jak należy. Nie biczem, nie argumentami ad personam, nie wybałuszonymi na wierzch oczami, że "jak to ja mogę Lema nie znać?!". Prostym, logicznym wywodem, wyważonymi argumentami i z cierpliwością. Szkoda tylko, że najpierw musiałem się na swój temat nasłuchać...

Mason, obiecałem Ci, że jak mnie felietonem swoim przekonasz, to sięgnę po Lema. Poszedłem do sąsiada. Mam "Solaris" na kolanach. Dzięki.
Emil 'Rheged' Strzeszewski
Pipe of the rising sun, Sympathy for the pipe
Pipe of the storm, Born to be pipe

Awatar użytkownika
A.Mason
Baron Harkonnen
Posty: 4202
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 20:56
Płeć: Mężczyzna

Post autor: A.Mason »

Rheged pisze:Poszedłem do sąsiada. Mam "Solaris" na kolanach. Dzięki.
O uau, az mnie zatkalo... WESOLYCH SWIAT.

Awatar użytkownika
Ebola
Straszny Wirus
Posty: 12009
Rejestracja: czw, 07 lip 2005 18:35
Płeć: Nie znam

Post autor: Ebola »

Mason, jesteś wielki :)
I Tobie też.
Jedz szczaw i mirabelki, a będziesz, bracie, wielki!
FORUM FAHRENHEITA KOREĄ PÓŁNOCNĄ POLSKIEJ FANTASTYKI! (Przewodas)
Wzrúsz Wirúsa!

Awatar użytkownika
Millenium Falcon
Saperka
Posty: 6212
Rejestracja: pn, 13 lut 2006 18:27

Post autor: Millenium Falcon »

Wymarzony prezent dla święta dla forumowego lemizatora:))
ŻGC
Imoł Afroł Zgredai Padawan
Scissors, paper, rock, lizard, Spock. - Sheldon Cooper

Awatar użytkownika
Rheged
Stalker
Posty: 1886
Rejestracja: pt, 16 wrz 2005 14:35

Post autor: Rheged »

Heh, nawet tak się poczułem, jakbym Masonowi wręczał prezent - uśmiech na twarzy ;). Wprawdzie nie wiem, czy tak było, ale fajnie by było :). Swoją - drogą, nie żałuję, że sięgnę po Lema, bo przekonał mnie naprawdę dobry tekst, świetna tyrada lemizatora :). Gratulacje! W końcu jam tutaj był najzagorzalszy przeciwnik lemowania :)
Emil 'Rheged' Strzeszewski
Pipe of the rising sun, Sympathy for the pipe
Pipe of the storm, Born to be pipe

Awatar użytkownika
A.Mason
Baron Harkonnen
Posty: 4202
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 20:56
Płeć: Mężczyzna

Post autor: A.Mason »

Rheged pisze:jakbym Masonowi wręczał prezent - uśmiech na twarzy ;). Wprawdzie nie wiem, czy tak było
Tak bylo :-D

ppdl

________
Miejsce na sygnaturke? Wlasnie zapelnilem... Brak.

Awatar użytkownika
niewiem
ZakuŻony Terminator
Posty: 319
Rejestracja: wt, 27 gru 2005 14:13

Post autor: niewiem »

Millenium Falcon - dwie rzeczy - bo dopiero wróciłem, i na więcej chwilowo nie mam czasu. Przede wszystkim - "gotowa recepta" miało mieć wydźwięk ironiczny (skoro tego nie zauważyłaś, to pewnie tekst jest kiepsko napisany). To oczywiste, że nie ma żadnej recepty. I o tym jest ten felieton.

Druga sprawa - napisałaś: "czuję wewnętrzną potrzebę skomentowania". I to mnie cieszy - bo o taką reakcję mi chodziło. Tak na marginesie - moim zdaniem, kiepski pisacz pisze właśnie tak, że nie ma się do czego przyczepić. Tego pogłaska po główce, tamtego poklepie po tyłeczku. Takie mdłe wypocinki, dokładnie na poziomie wypracowań z polskiego. Wszystko na swoim miejscu, poprawnie - a jakże. Początek, rozwinięcie, zakończenie. Cacy. W żadną stronę nie przegina, nikogo nie obraża. A czytelnik nie ma wewnętrznej potrzeby skomentowania - wypada tylko przyklasnąć takiemu zdolnemu pisaczowi.

P.S. - a, jeszcze jedno: "Zważywszy na target, utrudnienie odbioru IMHO niewskazane" - nie rozumiem, widać jestem tępym targetem. Mogłabyś wyjaśnić mi o co biega?

P.S.2 Wybacz. Tak sobie czytam raz drugi i trzeci Twojego posta, i nabieram coraz większego przekonania, że nic z mojego pseudofelietonu nie zrozumiałaś. Bez urazy. Może wina jest po mojej stronie.

Awatar użytkownika
Millenium Falcon
Saperka
Posty: 6212
Rejestracja: pn, 13 lut 2006 18:27

Post autor: Millenium Falcon »

niewiem pisze:Millenium Falcon - dwie rzeczy - bo dopiero wróciłem, i na więcej chwilowo nie mam czasu. Przede wszystkim - "gotowa recepta" miało mieć wydźwięk ironiczny (skoro tego nie zauważyłaś, to pewnie tekst jest kiepsko napisany).
Zauważyłam, chociaż przyznaję, że sposób, w jaki ta ironia była przekazana, mnie osobiście nie pasował. Niemniej odebrałam tekst jako ironiczno-żartobliwą przemowę do potencjalnie piszących (= target).
Potraktowałam Twój felieton (określnie pseudofelieton jakoś mi nie pasuje), być może błędnie, jako twór dwuwarstwowy. Z jednej strony ironiczna "gotowa recepta" dla tych co wiedzą, że takiej nie ma, a z drugiej próba przekazania pewnych informacji potencjalnie piszącym (co, zważywszy na to, że został opublikowany w magazynie, do którego trafiają takie kwiatki jak ten z celofyzami, miałoby IMHO o wiele więcej sensu). I ta druga warstwa mocno mi się nie spodobała, jej właśnie dotyczyła moja wypowiedź.
Ironia i żarty z "gotowej recepty" ironią i żartami, ale idę o zakład, że jest wielu potencjalnie piszących, którzy by się na taki tekst rzucili na poważnie. I za całą pewnością uznaliby siebie za interesujące osoby mające coś do przekazania. Ten od celofyz też. A skoro już pisać o tym, że nie ma gotowej recepty, to tak, żeby to dotarło nie tylko do "wtajemniczonych" ale też takich, którzy produkują teksty nadające się tylko na ZP. Niech się czegoś dowiedzą, niech wyciągną jakieś wnioski. Może im to wyjdzie na dobre.
niewiem pisze:P.S.2 Wybacz. Tak sobie czytam raz drugi i trzeci Twojego posta, i nabieram coraz większego przekonania, że nic z mojego pseudofelietonu nie zrozumiałaś. Bez urazy. Może wina jest po mojej stronie.
Możliwe. Może być tak, że ja jako odbiorca tekstu i Ty jako nadawca kompletnie się rozmijamy, i na to nic się nie da poradzić. Albo ten tekst jest zwyczajnie zbyt zamotany.
ŻGC
Imoł Afroł Zgredai Padawan
Scissors, paper, rock, lizard, Spock. - Sheldon Cooper

Awatar użytkownika
dzejes
Pćma
Posty: 275
Rejestracja: czw, 29 gru 2005 19:24

Post autor: dzejes »

Przeczytałem "Jak zostać pisarzem" i wyniosłem z tej lektury jedno - niezmierzony wręcz chaos.

Mam pytanie do Autora - czy przed napisaniem tekstu znał tezę, którą miał zamiar przedstawić/udowodnić, czy po prostu siadł i co wypadło spodchmurykapelusza - to poszło na papier/ekran?
Matko literatko!

Awatar użytkownika
Vodnique
Ośmioł
Posty: 639
Rejestracja: sob, 11 cze 2005 15:44

Post autor: Vodnique »

Moje odczucia są niestety podobne - mam wrażenie, że gdzieś tam jakiś zamysł był, ale zaginął w gąszczu akapitów.
Dealing with bugs on a daily basis.

Awatar użytkownika
niewiem
ZakuŻony Terminator
Posty: 319
Rejestracja: wt, 27 gru 2005 14:13

Post autor: niewiem »

dzejes pisze:
Mam pytanie do Autora - czy przed napisaniem tekstu znał tezę, którą miał zamiar przedstawić/udowodnić, czy po prostu siadł i co wypadło spodchmurykapelusza - to poszło na papier/ekran?
Generalnie nie mam w zwyczaju tłumaczyć się, dlaczego napisałem coś tak a nie inaczej - nawet kiedy mam argumenty które mogłyby podnieść tekst w oczach czytelnika. Uważam taki obyczaj za zły - tekst ma się bronić sam, bez załączników i instrukcji obsługi. Publikując jakikolwiek tekst literacki wystawiam go pod ocenę czytelników, i godzę się z każdą opinią na jego temat. Odpowiadając na pytanie - tak, autor znał tezę, którą chciał udowodnić. Ale autor nie będzie tłumaczył, o czym jest felieton, bo autor uważa, że wszystko tam jest czarno na białym - zdanie po zdaniu, akapit po akapicie, napisane w języku polskim. Jeśli mimo to tekst jest niezrozumiały, autor przyjmuje krytykę z pokorą.

ODPOWIEDZ