Przekłady

czyli jak i gdzie przełożyć oraz co i komu tłumaczyć.

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marchew
Kurdel
Posty: 782
Rejestracja: pn, 17 lip 2006 09:40
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Marchew »

bejcej pisze:W duchu tego tematu chciałem zasięgnąć opinii w sprawie konkretnego przypadku. Saga Pieśń Lodu i Ognia autorstwa George'a R. R. Martina, przekładu Pawła Kruka. Jakiej próby, drodzy forumowicze, jest ów przekład? Warto, czy może lepiej nabyć książki w "wersji" oryginalnej? A może zawsze powinno się - o ile pozwalają na to możliwości i kompetencje językowe - kupować "oryginał"?
Kup oryginał. Nie jestem specem w określaniu jakości tłumaczenia, ale porównywałem sobie strony na bieżąco podczas czytania i niestety styl Martina traci sporo na przekładzie. Jeżeli ktoś zna język, to akurat te sagę wyjątkowo powinno się przyswajać w oryginale :)

I cieszę się, że sięgnąłem po to tak późno, jak już bez żadnych problemów czytam po angielsku, niż lata temu w przekładzie. Wiele bym stracił.

Awatar użytkownika
Ebola
Straszny Wirus
Posty: 12009
Rejestracja: czw, 07 lip 2005 18:35
Płeć: Nie znam

Post autor: Ebola »

ElGeneral pisze:Pochwalę się, Ju. Chwalmy się sami, skoro nikt nas nie chwali.
Gromow i Ładyżenski (H. L. Oldi) jedną ze swoich książek zadedykowali mi tak: "Panu Andrzejowi, który przeprowadził nas z kultury w kulturę"...
Bardzo jestem dumny z tej dedykacji :-).
Z właściwym sobie refleksem, gratuluję, Generale. Rzadkość.
Jedz szczaw i mirabelki, a będziesz, bracie, wielki!
FORUM FAHRENHEITA KOREĄ PÓŁNOCNĄ POLSKIEJ FANTASTYKI! (Przewodas)
Wzrúsz Wirúsa!

Awatar użytkownika
ElGeneral
Mistrz Jedi
Posty: 6089
Rejestracja: pt, 09 lis 2007 18:36

Post autor: ElGeneral »

Ebolu, na moim blogu umieściłem portret Aricii, który mi zadedykował twórca Thorgala, Grzegorz Rosiński. Odnowiłem tę znajomość na Pyrkonie. Dowód - zdjęcia na Fejsbuku.
Dziękuję za uznanie...
Generał szasta nogą i zerwawszy z głowy kapelusz z białym pióropuszem zamiata nim ziemię przed Wirusą.
Takie jest moje zdanie w tej materii, a oprócz tego uważam, że Kartagina powinna być zburzona.

ODPOWIEDZ