Warsztaty Tematyczne - edycja siódma - prace

Moderator: RedAktorzy

Awatar użytkownika
Cordeliane
Wynalazca KNS
Posty: 2630
Rejestracja: ndz, 16 sie 2009 19:23

Re: Warsztaty Tematyczne - edycja siódma - prace

Post autor: Cordeliane »

BMW pisze:Juhani
"Mąż opatrznościowy" Browna.
A tego już na pewno nie czytałem :)
Chcesz powiedzieć, że nie czytałeś Kroków w nieznane?!!! :)
Light travels faster than sound. That's why some people appear bright until they speak.

Awatar użytkownika
neularger
Strategos
Posty: 5230
Rejestracja: śr, 17 cze 2009 21:27
Płeć: Mężczyzna

Re: Warsztaty Tematyczne - edycja siódma - prace

Post autor: neularger »

Poszli. Wszyscy. Teraz.
Albo zostają i piszą na temat.
Odpytywanie, kto i co czytał i z czym mu się kojarzy nie kwalifikuje się.
You can do anything you like... but you must never be rude. Rude is being weak.
Ty, Margoto, niszczysz piękne i oryginalne kreacje stylistyczne, koncepcje cudne językowe.
Jesteś językową demolką.
- by Ebola ;)

Awatar użytkownika
hundzia
Złomek forumowy
Posty: 4054
Rejestracja: pt, 28 mar 2008 23:03
Płeć: Kobieta

Re: Warsztaty Tematyczne - edycja siódma - prace

Post autor: hundzia »

neularger pisze:Oryginalność pomysłu nie jest najważniejsza. To co się naprawdę liczy, to wykonanie.
Zęby mi ścierpły. Nie mogę się do końca zgodzić. Wykonanie jest ważne, ale nawet najlepszy styl nie uratuje bzdurnej treści.
To nie jest żadna żaluzja do obecnych tekstów warsztatowych, raczej ogólne marudzenie.
Kordylion pisze:wydaje mi się, że nie można znać wszystkich dzieł (co jest oczywistością), i to, że ktoś powtórzył pomysł na wartsztatach nie może być zarzutem. Ale może się mylę i któregoś dnia literatura umrze z braku nowych idei
Według mnie masz rację, ale przerażające jest podejście do sprawy: Nie będę silić się na oryginalność, bo ktoś już z pewnością wymyslił coś podobnego.
Całe mnóstwo jest sprawnych warsztatowo autorów z banalnymi albo wtórnymi pomysłami.
Podobnie jak mnóstwo autorów in spe wychodzi z podobnego założenia o wtórności i nawet nie wysila się by poznać klasyki gatunków.

Ontopicznie: mnie najbardziej ograniczyło zakończenie. Zwykle staram się, by zakończenie utworu było zaskakujace, by stanowiło najmocniejszą część. Było rodzajem nagrody dla czytacza.
Tutaj, w tych WT zaburzyła mi się koncepcja chronologiczna, muszę nauczyć się tworzyć od tyłu, bo odkryłam, że jestem niewolnikiem planowania :/
Wzrúsz Wirúsa!
Wł%aś)&nie cz.yszc/.zę kl]a1!wia;túr*ę

Awatar użytkownika
Cordeliane
Wynalazca KNS
Posty: 2630
Rejestracja: ndz, 16 sie 2009 19:23

Re: Warsztaty Tematyczne - edycja siódma - prace

Post autor: Cordeliane »

hundzia pisze:
neularger pisze:Oryginalność pomysłu nie jest najważniejsza. To co się naprawdę liczy, to wykonanie.
Zęby mi ścierpły. Nie mogę się do końca zgodzić. Wykonanie jest ważne, ale nawet najlepszy styl nie uratuje bzdurnej treści.
Zgoda, że styl nie ratuje bzdurnej treści. Ale "nieoryginalny" nie oznacza przecież od razu "bzdurny". I rzeczywiście, kontekst warsztatów trochę zmienia - potrafię sobie wyobrazić, że wpada mi do głowy tak świetny pomysł na temat warsztatowy, iż postanawiam sobie go odłożyć na inną okazję. W końcu warsztaty to jednak wprawki, trening, ćwiczenie stylu - nie tyle chodzi o to, czy historia jest fabularnie całkowicie nowa i oryginalna, tylko czy się ją umie dobrze opowiedzieć.
Light travels faster than sound. That's why some people appear bright until they speak.

Awatar użytkownika
Marcin Robert
Niegrzeszny Mag
Posty: 1765
Rejestracja: pt, 20 lip 2007 16:26
Płeć: Mężczyzna

Re: Warsztaty Tematyczne - edycja siódma - prace

Post autor: Marcin Robert »

Cordeliane pisze:W końcu warsztaty to jednak wprawki, trening, ćwiczenie stylu - nie tyle chodzi o to, czy historia jest fabularnie całkowicie nowa i oryginalna, tylko czy się ją umie dobrze opowiedzieć.
I dlatego właśnie czekam na komentarze. :P

Awatar użytkownika
hundzia
Złomek forumowy
Posty: 4054
Rejestracja: pt, 28 mar 2008 23:03
Płeć: Kobieta

Re: Warsztaty Tematyczne - edycja siódma - prace

Post autor: hundzia »

Cordeliane pisze:W końcu warsztaty to jednak wprawki, trening, ćwiczenie stylu - nie tyle chodzi o to, czy historia jest fabularnie całkowicie nowa i oryginalna, tylko czy się ją umie dobrze opowiedzieć.
To chyba pójście na łatwiznę? Jak dotąd zdawało mi się, że oceniamy całokształt.
Bo ja nic nie wysłałam, gdyż nie miałam żadnego własnego pomysłu. Właśnie nie chciałam narazić się na zarzut braku oryginalności, czy wręcz pożyczanie od innych autorów.
Wzrúsz Wirúsa!
Wł%aś)&nie cz.yszc/.zę kl]a1!wia;túr*ę

Awatar użytkownika
Kordylion
Pćma
Posty: 209
Rejestracja: pn, 18 lut 2013 19:35
Płeć: Mężczyzna

Re: Warsztaty Tematyczne - edycja siódma - prace

Post autor: Kordylion »

Nadal podtrzymuje, że zwłaszcza młody autor nie może znać wszystkich dzieł z określonego zakresu literatury i nawet jeśli wpadnie na podobny lub ten sam pomysł co inny autor, to będzie to przestępstwo dopiero wtedy gdy powiadomiony o tym świadomie to zignoruje. Ja na przykład nie czytam romansów, a jeśli postanowię jakiś popełnić, to co, mam przeczytać wszystko co do tej pory popełniono w temacie tragicznej miłości?Tak ja to rozumiem.
Są rzeczy ważne, ważniejsze i te do zrobienia

Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Re: Warsztaty Tematyczne - edycja siódma - prace

Post autor: Małgorzata »

Nie wszystko - od tego mógłby oszaleć. :P

Ale warto poznać wzorce, przynajmniej te najbardziej znane w swoim kręgu kulturowym. Ostatecznie, pisarz robi w literaturze. Warto zatem, żeby poznał ją trochę bliżej. Kto wie, jakie inspiracje można zaczerpnąć z tego, co już napisano? Eco powiedział, że czytamy w kontekście innych utworów. To samo można odnieść do tworzenia literatury, IMAO. :)))
So many wankers - so little time...

Awatar użytkownika
neularger
Strategos
Posty: 5230
Rejestracja: śr, 17 cze 2009 21:27
Płeć: Mężczyzna

Re: Warsztaty Tematyczne - edycja siódma - prace

Post autor: neularger »

Na Warsztatach nigdy nie pojawiło się wymaganie dotyczące oryginalności dzieła. To zupełny bezsens. Jak to sprawdzać? Zresztą, nawet nie trzeba, pewnie każdy pomysł już był... :P
Uważam, że autor może spokojnie korzystać z zestawu sparciałych klisz sf i fantasy (paker z mieczem, elfy, krasnoludy, magia, zieloni obcy w latających talerzach).
Pokopanej struktury nie uratuje nawet bajeczny pomysł, za to średni/marny pomysł w prawidłowo zakomponowanym tekście czyni utwór - a o to wszystkim chodzi.
Jeżeli jednak ktoś uważa i chce być oryginalny, to chwała mu za to. Niech pisze.
Pożyczać, jak myślę, w rozsądnych granicach sobie obce pomysły można, tyle że tu jest pułapka. Ktoś kto weźmie od Lema, AS-a czy Asimova nieuchronnie zostanie potem porównany do oryginału. Oczywiście, może być tak, że któryś Warsztatowicz błyśnie jaśniej niż Wielcy Poprzednicy. Czego życzę.
Czyli jak pożyczać, to najlepiej od klasyków fantastyki z Północnej Korei. Tych mało kto zna... ;)
You can do anything you like... but you must never be rude. Rude is being weak.
Ty, Margoto, niszczysz piękne i oryginalne kreacje stylistyczne, koncepcje cudne językowe.
Jesteś językową demolką.
- by Ebola ;)

Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Re: Warsztaty Tematyczne - edycja siódma - prace

Post autor: Małgorzata »

Wymaganie oryginalności się nie pojawiło i nie pojawi, ale wszak zarzucamy Autorom in spe wtórność pomysłów, wyszmacone schematy i tym podobne. I mamy do tego pełne prawo. Nie dlatego, że Eco i jego czytanie w kontekście przywołuję od czasu do czasu, ale dlatego, że oryginalność (rozumiana równie szeroko jak fantastyka) winna być cechą immanentną utworu.
Znaczy, rozumiem to w ten sposób, że o ile nie żądam czegoś absolutnie nowego, o tyle wymaganie, aby Autor dodał coś od siebie do banału, wydaje mi się wcale rozsądne. Ostatecznie właśnie to pozwala odróżnić jeden utwór od innych podobnych tematycznie i/lub kompozycyjnie nie tylko na podstawie stylu (również rozumianego w tym najszerszym zakresie).
Ergo: jak widać, operujemy na bardzo szerokich zakresach. :P
Oczywiście, tak lubię najbardziej - generalizacji można używać. :)))

e... właśnie zauważyłam, że nie pojawiło się jeszcze ani jedno konkretne omówienie prac. Znaczy, dyskusja fajna jest (z generalizacjami zwłaszcza), ale w tzn. międzyczasie wypada chyba sprawdzić wartość generalizacji na szczegółach... :P
Znaczy, biorę się za omówienia.
So many wankers - so little time...

Awatar użytkownika
Kordylion
Pćma
Posty: 209
Rejestracja: pn, 18 lut 2013 19:35
Płeć: Mężczyzna

Re: Warsztaty Tematyczne - edycja siódma - prace

Post autor: Kordylion »

pytań o ogólnie dostępne informacje, przez pytania wymagające nie trywialnych obliczeń, aż do pytań o luki w teorii grawitacji.
Najbardziej podobało mi się opowiadanko WarKot, ale to zdanie jakoś zgrzyta
Są rzeczy ważne, ważniejsze i te do zrobienia

Awatar użytkownika
neularger
Strategos
Posty: 5230
Rejestracja: śr, 17 cze 2009 21:27
Płeć: Mężczyzna

Re: Warsztaty Tematyczne - edycja siódma - prace

Post autor: neularger »

Może przez orta? :)
You can do anything you like... but you must never be rude. Rude is being weak.
Ty, Margoto, niszczysz piękne i oryginalne kreacje stylistyczne, koncepcje cudne językowe.
Jesteś językową demolką.
- by Ebola ;)

Awatar użytkownika
Kordylion
Pćma
Posty: 209
Rejestracja: pn, 18 lut 2013 19:35
Płeć: Mężczyzna

Re: Warsztaty Tematyczne - edycja siódma - prace

Post autor: Kordylion »

wymagające nie trywialnych obliczeń,
Całkiem możliwe, że to nie zostało Autorowi z innej wersji zdania
Są rzeczy ważne, ważniejsze i te do zrobienia

Awatar użytkownika
WarKot
Sepulka
Posty: 3
Rejestracja: wt, 28 maja 2013 22:38
Płeć: Kobieta

Re: Warsztaty Tematyczne - edycja siódma - prace

Post autor: WarKot »

Kordylion pisze:
wymagające nie trywialnych obliczeń,
Całkiem możliwe, że to nie zostało Autorowi z innej wersji zdania
Dziękuję za miłe słowo Kordylionie. A zdanie rzeczywiście zgrzyta... Wahałam się między wersją z "nie", bez "nie", tudzież w ogóle bez tego środkowego członu. I w sumie nadal nie wiem co brzmi lepiej. Za orta tak czy siak się kajam...

Awatar użytkownika
neularger
Strategos
Posty: 5230
Rejestracja: śr, 17 cze 2009 21:27
Płeć: Mężczyzna

Re: Warsztaty Tematyczne - edycja siódma - prace

Post autor: neularger »

Ogłoszenie Małgorzaty, pytanie Kordyliona i dowcip Marcina Roberta poszły do wątku administracyjnego.
You can do anything you like... but you must never be rude. Rude is being weak.
Ty, Margoto, niszczysz piękne i oryginalne kreacje stylistyczne, koncepcje cudne językowe.
Jesteś językową demolką.
- by Ebola ;)

ODPOWIEDZ