Więcej magii ;)

rozmowy nie zawsze niepoważne.

Moderator: RedAktorzy

Awatar użytkownika
Q
Nexus 6
Posty: 3142
Rejestracja: wt, 25 lis 2008 18:01

Re: Więcej magii ;)

Post autor: Q »

Albiorix pisze:Jeśli pisarz fantasy czerpie inspirację z New Agowej książeczki o tym jak wybrać się w podróż astralną, to ... trudno mi powiedzieć co mu wyjdzie. Nie spotkałem się z czymś takim w fantasy, acz np w horrorze to standard - wszelkie duchy, zjawy, klątwy i demony wywodzą się w większości realnych praktyk okultystycznych.
A czytałeś może "Salamandrę" Grabińskiego czy Kroniki Merlina (te słabsze, dalsze tomy "Amberu")? Tam było wypisz-wymaluj tak jak mówisz.
forum miłośników serialu „Star Trek”, gdzie ludzi zdolnych do używania mózgu po prostu nie ma - Przewodas

Awatar użytkownika
Albiorix
Niegrzeszny Mag
Posty: 1768
Rejestracja: pn, 15 wrz 2008 14:44

Post autor: Albiorix »

Ostatnio czytałem Imię Wiatru, raczej standardowe fantasy (bla), ale z dość ładnie dopracowaną teorią magiczną. Rzeczy o których wspominasz niestety nie znam (Amber skończyłem na tym dobrym). Ostatnio odczepiam się od tematu magii i zajmuję się tłem fabularnym do gierki Tower Defense Online :)
nie rozumiem was, jestem nieradioaktywny i nie może mnie zniszczyć ochrona wybrzeża.

Awatar użytkownika
Orson
Ośmioł
Posty: 686
Rejestracja: ndz, 05 kwie 2009 18:55

Post autor: Orson »

Cała w magii jest logika, by rozumiano czarownika:).
,,Mówię po hiszpańsku do Boga, po włosku do kobiet, po francusku do mężczyzn, a po niemiecku do mojego konia" Karol V Obieżyświat

Awatar użytkownika
inatheblue
Cylon
Posty: 1013
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 16:37

Post autor: inatheblue »

A, Imię Wiatru jest śmiszne. Mnie się podoba. Notabene cykl Goodkinda doczytałam dlatego właśnie, że na początku był śmiszny, dopiero potem stracił dystans.
Lubię takie pomysły, jak smok-roślinożerca uzależniony od...
albo studium psychiki ludzkiej, czyli jak nakręcają się legendy. Nie pasuje mi tylko, że bohater jest tak samo dobrym bardem, jak zdolnym dzieckiem. Jak dla mnie, jedno albo drugie.
Jeżeli już mamy to nieszczęście, że potrzebna jest nam superpotężna postać (w roli mistrza, władcy etc...) i ona ma realne możliwości popsucia fabuły, to trzeba ją zająć czymś dość trudnym, żeby bohaterowie mogli w spokoju zrobić swoje, a wrogowie poprężyć muskuły.

Awatar użytkownika
Albiorix
Niegrzeszny Mag
Posty: 1768
Rejestracja: pn, 15 wrz 2008 14:44

Post autor: Albiorix »

Wydaje mi się że zdolności matematyczne, logiczne i muzyczne to mniej więcej ten sam obszar mózgu. Owszem, ludzie raczej nie rozwijają jednocześnie ale wielu znanych matematyków na czymś grywało. Superbohater z Imienia Wiatru przynajmniej nie zieje wrodzonymi supermocami a jego psychika nie jest automatycznym robotem do odnoszenia sukcesów w życiu, miłości i powstrzymywaniu nieuniknionego końca świata. Jest "tylko" bystry i pracowity. I to jest miłe :)

Ale z punktu widzenia tego wątku kluczowa jest solidnie wyjaśniona tam magia sympatyczna. Dysponując tą wiedzą czytelnik może się całkiem skutecznie domyślić co kto może zrobić, jak i za ile.
nie rozumiem was, jestem nieradioaktywny i nie może mnie zniszczyć ochrona wybrzeża.

Awatar użytkownika
inatheblue
Cylon
Posty: 1013
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 16:37

Post autor: inatheblue »

To nie tyle kwestia obszaru mózgu, ile kwestia czasu potrzebnego do nauki. Chociaż rzeczywiście, jest tam jasno powiedziane, że bohater zapracowuje się prawie na śmierć. Grunt to odpowiednia motywacja :P
A z tymi zdolnościami matematycznymi i muzycznymi to nie wiem, moja superzdolna mama fałszuje że hej. Za to maluje obrazy. Kolory, przestrzeń, abstrakcyjna wyobraźnia.
A magia sympatyczna faktycznie zrobiona bardzo ładnie, zresztą opisy pracowni i struktury uniwersytetu są bardzo wiarygodne, autor o ile wiem z zawodu jest chemikiem.
W bibliotece bez katalogu dostrzegam jakiś "inner joke" dla znajomych. :>
Niby taki standard fantasy, a całkiem milutki.

Awatar użytkownika
No-qanek
Nexus 6
Posty: 3098
Rejestracja: pt, 04 sie 2006 13:03

Post autor: No-qanek »


A magia sympatyczna faktycznie zrobiona bardzo ładnie, zresztą opisy pracowni i struktury uniwersytetu są bardzo wiarygodne, autor o ile wiem z zawodu jest chemikiem.
A pamiętasz może gdzie o tym słyszałaś, czytałaś? (Z naciskiem na to drugie :P)
"Polski musi mieć inny sufiks derywacyjny na każdą okazję, zawsze wraca z centrum handlowego z całym naręczem, a potem zapomina i tęchnie to w szafach..."

Awatar użytkownika
inatheblue
Cylon
Posty: 1013
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 16:37

Post autor: inatheblue »

A przepraszam, chemię tylko napoczął, potem przesiadl się na psychologię, a potem w ogóle się deklaracyjnie rozszedł. Znaczy wszystko i nic, jak rasowy pisarz :>

Awatar użytkownika
Q
Nexus 6
Posty: 3142
Rejestracja: wt, 25 lis 2008 18:01

Więcej magii ;)

Post autor: Q »

Cofając się do początków zamierzchłych...
Feline pisze: wt, 06 sty 2009 21:18
Albiorix pisze:kończą się zanim świat się rozleci.
Obawiam się, że każdy świat bez magicznych limitów musi się rozlecieć.
Prawda. Po czym jednak można go stworzyć od nowa, czym przecież
kończy się corwinowa część w/w Kronik Amberu.
forum miłośników serialu „Star Trek”, gdzie ludzi zdolnych do używania mózgu po prostu nie ma - Przewodas

ODPOWIEDZ