Ateizm jaki jest, każdy widzi

rozmowy nie zawsze niepoważne.

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Młodzik
Yilanè
Posty: 3687
Rejestracja: wt, 10 cze 2008 14:48
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Młodzik »

Lasekziom pisze:http://pl.wikipedia.org/wiki/Fundamentalizm
Jeśli religia gosi że zabicie człowieka nawet we własnej obronie jest grzechem, nie uwzględniając przy tym żadnych okoliczności temu towarzyszących... Nom, IMHO fundamentalizm.
Po prostu całkowitą generalizację sfery, w której można sobie pozwolić na pewien relatywizm uważam za coś złego.
Bo to jest grzech. Ale usprawiedliwiony, tak więc kara nie będzie tak dotkliwa (nie znam dokładnej wykładni KK w tej sprawie). Ale przecież chyba nie myślisz, Lasku, że zabicie kogoś we własnej obronie to czyn dobry i wspaniały? (No chyba że jesteś egoistą, wtedy to inna para kaloszy)

Awatar użytkownika
Orson
Ośmioł
Posty: 686
Rejestracja: ndz, 05 kwie 2009 18:55

Post autor: Orson »

Bo to jest grzech. Ale usprawiedliwiony, tak więc kara nie będzie tak dotkliwa (nie znam dokładnej wykładni KK w tej sprawie).
Według KK, zabicie kogoś we własnej obronie, kiedy nie było innego wyjścia nie jest grzechem (2264 KK). Podobnie nie jest grzechem zastosowanie kary śmierci w niektórych przypadkach, według KKK. Kościół Katolicki znał również pojęcie wojny sprawiedliwej, które nie obowiązuje od II Soboru Watykańskiego. Obecnie w doktrynie KK występuje wojna obronna, która nie jest potępiona. Odstąpienie od wojny sprawiedliwej było, moim zdaniem, jedną z większych zmian w KK, bo nie dosyć, że to pojęcie występuje w Biblii, pismach ojców kościoła (św Augustyn, Bernard z Calirvaux, Św. Ambroży, który ten termin wprowadził do kriestijaństwa), to jeszcze obowiązywało przez stulecia tak w nauce kościoła, społecznej nauce kościoła katolickiego i doktrynie. Ale kto dzisiaj o tym pamięta? Przecież od IISW minęło prawie pół wieku...
,,Mówię po hiszpańsku do Boga, po włosku do kobiet, po francusku do mężczyzn, a po niemiecku do mojego konia" Karol V Obieżyświat

Awatar użytkownika
Iwan
Fargi
Posty: 344
Rejestracja: wt, 21 lip 2009 14:18

Post autor: Iwan »

prawie pół wieku ? :)

Awatar użytkownika
Nakago
Fargi
Posty: 382
Rejestracja: śr, 09 sty 2008 22:06

Post autor: Nakago »

Prawie. Sobór watykański II zaczął się w 1962 roku - pół wieku minie w przyszłym roku.

Nie chodziło o drugą wojnę światową... ;-)
You can be anything you want to be
Just turn yourself into anything you think that you could ever be
("Innuendo", Queen)

Awatar użytkownika
Orson
Ośmioł
Posty: 686
Rejestracja: ndz, 05 kwie 2009 18:55

Post autor: Orson »

Dokładny jestem, znaczy się.
Nie chodziło o II Wojnę Światową, nie chodziło też o II część Star Wars:).
,,Mówię po hiszpańsku do Boga, po włosku do kobiet, po francusku do mężczyzn, a po niemiecku do mojego konia" Karol V Obieżyświat

Awatar użytkownika
Młodzik
Yilanè
Posty: 3687
Rejestracja: wt, 10 cze 2008 14:48
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Młodzik »

Ach, mój błąd, przepraszam bardzo ;).

Awatar użytkownika
Orson
Ośmioł
Posty: 686
Rejestracja: ndz, 05 kwie 2009 18:55

Post autor: Orson »

Ależ proszę bardzo;). Niech będzie Ci odpuszczone!
,,Mówię po hiszpańsku do Boga, po włosku do kobiet, po francusku do mężczyzn, a po niemiecku do mojego konia" Karol V Obieżyświat

ODPOWIEDZ