Testy na yntelygencje

... albo i nie.

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Zanthia
Alchemik
Posty: 1702
Rejestracja: czw, 11 sie 2005 20:11
Płeć: Kobieta

Testy na yntelygencje

Post autor: Zanthia »

Pytanko do forumowiczow plci, gatunku i sortu wszelakiego: czy ktos wie, gdzie na sieci/w realu (ew. w biedronce) mozna na sobie przeprowadzic testy na yntelygencje? Ostatnio rozwiazuje takie to-to na sieci, pytania dosyc latwe, dostaje wynik 136; cala zadowolona ide do Lepszej Polowy, a Lepsze 50% na to:
- Nie rozwiazuj testow z tamtej strony, te testy sa do pocieszania idiotow.

Wiiieeeeec czy ktos zna miarodajne zrodlo testow na inteligencje? Inteligencja towar dosyc powszechny na tym forum, nie dajcie sie prosic...
It's me - the man your man could smell like.

Awatar użytkownika
padawan
Mamun
Posty: 128
Rejestracja: pn, 20 cze 2005 12:00

Post autor: padawan »

Najkrótszy dowód na to, że testy na inteligencje można sobie zasadniczo wsadzić - Doda.
Ja mam ciągle odczucie, że te wszystkie testy prowadzą tylko do utworzenia kółek wzajemnych adoracji, które tak naprawdę nic nie oznaczają.
Bo czym niby jest inteligencja? Kojarzenie faktów? Tzw. "inteligencja emocjonalna"? Póki nie zdefiniujemy ściśle i naukowo czym jest inteligencja i za co odpowiada, to takie testy są czystą zabawą.
To zdanie jest fałszywe.

"Statystyka jest jak kobieta w bikini. Widać wszystko, ale nie to co najistotniejsze..."

Mołodii
Pćma
Posty: 206
Rejestracja: śr, 06 wrz 2006 22:58

Post autor: Mołodii »

Ja też skłaniam się ku opinii, że testy na inteligencję mierzą umiejętność rozwiązywania testów na inteligencję. Ale Dodzie moim zdaniem szarej tkanki nie brakuje. Radzi sobie w życiu dużo lepiej niż niejeden genijusz. :) Co do tematu, to przykro mi, nie umiem wskazać żadnych miarodajnych testów tego typu. Ale może spróbuj wysłać zgłoszenie do Mensy, to Cię przemaglują. :p

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

Te testy badają tylko predyspozycje do rozwiązywania łamigłówek. Czyli są testami bardzo wybiórczymi.
A swoją drogą polecam debiut Vonneguta - Pianolę.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
Zanthia
Alchemik
Posty: 1702
Rejestracja: czw, 11 sie 2005 20:11
Płeć: Kobieta

Post autor: Zanthia »

Alfi pisze:A swoją drogą polecam debiut Vonneguta - Pianolę.
Vonneguta seniora czy juniora?

Co do reszty: no dobrze...

ad. Dody: nie rozumiem przykladu, mnie on mowi jedynie ze jest zasadnicza roznica miedzy inteligencja a wyksztalceniem/kultura. Doda i Michal Wisniewski wydaja sie byc ludzmi inteligentnymi, a przy tym obrotnymi i dobrze wietrzacym interesy - o Wisniewskim wrecz mowi sie, ze udaje duzo glupszego niz jest w rzeczywistosci tylko w celu zdobycia publiki.

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

Zanthia pisze:
Alfi pisze:A swoją drogą polecam debiut Vonneguta - Pianolę.
Vonneguta seniora czy juniora?
Juniora, oczywiście. Zresztą z dzieł seniora znany mi jest tylko junior.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Mołodii
Pćma
Posty: 206
Rejestracja: śr, 06 wrz 2006 22:58

Post autor: Mołodii »

Zerknij, przypuszczam, że dysponują dość miarodajnymi testami: http://www.mensa.org.pl O ile oczywiście możemy mówić tu o jakiejkolwiek miarodajności! :D

Awatar użytkownika
Ebola
Straszny Wirus
Posty: 12009
Rejestracja: czw, 07 lip 2005 18:35
Płeć: Nie znam

Re: Testy na yntelygencje

Post autor: Ebola »

Zanthia pisze:Pytanko do forumowiczow plci, gatunku i sortu wszelakiego: czy ktos wie, gdzie na sieci/w realu (ew. w biedronce) mozna na sobie przeprowadzic testy na yntelygencje?
Tak naprawdę? U psychologa - test Wechslera. A wyniki opracowuje onże psycholog. Ewentualnie u Yennefer, dokładnie to robiła z Ciri :)
Jedz szczaw i mirabelki, a będziesz, bracie, wielki!
FORUM FAHRENHEITA KOREĄ PÓŁNOCNĄ POLSKIEJ FANTASTYKI! (Przewodas)
Wzrúsz Wirúsa!

Awatar użytkownika
nimfa bagienna
Demon szybkości
Posty: 5779
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 11:40
Płeć: Nie znam

Post autor: nimfa bagienna »

padawan pisze:Najkrótszy dowód na to, że testy na inteligencje można sobie zasadniczo wsadzić - Doda.
A ktoś te jej wyniki testów widział? Czy tylko o nich słyszał? Bo mnie się widzi, że klepać, jaki to on jest wspaniały - może każdy. Tak rodzą się urban legends.
Tłumaczenie niechlujstwa językowego dysleksją jest jak szpanowanie małym fiutkiem.

Awatar użytkownika
Dracool
Ośmioł
Posty: 676
Rejestracja: śr, 19 kwie 2006 17:50

Post autor: Dracool »

A po co Ci testy na inteligencję? Takie mierzenie poziomu intelektu dla mnie jest kompletnie do dupy i bez sensu.
Jestem egoistycznym libertynem, wyznającym absolutną wolność jedynie w odniesieniu do samego siebie.
_ _ _ _ _ _ _ _

Jak widzę optymistów, to mi się Armagedon w kieszeni otwiera.

Awatar użytkownika
Karola
Mormor
Posty: 2032
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 23:07

Post autor: Karola »

W Brombergu był kiedyś taki Ośrodek Doskonalenia Zawodowego, pomagali dzieciakom po podstawówkach wybierać rodzaj szkoły, pamietam jeszcze za czasów studenckich, stamtąd dostawaliśmy róznego rodzaju testy na psychologię rozwojową.
Nie wiem, czy jest to do dziś istnieje...
Rodzajów testów bylo co niemiara... Sprawdzające inteligencję płynną (wyuczoną) i skrystalizowaną (wyssaną z mlekiem matki), dla dzieci, dla dorosłych...
Najlepsze są takie testy dla aborygenów, bo wszelkich innych testów się można nauczyć.
Posiadywam książkę (z Bromberga jesteś, mogę pożyczyć), po rozwiązaniu pierwszego testu wyszlo mi ileś tam, nie pamiętam. Potem była seria kilkudziesieciu zadań typowych dla testów i test końcowy. Wynik miałam o ponad 40 pkt lepszy niż początkowy. Normalnie geniusz :P
Indiana Jones miał brata. Nieudacznika rodem z Hiszpanii. Imię brata nieudacznika brzmiało Misco. Misco Jones.

Awatar użytkownika
Zanthia
Alchemik
Posty: 1702
Rejestracja: czw, 11 sie 2005 20:11
Płeć: Kobieta

Post autor: Zanthia »

nimfa bagienna pisze:
padawan pisze:Najkrótszy dowód na to, że testy na inteligencje można sobie zasadniczo wsadzić - Doda.
A ktoś te jej wyniki testów widział? Czy tylko o nich słyszał? Bo mnie się widzi, że klepać, jaki to on jest wspaniały - może każdy. Tak rodzą się urban legends.
Dobrze powiedziane - sprawdzilam prawdziwe imie Dody (Dorota Rabczewska) i poszukalam na liscie Mensy. Nie ma. Urban Legend, choc mysle ze jest dosyc inteligentna.

Karola: w ODZ chyba nawet bylam, ale to bylo gros lat temu, jeszcze przed skonczeniem podstawowki (obecnie jestesmy na studiach magisterskich). Testy wyszly bardzo wysoko, ale duzo z nich polegalo po prostu na zaaplikowaniu prostej matematyki, jak sie ja znalo (rownanie Pitagorasa etc.). Prowadza oni w ogole dzialalnosc dla doroslych?
It's me - the man your man could smell like.

Awatar użytkownika
nimfa bagienna
Demon szybkości
Posty: 5779
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 11:40
Płeć: Nie znam

Post autor: nimfa bagienna »

Zanthia, z Mensą to nie taka prosta sprawa. Nawet jeśli testy wykażą, że masz większe lub równe IQ 148, musisz wyrazić chęć wstąpienia. No i oczywiście opłacać składki co rok, inaczej zostaniesz wykreślona z listy członków.
Dziwne, że na tej liście nie ma paru nazwisk ludzi z grupy warszawskiej, którzy kiedyś ostro się udzielali, m.in. np. Jacka Getnera, który kiedyś był prezesem polskiej Mensy. Ale oni się tam strasznie między sobą żrą, więc możliwe, że... że nie wiem, co.
:)
Tłumaczenie niechlujstwa językowego dysleksją jest jak szpanowanie małym fiutkiem.

Awatar użytkownika
Gorgel-2
Klapaucjusz
Posty: 2075
Rejestracja: ndz, 12 cze 2005 23:04

Post autor: Gorgel-2 »

Zanthia pisze:sprawdzilam prawdziwe imie Dody (Dorota Rabczewska) i poszukalam na liscie Mensy. Nie ma. Urban Legend, choc mysle ze jest dosyc inteligentna.
No, jest... inteligentna... <ruch dłońmi, jakby ktoś próbował podnieść dwa arbuzy na raz> ...i oczytana... <ruch dłońmi niżej, jakby ktoś chciał sprawdzić, czy beczka ma dobrze wystrugane boki> ;-P

Znałem pewną panienkę (wtedy, obecnie zapewne kataklizm naturalny), będącą w Mensie -- w ciągu 10 minut powiedziała mi 3 nieprzyjemne rzeczy. Bo uważała, że dzięki temu ma prawo być niemiła. A później w jakiejś gazecie (bodaj w Polityce, ale mogło to być coś zupełnie innego), przy okazji artykułu o inteligencji był z nią krótki wywiad, w którym żaliła się, że została wylana z pracy ze względu na jej niebosiężną inteligencję. Ja bym jej po prostu nie przyjął ;-P No, ale ten, kto ją przyjmował, mógł zwrócić uwagę, że jest inteligentna <tu stosowny ruch dłońmi>...

Najbardziej spodobało mi się podejście ś.p. Antka Chodorowskiego, który, gdy był na bańce, rozwiązał w rekordowym tempie testy i zaczęto go ciągnąć do Mensy. Na co powiedział wszystkim zainteresowanym, żeby sie odp*** od niego i do Mensy nigdy nie wstąpił.
"We made it idiotproof. They grow better idiots."

Awatar użytkownika
Zanthia
Alchemik
Posty: 1702
Rejestracja: czw, 11 sie 2005 20:11
Płeć: Kobieta

Post autor: Zanthia »

Gorgel-2 pisze: (ciach!) Najbardziej spodobało mi się podejście ś.p. Antka Chodorowskiego, który, gdy był na bańce, rozwiązał w rekordowym tempie testy i zaczęto go ciągnąć do Mensy. Na co powiedział wszystkim zainteresowanym, żeby sie odp*** od niego i do Mensy nigdy nie wstąpił.
...dlaczego?
EDYT: bo co jak co, ale pozycja w CV b. b. dobra.

ODPOWIEDZ