Geneza

Moderator: RedAktorzy

Awatar użytkownika
neularger
Strategos
Posty: 5230
Rejestracja: śr, 17 cze 2009 21:27
Płeć: Mężczyzna

Re: Geneza

Post autor: neularger »

Krugerze zdajesz sobie sprawę, że, taka na przykład Wiki, nie ma artykułu "choroba psychiczna" są jedynie "zaburzenia psychiczne". Interesujące, nieprawdaż?
Wychodzi na to, że choroba psychiczna to coś co powoduje zaburzenia psychiczne. innymi słowy każda choroba upośledzające wyższe funkcje mózgu jest po części chorobą psychiczną (definicja funkcyjna niejako). Istnieje zapewne część chorób psychicznych, nie mających podłoża biologicznego, ale jest też część takie podłoże mające. Ograniczenie nazwa choroba psychiczna tylko do tej części bez podłoża biologiczne wydaje mi się nadinterpretacją.
Dalej, skoro istnieją choroby psychiczne na podłożu biologicznym (uszkodzenia tkanki nerwowej), to owo uszkodzenie może następować także w wyniku autoagresji (choroba autoimmunologiczna). I taka choroba nie musi nawet istnieć - Autorka nie opisuje niczego w rażący sposób niezgodnego z aktualną wiedzą medyczną - może taką chorobę sobie wymyślić. I to jak mi się wydaje wystarczy...
You can do anything you like... but you must never be rude. Rude is being weak.
Ty, Margoto, niszczysz piękne i oryginalne kreacje stylistyczne, koncepcje cudne językowe.
Jesteś językową demolką.
- by Ebola ;)

Awatar użytkownika
Kruger
Zgred, tetryk i maruda
Posty: 3413
Rejestracja: pn, 29 wrz 2008 14:51
Płeć: Mężczyzna

Re: Geneza

Post autor: Kruger »

A dobrze szukałeś?
Autorka posługuje się pojęciem choroby psychicznej. Kiedyś tak określano zaburzenia, gdy myślano o nich jak o autonomicznych schorzeniach. Nie endogennych. To się wyklucza.
Ja przyjmuję Twoje wyjaśnienia, ale nie przyjmuję wniosku o skrócie myślowym.
"Trzeba się pilnować, bo inaczej ani się człowiek obejrzy, a już zaczyna każdego żałować i w końcu nie ma komu w mordę dać." W. Wharton
POST SPONSOROWANY PRZEZ KŁULIKA

Awatar użytkownika
neularger
Strategos
Posty: 5230
Rejestracja: śr, 17 cze 2009 21:27
Płeć: Mężczyzna

Re: Geneza

Post autor: neularger »

Krugerze nie zrozumiałem. Jak autonomiczny, to nie może być endogenny? Co tu się wyklucza?
Endogenny to pochodzący z wnętrza (organizmu), czyli na przykład genetyczna choroba typu fenyloketonuria...
Autonomiczne i endogenne.
You can do anything you like... but you must never be rude. Rude is being weak.
Ty, Margoto, niszczysz piękne i oryginalne kreacje stylistyczne, koncepcje cudne językowe.
Jesteś językową demolką.
- by Ebola ;)

Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Re: Geneza

Post autor: Małgorzata »

Łomatko! A to takie ważne? Ta choroba? Fabularne istotne? :P
Tak tylko się wtrącam, bo wiem, że potraficie długo i pokrętnie deliberować nad jednym przeczytanym zdaniem. To się chwali, ale nie zapominajmy o szerszej perspektywie. Tak w ogóle. :)))

Notabene: mnie też nie zabrzmiała dobrze ta choroba psychiczna autoimmunologiczna (za dużo House'a, jak nic), bo zaczęłam się zastanawiać jaki to typ dolegliwości => w sensie: że psychiczna usterka wywołuje autoagresję układu immunologicznego, więc coś tu mi nie gra, ale ponieważ medycyna to nie moja specjalność, odpuściłam. W końcu tekst ma tyle innych usterek, że brak riserczu (o ile w ogóle miał tu miejsce) jest tylko wisienką na torcie. :P
So many wankers - so little time...

Awatar użytkownika
Kruger
Zgred, tetryk i maruda
Posty: 3413
Rejestracja: pn, 29 wrz 2008 14:51
Płeć: Mężczyzna

Re: Geneza

Post autor: Kruger »

Już kończę, Margotto.
W tym sensie, Neu, że dzisiejsze zaburzenia mogą mieć charakter następstw chroby ciała albo i nie. A kiedyś przyjmowano psycholigicznie, że choroba jest sama z siebie, nie jako następstwo tej czy innej chroby fizycznej.
"Trzeba się pilnować, bo inaczej ani się człowiek obejrzy, a już zaczyna każdego żałować i w końcu nie ma komu w mordę dać." W. Wharton
POST SPONSOROWANY PRZEZ KŁULIKA

Awatar użytkownika
jaynova
Niegrzeszny Mag
Posty: 1718
Rejestracja: pt, 10 lut 2012 17:42
Płeć: Mężczyzna

Re: Geneza

Post autor: jaynova »

Kruger pisze:Wiesz co, źle. Ja to czytam tak - to jest choroba psychiczna i równocześnie autoimmunologiczna. Nie ma takich.
Ja też tak uważam.
Kruger pisze:Ale, dla pewności - są choroby autoimmunologiczne, które powodują choroby psychiczne? Nie przejściowe efekty do choroby psychicznej, a konkretnie - chorobę psychiczną?
No właśnie, no właśnie.
"Wśrod szczęku oręża cichną prawa.". - Cyceron.

Awatar użytkownika
neularger
Strategos
Posty: 5230
Rejestracja: śr, 17 cze 2009 21:27
Płeć: Mężczyzna

Re: Geneza

Post autor: neularger »

Dla mego ulubionego SekReda i reszty niedowiarków. :)
'Umysł w ogniu' - blurb ksiązki pisze:Przerażająca choroba odebrała jej świadomość, prawidłowa diagnoza pojawiła się w ostatniej chwili. Oto historia młodej dziennikarki, której umysł stanął w ogniu.
Prawdziwa historia młodej dziennikarki „New York Post”, która przeżyła medyczny koszmar, a jednocześnie nowe spojrzenie na świat fascynującej nauki o ludzkim mózgu.
Pewnego dnia Susannah Cahalan obudziła się w szpitalnym pokoju, przywiązana do łóżka i pilnowana, niezdolna mówić i poruszać się. Jej kartoteka medyczna obejmowała miesiąc, z którego kobieta absolutnie nic nie pamiętała. Znajdowały się w niej zapisy o psychozie, zachowaniach pełnych przemocy i niestabilności psychicznej. A przecież zaledwie kilka tygodni wcześniej Susannah była zdrowa i szczęśliwie zakochana, do tego stała u progu błyskotliwej kariery dziennikarskiej.
„Umysł w ogniu” to wspomnienia Cahalan opisujące przebieg choroby i przeprowadzoną dosłownie w ostatniej chwili interwencję lekarską, która ocaliła jej życie. Podczas kolejnych tygodni bohaterka staczała się nieubłaganie na samo dno psychozy, przechodząc na przemian od zachowań pełnych przemocy do katatonii. Warte milion dolarów testy krwi i badania mózgu niczego nie wykazywały. Wyczerpani lekarze byli zdecydowani umieścić ją w zakładzie zamkniętym na całe życie, ale... do zajmującego się nią zespołu dołączył dr Souhel Najjar – żartobliwie porównywany przez autorkę do dr. House’a. Poprosił Susannah o wykonanie prostego szkicu, który stał się kluczem do diagnozy. Okazało się, że Susannah cierpi na nowo odkrytą chorobę autoimmunologiczną powodującą, że ciało atakuje mózg. Obecnie uważa się, że przypadłość ta odpowiada za „opętanie diabelskie” – jak postrzegano ją w dawnych czasach.
oraz link:
http://en.wikipedia.org/wiki/Anti-NMDA_ ... cephalitis
You can do anything you like... but you must never be rude. Rude is being weak.
Ty, Margoto, niszczysz piękne i oryginalne kreacje stylistyczne, koncepcje cudne językowe.
Jesteś językową demolką.
- by Ebola ;)

ODPOWIEDZ