Adam Cebula "Majsterklepka czyli groźny haker"

tu zgadzamy się lub nie z Autorami.

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
flamenco108
ZakuŻony Terminator
Posty: 2229
Rejestracja: śr, 29 mar 2006 00:01
Płeć: Mężczyzna

Adam Cebula "Majsterklepka czyli groźny haker"

Post autor: flamenco108 »

W zasadzie już mnie tu nie ma, ale chciałem tylko zaznaczyć, że czuję się głęboko urażony faktem, iż dziesięcioletnie auto Autor nazwał gruchotem. To jak nazwie moje, równo dwudziestoletnie, które dziś właśnie przeszło po raz kolejny przegląd, a zeszłego lata dojechało nad morze i z powrotem i bynajmniej po drodze nie zaliczyło mechanika? Trupem? Mitem? Legendą?

Trochę nie na temat, ale przy okazji założyłem wątek. I wysłałem linka do własnej żony - fotografa, niech sobie poczyta.
Nondum lingua suum, dextra peregit opus.

Awatar użytkownika
baron13
A-to-mistyk
Posty: 3516
Rejestracja: sob, 11 cze 2005 09:11

Re: Adam Cebula "Majsterklepka czyli groźny haker"

Post autor: baron13 »

@flamenco108: Nie wiem jak nazwać, bo mój wehikuł był jeszcze starszy. Znaczy niż twój, co ma lat 20 :-)

Awatar użytkownika
Młodzik
Yilanè
Posty: 3687
Rejestracja: wt, 10 cze 2008 14:48
Płeć: Mężczyzna

Re: Adam Cebula "Majsterklepka czyli groźny haker"

Post autor: Młodzik »

Auto Flamenco: Tutenchamon.
Auto Barona: Abel.
BP NMSP IJMTNM

Awatar użytkownika
Marchew
Kurdel
Posty: 782
Rejestracja: pn, 17 lip 2006 09:40
Płeć: Mężczyzna

Re: Adam Cebula "Majsterklepka czyli groźny haker"

Post autor: Marchew »

Przeczytałem (na 3 raty, przyznaję), trochę się wynudziłem.
Nie robię zdjęć, rozważania o samoróbstwie w fotografii mogły być o połowę krótsze. Rozumiem zamysł autora, ale wydaje mi się, że to porównanie do hackerów i crackerów, to mocno na wyrost. Ot, taki zabieg marketingowy, żeby tekst wyglądał atrakcyjniej.
I do końca chyba nie wiem o czym ten tekst był. W sensie, o tym, że samemu można mniejszym kosztem i dużo lepiej? To wie chyba każdy, kto chociaż próbował przymierzyć się do remontu mieszkania. Można szybko i bardzo drogo, można samemu, sporo taniej i często lepiej. Nie jest to jakaś tajemna prawda tylko z dziedziny fotografii czy mechaniki.
I chyba się nie spotkałem nigdzie z tą nagonką na 'majsterklepków'. Wprost przeciwnie, na warsztatach operatorskich prowadzonych przez profesjonalistów wręcz zachęcano nas żeby kombinować, bo sprzęt drogi, a równie dobre efekty można uzyskać kreatywnością.

Może ja czegoś ważnego tam nie zrozumialem, ale ten felieton do mnie zupełnie nie trafił.
Try not! Do or do not. There is no try.

Awatar użytkownika
baron13
A-to-mistyk
Posty: 3516
Rejestracja: sob, 11 cze 2005 09:11

Re: Adam Cebula "Majsterklepka czyli groźny haker"

Post autor: baron13 »

Dzięki za opinię. Przynajmniej wiem, że ktoś to czyta :-)

Awatar użytkownika
nimfa bagienna
Demon szybkości
Posty: 5779
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 11:40
Płeć: Nie znam

Re: Adam Cebula "Majsterklepka czyli groźny haker"

Post autor: nimfa bagienna »

Mnie podobał się ten artykuł. I nie, nie był dla mnie dywagacjami o "hakerstwie" w fotografii. Pokazał pewien trend, który mnie niepokoi. W myśl owego trendu słusznie jest wywalać pieniądze na to, co wymyślił ktoś inny, a niesłusznie pomyśleć samemu i zrobić tymy ręcamy, za o wiele mniejsze pieniądze.
Nie wiem, czemu służy ten trend. Pochwale posiadania sporej forsy (to co, że drogo - stać mnie, a co!) czy przemilczeniu i odsunięciu na dalszy plan postępującej nieumiejętności myślenia. Ale baron idealnie wychwycił istotę sprawy.
Tłumaczenie niechlujstwa językowego dysleksją jest jak szpanowanie małym fiutkiem.

Awatar użytkownika
flamenco108
ZakuŻony Terminator
Posty: 2229
Rejestracja: śr, 29 mar 2006 00:01
Płeć: Mężczyzna

Re: Adam Cebula "Majsterklepka czyli groźny haker"

Post autor: flamenco108 »

Żeby nowego wątku nie zakładać, to w nieśmiertelnej dyskusji z Baronem nt. myślenia magicznego w świecie nowoczesnym (czy wręcz ponowoczesnym) trafił do mnie przypadkiem tekst z ciekawym spojrzeniem na problem:
wpis blogowy Janusza Cyrana
Zacytuję cytat z książki, o której wspomina:
Właśnie w obszarze tego wyłączonego środka narodził się postmodernistyczny Hermes: święty ironista albo wizjonerski sceptyk, oscylujący między logiką a archaicznym postrzeganiem świata, mitem a nowoczesnością, rozumem a jego halucynacyjnym nadmiarem. I to właśnie owo napięcie – a nie rezygnacja z inteligencji krytycznej – prowadzi tak wielu inteligentnych i ciekawych ludzi ku teoriom spisku, historiom alternatywnym, zjawiskom paranormalnym i popularnej fantastyce naukowej. Czują oni, że czas nowoczesnego sceptycyzmu już minął i że to właśnie nasz racjonalny obiektywizm i liberalny zdrowy rozsądek sprawiają, że nie dostrzegamy podprogowego działania rzeczy. Gdyż nasze potwory nie rodzą się jedynie podczas snu rozumu – tworzą je także kłamstwa rozumu, bezwzględna racjonalność czająca się pod dachem i pod skórą, racjonalność, której marzy się totalna kontrola.
Wytłuszczenie Janusza Cyrana.
Oczywiście - racjonalny obiektywizm i liberalny sceptycyzm, poprawnie użyte, powinny dać dostęp do głębszych pokładów rzeczywistości. Na przeszkodzie jednak stają ułomności ludzkiego rozumu. Czasem oddanie się intuicyjnemu postrzeganiu może być bardziej racjonalne niż mędrca szkiełko i oko.

A kiedy intuicja wyprowadzi cywilizację znowu na szerokie wody, szkiełko i oko trzeba będzie włączyć, żeby uporządkować tę nową rzeczywistość, w której loty z nadświetlną są nie tylko możliwe, ale wręcz powszechne, codzienne i normalne.

Bo ja tak kocham te komety, te rakiety.
Nondum lingua suum, dextra peregit opus.

Awatar użytkownika
baron13
A-to-mistyk
Posty: 3516
Rejestracja: sob, 11 cze 2005 09:11

Re: Adam Cebula "Majsterklepka czyli groźny haker"

Post autor: baron13 »

Jeśli dobrze zrozumiałem cytat Cyrana to chyba zaprzeczę. Moim zdaniem powód powstawania dziwnych teorii jest zawsze taki sam. To potrzeba podporządkowania faktów obrazowi świata, który jednak jest mistyczny, i faktycznie uproszczony. Nadprzyrodzoność stanowi bufor który pochłania rzeczy wymagające jakiegoś zastanowienia się. Spotkałem się z pomysłami, że iluzjonista zawarł pakt z diabłem. Co prawda opowiadał, jak robił sztuczkę, ale jak to próbowałem powtórzyć, to się nie udawało.

kruk
Mamun
Posty: 104
Rejestracja: pt, 04 wrz 2009 16:37

Re: Adam Cebula "Majsterklepka czyli groźny haker"

Post autor: kruk »

Właśnie w obszarze tego wyłączonego środka narodził się postmodernistyczny Hermes: święty ironista albo wizjonerski sceptyk, oscylujący między logiką a archaicznym postrzeganiem świata, mitem a nowoczesnością, rozumem a jego halucynacyjnym nadmiarem. I to właśnie owo napięcie – a nie rezygnacja z inteligencji krytycznej – prowadzi tak wielu inteligentnych i ciekawych ludzi ku teoriom spisku, historiom alternatywnym, zjawiskom paranormalnym i popularnej fantastyce naukowej. Czują oni, że czas nowoczesnego sceptycyzmu już minął i że to właśnie nasz racjonalny obiektywizm i liberalny zdrowy rozsądek sprawiają, że nie dostrzegamy podprogowego działania rzeczy. Gdyż nasze potwory nie rodzą się jedynie podczas snu rozumu – tworzą je także kłamstwa rozumu, bezwzględna racjonalność czająca się pod dachem i pod skórą, racjonalność, której marzy się totalna kontrola.
Obawiam się, że postmodernistyczny Hermes ma ostatnio problemy zdrowotne, bo nie słychać o jego nowych dokonaniach. A tak dobrze się chłopak zapowiadał. Nawet jeden fizyk zmajstrował generator dla niego. link. O, nawet działa. :)

Awatar użytkownika
baron13
A-to-mistyk
Posty: 3516
Rejestracja: sob, 11 cze 2005 09:11

Re: Adam Cebula "Majsterklepka czyli groźny haker"

Post autor: baron13 »

Generator postmodernistyczny mi się bardzo podoba :-)

kruk
Mamun
Posty: 104
Rejestracja: pt, 04 wrz 2009 16:37

Re: Adam Cebula "Majsterklepka czyli groźny haker"

Post autor: kruk »

Jak słyszę lub widzę słowo Postmodernizm, to kajarzy mi się z Sokalem i jego prowokacją. Facet napisał bełkotliwy tekst o niczym, mała próbka:
Podobnie jak liberalne feministki często zadowalają się minimalnym zakresem prawnej i społecznej równości kobiet, a w kwestii aborcji - wolnością wyboru, tak również liberalni (a nawet niektórzy socjalistyczni) matematycy często zadowalają się pracą pod hegemonistycznym rygorem Zermelo-Fraenkela (który, w obliczu swych liberalnych dziewiętnastowiecznych korzeni, już zawiera aksjomat równości) uzupełnionym jedynie aksjomatem wyboru.
Następnie wysłał do czasopisma "Social Text". Redakcja nie tylko to "dzieło" wydrukowała, ale nawet zachwycała się nad jego "głębią intelektualną", bo autor powoływał się na prominentnych postmodernistów ( Gross i Levitt ) .Więcej na ten temat

Awatar użytkownika
baron13
A-to-mistyk
Posty: 3516
Rejestracja: sob, 11 cze 2005 09:11

Re: Adam Cebula "Majsterklepka czyli groźny haker"

Post autor: baron13 »

Mamy czasy, gdzie dominuje ucieczka od konkretu do pozoru. Jest powszechna akceptacja pozoranctwa i sprzeciw dla weryfikacji. Dlatego takie rzeczy przechodzą.

Awatar użytkownika
kiwaczek
szuwarowo-bagienny
Posty: 5629
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 21:54

Re: Adam Cebula "Majsterklepka czyli groźny haker"

Post autor: kiwaczek »

Tak na marginesie tego, że "Są powody do ryczenia".
Z myślą przewodnią się zgadzam, polimeryzować nie zamierzam zbytnio. Ino myśli się takie pojawiły, o odpowiedzialności jaka leży na mnie, jako na ojcu, coby te dzieciaki jakoś sensownie w kierunku nabycia chęci do samodzielnego zdobywania wiedzy ukierunkować. Bo też i trzeba uwzględniać fakt, że w czasie kiedy młode będą do szkoły chodzić, to nie tata, a koledzy z klasy będą dla nich autorytetami.
Znaczy - ciężka robota przede mną. Zwłaszcza biorąc pod uwagę to, że młody aktywnie sprzeciwia się prowadzeniu akcji pk. Mama i Tata czytają dzieciom. ;)
I'm the Zgredai Master!
Join us young apprentice!
Jestem z pokolenia 4PiP i jestem z tego dumny!

Awatar użytkownika
Ebola
Straszny Wirus
Posty: 12009
Rejestracja: czw, 07 lip 2005 18:35
Płeć: Nie znam

Re: Adam Cebula "Majsterklepka czyli groźny haker"

Post autor: Ebola »

Czyli to jednak nie omamy wiosenne, tylko całkiem kiwaczek. :)
kiwaczek pisze:Zwłaszcza biorąc pod uwagę to, że młody aktywnie sprzeciwia się prowadzeniu akcji pk. Mama i Tata czytają dzieciom. ;)
Może nie TO mu czytacie. Może woli dojrzalszą literaturę. :)
Jedz szczaw i mirabelki, a będziesz, bracie, wielki!
FORUM FAHRENHEITA KOREĄ PÓŁNOCNĄ POLSKIEJ FANTASTYKI! (Przewodas)
Wzrúsz Wirúsa!

Awatar użytkownika
nimfa bagienna
Demon szybkości
Posty: 5779
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 11:40
Płeć: Nie znam

Re: Adam Cebula "Majsterklepka czyli groźny haker"

Post autor: nimfa bagienna »

Myślisz, że należy pójść tropem mojego dziadka, który - gdy byłam w wieku młodego Kiwaczka - czytał mi Lermontowa w oryginale? ;)
Tłumaczenie niechlujstwa językowego dysleksją jest jak szpanowanie małym fiutkiem.

ODPOWIEDZ