Norweski dziennik by Jagna

tu możemy docenić mistrzostwo Recenzentów.

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Andrzej Pilipiuk
C3PO
Posty: 810
Rejestracja: pn, 23 kwie 2012 19:39

Re: Norweski dziennik by Jagna

Post autor: Andrzej Pilipiuk »

ElGeneral pisze: Aaaarghhh!
Okrutnik!
owym duchom przeczystym,
owym synom słońca
którym zemsta jest cnotą
aż do życia końca...

(W.Prescott)

Andrzej Pilipiuk
C3PO
Posty: 810
Rejestracja: pn, 23 kwie 2012 19:39

Re: Norweski dziennik by Jagna

Post autor: Andrzej Pilipiuk »

Patrząc realistycznie, kilka lat po publikacji - Norweski dziennik powinienem był napisać jeszcze raz od początku - tylko że nie miałem już siły na 9 wersję. Trylogia ma niestety wady konstrukcyjne, których powinienem był uniknąć, ale w wieku 21 lat gdy powstawała ta redakcja byłem na to jeszcze za cienki.

Atmosfera źle się zagęszcza. Miało być mocne uderzenie na początku, potem chciałem dać bohaterowi luz a potem po równi pochyłej...
aż do finałowej rzeźni.

Zostawiłem trochę zbędnych scen i wątków z wersji poprzednich.

Wątek z utratą pamięci prowadzony jest niekonsekwentnie. tzn. przebłyski powinny być częściej i tworzyć bardziej spójną całość. Ergo: powinny bohaterowi stopniowo rozjaśniać w głowie i pozwalać połapać się w sytuacji. Naćkałem też za dużo dziewczyn, obecność co najmnije połowy okazała się fabularnie zbędna.

Podobny zgryz mam z Okiem Jelenia - niestety - gdy się pisze rzecz wielotomową należałoby najpierw ukończyć całość, potem dać dodatkowe przeplecenie, wreszcie wydać. Niestety realia są takie że się nie da. Trzeba wydawać to co się pisze w miarę regularnie bo rodzina na utrzymaniu, kredyty etc. Porobiłem tzw. "zamki" - punkty/sceny/wątki/postaci umożliwiające nawiązania w kolejnych tomach (np postać Hansa z tomu III który wrócił w tomie VI, czy pachołka z tomu II który wrócił w tomie V).

Oko to żegluga przez 2000 stron maszynopisu. Trudno utrzymać w głowie tak obszerny materiał i z poziomu pierwszego tomu zaplanować wszystko co przyda się w tomie VI.

Awatar użytkownika
Cordeliane
Wynalazca KNS
Posty: 2630
Rejestracja: ndz, 16 sie 2009 19:23

Re: Norweski dziennik by Jagna

Post autor: Cordeliane »

Skoro już mowa o Oku, to pamiętam, że ostatni tom był dla mnie trochę rozczarowujący fabularnie - jakoś zbyt nagle, gładko i szczęśliwie się wątki rozwiązały - ale wyrazy uznania za posłowie i obszerne dodatkowe wyjaśnienia. Podobało mi się to bardzo.
Light travels faster than sound. That's why some people appear bright until they speak.

Andrzej Pilipiuk
C3PO
Posty: 810
Rejestracja: pn, 23 kwie 2012 19:39

Re: Norweski dziennik by Jagna

Post autor: Andrzej Pilipiuk »

te stosy trupów to ma być gładkie i szczęśliwe zakończenie!?

aaa... już wiem - to skutek czytania "Achai" ;) Teraz dla Ciebie mniej niż 50 trupów oznacza szczęśliwe zakończenie ;)

*

a za posłowie zbieram bęcki - bo ludzie sądzili że czeka ich jeszcze kawał lektury o wypruwaniu flaków a tu nudne dywagacje co autor miał na myśli...
Ostatnio zmieniony śr, 25 kwie 2012 14:45 przez Andrzej Pilipiuk, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
hundzia
Złomek forumowy
Posty: 4054
Rejestracja: pt, 28 mar 2008 23:03
Płeć: Kobieta

Re: Norweski dziennik by Jagna

Post autor: hundzia »

Jeśli tylko główny bohater przeżył rzeźnię... to czemu nie?
;)
Wzrúsz Wirúsa!
Wł%aś)&nie cz.yszc/.zę kl]a1!wia;túr*ę

Awatar użytkownika
Kruger
Zgred, tetryk i maruda
Posty: 3413
Rejestracja: pn, 29 wrz 2008 14:51
Płeć: Mężczyzna

Re: Norweski dziennik by Jagna

Post autor: Kruger »

Ja Wam dam...
Jeszcze ostatniej części nie czytałem. I już mi zepsuliście przyjemność!
"Trzeba się pilnować, bo inaczej ani się człowiek obejrzy, a już zaczyna każdego żałować i w końcu nie ma komu w mordę dać." W. Wharton
POST SPONSOROWANY PRZEZ KŁULIKA

Awatar użytkownika
Cordeliane
Wynalazca KNS
Posty: 2630
Rejestracja: ndz, 16 sie 2009 19:23

Re: Norweski dziennik by Jagna

Post autor: Cordeliane »

Andrzej Pilipiuk pisze:te stosy trupów to ma być gładkie i szczęśliwe zakończenie!?
aaa... już wiem - to skutek czytania "Achai" ;) Teraz dla Ciebie mniej niż 50 trupów oznacza szczęśliwe zakończenie ;)
E tam, ja czytałam tylko jeden tom Achai, i to bardzo dawno ;P
Rzeczywiście, miałam na myśli zakończenie z punktu widzenia głównego bohatera, takie nieco deus ex machina na dodatek. Ale dobrze, już nic nie mówię - w tej chwili nie mogę zajrzeć do Oka i sprawdzić, czy dokładnie pamiętam.
Jeśli chodzi o bęcki za posłowie, to mogę zrozumieć kontrowersje. Jednak moim znajomym też się podobało, więc myślę, że zadowolonych może być sporo, tylko są cichsi.
Light travels faster than sound. That's why some people appear bright until they speak.

Awatar użytkownika
Marcin Robert
Niegrzeszny Mag
Posty: 1765
Rejestracja: pt, 20 lip 2007 16:26
Płeć: Mężczyzna

Re: Norweski dziennik by Jagna

Post autor: Marcin Robert »

Andrzej Pilipiuk pisze:ok. odszczekuję - nie wyrzucono mnie z forum SFFiH.

hau hau hau!

na usprawiedliwienie dodam że przez ostatni rok żyłem w przeświadczeniu
że jestem wyrzucony, a moje konto zostało zlikwidowane.
Swoją drogą, zastanawiająca jest na niechęć prawicowców do sprawdzania źródeł i związana z tym skłonność opisywania rzeczywistości tylko na podstawie własnych wyobrażeń.

EDIT: uzupełnienie.
Ostatnio zmieniony pt, 20 lip 2012 17:51 przez Marcin Robert, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Narsil
Pćma
Posty: 286
Rejestracja: sob, 13 paź 2007 23:01

Re: Norweski dziennik by Jagna

Post autor: Narsil »

Jeszcze bardziej zastanawiająca jest tendencja do sprowadzania wszystkiego, ale to absolutnie wszystkiego do konfliktu "prawica vs. lewica".
MSPANC.
"Malarstwo kończy się wtedy, kiedy można zawiesić obraz do góry nogami bez szkody dla odbiorcy."

Awatar użytkownika
Marcin Robert
Niegrzeszny Mag
Posty: 1765
Rejestracja: pt, 20 lip 2007 16:26
Płeć: Mężczyzna

Re: Norweski dziennik by Jagna

Post autor: Marcin Robert »

Nie, mnie chodzi tylko o powszechność na współczesnej polskiej prawicy zjawiska "ziemkiewiczowskiego riserczu". Stąd też zresztą bierze się wiara w zamach smoleński.

Awatar użytkownika
Ebola
Straszny Wirus
Posty: 12009
Rejestracja: czw, 07 lip 2005 18:35
Płeć: Nie znam

Re: Norweski dziennik by Jagna

Post autor: Ebola »

Konstytucja RP gwarantuje obywatelom prawo do takiego riszerdżu, jaki chcą przepowadzić. I to nieważne, jak bardzo tym obywatelom Konstytucja by się nie podobała. :)
I to jest git! :D
Jedz szczaw i mirabelki, a będziesz, bracie, wielki!
FORUM FAHRENHEITA KOREĄ PÓŁNOCNĄ POLSKIEJ FANTASTYKI! (Przewodas)
Wzrúsz Wirúsa!

Awatar użytkownika
Marcin Robert
Niegrzeszny Mag
Posty: 1765
Rejestracja: pt, 20 lip 2007 16:26
Płeć: Mężczyzna

Re: Norweski dziennik by Jagna

Post autor: Marcin Robert »

Ależ oczywiście. Tylko obywatele muszą liczyć się z tym, że efekty ich wysiłków zostaną skomentowane. :D

Awatar użytkownika
Ebola
Straszny Wirus
Posty: 12009
Rejestracja: czw, 07 lip 2005 18:35
Płeć: Nie znam

Re: Norweski dziennik by Jagna

Post autor: Ebola »

Tak,tak, tak.:)
Jedz szczaw i mirabelki, a będziesz, bracie, wielki!
FORUM FAHRENHEITA KOREĄ PÓŁNOCNĄ POLSKIEJ FANTASTYKI! (Przewodas)
Wzrúsz Wirúsa!

ODPOWIEDZ